Pytanie na temat spowiedzi.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Pytanie na temat spowiedzi.

Post autor: Gojandek » 2022-12-10, 12:04

1. Kiedyś, jak się spowiadałem, to nie wiedziałem, że trzeba mówić ile razy jakiś grzech się popełniało. NIe wiedziałem, że trzeba mówić wyliczankę grzechów. Czy muszę to przy spowiedzi powiedzieć i znów wyliczyć te grzechy? Np. tysiąc razy nie byłem na niedzielnej Mszy Świętej itd.?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pytanie na temat spowiedzi.

Post autor: sądzony » 2022-12-10, 19:46

Ja powiedziałem po prostu: przez ponad 20 lat nie chodziłem na mszę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Rak

Re: Pytanie na temat spowiedzi.

Post autor: Rak » 2022-12-10, 22:01

Powinieneś przy następnej spowiedzi powiedzieć to pierwsze zdanie, które tu napisałeś. A już spowiednik sam rozsądzi, czy jest konieczność wymienienia grzechów raz jeszcze czy nie. Wszelkie wątpliwości dotyczące spowiedzi najlepiej zawsze rozstrzygać ze spowiednikiem.
Ostatnio zmieniony 2022-12-10, 22:03 przez Rak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Re: Pytanie na temat spowiedzi.

Post autor: Gojandek » 2022-12-10, 22:05

Rak pisze: 2022-12-10, 22:01 Powinieneś przy następnej spowiedzi powiedzieć to pierwsze zdanie, które tu napisałeś. A już spowiednik sam rozsądzi, czy jest konieczność wymienienia grzechów raz jeszcze czy nie. Wszelkie wątpliwości dotyczące spowiedzi najlepiej zawsze rozstrzygać ze spowiednikiem.
Dzisiaj powiedziałem. Spowiednik powiedział, że nie trzeba ponawiać spowiedzi.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Kilka pytań na temat spowiedzi.

Post autor: Gojandek » 2022-12-31, 12:47

1. Przypomniały mi się grzechy z kilku miesięcy/lat. Czy muszę podkreślać przy spowiedzi z ilu miesiący, bądź lat są te grzechy, czy nie trzeba tego podkreślać na spowiedzi? Czy wystarczy, że powiem "Przypomniał mi się grzech z kiedyś taki a taki"? Mi się wydaje, że nie, bo przy spowiedzi nie mówi się np. "dwa tygodnie temu nie byłem na mszy świętej", "3 tygodnie temu skłamałem". Co wy o tym sądzicie?

2. Wyspowiadałem się już z tego, że odszedłem z katolicyzmu na 3 tygodnie. Po prostu zbłądziłem, ale ktoś mi pomógł wrócić do katolicyzmu. Zapomniałem jednak przy spowiedzi powiedzieć, że zaprzeczałem nauką istnienia czyśćca i było też coś tam innego. Czy muszę się z tego spowiadać? Czy muszę znów podkreślać, że odszedłem z katolicyzmu? Ja przy tamtej spowiedzi, z której się z tego spowiadałem powiedziałem, że mowilem nie prawdę na temat katolicyzmu. Czy ten grzech został wyznany?

Z góry dzięki wam za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kilka pytań na temat spowiedzi.

Post autor: Nenderen » 2022-12-31, 14:15

Aha, czyli przez pewien czas nie wierzyłeś w czyściec.
Uważasz, że byłoby wtedy lepiej gdybyś głosił jego istnienie wbrew swoim ówczesnym poglądom?
Grzech jest formą awersji do pełnienia Woli Bożej.
Ty tej awersji wtedy nie miałeś, zapewne (sądząc po Twoim honorowym charakterze który przeczuwam opierając się na wybiórczej znajomości Twoich postów) szczerze szukałeś prawdy i po drodze zdarzyła się Tobie pomyłka.
Ale nie rozpatrywał bym jej w kategorii grzesznego buntu wobec Boga.
Jednym z warunków braku zaistnienia grzechu jest według nauki Kościoła niezawiniony brak świadomości niewłaściwości czynu, decyzji.
Cieszę się, że znowu wierzysz w istnienie Czyśćca.
Jego istnienie potwierdza min. nauka samego Pana Jezusa o więzieniu z którego nie wyjdzie się dopóki nie spłaci się długu wobec Boga do ostatniego pieniążka oraz Tradycja Kościoła.
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 14:21 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Re: Kilka pytań na temat spowiedzi.

Post autor: Gojandek » 2023-01-01, 02:09

Nenderen pisze: 2022-12-31, 14:15 Aha, czyli przez pewien czas nie wierzyłeś w czyściec.
Uważasz, że byłoby wtedy lepiej gdybyś głosił jego istnienie wbrew swoim ówczesnym poglądom?
Grzech jest formą awersji do pełnienia Woli Bożej.
Ty tej awersji wtedy nie miałeś, zapewne (sądząc po Twoim honorowym charakterze który przeczuwam opierając się na wybiórczej znajomości Twoich postów) szczerze szukałeś prawdy i po drodze zdarzyła się Tobie pomyłka.
Ale nie rozpatrywał bym jej w kategorii grzesznego buntu wobec Boga.
Jednym z warunków braku zaistnienia grzechu jest według nauki Kościoła niezawiniony brak świadomości niewłaściwości czynu, decyzji.
Cieszę się, że znowu wierzysz w istnienie Czyśćca.
Jego istnienie potwierdza min. nauka samego Pana Jezusa o więzieniu z którego nie wyjdzie się dopóki nie spłaci się długu wobec Boga do ostatniego pieniążka oraz Tradycja Kościoła.

Miało to być osobne pytanie, nie sam post, więc to mój błąd. Napiszę je jeszcze raz. Poza tym dostałeś jakieś powiadomienie, że napisałem ten post? Bo z tego co kojarzę, to jeżeli nikogo się nie zacytuje to nie dostaje się powiadomienia.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytanie na temat spowiedzi.

Post autor: Nenderen » 2023-01-01, 11:17

Dostałem powiadomienie ale przekierowalo mnie na Twój post z cytatem więc może je otrzymałem gdy umieściłeś cytat poprzez edycję.
W sumie mogę się mylić bo w takich sprawach nie jestem ekspertem.
Ostatnio zmieniony 2023-01-01, 11:18 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ