Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Siostra

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Siostra » 2023-03-06, 13:30

Rozmawialiście już o interpretacji cytatu z Listu św. Jana czy modlić się za zatwardziałych grzeszników:

viewtopic.php?t=9477
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/pr ... _kogo.html - artykuł O. Salija: Sens i potrzebę modlitwy wstawienniczej wyjaśniłbym mniej więcej następująco: Ostatecznym celem wszelkich próśb, jakie zanosimy do Boga - również próśb w sprawach doczesnych - jest zbawienie wieczne moje i tych, za których się modlę. Otóż zbawienie wieczne jest to wypełnienie Bogiem i upodobnienie się do Boga na całą przeznaczoną danemu człowiekowi miarę. Bóg zaś jest Miłością, zatem zbawienie jest to maksymalne upodobnienie do Tego, który jest Miłością.

Modlitwa za zmarłych, cierpiących, grzeszników, niewierzących, innowierców świadczy o naszym sercu, o naszej miłości do bliźniego i do nieprzyjaciół.
W miłości do bliźnich mamy naśladować Boga, a On zbawił wszystkich, nie wyłączył z odkupienia nikogo, choć i przed i po Jezusie byli zbrodniarze i mordercy i Bóg to wiedział. @Dezerter
Ostatnio zmieniony 2023-03-06, 13:32 przez Siostra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-06, 15:27

MNie dziwi w ogóle pytanie - do głowy by mi nie przyszlo, że nie można się modlić za kogokolwiek...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2956 times
Kontakt:

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Dezerter » 2023-03-06, 18:51

Siostra pisze: 2023-03-06, 13:30 Rozmawialiście już o interpretacji cytatu z Listu św. Jana czy modlić się za zatwardziałych grzeszników:

viewtopic.php?t=9477
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/pr ... _kogo.html - artykuł O. Salija: Sens i potrzebę modlitwy wstawienniczej wyjaśniłbym mniej więcej następująco: Ostatecznym celem wszelkich próśb, jakie zanosimy do Boga - również próśb w sprawach doczesnych - jest zbawienie wieczne moje i tych, za których się modlę. Otóż zbawienie wieczne jest to wypełnienie Bogiem i upodobnienie się do Boga na całą przeznaczoną danemu człowiekowi miarę. Bóg zaś jest Miłością, zatem zbawienie jest to maksymalne upodobnienie do Tego, który jest Miłością.

Modlitwa za zmarłych, cierpiących, grzeszników, niewierzących, innowierców świadczy o naszym sercu, o naszej miłości do bliźniego i do nieprzyjaciół.
W miłości do bliźnich mamy naśladować Boga, a On zbawił wszystkich, nie wyłączył z odkupienia nikogo, choć i przed i po Jezusie byli zbrodniarze i mordercy i Bóg to wiedział. @Dezerter

Ps Siostro czy o. Salija w tym fragmencie pisze o Hitlerze? ;)
A mnie dziwi, że komuś przyszło do głowy, by modlić się za zbawienie Hitlera
każdy ma swoje zdziwienia
i każdy ma do tego prawo
bo i zdziwienie i modlitwa moja, lub twoja
i nic mi, ani tobie do tego :)
Ostatnio zmieniony 2023-03-06, 18:52 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Andej » 2023-03-06, 19:10

Dezerter pisze: 2023-03-06, 18:51 A mnie dziwi, że komuś przyszło do głowy, by modlić się za zbawienie Hitlera
A mnie dziwi, że może komuś nie zależeć na zbawieniu dowolnego innego człowieka. Choć jednocześnie nie dziwię się temu zdziwienie. Jest ono dość powszechne.
Bronisław Bozowski, mój autorytet, odprawiał msze święta za Hitlera i za Stalina. Ludzie niektórzy się tym gorszyli. Inni z ciekawości przychodzili na te msze, także niewierzący. A ludzie traktujący na serio przykazania miłości, ze zrozumieniem modlili się o ich zbawienie, jak też o zbawienie każdego innego człowieka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2956 times
Kontakt:

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Dezerter » 2023-03-06, 20:00

Andeju, chyba na tyle mnie znasz, że wiesz, że jak bym trafił przypadkiem, lub z ciekawości (co to za ksiądz?) na taką Eucharystię
to szczerze bym się za ich zbawienie pomodlił
co nie zmienia w niczym tego co napisałem w poście wyżej i się z tamtym nie kłuci.
Ostatnio zmieniony 2023-03-06, 20:01 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Andej » 2023-03-06, 20:54

Wiem, że kochasz. Ale czym krytykował Ciebie? Ano nie. Odniosłem się to postawy, którą zasygnalizowałeś.
Wierzę, że pomimo zdziwienia pomodliłbyś się. Za każdego, także tego, kto wyrządził Ci osobistą krzywdę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: faraon » 2023-03-06, 21:59

Jesli chodzilo by o tytul watku, to uwaza ze za kazda dusze mozna sie modlic, bo modlitwa za dusze to akt przebaczenia, a akt przebaczenia jest takze dla nas samych wazny do naszego zbawienia.
Modlitwa za czyjas dusze nie jest usprawiedliwieniem jej czynow, tak samo jak przebaczenie krzywdzicielowi nie jest uznaniem jego czynow za dobre.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: faraon » 2023-03-06, 23:27

W ostatecznym rozrachunku moze sie okazac ze potepiajac innych sami sie potepimy.

ElEm
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 2 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: ElEm » 2023-03-07, 08:23

Co do intencji modlitwy ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Nenderen » 2023-03-17, 08:22

Andej pisze: 2023-03-06, 19:10 Bronisław Bozowski, mój autorytet, odprawiał msze święta za Hitlera i za Stalina. Ludzie niektórzy się tym gorszyli. Inni z ciekawości przychodzili na te msze, także niewierzący. A ludzie traktujący na serio przykazania miłości, ze zrozumieniem modlili się o ich zbawienie, jak też o zbawienie każdego innego człowieka.
Wspaniały ksiądz! Ja zamawiałem kilkanaście lat temu Mszę o nawrócenie bluźnierczego piosenkarza Ozzy Osbourne ale ksiądz postanowił nie wymieniać tej intencji z nazwy zamiast tego mówiąc "w intencji Bogu wiadomej".
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Andej » 2023-03-17, 08:34

Jest mi miło, że doceniasz tego księdza. Mam nadzieję, że kiedyś zostanie wyniesiony na ołtarze. Wklejam fotografii trzech książek. W tej pierwszej jest wspomniana moja rodzina, oczywiście anonimowo. A w tej drugiej jego kazania. Skrócone niestety. Marzę o tym, aby zdobyć nagrania jego kazań. Znów usłyszeć głos.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Nenderen » 2023-03-18, 13:15

Ile ciepła w tym spojrzeniu... To musiał być człowiek który bardzo lubił serdeczność... Podoba mi się też powrót do znakowania "x" jako ksiądz.
Odnośnie nagrań kazań, czy myślałeś Andeju by zwrócić się z pytaniem w tej sprawie do lokalnej diecezji/archidiecezji? Jeżeli ten kapłan był społecznikiem możliwe, że dysponują taką archiwizacją przynajmniej niektórych jego nauk.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Andej » 2023-03-18, 13:21

Pytałem sióstr Wizytek, i których rezydował (mieszkał przy klasztorze ss Wizytek na Krakowskim Przedmieściu). Powiedziały, że nie mają. Ale jeszcze nie pytałem o to Urszulanek Szarych (tych od Ledóchowskiej), bo i u nich rezydował (ścieżka Bozowskiego prowadzi od Wizytek do Urszulanek). Masz rację, jeszcze poszukam.
A co do zdjęcia, to gdy widzę jego podobiznę, to czuję falę ciepła. On cały czas promieniuje. Wspaniały człowiek.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Nenderen » 2023-03-18, 13:27

Jego wzrok przypomina mi spojrzenie świętego o. Jana Vianneya z Ars.
Tkwi w nim rodzaj podobnej dobroci i życzliwości.
Ostatnio zmieniony 2023-03-18, 13:27 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6273
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 876 times
Been thanked: 710 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-18, 20:06

A masz zdjęcie Św. Jana, żywego?

ODPOWIEDZ