Post eucharystyczny

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Post eucharystyczny

Post autor: targer123 » 2022-11-26, 16:15

1. Czy post eucharystyczny dotyczy tylko momentu przyjęcia komunii? Powiedzmy, że msza w niedzielę jest o 14:00 i jak ja zjem coś o 13:30, to mogę normalnie przystąpić do komunii?
2. Post eucharystyczny trwa min. godzinę. Czy przed tą godziną mogę zjeść tyle, ile chcę? Taka jest chyba definicja postu eucharystycznego, że można jeść dowoli godzinę przed eucharystią.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Post eucharystyczny

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-26, 16:37

1) Post trwa do momentu przyjęcia Komunii. Jeśli od tej przykładowej 13:30 do momentu przyjęcia Kominii minie godzina, to wtedy możesz przyjąć. W czasie postu można pić zwykłą wodę i brać potrzebne leki.

2) Nie ma chyba żadnych nakazów w tym zakresie, po prostu musi minąć godzina. Ale oczywiście może też minąć więcej czasu, jeśli tak postanowisz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Post eucharystyczny

Post autor: sądzony » 2022-11-26, 17:26

A ja w ogóle o tym nie wiedziałem. W sensie zapomniałem z dzieciństwa. Wydaje mi się, że kilka razy zjadłem tic tac'a przed mszą i wydaje mi się, że przyjąłem wtedy eucharystię. Rozumiem, że powinienem o tym powiedzieć spowiednikowi ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Post eucharystyczny

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-26, 17:30

sądzony pisze: 2022-11-26, 17:26 A ja w ogóle o tym nie wiedziałem. W sensie zapomniałem z dzieciństwa. Wydaje mi się, że kilka razy zjadłem tic tac'a przed mszą i wydaje mi się, że przyjąłem wtedy eucharystię. Rozumiem, że powinienem o tym powiedzieć spowiednikowi ...
Nie stresuj się, nie było grzechu, bo nie wiedziałeś. Rozumiem Cię pod tym względem, ja też na początku nie byłam tego świadoma. Po prostu na przyszłość weź to pod uwagę.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Post eucharystyczny

Post autor: Andej » 2022-11-26, 17:32

Kiedyś były to trzy godziny wstrzemięźliwości od jedzenia i godzinę od picia.
Teraz godzina. Ale warto więcej.
Kodeks prawa Kanonicznego reguluje sprawę nastepująco:
Kan. 919 -
§ 1. Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa.
§ 2. Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny.
§ 3. Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej.

Ale też przyjmowałem komunię świętą zaraz po posiłku. W szpitalu. Informowałem o tym księdza, który stwierdził, że przebywających w szpitalu nie dotyczą ograniczenia. Pomimo tego, że byłem zdrów jak rydz, ryba albo koń. Obserwacja. Lub oczekiwanie na operację.
A dzieciom, gdy były młode pozwalałem pić wodę.
Lekarstwa też przyjmowałem. Także już w kościele w trakcie mszy św.

Kiedyś, gdy jeszcze obowiązywała 3-godzinna wstrzemięźliwość w drodze do kościoła zjadłem dropsa. Ksiądz zapytany przez Tatę o możliwość przystąpienia do Stołu Pańskiego stwierdził, że jeśli nie minęła jedna godzina (było to krótko po zakończenie II Soboru Watykańskiego, ale grubo przed wprowadzeniem ustalonych tam zmian).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5347
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Post eucharystyczny

Post autor: abi » 2022-11-26, 17:47

w jakiejs ksiazce czytalam ze ojciec spral syna bo ten sie napil wody lamiac post eucharystyczny

Dodano po 1 minucie 24 sekundach:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/58346/o ... -babilonie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Post eucharystyczny

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-26, 17:53

abi pisze: 2022-11-26, 17:47 w jakiejs ksiazce czytalam ze ojciec spral syna bo ten sie napil wody lamiac post eucharystyczny
Masakra, a cóż to za psychopatyczna książka?

EDIT: już widzę link. Na szczęście nie miałam okazji tego czytać.

Abstrachując od tej książki, to woda nie łamie postu eucharystycznego.
Ostatnio zmieniony 2022-11-26, 17:58 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Post eucharystyczny

Post autor: targer123 » 2022-11-26, 18:51

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-11-26, 17:30
sądzony pisze: 2022-11-26, 17:26 A ja w ogóle o tym nie wiedziałem. W sensie zapomniałem z dzieciństwa. Wydaje mi się, że kilka razy zjadłem tic tac'a przed mszą i wydaje mi się, że przyjąłem wtedy eucharystię. Rozumiem, że powinienem o tym powiedzieć spowiednikowi ...
Nie stresuj się, nie było grzechu, bo nie wiedziałeś. Rozumiem Cię pod tym względem, ja też na początku nie byłam tego świadoma. Po prostu na przyszłość weź to pod uwagę.


"Nie stresuj się, nie było grzechu, bo nie wiedziałeś."

A to nie tak, że grzechy nieświadome są grzechami lekkimi i trzeba się jeszcze wypłacać Bogu za winę? Bo wina zawsze zostaje.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Post eucharystyczny

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-26, 20:55

Coś mi się obiło o uszy, że gdy ktoś z powodów zdrowotnych nie może utrzymać godzinnego postu, to ma od tego dyspensę.
Mam na myśli takie sprawy jak cukrzyca, anemia itp gdy jest nagle silna potrzeba zjeźć coś np. słodkiego.
Ja w sumie nie mam ani tego ani tego, ale czasami mam taki napad słabości, drżą mi ręce i nogi, czuję się spocony, i czuję że jak nie zjem czegoś słodkiego to zaraz zemdleję. Wtedy zazwyczaj szybko do Biedry, cocacola + batonik chałwy. Zjadam na szybko i już czuję się lepiej.
Ostatnio zmieniony 2022-11-26, 20:55 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 780 times

Re: Post eucharystyczny

Post autor: AdamS. » 2022-11-27, 14:00

Myślę, że w tym poście powinno bardziej chodzić o INTENCJĘ, niż o surowy i drobiazgowy FORMALIZM (który prowadzi do postawy bliskiej skrupulatności faryzeuszy). Według mnie grzechem może być to, jeśli świadomie opycham się przed przyjęciem Komunii. W przypadku, gdy sobie człowiek zapomni lub tym bardziej gdy nie jest świadom, raczej bym przeszkody nie widział.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Post eucharystyczny

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-27, 14:23

Kwestia postu eucharystycznego jest chyba zależna też od obrządku danego kościoła (czy rzymski, grekokatolicki, ormiański it'd). W każdym z tych obrządków obowiązuje chyba inna liczba godzin postu.
A u prawosławnych to w ogóle obowiązuje post od północy przed komunią. Coś mi się wydaje , że jest albo kiedyś tak było też u grekokatolików.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ