Czy Biden jest lepszy od Niepokalanej Królowej Niebios?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Czy Biden jest lepszy od Niepokalanej Królowej Niebios?

Post autor: Nenderen » 2022-11-30, 22:40

To pytanie jest prowokacją ale moralnie dopuszczalną bo mającą na celu obronę sacrum. Wszyscy katolicy pisząc o USA piszą Biały Dom z dużych liter chociaż np. Prezydent Biden proporcjonalnie do swojego bycia pod wpływem szatana bardzo przyczynił się do bronienia grzechu zwanego aborcją. Tymczasem większość tych samych katolików pisząc Różaniec pisze to słowo z małej litery pomimo tego, że nabożeństwo to ocaliło tysiące nienarodzonych dzieci. I o ile Biały Dom jest pod wpływem antykatolickiej masonerii (dobra, wiele teorii spiskowych na jej temat to groteskowe przegięcie niemniej jest antykatolicka) o tyle Msza Święta stanowi centrum wszechświata lecz wielu katolików pisze ją z małych liter a Biały Dom z dużych... Nie rozumiem tego. Na szczęście jest wielu katolików którzy nie tylko piszą Msza i Różaniec z dużej ale jeszcze do tego piszą Różaniec Święty.
Ostatnio zmieniony 2022-11-30, 22:43 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Biden jest lepszy od Niepokalanej Królowej Niebios?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-01, 09:30

O ile co do Mszy Świętej się zgadzam, to co do różańca nie (choć sam często piszę z wielkiej litery).
To są po prostu zasady ortograficzne.

Na stronie https://www.kul.pl/zasady-pisowni-s-own ... _3460.html znajdujemy zasady pisowni słownictwa religijnego (sformułowane przez Komisję Języka Religijnego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN)
Odpowiedni fragment brzmi:
2.8. Nazwy nabożeństw
Nazwy nabożeństw (w tym mszy św.) zapisujemy zasadniczo małą literą, np.: msza święta, liturgia święta (jako odpowiednik mszy św. w Kościele prawosławnym), roraty, suma, pasterka, droga krzyżowa, różaniec, nabożeństwo majowe. Możliwe jest także użycie wielkiej litery w stosunku do nazw Msza Święta, Liturgia Święta, zwłaszcza w tekstach o charakterze religijnym. Nazwy części mszy świętej zapisujemy małą literą, np. liturgia eucharystyczna, sanctus (ale jako tytuł modlitwy Sanctus piszemy dużą literą).
Oczywiście, pisanie "Matka" z wielkiej litery (zwłaszcza przez syna) jest w porządku, mimo, że nie wymaga tego ortografia. Nie jest jakimś błędem napisanie "różaniec" z wielkiej litery.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy Biden jest lepszy od Niepokalanej Królowej Niebios?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-01, 09:53

Kierujmy się po prostu ortografią oraz własnym pragnieniem (jeśli mamy chęć pisać wielką literą także te słowa, co do których nie jest to konieczne). Ale porównania użyte w tym wątku są nietrafne. Jeśli napiszę np. tytuł książki (a właściwie cyklu książek, a nie książki) "Wiedźmin" to czy to oznacza, że ten nieszczęsny wiedźmin jest dla mnie ważniejszy niż wszystko inne? No nie, po prostu użyłam wielkiej litery, bo to jest tytuł, a nie z jakiegoś wyrazu szacunku.
Ostatnio zmieniony 2022-12-01, 14:55 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Biden jest lepszy od Niepokalanej Królowej Niebios?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-01, 12:11

A przy okazji: Tytuł Maryi to "Królowa Nieba i Ziemi".

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy Biden jest lepszy od Niepokalanej Królowej Niebios?

Post autor: Albertus » 2022-12-01, 12:13

Jak ktoś chce pisać słowo różaniec z dużej litery to niech pisze.

Ale z drugiej strony pisanie tego słowa z małej litery nie świadczy o jakimś braku szacunku do różańca. Przecież nawet w Katechizmie KK to słowo jest pisane z małej litery.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy Biden jest lepszy od Niepokalanej Królowej Niebios?

Post autor: Nenderen » 2022-12-01, 12:15

Moim zdaniem pisząc Różaniec z dużej możemy działać bodźcem na zdolność odbiorców naszych słów do refleksji nad pięknem tego nabożeństwa. Komisja Języka może formułować swoje stanowisko ale radość wypływająca z odmawiania Różańca stanowi duchowy, kulturowy i czasami także emocjonalny fenomen szerszy niż ramy językowych formuł. A czy ta komisja uważa że Eucharystię pisze się z dużej litery? Jestem ciekaw bo spożywanie Eucharystii to spożywanie Jezusa. Teolodzy uczą że ten Sakrament jest najbardziej niezwykły bo okazywaną mu adoracja jest adoracją samego Boga ukrytego pod pozorami wyglądu chleba który już chlebem nie jest.
Tak, temat zaczyna się poprzez tytuł od Maryi a wśród wątków ma maryjne nabożeństwa natomiast Mszę wspomina na zasadzie podobnego mechanizmu nazewnictwa. Zresztą nigdzie za naszego ziemskiego życia Maryja nie jest tak blisko nas jak na Mszy. Jan Paweł Drugi nazywał Ją Niewiastą Eucharystii.
Marku, w niektórych sanktuariach patronką jest Maryja pod krótszą nazwą Królowej Niebios dlatego ta nazwa jest zanurzona w tradycji.
Albertusie, przepraszam jeżeli moje słowa zabrzmiały jakbym rzekomo sugerował że kto inaczej pisze nie okazuje szacunku. Nie o to mi chodziło. Po prostu chciałem zachęcić do jeszcze intensywniejszego nazewnictwa tak jak niektórzy zachęcają do odmawiania więcej tajemnic Różańca niż jedną dziennie co jednak wcale nie znaczy że uważają że kto odmawia tylko jedną lub żadnej rzekomo mniej szanuje Maryję.
Ostatnio zmieniony 2022-12-01, 12:21 przez Nenderen, łącznie zmieniany 3 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy Biden jest lepszy od Niepokalanej Królowej Niebios?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-01, 15:30

@Nenderen Tak jak zostało już napisane - regulują to wszystko zasady gramatyczne języka polskiego.
Jako ciekawostka dodam, że (angielski znam na poziomie średnim) pisałem kiedys do znajomego anglika używając "You" z wielkiej litery. Tak, jak staram, się to zawsze robić pisząc po polsku.
Okazuje się jednak, że w świecie anglosaskim "You" z wielkiej litery stosuje się w zasadzie tylko do Boga ;) I generalnie jest to dziwactwo tak pisać ;)
https://english.stackexchange.com/quest ... of-writing

Z drugiej strony zauważyłem, że anglojęzyczni używają wielkiej litery znacznie częsciej np. do rzeczowników niż my.
Cóż - takie są różne reguły językowe na świecie :)
Generalnie jestem za pisaniem ładnym - to znaczy tam gdzie ma być wielka litera niech będzie wielka, tam gdzie mała, niech pozostanie mała.
Najbardziej boleję nad tym, że "nie umiem w przecinki" ;) Znaki interpunkcyjne to od zawsze moja pięta achillesowa.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ