Pytanie, pilne

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kg1231
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 18 mar 2022
Lokalizacja: Głogów, Dolnośląskie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 5 times

Pytanie, pilne

Post autor: Kg1231 » 2022-12-01, 21:41

Szczęść Boże,
Mam pytanie. Jeśli byłem w spowiedzi i wyznałem grzechy szczerze te które pamiętałem, ale nie robiłem rachunku sumienia raczej z lenistwa ale tez czasami po prostu z braku czasu. To te spowiedzi są ważne? Albo gdy jeszcze nie zadośćuczyniłem za moje grzechy do tej pory, to spowiedź jest nie ważna? A jeśli teraz będę starał się zadośćuczynić to będzie ważna spowiedź?

Dodano po 46 minutach 41 sekundach:
W sensie jest to spowiedź świętokradcza jeśli np ukradłem coś komuś, wyznałem to w spowiedzi i nie zadośćuczyniłem za to bliźniemu, ale teraz dotarło to do mnie i chce to oddać, to ta spowiedź była świętokradcza?

Dodano po 20 sekundach:
Pokutę od księdza zawsze odmawiam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie, pilne

Post autor: Andej » 2022-12-01, 22:30

Czemu spowiednika nie spytasz?
Co do zadośćuczynienie, to jestem przekonany, że z chwilą, gdy to uczynisz będzie ok.
Jeśli zupełnie nie zastanawiałeś się nad tym co wyznałeś, co wyznawałeś? Przypadkowe grzechy, które przyszły na myśl? Czy te, których popełnienie Cię dręczyło?
Lenistwo jest grzechem. Ale często to co nazywany lenistwem nie ma z nim nic wspólnego. Np. prokrastynacja. Albo jakieś fobie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2169
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Pytanie, pilne

Post autor: Arek » 2022-12-01, 22:35

Cześć. Ważne jest by rachunek sumienia był robiony w skupieniu, trzeba przeznaczyć na to wystarczająco czasu, by przygotować listę grzechów podczas spowiedzi. Chodzi o to by faktycznie wszystko wyznać. Można skorzystać ze szczegółowego rachunku sumienia i wtedy jest większa pewność, że przygotowanie do tej spowiedzi jest odpowiednie. Proponuję zapoznać się szerzej z pięcioma warunkami dobrej spowiedzi. Staraj się przeznaczyć odpowiednio czasu, by te przygotowania były konsekwencją do dobrych owoców tj. naprawie i tym samym nie popełniania stałych grzechów. Zobaczysz jak będzie działała w Tobie Łaska Boża. Poprostu spokojnie, bez emocji, konsekwentnie zrób to tak jak uważasz za najlepsze. Nie martw się, że czasem coś nie wyszło, poprawisz to następnym razem. Spokojnie rób Swoje, nawet małymi krokami, a zobaczysz jak będziesz się zmieniać. Ważne jest, abyś stanął przed Bogiem w prawdzie o sobie ze świadomością, że On wie o Tobie wszystko, więc wystarczy, że Ty się tylko przyznasz do Swoich błędów czyli grzechów i zaniedbań. Czasem jest strach na spowiedzi w postaci niepokoju, myśli, pytań, zamętu to zły działa, aby odwieść nas od solidnej spowiedzi. Trzeba się także modlić o dobrą spowiedź i spowiednika. To dobrze, że zadajesz pytania i tym samym szukasz drogi. Ufaj Bogu, nie bój się On krzywdy nie robi, to my Go obrażamy, to nasz Ojciec pełen Miłości i Miłosierdzia. Daj Jezusowi swoją dłoń, a On poprowadzi Ciebie jak dziecko. Powodzenia masz moje wsparcie duchowe tylko szczerze otwórz swoje serce a Bóg Ciebie uleczy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Pytanie, pilne

Post autor: AdamS. » 2022-12-02, 08:35

Kg1231 pisze: 2022-12-01, 22:28 Jeśli byłem w spowiedzi i wyznałem grzechy szczerze te które pamiętałem, ale nie robiłem rachunku sumienia raczej z lenistwa ale tez czasami po prostu z braku czasu. To te spowiedzi są ważne? Albo gdy jeszcze nie zadośćuczyniłem za moje grzechy do tej pory, to spowiedź jest nie ważna?
Chyba każda spowiedź odbyta z intencją zawierzenia Jezusowi i oddania mu swych grzechów z postanowieniem poprawy jest ważna. Inną kwestią jest niedbałość (która i mnie się zdarza). Uświadomienie sobie zbyt pośpiesznego rachunku sumienia czy też braku zadośćuczynienia powinno być dla mnie impulsem, aby to uczynić (zadośćuczynienie jak najszybciej, a rzetelny rachunek przy kolejnej spowiedzi). Nie można jednak żyć w lęku, że czegoś tam nie dopełniliśmy, bo Jezus nie jest urzędnikiem. On ma wgląd w szczerość Twej intencji - i to jest najważniejsze. Rób wszystko z miłości do Niego, a nie będzie Ci sumienie niczego wyrzucać.

ODPOWIEDZ