Patena do Eucharystii

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Patena do Eucharystii

Post autor: Nenderen » 2022-12-09, 13:59

Czy patena może mieć wyryty sakralny wzór, np. kielicha z Hostią albo Maryi Panny? Czy prawo kanoniczne daje swobodę w kwestii tego czy patena ma wzór i czy przy ewentualnej zgodzie na to proboszcz danej parafii może zlecić wykonanie takiej a nie innej pateny? A może jest określona ilość dozwolonych wzorców i rodzajów pateny?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Patena do Eucharystii

Post autor: Andej » 2022-12-09, 15:41

Do nabycia w sklepach z dewocjonaliami, gładkie i z wzorami. Niemal w każdy możesz kupić z jakimś gotowym wzorem. Nie wiem, czy robią wzory na zamówienie. Ale spróbuj zamówić. Albo kup gładką i daj grawerowi do wykonania wzoru.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Patena do Eucharystii

Post autor: Nenderen » 2022-12-09, 16:46

To osoba świecka może kupić patenę w sklepie z dewocjonaliami? Bynajmniej nie zamierzam kupić, po prostu mnie to zastanawia.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ