Czy zbytnie skupianie się na niebie, na skróceniu czyśćca jest złe

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Czy zbytnie skupianie się na niebie, na skróceniu czyśćca jest złe

Post autor: targer123 » 2022-11-28, 20:48

[*][img][/img

Ogólnie do modlitwy, do komunii motywowałem się niebem i tym, że przez to skracam sobie czyściec i się zastanawiam, czy zbytnio się na tym nie skupiałem... Oczywiście, że miałem takie coś jak miłość, relacje z Chrystusem itd. ale wydaje mi się, że czasami za bardzo, zbytnio skupiałem się tylko i wyłącznie na nagrodzie. Czy takie myślenie jest złe?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy zbytnie skupianie się na niebie, na skróceniu czyśćca jest złe

Post autor: Andej » 2022-11-28, 21:06

Wydaje się to być w pewnym stopniu wylewanie dziecka z kąpielą. Bo każda przesada jest błędem.
Określiłeś cel. I to cel wspaniały. Słusznie do niego dążysz. Pytanie tylko, czy nie za bardzo skupiasz się na bardzo wąskiej drodze.
Częste przystępowanie do komunii jest chwalebne. Ale to nie wystarczy. Potrzebna jest komunia duchowa. Z Bogiem i z ludźmi.
Czy skupiając się na eucharystii nie pomijasz przypadkiem bliźnich, którzy stoją na Twoje drodze?
Przystępowanie do komunii świętej nie może być działaniem, które przysłania inne działania życiowe.
No i jeszcze to, że do skracania czyśćca bardziej przydatne są uczynki miłosierdzia.
Mt 25.35-46 Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; 36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".
Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? 38 Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ