Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-25, 20:11

Dezerter pisze: 2022-11-25, 20:06
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-25, 18:04
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-25, 16:34Zaczęło się od tego, jak chcieli mnie przekabacić na protestantyzm.
<zaznaczenie moje>
"Przekabacić"? A gdzie ekumenizm? Który przecież jest oficjalnym stanowiskiem kościoła? Gdzie mowa o braciach i siostrach? Trochę to nie bardzo wygląda. :-\
Zgadzam się :( to smutne, że bracia protestanci zamiast ekumenizmu prawie zawsze starają się nas przekabacić na swoje (błędne) rozumienie chrześcijaństwa - słyszałem to wielokrotnie od katolików, którzy ze szczerym sercem wchodzili w ekumenizm i wspólne spotkania
Pisząc "Przekabacić" masz na myśli "oszukac"?
Każde oszustwo, czy to protestanckie, prawosławne, katolickie, żydowskie, muzułmańskie, ateistyczne czy buddystyczne jest oszustwem i jest złe.
Jeśli Ci protestanci chcieli Marka oszukać, to jak najbardziej potępiam.

Dodano po 2 minutach 15 sekundach:
Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz?
Ale jeśli oznacza po prostu "przekonać" to w dalszym ciągu uważam za niegrzeczne używanie tego określenia.
https://sjp.pl/przekabaci%C4%87#:~:text ... tron%C4%99
Ostatnio zmieniony 2022-11-25, 20:11 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: Dezerter » 2022-11-25, 22:32

Co ty niegrzecznego widzisz w wyrażeniu
przekabacić

potocznie: przekonać kogoś do własnych interesów, wpłynąć na zmianę czyichś zapatrywań; wkupić się w łaski, zaskarbić zaufanie, przeciągnąć na swoją stronę
:?: :-o
Mamy widocznie różne poglądy na temat tego co jest grzeczne a co nie
Gdzie ty w tej definicji widzisz "oszukać" :?: :!:
Przekabacić to przeciągnąć na swoją stronę, przekonać do swoich racji, namówić do zmiany poglądów
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: targer123 » 2022-11-25, 22:34

Andej pisze: 2022-11-25, 18:32
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-25, 18:04"Przekabacić"? A gdzie ekumenizm? Który przecież jest oficjalnym stanowiskiem kościoła? Gdzie mowa o braciach i siostrach? Trochę to nie bardzo wygląda.
Kościoły, z reguły nie mają żadnych oficjalnych stanowisk, chyba, ze chodzi o działki na których stoją.
Natomiast Kościół nie może dawać się zwodzić i pozwolić na wyrywanie zeń braci i sióstr do Kościołów protestanckich. Mowa o braciach i siostrach, którzy pod płaszczykiem ekumenizmu starają się przekabacać.
Są dwa słowa kościół i Kościół. W zależności od znaczenia, każde należy pisać inaczej.
1. kościół:
* ogół wyznawców jakiejś religii; Kościół;
* instytucja kościelna, zwłaszcza katolicka, reprezentowana przez duchownych; Kościół;
* budynek, miejsce modlitwy chrześcijan, w którym odbywają się uroczystości religijne i odprawiane są msze święte
2. Kościół
* ogół wyznawców jakiejś religii;
* instytucja kościelna, zwłaszcza katolicka, reprezentowana przez duchownych
targer123 pisze: 2022-11-25, 18:12 Ale jakie błędy? Chodzi ci o odpowiedź Marka Piotrowskiego?
Są dwa słowa biblia i Biblia. W zależności od znaczenia, każde należy pisać inaczej.
1. biblia:
* księga mająca dla kogoś duże znaczenie;
* potocznie: książka dużych rozmiarów, gruba;
* książka dająca komuś wzory do naśladowania
2. Biblia: zbiór ksiąg religijnych uważanych przez żydów (jedynie Stary Testament) i chrześcijan (Stary i Nowy Testament) za święte i natchnione przez Boga; Pismo Święte

Na wszelki wypadek wyjaśniam, że powyższe wyjaśnienia z SJP skierowane są tylko i wyłącznie do osób, których posty są cytowane.

Nie rozumiem. Rani cię to, że ktoś pisze biblia małą, lub dużą literą?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: Dezerter » 2022-11-25, 22:39

Zapoznaj się proszę, bo mnie też razi i wielu innych
viewtopic.php?t=9304
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-25, 22:41

Dezerter pisze: 2022-11-25, 22:32 Co ty niegrzecznego widzisz w wyrażeniu
przekabacić

potocznie: przekonać kogoś do własnych interesów, wpłynąć na zmianę czyichś zapatrywań; wkupić się w łaski, zaskarbić zaufanie, przeciągnąć na swoją stronę
:?: :-o
Mamy widocznie różne poglądy na temat tego co jest grzeczne a co nie
Gdzie ty w tej definicji widzisz "oszukać" :?: :!:
Przekabacić to przeciągnąć na swoją stronę, przekonać do swoich racji, namówić do zmiany poglądów
W różnych częściach Polski różne sformułowania są mniej lub bardziej grzeczne i niegrzeczne. Na północnym Mazowszu, na mojej wsi, gdy ktoś kogoś przekabacił to wiązało się to zawsze z jakimś przekrętem i były z tego kłopoty. Dlatego, gdy ktoś tego słowa używał było to raczej oskarżające i wzbudzało napięcie.
Ale faktycznie, może dziś tolerancja się zwiększyła i my boomersi musimy się tego nauczyć 😉
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: Albertus » 2022-11-26, 08:46

Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-25, 22:41
Dezerter pisze: 2022-11-25, 22:32 Co ty niegrzecznego widzisz w wyrażeniu
przekabacić

potocznie: przekonać kogoś do własnych interesów, wpłynąć na zmianę czyichś zapatrywań; wkupić się w łaski, zaskarbić zaufanie, przeciągnąć na swoją stronę
:?: :-o
Mamy widocznie różne poglądy na temat tego co jest grzeczne a co nie
Gdzie ty w tej definicji widzisz "oszukać" :?: :!:
Przekabacić to przeciągnąć na swoją stronę, przekonać do swoich racji, namówić do zmiany poglądów
W różnych częściach Polski różne sformułowania są mniej lub bardziej grzeczne i niegrzeczne. Na północnym Mazowszu, na mojej wsi, gdy ktoś kogoś przekabacił to wiązało się to zawsze z jakimś przekrętem i były z tego kłopoty. Dlatego, gdy ktoś tego słowa używał było to raczej oskarżające i wzbudzało napięcie.
Ale faktycznie, może dziś tolerancja się zwiększyła i my boomersi musimy się tego nauczyć 😉
Słownikowa definicja tego wyrażenia to po prostu - zmiana poglądów pod czyimś wpływem.Bez jakichś negatywnych konotacji

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: Andej » 2022-11-26, 11:12

Jednak wyczuwa się jakieś pejoratywne znaczenie. Niezależnie od słownikowego znaczenia, kojarzy mi się z uleganiem jakiemuś wpływowi. O ile przekonanie kojarzy się z uczciwą argumentacją, z rzetelnością oraz podjęciem świadomej i rozumowej decyzji, o tyle przekabacenie już nie zawiera tak pozytywnego przekazu. Uważam, że w przekabaceniu mieści się, np. ulegnięcie propagandzie, presji środowiska.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: targer123 » 2022-11-26, 11:38

Dezerter pisze: 2022-11-25, 22:39 Zapoznaj się proszę, bo mnie też razi i wielu innych
viewtopic.php?t=9304
W tym linku, który podałeś nic nie pisze o pisowni słowa Biblia.
Ostatnio zmieniony 2022-11-26, 11:40 przez targer123, łącznie zmieniany 1 raz.

targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: targer123 » 2022-11-26, 11:41

Dezerter pisze: 2022-11-25, 22:39 Zapoznaj się proszę, bo mnie też razi i wielu innych
viewtopic.php?t=9304

Nie wiem, mnie tylko razi, jak ktoś napisze Bóg małą literą.
Ostatnio zmieniony 2022-11-26, 11:52 przez targer123, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: Andej » 2022-11-26, 12:38

Podałem wykładnię zawartą w SJP PWN. Cóż więcej potrzeba?
Biblia, czyli Pismo Święte jest nazwą własną. Tak jak imię, nazwisko. Jak nazwa kraju czy miasta. Takie są zasady pisowni w języku polskim.
Jest wiele wyrazów, które w zależności od tego, czy sa napisane z wielkiej czy z małej litery mają inne znaczenie. Jak też, w niektórych sytuacjach, zawierają stosunek autora do tematu, pojęcia. Szacunek lub pogardę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-26, 15:16

Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-25, 18:04
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-25, 16:34Zaczęło się od tego, jak chcieli mnie przekabacić na protestantyzm.
<zaznaczenie moje>
"Przekabacić"? A gdzie ekumenizm? Który przecież jest oficjalnym stanowiskiem kościoła? Gdzie mowa o braciach i siostrach? Trochę to nie bardzo wygląda. :-\
Czy jesteś pewien, że werbowanie wchodzi w zakres ekumenizmu? Chyba nie za bardzo. Jest wręcz jego zaprzeczeniem.
Zapraszam do mojej tegorocznej konferencji na sesji apologetycznej:

Dezerter pisze: 2022-11-25, 20:06 Zgadzam się :( to smutne, że bracia protestanci zamiast ekumenizmu prawie zawsze starają się nas przekabacić na swoje (błędne) rozumienie chrześcijaństwa - słyszałem to wielokrotnie od katolików, którzy ze szczerym sercem wchodzili w ekumenizm i wspólne spotkania
O tym właśnie piszę, choć akurat wtedy było to w wersji "soft".
Jeśli ktoś ciekaw tej sytuacji, opisałem ją tu na forum w tym poście viewtopic.php?p=169167#p169167 (część postu brązową czcionką).

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pewien człowiek(nie wiem do jakiego należy odłamu, coś pokroju protestantyzmu) napisał mi to. Czy się z nim zgodzisz

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-26, 21:13

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-25, 16:34Zapraszam do mojej tegorocznej konferencji na sesji apologetycznej:
Przeklikałem się przez kolejne slajdy i widzę, że zatrzymałeś się Na Benedykcie XVI. NIe śledziłem tego specjalnie, ale Franciszek chyba też wypowiada się na temat apologetyki, ekumenizmu i protestantów?
Ostatnio zmieniony 2022-11-26, 21:13 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ