Nauczyciele pierwszych wieków po Nowym Testamencie - do 313 roku

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Nauczyciele pierwszych wieków po Nowym Testamencie

Post autor: Pytający » 2023-01-29, 13:25

Dezerter pisze: 2023-01-26, 21:17 Pytający pisze
Pomiędzy wieloma wygrała jednak jedna opcja, zaaprobowana przez władze świeckie.
I jest to bzdura na resorach, której nie potrafi udowodnić, bo fakty są inne *-:)
w roku 310 , a więc zanim zalegalizowano religię chrześcijańską, gdy nadal była prześladowana przez władze świeckie to chrześcijaństwo ortodoksyjne z którego wywodzą się prawosławni, katolicy i protestanci tradycyjni stanowiło dominującą większość i miało tysiące biskupów i jeszcze więcej prezbiterów. Takie są fakty :)
To w strukturach tego Kościoła zostały napisane, powielone, rozesłane do innych Kościołów regionalnych, rozeznane i zatwierdzone Pisma Nowego Przymierza. To w tej wspólnocie uczniów uczniów Chrystusa powstała świadomość jedności Jeden Bóg, jeden Kościół, jeden Chrzest, jedność braci i sióstr w Chrystusie zrodziło Jeden Powszechny Apostolski Kościół - kogo dziwi, że do takiego Kościoła odnosimy słowa:
18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7.
Czy Jezus Głowa i Arcykapłan i król oddał by swój Kościół w ręce odstępców? :-o :-\
«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody4, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»5.
W istocie posiadało większość w trzecim i czwartym wieku. Wyjaśnij nam jednak, z czyich rąk, został ochrzczony cesarz, który zwołał sobór nicejski, "w którym dogadano się przeciw arianizmowi, aby sformułować jeden z fundamentalnych dogmatów, na którym oparła się p ó ź n i e j s z a cała ortodoksja"
Jaki był jego późniejszy stosunek do arian? Jaki do atanazjańskiego wyznania wiary? Do samego jego twórcy? Jaki?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Nauczyciele pierwszych wieków po Nowym Testamencie - do 313 roku

Post autor: Dezerter » 2023-01-29, 18:43

Pytający pisze: 2023-01-29, 13:25
Dezerter pisze: 2023-01-26, 21:17 Pytający pisze
Pomiędzy wieloma wygrała jednak jedna opcja, zaaprobowana przez władze świeckie.
I jest to bzdura na resorach, której nie potrafi udowodnić, bo fakty są inne *-:)
w roku 310 , a więc zanim zalegalizowano religię chrześcijańską, gdy nadal była prześladowana przez władze świeckie to chrześcijaństwo ortodoksyjne z którego wywodzą się prawosławni, katolicy i protestanci tradycyjni stanowiło dominującą większość i miało tysiące biskupów i jeszcze więcej prezbiterów. Takie są fakty :)
To w strukturach tego Kościoła zostały napisane, powielone, rozesłane do innych Kościołów regionalnych, rozeznane i zatwierdzone Pisma Nowego Przymierza. To w tej wspólnocie uczniów uczniów Chrystusa powstała świadomość jedności Jeden Bóg, jeden Kościół, jeden Chrzest, jedność braci i sióstr w Chrystusie zrodziło Jeden Powszechny Apostolski Kościół - kogo dziwi, że do takiego Kościoła odnosimy słowa:
18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7.
Czy Jezus Głowa i Arcykapłan i król oddał by swój Kościół w ręce odstępców? :-o :-\
«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody4, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»5.
W istocie posiadało większość w trzecim i czwartym wieku.
Cieszę się, że przyznajesz, że ortodoksyjne chrześcijaństwo było dominującym nurtem w czasach prześladowań, w czasach bez wsparcia władzy świeckiej
Wyjaśnij nam jednak, z czyich rąk, został ochrzczony cesarz, który zwołał sobór nicejski,
Z rąk biskupa Arianina, czemu pytsz, było wielokrotnie o tym na forum
"w którym dogadano się przeciw arianizmowi, aby sformułować jeden z fundamentalnych dogmatów, na którym oparła się p ó ź n i e j s z a cała ortodoksja"
Ale wcześniejsza też była na tym samym oparta *-:) mogę podać co najmniej 10 przykładów , więc Sobór nic nie wymyślił tylko zebrał to, w co wierzyli zebrani na tym soborze biskupi z całego świata. Cesarz jako Pontefix Maximus zażądał od chrześcijan, by mu podali zestaw Prawd wiary w co wierzą, chciał zakończyć również zamęt i spór jaki powstał między ortodoksami i arianami w sprawie Boskości Jezusa.
Jaki był jego późniejszy stosunek do arian? Jaki do atanazjańskiego wyznania wiary? Do samego jego twórcy? Jaki?
O tym mamy osobny wątek tam dyskutujmy o Konstantynie
viewtopic.php?t=524
Ostatnio zmieniony 2023-01-30, 10:16 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”