Czy Jezus był rolnikiem?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Nenderen » 2022-12-09, 16:50

Nie pamiętam już dokładnie kto, chyba Roman Brandstaetter, autor Jezusa z Nazarethu twierdził że częste rolnicze wątki w przypowieściach Chrystusa sugerują że zajmował się zawodowo rolnictwem, nie jedynie profesją cieśli. Czy słyszeliście o tej teorii? Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 16:52 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Andej » 2022-12-09, 18:04

Zdecydowanie Brandstaetter. Apostołowie, zapewne musieli jakoś zarabiać. Nie sądzę, aby wszędzie tak grupa mogła liczyć na utrzymanie. To było zbyt dużym obciążeniem.
Zatem prawdopodobnie najmowali się do różnych prac.
Poza tym Jezus starał się być jak jak brat dla każdego, kto był am haarec. Z tego powodu musiał się imać takich prac, jakie i oni wykonywali. A dzięki temu łatwiej znajdował wspólny język z maluczkimi. W szczególności przemawiając do tłumów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Nenderen » 2022-12-09, 19:21

Andeju, to może wiesz do którego polskiego wydania Jezusa z Nazarethu był dołączony wywiad z tym autorem zatytułowany "epoka, która była rajem"? Chyba właśnie tam była wzmianka o rolnictwie Jezusa, bo coś mi świta.
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 19:22 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Andej » 2022-12-09, 19:38

Nie, nie wiem. Mi się to kojarzy z przemową do Jezusa z Nazaretu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Nenderen » 2022-12-09, 19:39

To może się pomyliłem.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Dezerter » 2022-12-09, 22:10

Wiele przykładów agrarnych, czy wiejskich w przypowieściach i nauczaniu , moim zdaniem było spowodowane tym, że 90% ówczesnej ludności żyło na wsi i rozumiało takie nauczanie.
Jezus nie mógł być rolnikiem, bo nic nie wiemy, by jego rodzice mieli ziemię i gospodarstwo
wiemy, że był synem cieśli.
Natomiast praca najemna była bardzo w owych czasach popularna i Jezus mógł pracować w gospodarstwie, przy żniwach, czy zbiorze oliwek, winogron itp.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Nenderen » 2022-12-09, 22:54

Rzeczywiście, bardzo logicznie to wyjaśniłeś.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Andej » 2022-12-10, 08:09

Tak, nie był rolnikiem, tylko Nauczycielem.
Wiemy, że nie wykonywał żadnego stacjonarnego zawodu. Wędrował. I praca nie mogła mu zajmować zbyt wiele czasu.
Całkowicie zgadzam się z tym, że dostosowywał swoja mowę do słuchaczy. Ale nie tylko mowę. Przebywał z nimi. Nobilitował ich. Żył jak am haarec. I podejmował takie prace jak am haarec. Uważam, że podejmował się wraz z uczniami różnych prac dorywczych i sezonowych.
Rzemieślnicy w Palestynie byli warstwą średnia. Znaczącą i cieszącą się poważaniem. Byli w kręgu zainteresowania faryzeuszy. Natomiast warstwy najniższe były lekceważone. Jezus pobudzał wiarę właśnie wśród najbardziej potrzebujących. A czynił to w ten sposób, aby być przez nich traktowanym jak jeden z nich.
Zatem Jezus nie był rolnikiem, ale pracował na roli. Sezonowo i dorywczo. Jezus, może i był z wykształcenie cieślą, ale nie traktował tego, za swój zawód. Nie ma żadnych informacji, aby kiedykolwiek zajmował się ciesiołką. Można przyjąć, ze jako małolat pomagał w pracy ojcu.

Ale czy nie zastanawialiście się, dlaczego w Piśmie niemal nie ma nic na temat Jego dzieciństwa. I nie ma nic na temat młodości? Czy nie dlatego, że nie powinno być to obiektem naszych zainteresowań? Dlatego, że należy się skupiać wyłącznie na Jego nauce, anie na Jego zyciu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-10, 16:36

Dezerter pisze: 2022-12-09, 22:10 Wiele przykładów agrarnych, czy wiejskich w przypowieściach i nauczaniu , moim zdaniem było spowodowane tym, że 90% ówczesnej ludności żyło na wsi i rozumiało takie nauczanie.
Jezus nie mógł być rolnikiem, bo nic nie wiemy, by jego rodzice mieli ziemię i gospodarstwo
wiemy, że był synem cieśli.
Natomiast praca najemna była bardzo w owych czasach popularna i Jezus mógł pracować w gospodarstwie, przy żniwach, czy zbiorze oliwek, winogron itp.
Zgadzam się, z tym, że akurat to, że był synem ciesli jest mocno niepewne.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Dezerter » 2022-12-10, 19:11

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-10, 16:36
Dezerter pisze: 2022-12-09, 22:10 Wiele przykładów agrarnych, czy wiejskich w przypowieściach i nauczaniu , moim zdaniem było spowodowane tym, że 90% ówczesnej ludności żyło na wsi i rozumiało takie nauczanie.
Jezus nie mógł być rolnikiem, bo nic nie wiemy, by jego rodzice mieli ziemię i gospodarstwo
wiemy, że był synem cieśli.
Natomiast praca najemna była bardzo w owych czasach popularna i Jezus mógł pracować w gospodarstwie, przy żniwach, czy zbiorze oliwek, winogron itp.
Zgadzam się, z tym, że akurat to, że był synem ciesli jest mocno niepewne.
Jezus w Nazarecie*
13
54 Przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: «Skąd u Niego ta mądrość i cuda? 55 Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam*, a Jego braciom* Jakub, Józef, Szymon i Juda? 56 Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko?» 57 I powątpiewali o Nim. A Jezus rzekł do nich: «Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony». 58 I niewiele zdziałał tam cudów, z powodu ich niedowiarstwa.

Marku - chyba jego sąsiedzi wiedzieli lepiej niż ty nie sądzisz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-10, 19:19

Dezerter pisze: 2022-12-10, 19:11 Marku - chyba jego sąsiedzi wiedzieli lepiej niż ty nie sądzisz?
Markowi chyba chodziło o to, że Jezus nie był synem Józefa (to znaczy w dosłownym rozumieniu nie był).
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: sądzony » 2022-12-10, 19:43

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-12-10, 19:19
Dezerter pisze: 2022-12-10, 19:11 Marku - chyba jego sąsiedzi wiedzieli lepiej niż ty nie sądzisz?
Markowi chyba chodziło o to, że Jezus nie był synem Józefa (to znaczy w dosłownym rozumieniu nie był).
Gdyby chodziło o dosłowne rozumienie wyrażenie Marka nie zawierałoby wątpliwości/niepewności.
Myślę, że Markowi po prostu "nie chodziło".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-10, 23:31

Dezerter pisze: 2022-12-10, 19:11 54 Przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: «Skąd u Niego ta mądrość i cuda? 55 Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam*, a Jego braciom* Jakub, Józef, Szymon i Juda? 56 Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko?» 57 I powątpiewali o Nim. A Jezus rzekł do nich: «Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony». 58 I niewiele zdziałał tam cudów, z powodu ich niedowiarstwa.

Marku - chyba jego sąsiedzi wiedzieli lepiej niż ty nie sądzisz?
Wszyscy znamy ten fragment. Z niego tak by się wydawało, prawda?
A jeszcze bardziej z z fragmentu z św. Marka:
"Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry? I powątpiewali o Nim."/Mk 6,3/
Tyle, że nie zapominajmy, że to jednak tłumaczenie. Słowo tektōn w czasach Jezusa nie oznaczało jednoznacznie "cieśli".
Polecam artykuł o.Placyda Konia https://ofm.krakow.pl/cms/index.php?pag ... byl-ciesla
(w ogóle wszystkie artykuły tego zakonnika polecam.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: konserwa » 2022-12-10, 23:47

Glownym zajeciem "ludowym" bylo rolnictwo. Wsrod rolnikow niektorzy nabyli zrecznosci/bieglosci w kilku rzemieslniczych czynnosciach. Ciesla uzyczal swej pracy innym, ale pozostawal rolnikoiem.
Inna ( nieco wyzsza forma dzialalnosci "firmowej" ) bylo rybolowstwo.
Typowi nierolnicy to juz budowlancy i metalurdzy ( kowale i platnerze ). To juz byla swego rodzau elita.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy Jezus był rolnikiem?

Post autor: sądzony » 2022-12-11, 09:46

Dla mnie może być nawet pasterzem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ