Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-10, 09:53

@Ojciec.Pablito napisałem "realną obecność" a to co wkleiłeś to "nie o fakt obecności tylko 'mode of that presence'"

" Christ’s human body is locally present in heaven, but it does not have to descend in order for believers to truly partake of it because the Holy Spirit effects communion. The Holy Spirit is the bond of the believer’s union with Christ. Therefore that which the minister does on the earthly plane, the Holy Spirit accomplishes on the spiritual plane. In other words, those who partake of the bread and wine in faith are also, by the power of the Holy Spirit, being nourished by the body and blood of Christ." - to znaczy mowa o obecności w sensie duchowym.


I co tam jest paszkwilem? Czytałem fragmenty "Institutes" odnoszace się do uzasadnienia wiary w oryginale i Daniel Bonevac raz po raz tą właśnie książkę cytuje. Nie podobają Ci się artykuły wiary prawdziwego protestantyzmu zaczerpnięte u najpewniejszego źródła? To, że Luter podważał np List Św. Jakuba jako "nadający się na podpałkę do pieca" to znany dobrze fakt. https://core.ac.uk/reader/275892810
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 09:53 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-10, 10:10

Nie podoba mi się wulgarna forma w jakiej to opisujesz. Mamy XXI wiek i pewne zasady kulturalnego dyskursu. Dlatego nazwałem Twojego posta paszkwilem.
Jednak wolę styl biskupa Rysia.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Albertus » 2022-12-10, 10:25

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-10, 10:10 Nie podoba mi się wulgarna forma w jakiej to opisujesz. Mamy XXI wiek i pewne zasady kulturalnego dyskursu. Dlatego nazwałem Twojego posta paszkwilem.
Jednak wolę styl biskupa Rysia.
Szukam i szukam ale gdzie ta "wulgarna forma" to nie wiem.

Co innego homilie biskupa a co innego dyskusje na forum.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-10, 10:27

Albertus pisze: 2022-12-10, 10:25
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-10, 10:10 Nie podoba mi się wulgarna forma w jakiej to opisujesz. Mamy XXI wiek i pewne zasady kulturalnego dyskursu. Dlatego nazwałem Twojego posta paszkwilem.
Jednak wolę styl biskupa Rysia.
Szukam i szukam ale gdzie ta "wulgarna forma" to nie wiem.
No to tym bardziej mi przykro.

Dodano po 2 minutach 39 sekundach:
https://pl.m.wiktionary.org/wiki/wulgarny
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-10, 10:54

Nie widze tam żadnych zwrotów uznawanych powszechnie za wulgarne.

To czy wolisz bp Rysia, to zapewne racja. Notabene ja nie jestem tu wcale po to, żebyś mnie wolał, a po to, żeby
w oparciu o źródła pokazać, że zaczynasz tą dyskusję od stracha na wróble, przemycając przesłankę i implikację która jest nieprawdziwa.

"Często mówi się, że protestantyzm ze swoim sola scriptura, bez autorytetu urzędu nauczycielskiego to chaos, tysiące denominacji wzajemnie sprzecznych it'd itp"

A ponieważ to gorzka pigułka i nie masz lepszej odpowiedzi, to zawsze można arbitralnie uznać "wulgarny paszkwil".
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 11:03 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 4 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Albertus » 2022-12-10, 11:03

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-10, 10:30
Albertus pisze: 2022-12-10, 10:25
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-10, 10:10 Nie podoba mi się wulgarna forma w jakiej to opisujesz. Mamy XXI wiek i pewne zasady kulturalnego dyskursu. Dlatego nazwałem Twojego posta paszkwilem.
Jednak wolę styl biskupa Rysia.
Szukam i szukam ale gdzie ta "wulgarna forma" to nie wiem.
No to tym bardziej mi przykro.

Dodano po 2 minutach 39 sekundach:
https://pl.m.wiktionary.org/wiki/wulgarny
Nie mylmy zdecydowanego stylu wyrażania swoich poglądów w dyskusjach forumowych z wulgarną formą dyskusji.Ja takiej wulgarnej formy w wypowiedziach Krystiana nie dostrzegam.

Jest to oczywiście moja subiektywna ocena, podobnie zresztą jak twoja.
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 11:18 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-10, 12:03

Postawcie się proszę w sytuacji protestanta, który słyszy takie słowa jakie @krystian.zawistowski napisał i przytoczył od tego xvi wiecznego jezuity.
Czy naprawdę nie dostrzegacie braku taktu i braku kultury? Przecież rozmawiacie z bratem w Chrystusie. Za Ciebie i za mnie umarł nasz kochany Pan. Czy liczy się tylko to, by bratu przywalić zgnebić go, ośmieszyć?
Czy naprawdę nie zależy Wam na tym, by zrozumieć "dlaczego?" Dlaczego ktoś napisał, że wierzy w realną ale duchową obecność Jezusa w Eucharystii? A nawet jak Zwinglii czy inni memorialisci, wierzy w pamiątkowy charakter Wieczerzy Pańskiej?
Napiszecie może, że to tylko zdecydowana forma wypowiedzi.
Ale bierzcie pod uwagę, że po drugiej stronie internetu siedzi człowiek, który zmaga się z wiarą i różnymi pytaniami. Zewsząd jest oskarżany i ośmieszany. Wywierana jest na niego silna presja. On sam ma w głowie wielkiego Wewnętrznego Krytyka, który dorzuca mu od siebie.

A "wulgarny" to nie chodzi tylko o to by nie używać słów na "k" czy na "ch", ale chodzi właśnie o to co powyżej napisałem. O ośmieszenie, zdeformowanie, poniżenie.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Albertus » 2022-12-10, 12:22

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-10, 12:03 Postawcie się proszę w sytuacji protestanta, który słyszy takie słowa jakie @krystian.zawistowski napisał i przytoczył od tego xvi wiecznego jezuity.
Czy naprawdę nie dostrzegacie braku taktu i braku kultury? Przecież rozmawiacie z bratem w Chrystusie. Za Ciebie i za mnie umarł nasz kochany Pan. Czy liczy się tylko to, by bratu przywalić zgnebić go, ośmieszyć?
Czy naprawdę nie zależy Wam na tym, by zrozumieć "dlaczego?" Dlaczego ktoś napisał, że wierzy w realną ale duchową obecność Jezusa w Eucharystii? A nawet jak Zwinglii czy inni memorialisci, wierzy w pamiątkowy charakter Wieczerzy Pańskiej?
Napiszecie może, że to tylko zdecydowana forma wypowiedzi.
Ale bierzcie pod uwagę, że po drugiej stronie internetu siedzi człowiek, który zmaga się z wiarą i różnymi pytaniami. Zewsząd jest oskarżany i ośmieszany. Wywierana jest na niego silna presja. On sam ma w głowie wielkiego Wewnętrznego Krytyka, który dorzuca mu od siebie.

A "wulgarny" to nie chodzi tylko o to by nie używać słów na "k" czy na "ch", ale chodzi właśnie o to co powyżej napisałem. O ośmieszenie, zdeformowanie, poniżenie.
Świetnie rozumiem że w określeniu "wulgarny"nie chodzi tylko o używanie wulgaryzmów, ale ja w wypowiedziach Krystiana naprawdę nie dostrzegam żadnego "przywalania, gnębienia i ośmieszania", Chociaż takie rzeczy o których piszesz też uważam za dopuszczalne w pewnych granicach w ferworze dyskusji( sam staram się tego nie robić ale wiem że wszyscy jesteśmy słabi i kogoś może "ponieść") to jednak naprawdę nie widzę tego w wypowiedziach Krystiana.

Uważam że przewrażliwienie na punkcie formy wypowiedzi może utrudniać dyskusję. Lepiej się skupić na treściach a nie na formie.
Zewsząd jest oskarżany i ośmieszany. Wywierana jest na niego silna presja.
Tutaj? Na tym forum?
On sam ma w głowie wielkiego Wewnętrznego Krytyka, który dorzuca mu od siebie.
A to już inna sprawa.
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 12:27 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-10, 12:47

@Albertus - jemu chodzi o ten tekst Św. Edmunda Campion, który przetłumaczyłem w felietonach.

@Ojciec.Pablito
1. Dostałeś źródło z epoki, które nie wyróżnia się niczym negatywnym w porównaniu do innych źródeł z epoki. I tak część słów jakie tam widziałem poprawiłem albo przetłumaczyłem łagodniej (mianowicie "whelp" przerobiłem na pomocnik, "criminal" na niecny, "lewd rogue" na sprośny nicpoń zamiast np "lubieżny łotr", a "good-for-nothing" przy Manicheuszu usunąłem). Dostałbyś Lutrowe "O Żydach i ich kłamstwach" do czytania albo "Przeciw wstrętnej bulli Antychrysta". to byś się prędzej zgorszył.

Autor był przed konwersją znamienitym uczonym i faworytem dworu angielskiego, a potem zapłacił za wiarę śmiercią i torturami więc jego świadectwo jest tym bardziej wartościowe i godne wiary.

2. Oczywiście są tam też inne zwroty, będące generalnie domeną retoryki czy erystyki - kwieciste porównania czy tam nazywanie Lutra niecnym apostatą. To jednak jest nieuniknione jeśli tłumaczę tekst, a nie piszę własny. Gdybym go pisał sam to pewnie nie nazywałbym Lutra w ten sposób.

Co do użycia erystyki w tym konkretnie temacie - zacząłeś od paru wyobrażeń jak to niby jest z wiarą protestancką, M. Piotrowski (...) [Nie używaj wobec dyskutantów takich zwrotów, Krystianie, bo niezależnie od Twojej intencji, mają wydzwięk poniżający~ m. F. ], to uczepiłeś się jego brata protestanta. Potem zacząłeś mącić wodę, że niby Kalwin wierzył w realną obecność, co skończyło się w wiadomy sposób, więc zagrałeś kartą jaki ja jestem biedny i jak mnie tu atakują i jak to oni nie dorastają do mojego poziomu.

I co, jednocześnie tak bardzo Ci przeszkadza erystyka w tekście źródłowym który wrzuciłem? No mi jakoś nie bardzo.
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 13:42 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-10, 13:05

Krystian.Zawistowski pisze: Co do użycia erystyki w tym konkretnie temacie - zacząłeś od paru wyobrażeń jak to niby jest z wiarą protestancką, M. Piotrowski (...) [Nie używaj wobec dyskutantów takich zwrotów, Krystianie, bo niezależnie od Twojej intencji, mają wydzwięk poniżający~ m. F. ] , to uczepiłeś się jego brata protestanta. Potem zacząłeś mącić wodę, że niby Kalwin wierzył w realną obecność, co skończyło się w wiadomy sposób, więc zagrałeś kartą jaki ja jestem biedny i jak mnie tu atakują i jak to oni nie dorastają do mojego poziomu.
Proszę Moderatorów o reakcję.
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 13:44 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-10, 13:22

Nie rozumiem, "Wytrzeć kimś podłogę" znaczy pokonać z kretesem. Znam to z wiadomości sportowych:
https://weszlo.com/2012/11/23/masakra-w ... m-podloge/
https://mma.pl/juras-o-walce-gamrota-z- ... -lotnicze/

Kalka z angielskiego, gdzie popularne sa sporty walki typu zapasy i mowa pewnie o sytuacji gdy przeciwnik głównie jest na plecach i nic nie może zrobić.
https://en.wiktionary.org/wiki/mop_the_ ... th_someone

Nie było moją intencją Ciebie urazić, natomiast argumentacja Twoja do tej pory jest jaka jest.
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 13:29 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-10, 13:55

@krystian.zawistowski Wszystko jedno czy to kalka z angielskiego, czy z chińskiego, czy z estońskiego. W języku polskim ma to wyraźnie negatywne skojarzenie, więc zamiast tego używaj czasownika "polemizować".
@Ojciec.Pablito co do Waszej wcześniejszej dyskusji na temat protestantyzmu, na poprzedniej stronie wątku, to chyba trochę zanadto emocjonalnie interpretujesz posty Krystiana. Wszyscy mamy trochę inny styl pisania, nie zawsze musi być szczególnie łagodny, ale to nie oznacza złych intencji.
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 14:16 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-10, 14:27

Dobrze, przepraszam za ten zwrot.

Wróćmy może do istoty rzeczy: czy podziały protestanckie są z powodu "Sola Scriptura", czy może raczej przeciwnie, z powodu osoby uważającej List Św. Jakuba za podpałkę do pieca.
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 14:29 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 3 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Albertus » 2022-12-10, 14:33

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-10, 12:03 Postawcie się proszę w sytuacji protestanta, który słyszy takie słowa jakie @krystian.zawistowski napisał i przytoczył od tego xvi wiecznego jezuity.
Czy naprawdę nie dostrzegacie braku taktu i braku kultury? Przecież rozmawiacie z bratem w Chrystusie. Za Ciebie i za mnie umarł nasz kochany Pan. Czy liczy się tylko to, by bratu przywalić zgnebić go, ośmieszyć?
Czy naprawdę nie zależy Wam na tym, by zrozumieć "dlaczego?" Dlaczego ktoś napisał, że wierzy w realną ale duchową obecność Jezusa w Eucharystii? A nawet jak Zwinglii czy inni memorialisci, wierzy w pamiątkowy charakter Wieczerzy Pańskiej?
Napiszecie może, że to tylko zdecydowana forma wypowiedzi.
Ale bierzcie pod uwagę, że po drugiej stronie internetu siedzi człowiek, który zmaga się z wiarą i różnymi pytaniami. Zewsząd jest oskarżany i ośmieszany. Wywierana jest na niego silna presja. On sam ma w głowie wielkiego Wewnętrznego Krytyka, który dorzuca mu od siebie.

A "wulgarny" to nie chodzi tylko o to by nie używać słów na "k" czy na "ch", ale chodzi właśnie o to co powyżej napisałem. O ośmieszenie, zdeformowanie, poniżenie.
Chcę ci powiedzieć że jak najbardziej akceptuję cię na tym forum.

Mam nadzieję tylko że nie oczekujesz że na forum dyskusyjnym wszyscy będą się z tobą zgadzać.

Odrzuć myśli że wszyscy mają jakieś negatywne nastawienie do ciebie bo tak nie jest.

Nie mam absolutnie złego nastawienia ani żadnych złych intencji wobec ciebie.

Weź, proszę pod uwagę to że jesteś tutaj krótko i że wszyscy się na razie poznajemy. Zawsze początkowo bywają różne tarcia i nieporozumienia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-10, 16:33

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-10, 08:37 Do reszty tego, co napisałeś nie będę się odnosił. Po prostu czuję złość i smutno mi, że poświęciłeś swój czas i energię by wyartykułować taki paszkwil.
Na jakiej podstawie - mając usta pełne wezwań do bycia correct wobec współdyskutantów - nazywasz to, co napisał @krystian.zawistowski "paszkwilem"?
Które konkretnie tezy tak oceniasz?
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 16:34 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ