Serial „Wednesday”

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
hortensja
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 4 wrz 2022

Serial „Wednesday”

Post autor: hortensja » 2022-11-26, 15:11

Witam,
ostatnio na Netflixa wszedł nowy serial pt.: „Wednesday” o postaci z rodzinki Addamsów. Chciałabym go obejrzeć, jednak nie jestem do końca pewna czy jako katoliczka mogę? Pojawiają się w nim wątki mocy czy magii. Wiem, że „Harry Potter” jest dość popularny i wiele księży na jego temat się wypowiadało. Nie wiem też zbytnio jak podchodzić do gatunku fantasy? Bo przecież wiele produkcji jest związanych z jakąś magią, mocami, mitologią. Jak powinnam do tego podejść?

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Serial „Wednesday”

Post autor: Nenderen » 2022-11-30, 23:34

Każde popkulturowe dzieło fantasy trzeba rozpatrywać osobno. Czy obecna w nim magia stosowana przez dobre postacie fabularne ma charakter baśniowy czyli dozwolony dla katolika (np. Władca pierścieni, Opowieści z Narnii, Gar Ingawi Wyspa Szczęśliwa itp.) czy raczej okultystyczny a więc dla katolika zakazany? Warto też pamiętać że Karol Wojtyła w czasach młodości występował w przedstawieniach teatralnych osadzonych w świecie mitologii greckiej.
Ostatnio zmieniony 2022-11-30, 23:39 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Serial „Wednesday”

Post autor: sądzony » 2022-12-01, 07:45

Włączyłem ten serial z 8 letnią córką. Obejrzała do momentu wpuszczenia piranii do basenu, w którym chłopaki mieli trening. Córka kazała wyłączyć.
To chyba ma być taki mroczno-młodzieżowy serial.
Nie wiem ile masz lat.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Kg1231
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 18 mar 2022
Lokalizacja: Głogów, Dolnośląskie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 5 times

Re: Serial „Wednesday”

Post autor: Kg1231 » 2022-12-17, 00:21

Właśnie też się zastanawiam. Juz zobaczyłem wszystkie odcinki i szczerze mówiąc, nawet wydaje się fajne. Są wątki które powodują chęć wyłączenia, ale ogólna moja ocena to nawet ok. A co inni myślą? Jest to może grzech oglądnięcie tego? Bo szczerze się zastanawiam i nie wiem.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Serial „Wednesday”

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-17, 08:26

Nenderen pisze: 2022-11-30, 23:34 Każde popkulturowe dzieło fantasy trzeba rozpatrywać osobno. Czy obecna w nim magia stosowana przez dobre postacie fabularne ma charakter baśniowy czyli dozwolony dla katolika (np. Władca pierścieni, Opowieści z Narnii, Gar Ingawi Wyspa Szczęśliwa itp.) czy raczej okultystyczny a więc dla katolika zakazany? Warto też pamiętać że Karol Wojtyła w czasach młodości występował w przedstawieniach teatralnych osadzonych w świecie mitologii greckiej.
Ten wątek mnie zaciekawił. :) Co masz na myśli pisząc o okultyzmie w filmach? I dlaczego oglądanie akurat takiego rodzaju filmów jest zakazane?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Serial „Wednesday”

Post autor: Nenderen » 2022-12-17, 10:13

Okultyzm czyli magia nie w sensie baśniowym ale tym skupionym na prawdziwych praktykach okultystycznych takich jak numerologia lub tarot. Nie powinno się oglądać takich filmów (z wyjątkiem oglądu na rzecz apologetycznej analizy) bo reklamują obóz diabła jakim jest okultyzm.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Serial „Wednesday”

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-17, 10:29

Nenderen pisze: 2022-12-17, 10:13 Okultyzm czyli magia nie w sensie baśniowym ale tym skupionym na prawdziwych praktykach okultystycznych takich jak numerologia lub tarot. Nie powinno się oglądać takich filmów (z wyjątkiem oglądu na rzecz apologetycznej analizy) bo reklamują obóz diabła jakim jest okultyzm.
wybacz, że jeszcze dopytam. To jest oficjalnie zakazane w kościele katolickim? Jakimś przykazaniem albo dekretem konferencji episkopatu? Czy to po prostu takie "niepisane prawo" "niepisany zwyczaj" wynikający z pobożności ludzi? I czy to dotyczy jakichś regionów w świecie czy całego kościoła katolickiego?

Wybacz te szczegółowe pytania, ale to mnie naprawdę mocno zaintrygowało.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Serial „Wednesday”

Post autor: Nenderen » 2022-12-17, 10:55

Nie wiem jak to jest w prawie kanonicznym ale czasami coś jest przedmiotem wiary (lub ostrożności) katolików zanim zostanie oficjalnie ogłoszone (pochwalone lub skrytykowane) przez Kościół. Wiara w bezgrzesznośc Maryi była wśród katolików przez stulecia ale Kościół potwierdził ją w xix wieku.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Serial „Wednesday”

Post autor: AdamS. » 2022-12-17, 11:34

hortensja pisze: 2022-11-26, 15:11 ostatnio na Netflixa wszedł nowy serial pt.: „Wednesday” o postaci z rodzinki Addamsów. Chciałabym go obejrzeć, jednak nie jestem do końca pewna czy jako katoliczka mogę?
Paweł Apostoł pisał: "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę." (1 Kor 6,12) Stąd płynie nauka, że i do współczesnego kina możemy podchodzić w tym duchu. Jeśli film nasycony jest erotyzmem, brutalnością, nienawiścią, ezoteryką itp. - warto rozważyć, czy nie wejdziemy tym samym w oddziaływanie mocy zniewalających. Jednak istota grzechu nie tkwi w samym filmie, lecz w naszej reakcji na oglądane obrazy czy słuchane słowo. Na pewno warto wykazać tu pewną ostrożność i nie zaśmiecać swej duszy, jeśli treści są odległe od wrażliwości chrześcijańskiej.
Ostatnio zmieniony 2022-12-17, 12:11 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ