Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Andej » 2022-12-15, 19:46

Sugerujesz, że jest to zakaż?
Dla mnie jeno brak zachęty. Ale i bez niej się modlę. Bo kocham ludzi. Takze tych złych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 589
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Pytający » 2022-12-15, 20:02

Andej pisze: 2022-12-15, 19:46 Sugerujesz, że jest to zakaż?
Dla mnie jeno brak zachęty. Ale i bez niej się modlę. Bo kocham ludzi. Takze tych złych.
Oczywiście to szlachetne co czynisz. Wydaje się jednak, że pewne modlitwy, czy za niektórymi nie są wskazane. Jest zachęta do modlitwy "niech się modli", j e ś l i ktoś zauważy, jest to "grzech nie na śmierć". niech się modli, to jest tym, którzy grzeszą nie na śmierć
W drugim przypadkunie o takim mówię, żeby zanosić prośby
I wydaje się, ze jest grzech, który wyklucza sens modlitwy. Tak jak sens modlitwy wyklucza taką, która nie jest zgodna z wolą stworzyciela, jak czytamy w wer.14jeśli o coś prosimy zgodnie z jego wolą, wysłuchuje nas
A więc nie zawsze i pewnie nie za wszystkimi, i nie w każdej sytuacji.
Ostatnio zmieniony 2022-12-15, 20:03 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Andej » 2022-12-15, 20:05

Pytający pisze: 2022-12-15, 20:02 jeśli o coś prosimy zgodnie z jego wolą, wysłuchuje nas
No to troszkę poczekamy. Bo dopiero, gdy staniemy przed Jego obliczem, dowiemy się. Natenczas nogdy nie mam pewności, że nasza wola jest w pełni zgodna z Jego wolą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 589
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Pytający » 2022-12-15, 20:13

Andej pisze: 2022-12-15, 20:05
Pytający pisze: 2022-12-15, 20:02 jeśli o coś prosimy zgodnie z jego wolą, wysłuchuje nas
No to troszkę poczekamy. Bo dopiero, gdy staniemy przed Jego obliczem, dowiemy się. Natenczas nogdy nie mam pewności, że nasza wola jest w pełni zgodna z Jego wolą.
Chyba nie do końca podzielam twój pesymizm w tym temacie. Jak czytamy w 1 J 2:22I o cokolwiek prosilibyśmy, otrzymamy od niegoMamy zapewnienie. Jest jednak pewne jeśli.bo przykazania jego zachowujemy, i czynimy to, co podoba się przed jego obliczem
I jeśli tak czynimy, to...Nie idzie o zawsze i wszędzie, przecież powtarzamy w innym miejscujeśliby ktoś zgrzeszył mamy obrońcę1 J 2:1-2

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Andej » 2022-12-15, 20:41

Codziennie modlę się o to, abym potrafił rozpoznawać wolę Boga skierowaną do mnie, potrafić ją zrozumie, mieć siłę i odwagę realizować. Wyżej nie podskoczę.
Cytujesz Pismo, a ja patrzę na swoje życie. I staram się zrozumieć. Wyciągać wnioski.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 139 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Gojandek » 2022-12-15, 21:20

Andej pisze: 2022-12-15, 19:46 Sugerujesz, że jest to zakaż?
Dla mnie jeno brak zachęty. Ale i bez niej się modlę. Bo kocham ludzi. Takze tych złych.

A tak w ogóle, to o co chodzi w tym fragmencie, żeby nie modlić się za grzeszących ciężko? Nie rozumiem. Przecież za każdego trzeba się modlić. Każdy człowiek potrzebuje modlitwy, bez wyjątku. Według mnie nie ma człowieka, który nie potrzebowałby modlitwy.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 589
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Pytający » 2022-12-19, 14:40

Gojandek pisze: 2022-12-15, 21:20
Andej pisze: 2022-12-15, 19:46 Sugerujesz, że jest to zakaż?
Dla mnie jeno brak zachęty. Ale i bez niej się modlę. Bo kocham ludzi. Takze tych złych.

A tak w ogóle, to o co chodzi w tym fragmencie, żeby nie modlić się za grzeszących ciężko? Nie rozumiem. Przecież za każdego trzeba się modlić. Każdy człowiek potrzebuje modlitwy, bez wyjątku. Według mnie nie ma człowieka, który nie potrzebowałby modlitwy.
Jest tam jednak powiedzmy sugestia, żeby za niektórymi się nie modlić. I nie jest wykluczone, że z zasady szło o "odstępców". Pewne starożytne pisma ukazują, ze prawowierni chrześcijanie powstrzymywali się nawet od zjadania posiłków z tych samych naczyń, z których jadali odstępcy. I za takimi nie stawiano się w modlitwach.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: konserwa » 2022-12-19, 14:53

Tacy chrzescijanie z wlasnej intencji tak czynili, to nie bylo nauka Kosciola. Podobne trendy mamy rowniez dzisiaj - szczegolnie w nurtach predestynacyjnych.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 589
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Pytający » 2022-12-20, 14:08

konserwa pisze: 2022-12-19, 14:53 Tacy chrzescijanie z wlasnej intencji tak czynili, to nie bylo nauka Kosciola. Podobne trendy mamy rowniez dzisiaj - szczegolnie w nurtach predestynacyjnych.
Istniały dylematy, jak traktować odstępców, i najcięższe kary, w tym potępienie, kierowane były do "odstępców". Takie było stanowisko wielu biskupów, w wielu miejscach.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: konserwa » 2022-12-20, 18:44

Oczywiscie, gdyz na goraco podejmowac trzeba jakas decyzje na miare rozeznania i jakichs unormowan. A unormowania nigdy i nigdzie nie sa doskonale i zakonczone ostatecznie (por.: znane poprawki do Konstytucji USA, nowe paradygmaty kodeksow w roznych krajach, zmiany i uzupelnienia przepisow drogowych , nwe regulaminy uwspolczesniane czy calkowicie przeredagowywane, rozwoj nauk teologicznych i filozoficznych ... w tym jako odpowiedz na rozwoj technologiczny nowe ustalenia w etyce i weryfikacja umow miedzynarodowych, rozne karty praw itd.itp.)

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 139 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Gojandek » 2023-02-04, 23:07

Nie wiem, czy jeszcze ktoś dostanie powiadomienie z tego postu, i czy ktoś na niego odpisze, bo mi ta opcja, żebym dostawał w każdym temacie powiadomienia nie działa, ale chciałem się zapytać. Co jeżeli osoba, za którą się modlimy jest potępiona? Słyszałem o tym, że ta modlitwa idzie wtedy na jakąś inną duszę, jednak czy jest to nauka oparta na KKK, albo na jakichś dokumentach Kościoła?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Dezerter » 2023-02-04, 23:32

Idzie na pewno na twoje konto (zasługa za modlitwę w czyjejś intencji, za dbanie i troskę o jego zbawienie) a czy przechodzi na innego zmarłego to moim zdaniem już spekulacje.
Jednak zamiast modlić się godzinami za zmarłych lepiej ten czas poświęcić żywym i zadbać o ich zbawienie tak myślę i chyba znalazł bym na to sporo poparcia w Biblii
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19088
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2629 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-05, 11:59

To należy czynić i tamtego nie zaniedbywać. Nie wierzę, by jedno przeszkadzało drugiemu. Poza tym są różne powołania.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Arek » 2023-02-05, 12:13

Gojandek pisze: 2023-02-04, 23:07 Nie wiem, czy jeszcze ktoś dostanie powiadomienie z tego postu, i czy ktoś na niego odpisze, bo mi ta opcja, żebym dostawał w każdym temacie powiadomienia nie działa, ale chciałem się zapytać. Co jeżeli osoba, za którą się modlimy jest potępiona? Słyszałem o tym, że ta modlitwa idzie wtedy na jakąś inną duszę, jednak czy jest to nauka oparta na KKK, albo na jakichś dokumentach Kościoła?
Jest w dobrych rękach, to z pewnością.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Czy można pomodlić się za duszę np. Adolfa Hitlera?

Post autor: Drwal » 2023-02-05, 17:40

Tak gdyż to też był człowiek i do końca nie możemy wiedzieć co miał w głowie w chwili działania.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

ODPOWIEDZ