Dar języków

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Dar języków

Post autor: Arek » 2022-12-08, 20:57

Wytłumaczcie proszę mi o co z tym chodzi. Próbowałem gdzieś zrozumieć tą kwestię ale tempy jestem.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dar języków

Post autor: Andej » 2022-12-08, 21:00

Spróbuj wpisać w forumową wyszukiwarkę wyraz glosolalia, to znajdziesz tam wiele odpowiedzi i wyjaśnień na ten temat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Dar języków

Post autor: Arek » 2022-12-08, 21:14

Ponoć moża prosić Boga, aby mówić, modlić się językami? To jest gaworzenie dziecka. Rozumiem, że mamy być jak dzieci, ale sami z siebie możemy to robić? Ponoć to charyzmat. Kiedyś zdarzało się, że sobie coś gaworzyłem będąc dzieckiem czy nastolatkiem. I tak tego nie rozumiem. Rozumiem, że człowiek może się nawrócić, w Imię Jezusa uzdrawiać. Mam rozumieć, że to jest mowa, którą Duch Święty daje ludziom, ale to nie jest tak, że sobie ktoś chce pogaworzyć i tak sobie gaworzy? Bo wyczytałem, że każdy może prosić o ten dar, a nawet każdy może mówić językami.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5401
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1412 times

Re: Dar języków

Post autor: abi » 2022-12-08, 21:21

i do czego by ci ten dar sluzyl?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Dar języków

Post autor: Arek » 2022-12-08, 21:25

abi pisze: 2022-12-08, 21:21 i do czego by ci ten dar sluzyl?
Pytam bo parę razy gdzieś owinęło mi się to. W Piśmie Świętym też gdzieś ponoć o tym jest mowa. Poprostu chciałem to w jakiś sposób zrozumieć.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dar języków

Post autor: Andej » 2022-12-08, 21:27

Arek pisze: 2022-12-08, 21:14 Bo wyczytałem, że każdy może prosić o ten dar, a nawet każdy może mówić językami.
Ale nie wystarczy prosić. Trzeba w to włożyć trochę pracy.
Jak n. JPII.
Karol Wojtyła znał 7 języków obcych. Biegle władał: angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, mówił także po łacinie. Papież-Polak przemawiał także po litewsku, ukraińsku, węgiersku i czesku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dar języków

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-08, 21:27

Nigdy nie miałem, nie czułem ani nie czuje takiej potrzeby. Jest kilka rzeczy, w chrześcijaństwie, których nie pojmuje. Glosolalia jest jedną z nich.
W sumie faktycznie może ktoś, kto ma by nam to jakoś opowiedział?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Dar języków

Post autor: Arek » 2022-12-08, 21:31

Andej pisze: 2022-12-08, 21:27
Arek pisze: 2022-12-08, 21:14 Bo wyczytałem, że każdy może prosić o ten dar, a nawet każdy może mówić językami.
Ale nie wystarczy prosić. Trzeba w to włożyć trochę pracy.
Jak n. JPII.
Karol Wojtyła znał 7 języków obcych. Biegle władał: angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, mówił także po łacinie. Papież-Polak przemawiał także po litewsku, ukraińsku, węgiersku i czesku.
Tak tylko Papież rozumiał co mówi, chyba, że nie.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5401
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1412 times

Re: Dar języków

Post autor: abi » 2022-12-08, 21:40

w darze mowienia jezykami chodzi o to ze wypowiadasz slowa, zdania w nieznanym ci jezyku dla wzmocnienia wiary zebranych przynajmniej ja tak rozumiem

Dodano po 48 sekundach:
aha, i musi byc ktos kto je tlumaczy wszystkim
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dar języków

Post autor: Andej » 2022-12-08, 21:48

Arek pisze: 2022-12-08, 21:31 Tak tylko Papież rozumiał co mówi, chyba, że nie.
Jaki jest sens mówienia czegoś, czego nikt nie rozumie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Dar języków

Post autor: Arek » 2022-12-08, 21:52

Andej pisze: 2022-12-08, 21:48
Arek pisze: 2022-12-08, 21:31 Tak tylko Papież rozumiał co mówi, chyba, że nie.
Jaki jest sens mówienia czegoś, czego nikt nie rozumie?
No ponoć sam obdarzony tym darem może nie rozumieć co mówi.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dar języków

Post autor: Andej » 2022-12-08, 22:04

Jeśli nie rozumie tego co mówi, to lepiej, aby nie mówił nic. Bo może bluźnić, kogoś obrażać, lub po prostu bełkotać.
Nie ośmieliłbym się bełkotać do Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Dar języków

Post autor: Albertus » 2022-12-08, 22:07

Arek pisze: 2022-12-08, 21:52
Andej pisze: 2022-12-08, 21:48
Arek pisze: 2022-12-08, 21:31 Tak tylko Papież rozumiał co mówi, chyba, że nie.
Jaki jest sens mówienia czegoś, czego nikt nie rozumie?
No ponoć sam obdarzony tym darem może nie rozumieć co mówi.
Przede wszystkim to dar języków jest opisany bezpośrednio po napełnieniu uczniów Duchem Świętym w wieczerniku.

I polegał on na tym że apostołowie mówili a inni to rozumieli pomimo że posługiwali się innymi językami niż apostołowie.

Dz2:
2
1 Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. 2 Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. 3 Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. 4 I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.
5 Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. 6 Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku. 7 «Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami?» - mówili pełni zdumienia i podziwu. 8 «Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? - 9 1 Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, 10 Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, 11 Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie - słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże». 12 Zdumiewali się wszyscy i nie wiedzieli, co myśleć: «Co ma znaczyć?» - mówili jeden do drugiego. 13 «Upili się młodym winem» - drwili inni.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Dar języków

Post autor: Arek » 2022-12-08, 22:10

Albertus pisze: 2022-12-08, 22:07
Arek pisze: 2022-12-08, 21:52
Andej pisze: 2022-12-08, 21:48
Arek pisze: 2022-12-08, 21:31 Tak tylko Papież rozumiał co mówi, chyba, że nie.
Jaki jest sens mówienia czegoś, czego nikt nie rozumie?
No ponoć sam obdarzony tym darem może nie rozumieć co mówi.
Przede wszystkim to dar języków jest opisany bezpośrednio po napełnieniu uczniów Duchem Świętym w wieczerniku.

I polegał on na tym że apostołowie mówili a inni to rozumieli pomimo że posługiwali się innymi językami niż apostołowie.

Dz2:
2
1 Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. 2 Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. 3 Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. 4 I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.
5 Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. 6 Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku. 7 «Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami?» - mówili pełni zdumienia i podziwu. 8 «Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? - 9 1 Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, 10 Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, 11 Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie - słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże». 12 Zdumiewali się wszyscy i nie wiedzieli, co myśleć: «Co ma znaczyć?» - mówili jeden do drugiego. 13 «Upili się młodym winem» - drwili inni.
Powyższe rozumiem, ale o co chodzi odwołując ten dar do dzisiejszych czasów. Czy chodzi o to samo?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5401
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1412 times

Re: Dar języków

Post autor: abi » 2022-12-08, 22:13

a mnie niech ktos objasni co znaczy "Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem"
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ