Święty Pawel o objawieniu

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Święty Pawel o objawieniu

Post autor: Andy72 » 2022-12-06, 17:07

1 Jeżeli trzeba się chlubić - choć co prawda nie wypada - przejdę do widzeń i objawień Pańskich. 2 Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy w ciele - nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie - został porwany aż do trzeciego nieba. 3 I wiem, że ten człowiek - czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, , Bóg to wie - 4 został porwany do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać. 5 Z tego więc będę się chlubił, a z siebie samego nie będę się chlubił, chyba że z moich słabości. 6 Zresztą choćbym i chciał się chlubić, nie byłbym szaleńcem; powiedziałbym tylko prawdę. Powstrzymuję się jednak, aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie lub co ode mnie2 słyszy

Zastanawiam się, na jakiej podstawie uważa się że św. Paweł mówił o sobie?, przecież z tekstu jasno wynika że mówił o kimś innym.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: AdamS. » 2022-12-06, 19:24

Andy72 pisze: 2022-12-06, 17:07 Z tego więc będę się chlubił, a z siebie samego nie będę się chlubił, chyba że z moich słabości. 6 Zresztą choćbym i chciał się chlubić, nie byłbym szaleńcem; powiedziałbym tylko prawdę. Powstrzymuję się jednak, aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie lub co ode mnie2 słyszy[/Biblia]

Zastanawiam się, na jakiej podstawie uważa się że św. Paweł mówił o sobie?, przecież z tekstu jasno wynika że mówił o kimś innym.
Myślę, że właśnie z powodu tego nagłego przejścia z trzeciej osoby (gdy pisał o człowieku) do pierwszej osoby (gdy płynnie przeszedł do samego siebie).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: sądzony » 2022-12-06, 20:34

"człowiek w Chrystusie" to, moim zdaniem, sposób wyrażania się św. Pawła odwracający uwagę od "ja" czyli "ego".
Zauważ, że Paweł "raduje się w Chrystusie", "pozdrawia w Panu", "jest więźniem w Chrystusie", "już nie on żyje, a żyje w nim Chrystus".
W tak bliskiej relacji, Paweł pozostaje jedynie "narzędziem, nosicielem" Prawdy.
Pisanie w pierwszej osobie, moim zdaniem, mogłoby sugerować, iż on sam, a nie łaska, jest tu sprawcą.
(odrobinkę psychologii glębii)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-06, 22:56

Semici chyba tak właśnie inaczej niż my pisali.
Syn człowieczy zamiast ja. Ponoć to semicki sposób (za Geza Vermes)
W niektórych częściach Polski podobno mówi się np "niech weźmie" zamiast "weź". Też zmieniając osobę z drugiej na trzecią
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: Andy72 » 2022-12-07, 04:53

Chyba sprawa jest prosta: św. Paweł mówi że nie będzie się chlubił z tego co go spotkało, ale z przypadku jego brata w Chrystusie.
Czy nie jest możliwe że ktoś inny został porwany do trzeciego nieba i św. Paweł o tym wiedział?

Choć możliwe że o tym że to był św. Paweł mówi o tym wers:
Zresztą choćbym i chciał się chlubić, nie byłbym szaleńcem; powiedziałbym tylko prawdę. Powstrzymuję się jednak, aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie lub co ode mnie słyszy
Ostatnio zmieniony 2022-12-07, 05:14 przez Andy72, łącznie zmieniany 2 razy.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: Nenderen » 2022-12-07, 14:32

A mnie w biblijnych kwestiach dotyczących świętego Pawła zastanawia też to czy pisząc o zadrze w swym ciele miał na myśli stygmaty czy nie. Bo jakby miał, to byłby chyba pierwszym chrześcijańskim stygmatykiem, na długo przed pobożnym podaniem o świętym Franciszku.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-07, 15:34

Myślę, że raczej chodzi o jakiś nękający go, powracający grzech.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: sądzony » 2022-12-07, 19:26

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-06, 22:56 Semici chyba tak właśnie inaczej niż my pisali.
Syn człowieczy zamiast ja. Ponoć to semicki sposób (za Geza Vermes)
Czy inni semiccy autorzy Ewangelii (edit: NT) także tak o sobie piszą w 3 osobie?
Jeśli tak możesz zacytować?
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-06, 22:56 W niektórych częściach Polski podobno mówi się np "niech weźmie" zamiast "weź". Też zmieniając osobę z drugiej na trzecią
Tak. Przechodzą z 2 osoby do 3. To skrót od "niech pan/pani weźmie". Nie ma przejścia z 1 do 3 osoby.
Ostatnio zmieniony 2022-12-07, 20:02 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: Nenderen » 2022-12-07, 20:00

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-07, 15:34 Myślę, że raczej chodzi o jakiś nękający go, powracający grzech.
W sensie wspomnienia grzechu utwierdzającego go w poczuciu winy?
Ostatnio zmieniony 2022-12-07, 20:00 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-07, 20:10

sądzony pisze: 2022-12-07, 19:26
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-06, 22:56 Semici chyba tak właśnie inaczej niż my pisali.
Syn człowieczy zamiast ja. Ponoć to semicki sposób (za Geza Vermes)
Czy inni semiccy autorzy Ewangelii (edit: NT) także tak o sobie piszą w 3 osobie?
Jeśli tak możesz zacytować?
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-06, 22:56 W niektórych częściach Polski podobno mówi się np "niech weźmie" zamiast "weź". Też zmieniając osobę z drugiej na trzecią
Tak. Przechodzą z 2 osoby do 3. To skrót od "niech pan/pani weźmie". Nie ma przejścia z 1 do 3 osoby.
Przejście z 1 na 3 osobę występuje w takich konstrukcjach jak np: "ale się człowiek napracował przy tej robocie" w sensie "ale się napracowałem".
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: sądzony » 2022-12-07, 20:42

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-07, 20:10 Przejście z 1 na 3 osobę występuje w takich konstrukcjach jak np: "ale się człowiek napracował przy tej robocie" w sensie "ale się napracowałem".
A no faktycznie. Dziękuję.
A co z autorami Ewangelii, Dziejów, Listów?
Chodzi mi o to czy takie wyrażanie się ("w Chrystusie, w Panu") nie było wyrażenie charakterystyczne dla Pawła?
Pytam bo nie wiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Święty Pawel o objawieniu

Post autor: Dezerter » 2023-01-22, 18:55

5 Z tego więc będę się chlubił
Moim zdaniem to sformułowanie wyraźnie wskazuje na Pawła
Podobne mówienie o sobie w 3 osobie stosuje Jan
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”