Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-29, 13:55

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-29, 13:44 Niby reakcja na co? :)
Próbowano mnie zwerbować, długo się nosiłem z decyzją, czytałem Pismo, modliłem się, rozmyślałem, czytałem co się dało.
Jak poznałem, wybrałem i teraz opisuję.
Nawiasem mówiąc, odpowiadanie na merytoryczne argumenty sugerowaniem zranień czy emocji u adwersarzy jest równie żenującym sposobem dyskusji, co poprzedni wist.
Daruj sobie.
OK, przepraszam jesli Cię uraziłem. Nie było to moim zamiarem.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-29, 14:23

Nie uraziłeś mnie (nie jesteśmy panienkami), ale po prostu tego rodzaju chwyty utrudniają dyskusję.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Tek de Cart » 2022-11-29, 14:36

wracając do rozdrobnienia - trzeba by zdefiniować czym jest 'wystarczająco duża różnica doktrynalna' aby móc podzielić na różne grupy.

Bo jeżeli wśród niektórych protestantów jest przeświadczenie że wystarczającym poziomem jedności jest 'wystarczy że wierzysz w Jezusa (czasem jeszcze potrafią dodać 'i nie jesteś katolikiem')' - to wtedy bardzo różne podejścia nawet do Trójcy Świętej są 'mało istotne'...

np. czy jako 'jeden kościół' możemy uznać:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... _Obietnicy
Kościół Adwentystów Obietnicy (por. Igreja Adventista da Promessa), Charyzmatyczni (Zielonoświątkowi) Adwentyści – chrześcijański kościół protestancki, o charakterze ewangelicznym, przyjmujący zasadnicze elementy ogólnej doktryny adwentystycznej i wzbogacony o elementy zielonoświątkowe (charyzmatyczne)

oraz 'branhamistów" ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Will ... a_w_Polsce ) ??

niby oba odłamy mówią o sobie 'chrześcijanie', nawet oba w pewien sposób pochodzą z jednego 'większego' odłamu jakim jest przebudzenie zielonoświątkowe, ale czy różnice między nimi są 'nieznaczące' ?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-29, 15:05

Tek de Cart pisze: 2022-11-29, 14:36 wracając do rozdrobnienia - trzeba by zdefiniować czym jest 'wystarczająco duża różnica doktrynalna' aby móc podzielić na różne grupy.

Bo jeżeli wśród niektórych protestantów jest przeświadczenie że wystarczającym poziomem jedności jest 'wystarczy że wierzysz w Jezusa (czasem jeszcze potrafią dodać 'i nie jesteś katolikiem')' - to wtedy bardzo różne podejścia nawet do Trójcy Świętej są 'mało istotne'...

np. czy jako 'jeden kościół' możemy uznać:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... _Obietnicy
Kościół Adwentystów Obietnicy (por. Igreja Adventista da Promessa), Charyzmatyczni (Zielonoświątkowi) Adwentyści – chrześcijański kościół protestancki, o charakterze ewangelicznym, przyjmujący zasadnicze elementy ogólnej doktryny adwentystycznej i wzbogacony o elementy zielonoświątkowe (charyzmatyczne)

oraz 'branhamistów" ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Will ... a_w_Polsce ) ??

niby oba odłamy mówią o sobie 'chrześcijanie', nawet oba w pewien sposób pochodzą z jednego 'większego' odłamu jakim jest przebudzenie zielonoświątkowe, ale czy różnice między nimi są 'nieznaczące' ?
Bardzo wydumane przykłady. Nie wiem czy oba te kościoły chcą aby nazywać je protestanckimi ;) Gdybym szukał analogii, to powiedziałbym, że obie te denominacje mają się tak do protestantyzmu jak Lefebryści albo ruch Teologów Wyzwolenia do Katolicyzmu. Zgodzisz się, że nie są to typowi reprezentanci.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-29, 15:09

Tak to można wszystko wytłumaczyć. W końcu formalnie "protestantami" są tylko denominacje kontynuujące działalność gmin, które złożyły "protest" w 1529 na sejmie Rzeszy w Spirze (stąd nazwa).
Jeden luteranin ochrzanił innych adwersarzy na katoliku, że nazwali potocznie "protestantami" baptystów.
Ostatnio zmieniony 2022-11-29, 15:09 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Andej » 2022-11-29, 17:04

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-29, 09:59 Świadkowie Jehowy są odłamem Millerystów, którzy byli odłamem Adwentystów, którzy odłamali się od baptystów, którzy odłamali się od anabaptystów (mennonitów), którzy odłamali się Müntzerowców (tych od Wojny chłopskiej), którzy odeszli od Luteran, którzy odeszli z Kościoła.
(Drogę Russela znam.) Z tego by wynikało, że należy ich traktować jako protestantów. W takim razie protestuję, gdyż nie uważam ich za chrześcijan. A Protestantów uważam za chrześcijan.
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-29, 11:26 Świadkowie Jehowy to ludzie tacy jak ja i Ty.
Niezupełnie. Mi raczej kojarzą się ludźmi nałogowo oglądającymi którąś ze skrajnych telewizji. Zachowują się jak lemingi i to takie, nad którymi wisi bat.
Jestem naiwniakiem i zawsze z nimi rozmawiam. Po przyjacielsku. Zadaję pytania. Na które mają jedną wyuczoną odpowiedź. Właściwie dwie. Spytamy starszych i odpowiemy albo idź do starszych i ich spytaj.
Ale nasz stosunek do ŚJ ani troszkę nie świadczy o nich, ale wyłącznie o nas. Ale to nie na temat pytania.
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-29, 11:26 Chcą być w tym radykalni. I ten radykalizm w taki właśnie sposób realizują.
Niezupełnie. Właściwie zupełnie, nie. Nie chcą być radykalni, ale są zastraszeni. Zmuszani. Tam, gdzie mają pewność, że się nie wyda, zachowują się inaczej. Choć przyznam, że są ludźmi wierzącymi. Bardziej starszym niż Bogu. Tak to obserwuję.
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-29, 11:26 Warto jednak szanować ich jako ludzi. I tak chyba wobec wszystkich wokół - wszystkich, którzy podejmują wybory inne niż nasz wybór.
Tak na wszelki wypadek spytam, do jakiej wypowiedzi lub czyjej postawy się donosisz? Czy to może własna refleksja nad Twoimi relacjami? Czy oderwane od poruszanych tematów kaznodziejskie pouczenie?
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-29, 11:26 Papież Lutra z Kościoła Katolickiego wyrzucił.
Mam wątpliwości, czy zanegowanie zasad jest wyrzuceniem. Czy dokonanie rozłamu jest wyrzuceniem. Wydaje mi się, że raczej konsekwencją.
Luteranie nie zostali wyrzuceni, ale sami rozpoczęli wojnę z Kościołem. Sprowokowani ekskomuniką. Ale czy było inne wyjście?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-29, 18:07

Znam świadków Jehowy od lat 90-tych. Mam też kilka osób w swojej rodzinie. Są wśród tych, których znam różni ludzie tak, jak w każdej innej denominacji czy religii są różni ludzie.
Ale ci których znam, to w dużej części wrażliwe, szczere, uczciwe osoby.
A moja uwaga była ogólną refleksją nad stosunkiem katolików/protestantów do nich. Bo panuje jakaś histeria antyświadkowska.

Dodano po 23 minutach 48 sekundach:
Andej pisze: 2022-11-29, 17:04
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-29, 11:26 Papież Lutra z Kościoła Katolickiego wyrzucił.
Mam wątpliwości, czy zanegowanie zasad jest wyrzuceniem. Czy dokonanie rozłamu jest wyrzuceniem. Wydaje mi się, że raczej konsekwencją.
Luteranie nie zostali wyrzuceni, ale sami rozpoczęli wojnę z Kościołem. Sprowokowani ekskomuniką. Ale czy było inne wyjście?
Sytuacja z Lutrem przypomina mi taką, gdy pracownik, niech to będzie nawet jakiś kierownik, zauważa, że szef wystawia np. lewe faktury. Pracownik zwraca mu uwagę a on w odpowiedzi wyrzuca go z roboty. Za wyrzyconym pracownikiem wstawiają się inni itd.
Pracownik zanegował chore zasady a w zasadzie bardziej chore praktyki. I z tego powodu wyleciał.
Ostatnio zmieniony 2022-11-29, 18:31 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Andej » 2022-11-29, 20:58

Niezbyt adekwatne porównanie. Proponuję dokonanie analizy postepowania Lutra. Ostrzegania, prób pojednania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-29, 22:08

Sytuacja była akurat odwrotna. "Lewe faktury" wystawiał Luter.
Zresztą tylko częściowo z religijnych powodów.

Co do Świadków - mam, a raczej miałem w rodzinie, a także w otoczeniu, a rozmawiam z nimi od 45 lat.
Niestety, nie jest to zwykły odłam chrześcijaństwa (o ile można mówić o chrześcijaństwie w grupie negującej iż Chrystus jest Bogiem). Określiłbym tę grupę jako łagodną wersję sekciarstwa (o stopień mniej niż określenie jako "sekta").
Choć mam wrażenie, że po tym jak minęło 100 lat od założenia (pod inną jeszcze nazwą), nieco się "unormowali".
Mnie najbardziej dotknęło, kiedy skłaniano sąsiada, który się "nawrócił" na ŚJ, by opuścił chorą żonę i córkę, skoro nie chcą przejść do "Świadków". Co zresztą uczynił.
Z zabawniejszych rzeczy, w mojej rodzinie, dziewczyna zrezygnowała na 5 roku studiów "bo już nie warto, zaraz koniec świata". Po 10 latach wróciła na uczelnię...

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-11-29, 23:57

Bardziej niz podziały organizacyjne symptomatyczne sa podziały doktrynalne wsrod protestantow. predestynacja , dusza niesmiertelnna boskość Jezusa, dzien swiety , stosunek do zdarzeń w Wieczerniku. , chrzest dzieci , sakramenty itp itd

Przy tych podziałach katolicy, prawosławni wydaja sie byc jednoscia w tym zakresie

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-11-30, 07:15

Jeszcze mamy kwestie moralności związanej z ruchem LGBT, eutanazją aborcją... To tez generuje podziały wśród nawet jednej deominacji zwłaszcza tych kościołów bardziej "tradycyjnych" ( episkopalne np)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-30, 13:15

Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57 Bardziej niz podziały organizacyjne symptomatyczne sa podziały doktrynalne wsrod protestantow. predestynacja
Zwracam uwagę, że dyskusja na ten temat ciągnęła się w Kościele od prehistorii - na pewno już od Augustyna, który był za predestynacją.
A tak naprawdę mamy nurt reformowany, który ją akcentuje, ale tez jakos bez przesady.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57dusza niesmiertelnna
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% akceptuje nieśmiertelnośc duszy
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57boskość Jezusa
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% akceptuje boskość Jezusa
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57dzien swiety
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% odrzuca sobotni Szabat
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57stosunek do zdarzeń w Wieczerniku
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% wierzy w realną obecność Jezusa w chlebie i winie
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57chrzest dzieci
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% praktykuje chrzest niemowląt
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57sakramenty
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% praktykuje dwa sakramenty: chrzest i wieczerzę

Oczywiście funkcjonuje świat ewangelikalny, który wyróżnia się zazwyczaj chrztem wierzących.
Istnieją również różne nurty luźno odwołujące się do protestantyzmu, które mają swoje wyróżniające się wierzenia lub praktyki.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57Przy tych podziałach katolicy, prawosławni wydaja sie byc jednoscia w tym zakresie
W dalszym ciągu twierdzę, siedząc w tym temacie od lat, że twierdzenie o jakimś ogromnym rozdrobnieniu protetsantyzmu i tym, że co dzień powstają dwa nowe (w domyśle inne) kościoły, to przesada. Składam takie twierdzenia na karb niewiedzy. Co zresztą w kraju tak katolicko monoreligijnym jak Polska nie jest czymś dziwnym. Ja też niewiele wiem o Islamie czy Hinduizmie.

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-30, 07:15 Jeszcze mamy kwestie moralności związanej z ruchem LGBT, eutanazją aborcją... To tez generuje podziały wśród nawet jednej deominacji zwłaszcza tych kościołów bardziej "tradycyjnych" ( episkopalne np)
Tutaj mamy analogiczną - ale z pewnością mniej nasiloną - dyskusję wewnątrz Kościoła rzymskokatolckiego. Tyle, że w tak konserwatywnym kraju jak Polska nie widzimy tego aż tak wyraźnie.
Ostatnio zmieniony 2022-11-30, 13:19 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-30, 13:32

No dobrze, ale "klasyczny protestantyzm" to w tej chwili margines. Grubo powyżej połowy tego świata to w tej chwili denominacje III fali, w większości "charyzmatyczne".

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-11-30, 13:43

Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-30, 13:18
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57 Bardziej niz podziały organizacyjne symptomatyczne sa podziały doktrynalne wsrod protestantow. predestynacja
Zwracam uwagę, że dyskusja na ten temat ciągnęła się w Kościele od prehistorii - na pewno już od Augustyna, który był za predestynacją.
A tak naprawdę mamy nurt reformowany, który ją akcentuje, ale tez jakos bez przesady.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57dusza niesmiertelnna
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% akceptuje nieśmiertelnośc duszy
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57boskość Jezusa
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% akceptuje boskość Jezusa
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57dzien swiety
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% odrzuca sobotni Szabat
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57stosunek do zdarzeń w Wieczerniku
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% wierzy w realną obecność Jezusa w chlebie i winie
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57chrzest dzieci
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% praktykuje chrzest niemowląt
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57sakramenty
Klasyczny, historyczny protestantyzm w 100% praktykuje dwa sakramenty: chrzest i wieczerzę

Oczywiście funkcjonuje świat ewangelikalny, który wyróżnia się zazwyczaj chrztem wierzących.
Istnieją również różne nurty luźno odwołujące się do protestantyzmu, które mają swoje wyróżniające się wierzenia lub praktyki.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-29, 23:57Przy tych podziałach katolicy, prawosławni wydaja sie byc jednoscia w tym zakresie
W dalszym ciągu twierdzę, siedząc w tym temacie od lat, że twierdzenie o jakimś ogromnym rozdrobnieniu protetsantyzmu i tym, że co dzień powstają dwa nowe (w domyśle inne) kościoły, to przesada. Składam takie twierdzenia na karb niewiedzy. Co zresztą w kraju tak katolicko monoreligijnym jak Polska nie jest czymś dziwnym. Ja też niewiele wiem o Islamie czy Hinduizmie.

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-30, 07:15 Jeszcze mamy kwestie moralności związanej z ruchem LGBT, eutanazją aborcją... To tez generuje podziały wśród nawet jednej deominacji zwłaszcza tych kościołów bardziej "tradycyjnych" ( episkopalne np)
Tutaj mamy analogiczną - ale z pewnością mniej nasiloną - dyskusję wewnątrz Kościoła rzymskokatolckiego. Tyle, że w tak konserwatywnym kraju jak Polska nie widzimy tego aż tak wyraźnie.
Czyli piszesz o luteranizmie. Reszty nie uznajesz za protestantyzm..Pora wiec to napisać wprost.Tyleze ten tradycyjny luteranizm wyklda sue na naukach moralnych...

Z drugiej strony poslugujesz się manipulacją gdzie wewnetrzne dyskusje w lonie katolicyzmu porównujesz z oficjalnymi doktrynami poszczególnych denominacji.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy protestantyzm jest faktycznie taki rozdrobniony?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-30, 13:54

Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-30, 13:43Czyli piszesz o luteranizmie. Reszty nie uznajesz za protestantyzm..Pora wiec to napisać wprost.
Piszę o klasycznym, historycznym protestantyzmie. Czyli o reformacji niemieckiej i szwajcarskiej a także angielskiej.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-30, 13:43Tyleze ten tradycyjny luteranizm wyklda sue na naukach moralnych...
Tylko co to ma do rozdrobnienia protestantyzmu?
Przy okazji podaj proszę to "wyłożenie się" tradycyjnego luteranizmu.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-30, 13:43Z drugiej strony poslugujesz się manipulacją gdzie wewnetrzne dyskusje w lonie katolicyzmu porównujesz z oficjalnymi doktrynami poszczególnych denominacji.
To są również wewnętrzne dyskusje w łonie denomiancji protestanckich. I są to dyskusje nie w ramach teologii dogmatycznej a teologii moralnej a Granice tych dyskusji nie są zbieżne z granicami denominacji. Więc jest bardzo podobnie (analogicznie?) jak w Kościele Katolickim. Po prostu część dyskusji przebiega "w poprzek" Kościoła/kościołów.
Ostatnio zmieniony 2022-11-30, 13:55 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ