J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: ArtFunky » 2022-12-09, 20:44

W Ewangelii Jana padają takie słowa, które mówią o widzeniu Jezusa. Jeden z tekstów jest dosyć interesujący mianowicie:

J 6:36-40 Lecz powiedziałem wam: Nie wierzycie, chociaż widzieliście mnie. (...) A to jest wola Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w niego, miał żywot wieczny, a Ja go wzbudzę w dniu ostatecznym."

Co to oznacza widzieć Syna?
Gdy chodzi o: "wierzyć w niego" - jest jakoś tak zrozumiałe wprost, wierzyć to wierzyć, ale co tu oznacza określenie widzieć Syna?

Nie umiem obecnie odnieść się tu teraz do rożnych określeń "widzenia, patrzenia, oglądania", które stosowane są w oryginale, bo i w NT mamy kilka słów na określenie "widzenia", ale mam wrażenie, że to tylko stylistyka, synonimiczność (gdyż w kontekście w wersecie 36 jest inne słowo na widzenie, a w 40 inne) i chyba nie ma to rozróżnienie znaczenia, chyba, że ktoś z was wie, że ma?

Zatem: czy to widzieć Syna - to tylko metafora typu: każdy, kto "widzi" (czyli: przeczytał/usłyszał), jaki przykład dał Syn, poprzez miłość, ofiarę itp. i w to uwierzył, to zostanie wzbudzony itd?

Czy może też jest to pośredni argument za tym, że np. tylko katolicy mogą naprawdę widzieć Jezusa (eucharystycznego) i tu jest właśnie aluzja do tego?
Jak jeszcze zestawi się to z tekstem z J 6:50 Tu natomiast jest chleb, który zstępuje z nieba, aby nie umarł ten, kto go spożywa., że Jezus zstępuje (czas teraźniejszy-przyp. AF) i jest w postaci eucharystycznej chleba, to może to właśnie jakoś się komponuje z "widzeniem" Go?

A może to jakieś specjalne "oglądanie" Syna na sposób duchowy, albo w wizjach? Tzn. ci co "duchowo" Go "widzą i wierzą w to" dostąpią wskrzeszenia?
Jak to rozumieć?
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 20:49 przez ArtFunky, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Dezerter » 2022-12-09, 21:14

Moim zdaniem sedno zrozumienia jest w tych słowach
Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu.
Jezus jest Chlebem, kto się nim karmi, kto go spożywa, będzie miał życie wieczne a nie sposób spożywać nie widząc
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: sądzony » 2022-12-10, 19:57

Jak dla mnie "widzieć" to mieć świadomość, "wierzyć" natomiast to pójść za Nim.

Takem se to wtymyślił choć nie wiem czy właściwie :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-10, 20:42

Mi ten werset kojarzy się z fragmentem:
Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogoś wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.Liczb 21:9

Byłoby to kolejne nawiązanie do Mojżesza
Toteż Jezus im rzekł: „Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Mojżesz nie dał wam chleba z nieba, lecz mój Ojciec daje wam prawdziwy chleb z nieba.
Bo chlebem Bożym jest ten, który zstępuje z nieba i daje życie światu”.Jana 6:22-23


Manna zaś była podobna do nasion kolendry, a jej wygląd był jak wygląd żywicy bdelium.
Lud się rozchodził i zbierał ją, i mełł ją w żarnach albo ucierał w moździerzu, i gotował ją w garnkach lub robił z niej okrągłe placki, a jej smak był podobny do smaku słodkich placków z oliwą.
A gdy w nocy spadała na obóz rosa, spadała i manna.Liczb 11:7-9


Dodano po 11 minutach 48 sekundach:
Ciekawy jest odnośnik do Hioba:
Lecz ja wiem: Wybawca mój żyje i jako ostatni stanie na ziemi.
Potem me szczątki skórą przyodzieje, i ciałem swym Boga zobaczę.
To właśnie ja Go zobaczę, moje oczy ujrzą, nie kto inny; moje nerki już mdleją z tęsknoty.Hioba 19:25-27
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 20:45 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-12-10, 23:43

Chodzi o boskosc Jezusa. kto "widzi" Jezusa, spoglada na Boga. kto spoglada na Boga, widzi Jezusa. Kto widzi Jezusa, ten widzi Boga , ten oddaje czesc Bogu, ktorego spostrzega. Spostrzega Boga w przykazaniach i w Kosciele. Spostrzega, czyli dostrzega czyli oddaje hold.
To taka zydowska "mentalited" , ktora przedstawilem po polsku.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18893
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2605 times
Been thanked: 4603 times
Kontakt:

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-11, 00:16

Zgodziłbym się z @Ojciec.Pablito , ze to jest odniesienie do węża miedzianego.
W tej samej księdze znajdujemy inne odniesienia do tego fragmentu Starego Testamentu:
J 3:14-16 "A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, (15) aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne.
Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne."

J 12:32 BT5 "A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie."
Ostatnio zmieniony 2022-12-11, 00:18 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-12-11, 01:50

Jest to jedynie wskazowka, albo figura tego, co jest wlasciwym sensem - widziec Jezusa to widziec Boga . To jest wlasnie unizenie przez wcielenie i wywyzszenie przez poslanie od Ojca.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Andej » 2022-12-11, 10:33

konserwa pisze: 2022-12-10, 23:43 Spostrzega Boga w przykazaniach i w Kosciele.
Słuszne spostrzeżenie. Widzieć Jezusa, to dostrzegać Boga. Ale nie tyle w samych przykazaniach czy w Kościele. Poza kościołem też. We wszystkich Jego dziełach. W całym stworzeniu. A w szczególności w ludziach. Umieć zobaczyć pierwiastek Boski wszędzie i wydobywać go na światło dzienne.
konserwa pisze: 2022-12-10, 23:43 Spostrzega, czyli dostrzega czyli oddaje hold.
Nie uważam, aby oddawanie hołdu było tym, czego Bóg oczekuje. Ale rzeczywiście oczekuje szacunku do Siebie i całego stworzenia. Jeśli to okazywanie szacunki i miłości jest oddawaniem hołdu, to całkowicie się zgadzam. Ale jeśli ma się przejawiać w jakichś formach, rytuałach, powierzchowności, to już nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-12-11, 11:32

I w milosci i szacunku i w formach jak rowniez w rytualach.
oddzielajac te kwestie, czy je sobie przeciwstawiajac to tak, jakby twierdzic, ze w czlowieku jedyznie serce jest wazne, a skora czy odbytnica juz nie.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 584
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Pytający » 2022-12-11, 12:45

ArtFunky pisze: 2022-12-09, 20:44 W Ewangelii Jana padają takie słowa, które mówią o widzeniu Jezusa. Jeden z tekstów jest dosyć interesujący mianowicie:

J 6:36-40 Lecz powiedziałem wam: Nie wierzycie, chociaż widzieliście mnie. (...) A to jest wola Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w niego, miał żywot wieczny, a Ja go wzbudzę w dniu ostatecznym."

Co to oznacza widzieć Syna?
Gdy chodzi o: "wierzyć w niego" - jest jakoś tak zrozumiałe wprost, wierzyć to wierzyć, ale co tu oznacza określenie widzieć Syna?

Nie umiem obecnie odnieść się tu teraz do rożnych określeń "widzenia, patrzenia, oglądania", które stosowane są w oryginale, bo i w NT mamy kilka słów na określenie "widzenia", ale mam wrażenie, że to tylko stylistyka, synonimiczność (gdyż w kontekście w wersecie 36 jest inne słowo na widzenie, a w 40 inne) i chyba nie ma to rozróżnienie znaczenia, chyba, że ktoś z was wie, że ma?

Zatem: czy to widzieć Syna - to tylko metafora typu: każdy, kto "widzi" (czyli: przeczytał/usłyszał), jaki przykład dał Syn, poprzez miłość, ofiarę itp. i w to uwierzył, to zostanie wzbudzony itd?

Czy może też jest to pośredni argument za tym, że np. tylko katolicy mogą naprawdę widzieć Jezusa (eucharystycznego) i tu jest właśnie aluzja do tego?
Jak jeszcze zestawi się to z tekstem z J 6:50 Tu natomiast jest chleb, który zstępuje z nieba, aby nie umarł ten, kto go spożywa., że Jezus zstępuje (czas teraźniejszy-przyp. AF) i jest w postaci eucharystycznej chleba, to może to właśnie jakoś się komponuje z "widzeniem" Go?

A może to jakieś specjalne "oglądanie" Syna na sposób duchowy, albo w wizjach? Tzn. ci co "duchowo" Go "widzą i wierzą w to" dostąpią wskrzeszenia?
Jak to rozumieć?
Interpretacja wer.36 stanowi problem. Niektóre świadectwa nie mają okr.widzieliście "mnie". Wtedy prawdopodobniejsze jest odniesienie wypowiedzi do wer.26.I to samo w sobie zmienia sens interpretacji. Pozostawiając jednak "mnie" sensowniej jest odnieść się do wer.32. Wtedy mamy odniesienie do stojących w jego obecności. Do nich jest skierowane ostateczne orędzie.
Mamy tam gr. alla tzn. "ale" powiedziałem wam...Idzie o istnienie różnicy pomiędzy postawą słuchaczy, a oczekiwaniem yios tzn. syna względem nich. Odmienne jest oczekiwanie, od ich postawy. Oni odbierają nie tak, jak on sobie tego życzy. Nie tak jak powinni. Jego słuchacze nie tylko zobaczyli go, co ciągle na niego patrzą , oglądają gr.heorakate w perf. Jednak nie wartościują tego co zobaczyli. Nie otworzyli się na dane im nowe wartości.
Gdy cofniesz się do wer.31 przeczytasz o danym w przeszłości darze. [dał i m ]. Teraz jednak mamy odniesienie do słuchaczy "wy". Oni odnosili się do przeszłości, yios=syn do teraźniejszości. Oni wspominali o przeszłości, on odnosił się do tego, co im daje, tu i teraz.
Niewierzący w w niego żydzi, chociaż patrzyli na niego, nie widzieli w nim nic poza cudotwórcę. Nie widzieli w nim wysłanego z nieba posłańca. Widzieli człowieka czyniącego cuda, a nie istotę, która zeszła dla ich dobra z nieba.
I możliwe, że zrozumieniem podanych słów widzicie mnie, a mimo to nie wierzyciewer.36, jest rozumienie okr.kto widzi synaw sensiekto u z n a j e syna i w niego wierzy ma życie wiecznewer.,40
Jak czytamy w J 10:27-28moje owce słuchają głosu mego i ja je z n a m

A tym co daje "widzenie" syna, jest widzenie samego pateros=ojca. Czytamy o tym w J 12:44-45kto wierzy we mnie, nie we mnie wierzy, ale w tego, który mnie posłał. I kto mnie w i d z i, widzi tego, który mnie posłał czytaj J 12:37-50

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-12-11, 13:15

Okreslenie "widziec" jest synonimem, a nie bezposrednim formalnym znaczeniem tekstu. Stad caly wywod oparty jedynie na formalnej wymowie prowadzi do calkowicie blednych jak i niekiedy absurdalnych wnioskow.

jezyki takie jak greka czy semickie ( np.aramejski ) nie naleza do jezykow logiczno-synomicznych, ale do idiomatycznych. Podobnie jak polski.
To jest wazne rozroznienie, gdyz inaczej tlumaczenia bywaja mylne i blednie oddaja kontekst.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 584
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Pytający » 2022-12-11, 13:27

konserwa pisze: 2022-12-11, 13:15 Okreslenie "widziec" jest synonimem, a nie bezposrednim formalnym znaczeniem tekstu. Stad caly wywod oparty jedynie na formalnej wymowie prowadzi do calkowicie blednych jak i niekiedy absurdalnych wnioskow.

jezyki takie jak greka czy semickie ( np.aramejski ) nie naleza do jezykow logiczno-synomicznych, ale do idiomatycznych. Podobnie jak polski.
To jest wazne rozroznienie, gdyz inaczej tlumaczenia bywaja mylne i blednie oddaja kontekst.
Wyjaśnij po co taka wypowiedź, i co ona oznacza w kontekście pytania, czy mojego wyjaśnienia?
Ostatnio zmieniony 2022-12-11, 13:28 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-12-11, 13:42

Taka wypowiedz jest nakresleniem znaczeniowym - samo slowo w swoim brzmieniu niewiele znaczy, dopiero w calosci tekstu nabiera takiego albo innego znaczenia, choc brzmi w kazdym przypadku identycznie. tak, jak i w polskim sa wieloznaczne okreslenia: zamek, krecic, ... lub skladnie wieloczlonowe zmieniajace wymowe/wydzwiek znaczeniowy: sam(o) ...chod - znacza zupelnie co innego niz skladnia "samochod" itd.itp.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 584
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: Pytający » 2022-12-11, 13:50

Tylko, że w tym przypadku, nie zastanawiamy się nad sensem słowa "widzieć" z etymologicznego punktu widzenia. Tylko co to znaczy widzieć yios spotykanego w Jana 6:36 i 40. Co w tym przypadku znaczy "widzieć" go. Nie czym jest samo widzenie. Nie w sensie odbierać bodźce wzrokowe. Tylko o sens wypowiedzi z J.6:40to jest bowiem wolą ojca mojego, aby każdy p a t r z ą c y na syna....miał żywot wiecznyNie czym jest samo w sobie patrzenie, tylko co oznacza wymóg "patrzenia na syna". Znowu wygląda na to, że piszesz nie na temat.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: J 6:40 Co to znaczy "widzieć" Jezusa?

Post autor: konserwa » 2022-12-11, 13:56

Akurat w tym przypadku rozpoczales rozstrzasanie synonim, ktory nie funkcjonuje w takiej formalnej formie w tekscie, ale w kontekscie nabiera znaczenia odbiegajacego od formalnego brzmienia. Pomijajac kontekst, pomija sie prawdziwe znaczenie tekstu.

ODPOWIEDZ