J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Pytający » 2022-12-11, 14:04

Ja nie rozważałem "synonimu". O czym piszesz? Wygląda na to, ze nie przeczytałeś mojego wywodu. O czym ty piszesz? Synonim = równoważnik, inne określenie, odpowiednik, wyrażenie równoznaczne. Ja nie odniosłem się do odpowiednika "widzenia" w samym widzeniu. Wyjaśniłem, że może mieć sens inny niż wyrazy mu bliskoznaczne, w postaci widzieć = uznawać. W tym przypadku nie jest to jednak synonim, co znaczenie symboliczne okr. "patrzący na syna". Nie "rozpocząłem więc roztrząsać synonimu".

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: ArtFunky » 2022-12-11, 14:18

Jak widzę, Wasze interpretacje głównie skłaniają się ku odczytaniu metaforycznemu lub symbolicznemu tego wersetu, ale chyba inaczej się nie da:

@Dezerter: to Chleb, którym się karmią i spożywają wierni - widząc ten chleb - widzimy Jezusa - tak przynajmniej zrozumiałem
@sądzony: "widzieć" to mieć świadomość, "wierzyć" natomiast to pójść za Nim.
@Andej widzieć Jezusa - to widzieć Boga, nie tylko w Kościele, ale i poza nim, w dziełach, stworzeniach, w ludziach
@Ojciec.Pablito oraz @Marek_Piotrowski - interpretują w odniesieniu do symboliki oglądania węża miedzianego
@konserwa - podobnie, jak @Andej: "widzieć" Jezusa = "widzieć" Boga -> w przykazaniach, w Kościele

Wydaje mi się, że interpretacja @Dezertera jest chyba najbliższa prawdy.
Teraz jak jeszcze raz zerknąłem na szerszy kontekst np. J 6:20-40 jest tam opisana atmosfera po cudzie rozmnożenia chleba, i pretensja Jezusa, że ludzie poszukiwali go nie ze względu na ten cud, jakiego dokonał, ale ze względu na to, że się najedli do syta.

Potem Jezus właśnie wskazuje na prawdziwy chleb z nieba, który z nieba zstępuje - tu sedno zrozumienia @Dezertera - i daje żywot światu - mówi, że On jest tym chlebem żywota. I wtedy, każdy kto widzi Syna (w kontekście raczej chodzi o "ten chleb", który zstępuje i to jest prawdziwy cud!) i wierzy w niego ma życie wieczne itd.
Czyli jakby aluzja, chyba eucharystyczna, hm, ciekawe.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Andej » 2022-12-11, 15:47

Zgadzam się, że Dez dobrze napisał, ale ja wciąż patrząc na Hostię widzę opłatek, choć wiem, że to przeistoczony Chrystus. Wiem, że w tym kawałeczku Chleba jest sam Bóg. Ale Go nie widzę. Niestety.
Zazdroszczę Dezowi i jemu podobnym, że potrafią tak uczuciowo, emocjonalnie wierzyć. Zazdroszczę im spontaniczności wiary. I zazdroszczę tego, że potrafią wierzyć jak dzieci, na które wskazywał Jezus. To piękne. Ale mi nie dane. Dlatego patrzę na zimno. Przyjmuję na wiarę. Ale oczy widzą to, co widzą. Widzę Boga raczej w dziełach, w dobru, które nas spotyka i w tym, co jedni ludzie ofiarują innym, jako i całemu światu. Ale marzę o tym, aby potrafić jak Dez.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18947
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-11, 17:52

Andej pisze: 2022-12-11, 15:47 Zgadzam się, że Dez dobrze napisał, ale ja wciąż patrząc na Hostię widzę opłatek, choć wiem, że to przeistoczony Chrystus. Wiem, że w tym kawałeczku Chleba jest sam Bóg. Ale Go nie widzę.
Nie całkiem. Jeśli wiesz (lub może lepiej: wierzysz) że w tym kawałeczku Chleba jest sam Bóg, to jak najbardziej możesz (przynajmniej w języku polskim, nie wiem czy w greckim lub aramejskim istnieje podobny zwrot) napisać "Widzę w tym Chlebie Boga".
Tak samo, jak mówimy "w Bogu widzę swój ratunek" albo "widzę swoją przyszłość w tym zawodzie".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Andej » 2022-12-11, 18:04

No właśnie. Widzę i nie widzę. Czegoś mi brakuje, aby móc powiedzieć, że widzę.
Niestety, nie potrafię lepiej wytłumaczyć tego, co bym chciał. Brakuje mi pojęć, które by oddawały tę relację.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Dezerter » 2022-12-11, 18:50

Dzięki Art za dobre słowo, dawno nikt tak mnie nie ... zawstydził
Ja jak czytałem interpretacje innych to dobra intuicją wydało mi się to
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-11, 00:16 Zgodziłbym się z @Ojciec.Pablito , ze to jest odniesienie do węża miedzianego.
W tej samej księdze znajdujemy inne odniesienia do tego fragmentu Starego Testamentu:
J 3:14-16 "A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, (15) aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne.
Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne."

J 12:32 BT5 "A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie."
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-12-11, 21:41

Bardzo zaweza to caloksztalt znaczen wynikajacych z kontekstu, a nie jedynie z formy.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Pytający » 2022-12-13, 11:29

Takie nietypowe mówienie o widzeniu w nauczaniu naszego zbawiciela spotykamy również w innych miejscach. I ich ze sobą skojarzenie w mojej ocenie pozwala rozumieć sposób takiego się wyrażania.
Np. J 14:15-21. Czytamy tam o przyszłym zesłaniu ducha. A w wer.17on da wam innego opiekuna, aby był z wami na wieki - ducha prawdy, którego świat przyjąć nie możez jakiego powodu?ponieważ go nie w i d z i, ani nie zna; wy go znacie gdyż pozostaje przy was i w was będzie
Jaki jest sens "widzenia ducha" podany w J 14:17?
Ostatnio zmieniony 2022-12-13, 12:56 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-13, 15:19

Pytający pisze: 2022-12-13, 11:29 Np. J 14:15-21. Czytamy tam o przyszłym zesłaniu ducha. A w wer.17on da wam innego opiekuna, aby był z wami na wieki - ducha prawdy, którego świat przyjąć nie możez jakiego powodu?ponieważ go nie w i d z i, ani nie zna; wy go znacie gdyż pozostaje przy was i w was będzie
Co to za przekład? Wszędzie gdzie szukałam jest "Ducha Prawdy" albo "Ducha prawdy". Czy w tym przekładzie na język polski, z którego cytujesz jest "duch" małą literą? Jeśli nie, to czy celowo zmieniasz tekst?
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Pytający » 2022-12-13, 15:39

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-12-13, 15:19
Pytający pisze: 2022-12-13, 11:29 Np. J 14:15-21. Czytamy tam o przyszłym zesłaniu ducha. A w wer.17on da wam innego opiekuna, aby był z wami na wieki - ducha prawdy, którego świat przyjąć nie możez jakiego powodu?ponieważ go nie w i d z i, ani nie zna; wy go znacie gdyż pozostaje przy was i w was będzie
Co to za przekład? Wszędzie gdzie szukałam jest "Ducha Prawdy" albo "Ducha prawdy". Czy w tym przekładzie na język polski, z którego cytujesz jest "duch" małą literą? Jeśli nie, to czy celowo zmieniasz tekst?
Jak czytam w interlinearnym wydaniu to mam: "to poneuma tes altheisas". I o pisaniu dużą literą decyduje tłumacz, nie grecki tekst. W manuskryptach mamy małe litery, i nie istnieje rozróżnienie na duże. I nawet w przekładzie A.Zaremby w przypisie czytamy "duch, pneuma...", chociaż samemu opowiada się za pisaniem z dużej litery.
Nie nie mam nic przeciw pisaniu z dużej litery. W manuskryptach nie ma jednak dużych liter. Tak jak "pateros" = ojciec, "yios" =- syn, czy theos. To mój powód pisania z zasady małymi literami. Nic ponad to.
Ostatnio zmieniony 2022-12-13, 15:40 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-13, 15:47

Pytający pisze: 2022-12-13, 15:39 W manuskryptach mamy małe litery, i nie istnieje rozróżnienie na duże
Dziękuję za ciekawostkę.
Pytający pisze: 2022-12-13, 15:39 Nie nie mam nic przeciw pisaniu z dużej litery.
To bardzo dobra wiadomość. Zatem pisz dużą, zgodnie z zasadami polskiej pisowni słownictwa religinego. Zachęcam do zapoznania się: viewtopic.php?t=9304
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Pytający » 2022-12-13, 15:58

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-12-13, 15:47
Pytający pisze: 2022-12-13, 15:39 W manuskryptach mamy małe litery, i nie istnieje rozróżnienie na duże
Dziękuję za ciekawostkę.
Pytający pisze: 2022-12-13, 15:39 Nie nie mam nic przeciw pisaniu z dużej litery.
To bardzo dobra wiadomość. Zatem pisz dużą, zgodnie z zasadami polskiej pisowni słownictwa religinego. Zachęcam do zapoznania się: viewtopic.php?t=9304
Postaram się tak czynić. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ