Zadośćuczynienie

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Isiacek
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 14 mar 2020
Has thanked: 64 times
Been thanked: 15 times

Zadośćuczynienie

Post autor: Isiacek » 2022-11-29, 11:44

Jak to jest z zadośćuczynieniem po spowiedzi w przypadku kłamstwa. Czy trzeba po spowiedzi powiedzieć prawdę osobie, ktora została okłamana?
Co jeśli prawda skrzywdzi drugą osobę a obecnie sytuacja nie ma już miejsca i nie będzie się już kłamać?
Chodzi mi o to, że może z tego wyniknąć większe zło niż dobro.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18852
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Zadośćuczynienie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-29, 11:49

Nie czynić większego zła.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1406
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 539 times
Been thanked: 773 times

Re: Zadośćuczynienie

Post autor: AdamS. » 2022-11-29, 13:01

Isiacek pisze: 2022-11-29, 11:44 Jak to jest z zadośćuczynieniem po spowiedzi w przypadku kłamstwa. Czy trzeba po spowiedzi powiedzieć prawdę osobie, ktora została okłamana?
Co jeśli prawda skrzywdzi drugą osobę a obecnie sytuacja nie ma już miejsca i nie będzie się już kłamać?
Chodzi mi o to, że może z tego wyniknąć większe zło niż dobro.
To wszystko zależy od okoliczności Jeśli kłamstwo było połączone z oszczerstwem, trzeba je naprawić poprzez dobre słowo na temat osoby oczernianej (jeśli nie wprost odkłamując wcześniejsze słowa, to przynajmniej stawiając tę osobę w dobrym świetle). Jeśli zaś kłamstwo nie było skierowane przeciwko komuś, to warto tylko zwrócić większą uwagę na swój język, by go poskromić przez zbytnią swobodą.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2332
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 292 times
Been thanked: 315 times

Re: Zadośćuczynienie

Post autor: Arek » 2022-11-30, 05:42

Isiacek pisze: 2022-11-29, 11:44 Jak to jest z zadośćuczynieniem po spowiedzi w przypadku kłamstwa. Czy trzeba po spowiedzi powiedzieć prawdę osobie, ktora została okłamana?
Co jeśli prawda skrzywdzi drugą osobę a obecnie sytuacja nie ma już miejsca i nie będzie się już kłamać?
Chodzi mi o to, że może z tego wyniknąć większe zło niż dobro.
Prawda nigdy nie krzywdzi. Najlepiej gdy wszystkie krzywdy wyrządząone drugiemu naprawimy. To jest pełnia zadośćuczynienia, czyli czyściec na ziemi. Zła mamy się wyrzekać.

Dodano po 1 minucie 37 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-29, 11:49 Nie czynić większego zła.
Nie czynić żadnego zła. Odciąć złe uczynki, czy nie o to chodzi?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Zadośćuczynienie

Post autor: Andej » 2022-11-30, 09:45

Zadośćuczynienie nie zawsze musi polegać na uczynieniu czegoś przeciwnego. Modlitwa też jest formą zadośćuczynienia. Kiedyś jeden ze spowiedników wytłumaczył mi, że właśnie pokuta, którą zadaje jest tym zadośćuczynieniem.

Dodam jeno, że dobre uczynki warto czynić niezależnie od tego, czy mają być zadośćuczynieniem za coś, czy bezinteresownym dobrem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zadośćuczynienie

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-30, 10:52

Logika zadośćuczynienia w przypadku wyrządzenia komuś krzywdy jest dla mnie jasna - naprawić wyrządzoną krzywdę (oddać ukradzione, zrekompensować zniszczone mienie, odwołać w sposób publiczny wcześniej sformułowane oszczerstwo itd itp). To wydaje sie nie wymagac uzasadnienia.
Ciekawa jest definicja słownikowa wyrażenia "zadość" (czy pochodzi to od "za"-"dość"?) - dajemy komuś tyle by go zadowolić.
Pytanie, jak wygląda uczynienie "zadość" w przypadku grzechów, w których nie ma osoby, której zrobiliśmy krzywdę? Albo jak uczynić zadość sobie, jeśli grzech jest skierowany przeciwko mnie? Albo jak uczynić za-dość gdy nie da się czegos cofnąć?
Bo jak rozumiem zadośćuczynienie jest czymś innym niż mocne postanowienie poprawy więc skoro już postanowiłem nie powtarzać danego błędu, to czy zadośćuczynienie nie jest powtórzeniem tego samego w przypadku sytuacji których nie da się cofnąć ani naprawić?
Obrazek
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2332
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 292 times
Been thanked: 315 times

Re: Zadośćuczynienie

Post autor: Arek » 2022-11-30, 12:09

Wszystko da się naprawić w taki lub inny sposób. Dobry uczynek można zawsze zrobić w jakiejś intencji. Dopóki żyjemy zawsze można się naprawić.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Zadośćuczynienie

Post autor: Albertus » 2022-11-30, 13:33

Tutajhttps://www.teologia.pl/m_k/zag06-4n.htm#2 znalazłem chyba dobre wyjaśnienie tych kwestii

ODPOWIEDZ