Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 139 times
Been thanked: 23 times

Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Gojandek » 2022-12-11, 23:25

Będzie to dla mnie przydatna wiedza do dyskusji z protestantami/pastorami na Youtube.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Albertus » 2022-12-11, 23:35

Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:25 Będzie to dla mnie przydatna wiedza do dyskusji z protestantami/pastorami na Youtube.
Może i możemy ale nie przeciwko protestantom tylko przeciwko ich błędom.

I raczej w konkretnych zagadnieniach.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 139 times
Been thanked: 23 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Gojandek » 2022-12-11, 23:53

Albertus pisze: 2022-12-11, 23:35
Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:25 Będzie to dla mnie przydatna wiedza do dyskusji z protestantami/pastorami na Youtube.
Może i możemy ale nie przeciwko protestantom tylko przeciwko ich błędom.

I raczej w konkretnych zagadnieniach.

To porozmawiajmy o Sola Fide. Ogólnie to jestem katolikiem, ale nie rozumiem niektórych wersetów Biblii. Jeden werset mówi o tym, że za grzechy można pójść do piekła(w takim razie Sola Fide nie działa), a drugi werset mówi, że zbawiony zostanie ten, który wierzy. Ktoś się pytał apostołów, jak może zostać zbawiony. Apostołowie nie odpowiedzieli mu, że musi się ochrzcić, wyspowiadać, tylko powiedzieli uwierz. Ja nie wierzę w Sola Fide i myślę, że wymienianie takich wątpliwości grzechem nie jest, bo taka wiedza jest mi potrzebna do rozmowy z protestantami.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Albertus » 2022-12-12, 00:00

Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:53
Albertus pisze: 2022-12-11, 23:35
Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:25 Będzie to dla mnie przydatna wiedza do dyskusji z protestantami/pastorami na Youtube.
Może i możemy ale nie przeciwko protestantom tylko przeciwko ich błędom.

I raczej w konkretnych zagadnieniach.

To porozmawiajmy o Sola Fide. Ogólnie to jestem katolikiem, ale nie rozumiem niektórych wersetów Biblii. Jeden werset mówi o tym, że za grzechy można pójść do piekła(w takim razie Sola Fide nie działa), a drugi werset mówi, że zbawiony zostanie ten, który wierzy. Ktoś się pytał apostołów, jak może zostać zbawiony. Apostołowie nie odpowiedzieli mu, że musi się ochrzcić, wyspowiadać, tylko powiedzieli uwierz. Ja nie wierzę w Sola Fide i myślę, że wymienianie takich wątpliwości grzechem nie jest, bo taka wiedza jest mi potrzebna do rozmowy z protestantami.
Powiedzieli uwierz bo żywa wiara skutkuje uczynkami i dobrymi owocami.

Wyjaśnia to ś Jakub apostoł:

Jk2:14 Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić?8 15 Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, 16 a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? 17 Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. 18 Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. 19 Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą9.
20 Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna? 21 Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym?10 22 Widzisz, że wiara współdziałała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. 23 I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość11, i został nazwany przyjacielem Boga. 24 Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary12. 25 Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich13, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia za swoje uczynki? 26 Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.
Ostatnio zmieniony 2022-12-12, 00:01 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 139 times
Been thanked: 23 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Gojandek » 2022-12-12, 00:19

Albertus pisze: 2022-12-12, 00:00
Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:53
Albertus pisze: 2022-12-11, 23:35
Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:25 Będzie to dla mnie przydatna wiedza do dyskusji z protestantami/pastorami na Youtube.
Może i możemy ale nie przeciwko protestantom tylko przeciwko ich błędom.

I raczej w konkretnych zagadnieniach.

To porozmawiajmy o Sola Fide. Ogólnie to jestem katolikiem, ale nie rozumiem niektórych wersetów Biblii. Jeden werset mówi o tym, że za grzechy można pójść do piekła(w takim razie Sola Fide nie działa), a drugi werset mówi, że zbawiony zostanie ten, który wierzy. Ktoś się pytał apostołów, jak może zostać zbawiony. Apostołowie nie odpowiedzieli mu, że musi się ochrzcić, wyspowiadać, tylko powiedzieli uwierz. Ja nie wierzę w Sola Fide i myślę, że wymienianie takich wątpliwości grzechem nie jest, bo taka wiedza jest mi potrzebna do rozmowy z protestantami.
Powiedzieli uwierz bo żywa wiara skutkuje uczynkami i dobrymi owocami.

Wyjaśnia to ś Jakub apostoł:

Jk2:14 Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić?8 15 Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, 16 a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? 17 Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. 18 Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. 19 Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą9.
20 Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna? 21 Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym?10 22 Widzisz, że wiara współdziałała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. 23 I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość11, i został nazwany przyjacielem Boga. 24 Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary12. 25 Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich13, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia za swoje uczynki? 26 Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.

Z tą martwą wiarą pewien pastor mówił tak mniej więcej tak: "Wyrywając jeden fragment z kontekstu nie można unieważnić wszystkiego od tak, co powiedział Pan Jezus. Jeżeli zajrzymy do listu Jakuba to okaże się, że nie mówi on tam do pogan jak przyjąć dar życia wiecznego, tylko mówi wierzącym, jak mają żyć, żeby przyjąć koronę żywota. Jak 1, 12, bo życie wieczne jest darem, który otrzymujemy za darmo, za wiarę(Rzym 3-23-24), ale na koronę, to trzeba już sobie zasłużyć. Dlatego niektórzy w królestwie Bożym będą mniejsi, a ci, którzy strzegli Bożych przykazań będą więksi(Mat 5,19). Warto też wiedzieć, że jeżeli w Biblii pada słowo zbawić, co znaczy uratować, ocalić, to nie zawsze chodzi o ocalenie od piekła, bo uratowanym można też być od rzeczy przyziemnych, jak choroby, czy głód i jak przeczytamy cały drugi rozdział listu Jakuba, to widzimy, że mówi on tam o rzeczach doczesnych, czyli o jedzeniu, o ubraniu."

Link do całości:
Jeżeli chcesz, to przewiń sobie do 19:03

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-12, 08:28

Sola Fire
Pytanie: czy chcesz polemizować z oficjalnym nauczaniem protestantyzmu, czy z opiniami EDIT: tego pastora?
Ostatnio zmieniony 2022-12-12, 09:42 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Albertus » 2022-12-12, 08:47

Gojandek pisze: 2022-12-12, 00:19
Albertus pisze: 2022-12-12, 00:00
Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:53
Albertus pisze: 2022-12-11, 23:35
Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:25 Będzie to dla mnie przydatna wiedza do dyskusji z protestantami/pastorami na Youtube.
Może i możemy ale nie przeciwko protestantom tylko przeciwko ich błędom.

I raczej w konkretnych zagadnieniach.

To porozmawiajmy o Sola Fide. Ogólnie to jestem katolikiem, ale nie rozumiem niektórych wersetów Biblii. Jeden werset mówi o tym, że za grzechy można pójść do piekła(w takim razie Sola Fide nie działa), a drugi werset mówi, że zbawiony zostanie ten, który wierzy. Ktoś się pytał apostołów, jak może zostać zbawiony. Apostołowie nie odpowiedzieli mu, że musi się ochrzcić, wyspowiadać, tylko powiedzieli uwierz. Ja nie wierzę w Sola Fide i myślę, że wymienianie takich wątpliwości grzechem nie jest, bo taka wiedza jest mi potrzebna do rozmowy z protestantami.
Powiedzieli uwierz bo żywa wiara skutkuje uczynkami i dobrymi owocami.

Wyjaśnia to ś Jakub apostoł:

Jk2:14 Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić?8 15 Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, 16 a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? 17 Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. 18 Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. 19 Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą9.
20 Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna? 21 Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym?10 22 Widzisz, że wiara współdziałała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. 23 I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość11, i został nazwany przyjacielem Boga. 24 Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary12. 25 Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich13, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia za swoje uczynki? 26 Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.

Z tą martwą wiarą pewien pastor mówił tak mniej więcej tak: "Wyrywając jeden fragment z kontekstu nie można unieważnić wszystkiego od tak, co powiedział Pan Jezus. Jeżeli zajrzymy do listu Jakuba to okaże się, że nie mówi on tam do pogan jak przyjąć dar życia wiecznego, tylko mówi wierzącym, jak mają żyć, żeby przyjąć koronę żywota. Jak 1, 12, bo życie wieczne jest darem, który otrzymujemy za darmo, za wiarę(Rzym 3-23-24), ale na koronę, to trzeba już sobie zasłużyć. Dlatego niektórzy w królestwie Bożym będą mniejsi, a ci, którzy strzegli Bożych przykazań będą więksi(Mat 5,19). Warto też wiedzieć, że jeżeli w Biblii pada słowo zbawić, co znaczy uratować, ocalić, to nie zawsze chodzi o ocalenie od piekła, bo uratowanym można też być od rzeczy przyziemnych, jak choroby, czy głód i jak przeczytamy cały drugi rozdział listu Jakuba, to widzimy, że mówi on tam o rzeczach doczesnych, czyli o jedzeniu, o ubraniu."

Link do całości:
Jeżeli chcesz, to przewiń sobie do 19:03
Jeżeli ten człowiek tak manipuluje listem Jakuba że twierdzi że zbawia nawet martwa i bezowocna wiara, nawet taka którą mają demony to dyskusja chyba nie ma większego sensu.
Ostatnio zmieniony 2022-12-12, 08:49 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-12, 09:45

@Gojandek Ale ten człowiek mówi wprost, że nie jest protestantem:
Przypięty przez twórcę Piotr Skurzyński
Piotr Skurzyński
1 rok temu
Tekst Pisma Świętego można znaleźć np. na: https://wordproject.org/bibles/pl/43/1.htm

Dziękuję bardzo, za wszystkie pozytywne komentarze, a katolikom, którzy chcieliby mi naubliżać, pragnę doradzić, coby ich obelgi nie były chybione, aby wzięli pod uwagę, iż nie jestem ani „świadkiem Jehowy” ani protestantem.
Obrazek

Dodano po 12 minutach 58 sekundach:
Z tego co widać na jego profilu na FB to sa związani z takkim niezależnym, fundamentalistycznym zborem. W swojej historii wspominają coś o KJVOnly co by stawiało ich na pozycjach mocno skrajnych.
Nasz Kościół Baptystów Fundacji Story
Sure w Wielkiej Brytanii rozpoczął działalność jako grupa zwycięzców dusz z południowo-wschodniej Anglii, którzy regularnie spotykali się na Maratonach Soulwinning, jednocześnie uczęszczając do różnych kościołów baptystycznych . Maratony ostatecznie przekształciły się w comiesięczne spotkania ze społecznością i głoszeniem, prowadzone przez brata Iana Tavernera. Wiedząc, jak zdesperowana jest Wielka Brytania dla prawdziwych Soulwinning, King James Bible Only, Hard Preaching, Less Comcompromise Churches, pastor Aaron Thompson z Sure Foundation Baptist Church, Vancouver, WA zaczął przygotowywać grupę do zostania jedną z jego Służb Satelickich. W styczniu 2021 r. grupa zaczęła spotykać się co tydzień w soboty, a następnie w lutym 2021 r. rozpoczęła swoje pierwsze niedzielne nabożeństwa jako Sure Foundation Baptist Church UK z bratem Ianem Tavernerem jako liderem satelity.
http://sfbc.uk/about/
tłumaczenie z GoogleTranslate

A poniżej wyznanie ich wiary
http://sfbc.uk/what-we-believe/

Dodano po 3 minutach 16 sekundach:
A tu mówi, co on mysli o protestantyzmie ;)
[uwaga spoiler: protestantyzm to szatańska podróbka prawdzwego chrześcijaństwa]

Smaczek dla ludzi IT, jakiś Linux w tle ;)


Dodano po 8 minutach 59 sekundach:
Ja tu widzę, że oni są naprawdę radykałami. Na profilu tego człowieka jest promowane m.in. kazanie Stevena Andersona. A jak podaje wikipedia ten człowiek opowiada się za karą śmierci za homoseksualizm.
Moim zdaniem lepiej na nich uważać. Faktycznie, nie chciałbym, żeby z protestantyzmem mieli cokolwiek wspólnego.
Wikipedia pisze:Steven Lee Anderson (ur. 24 lipca 1981 w Sacramento) – amerykański pastor i założyciel kościoła Faithful Word Baptist Church w Tempe w Arizonie. Twórca ruchu New Independent Fundamental Baptist. Znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi na temat kary śmierci za homoseksualizm. Zasłynął w mediach, gdy wygłosił kazanie, w którym powiedział, że modli się, aby ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, umarł na „raka mózgu” i poszedł do piekła.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Steven_Anderson
Ostatnio zmieniony 2022-12-12, 10:02 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19029
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-12, 10:19

No cóż, list św.Jakuba jest solą w oku zwolenników "sola fide" (w końcu to dlatego Luter chciał go wyrzucić z kanonu). Zaprezentowane tłumaczenie jest jedną z narracji, mających go "zneutralizować".
Tymczasem sprawa jest dość jasna: w terminach nowotestamentowych nie istnieje wiara nie mająca oddziaływania na życie człowieka.
W dzisiejszych terminach "wiarę" kojarzymy raczej z "przekonaniem", w ujęciu Pawła jest to coś, co determinuje nasze życie i postępowanie.
W tym ujęciu Paweł i Jakub mówią dokładnie to samo - Paweł pisze o wierze w sensie czegoś przenikającego i przemieniającego całe życie człowieka, a Jakub gani... "tylko wiarę" (w skrajnym ujęciu - "grzesz, ale wierz").

Mało tego! Paweł, który pisze:
„łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił. Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili.”/Ef 2,8-10/
mówi jednocześnie to, co Jakub:
„Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia skarbisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności - życie wieczne; tym zaś, którzy są przekorni, za prawdą pójść nie chcą, a oddają się nieprawości - gniew i oburzenie.”/Rz 2, 6-8/

Problem w tym, że Marcin Luter (a za nim inni reformatorzy) zupełnie błędnie odczytał werset:
„W niej [wierze] bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie.”/Rz 1,17/
Lutrowi, który zmagał się z grzechami (robił to szczerze - nakładał na siebie pokuty itd, a mimo to ciągle grzeszył) fragment ten zdawał się wyjściem z sytuacji - odczytał go tak, że czyny są nieważne, byle "wierzyć" w Boga.
Tymczasem fragment ten mówi o tym, że wiara staje się motorem działań człowieka; potwierdzają to dalsze słowa tego rozdziału mówiące o czynach bezbożnych, jak i następny rozdział (fragment zacytowałem powyżej).
Ostatnio zmieniony 2022-12-12, 10:25 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 139 times
Been thanked: 23 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Gojandek » 2022-12-12, 10:24

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-12, 10:11 @Gojandek Ale ten człowiek mówi wprost, że nie jest protestantem:
Przypięty przez twórcę Piotr Skurzyński
Piotr Skurzyński
1 rok temu
Tekst Pisma Świętego można znaleźć np. na: https://wordproject.org/bibles/pl/43/1.htm

Dziękuję bardzo, za wszystkie pozytywne komentarze, a katolikom, którzy chcieliby mi naubliżać, pragnę doradzić, coby ich obelgi nie były chybione, aby wzięli pod uwagę, iż nie jestem ani „świadkiem Jehowy” ani protestantem.
Obrazek

Dodano po 12 minutach 58 sekundach:
Z tego co widać na jego profilu na FB to sa związani z takkim niezależnym, fundamentalistycznym zborem. W swojej historii wspominają coś o KJVOnly co by stawiało ich na pozycjach mocno skrajnych.
Nasz Kościół Baptystów Fundacji Story
Sure w Wielkiej Brytanii rozpoczął działalność jako grupa zwycięzców dusz z południowo-wschodniej Anglii, którzy regularnie spotykali się na Maratonach Soulwinning, jednocześnie uczęszczając do różnych kościołów baptystycznych . Maratony ostatecznie przekształciły się w comiesięczne spotkania ze społecznością i głoszeniem, prowadzone przez brata Iana Tavernera. Wiedząc, jak zdesperowana jest Wielka Brytania dla prawdziwych Soulwinning, King James Bible Only, Hard Preaching, Less Comcompromise Churches, pastor Aaron Thompson z Sure Foundation Baptist Church, Vancouver, WA zaczął przygotowywać grupę do zostania jedną z jego Służb Satelickich. W styczniu 2021 r. grupa zaczęła spotykać się co tydzień w soboty, a następnie w lutym 2021 r. rozpoczęła swoje pierwsze niedzielne nabożeństwa jako Sure Foundation Baptist Church UK z bratem Ianem Tavernerem jako liderem satelity.
http://sfbc.uk/about/
tłumaczenie z GoogleTranslate

A poniżej wyznanie ich wiary
http://sfbc.uk/what-we-believe/

Dodano po 3 minutach 16 sekundach:
A tu mówi, co on mysli o protestantyzmie ;)
[uwaga spoiler: protestantyzm to szatańska podróbka prawdzwego chrześcijaństwa]

Smaczek dla ludzi IT, jakiś Linux w tle ;)


Dodano po 8 minutach 59 sekundach:
Ja tu widzę, że oni są naprawdę radykałami. Na profilu tego człowieka jest promowane m.in. kazanie Stevena Andersona. A jak podaje wikipedia ten człowiek opowiada się za karą śmierci za homoseksualizm.
Moim zdaniem lepiej na nich uważać. Faktycznie, nie chciałbym, żeby z protestantyzmem mieli cokolwiek wspólnego.
Wikipedia pisze:Steven Lee Anderson (ur. 24 lipca 1981 w Sacramento) – amerykański pastor i założyciel kościoła Faithful Word Baptist Church w Tempe w Arizonie. Twórca ruchu New Independent Fundamental Baptist. Znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi na temat kary śmierci za homoseksualizm. Zasłynął w mediach, gdy wygłosił kazanie, w którym powiedział, że modli się, aby ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, umarł na „raka mózgu” i poszedł do piekła.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Steven_Anderson

Nazwałem go protestantem, bo sam nie wiem, do jakiego on odłamu należy. Stworzył swój własny odłam spośród tysięcy innych. Wszystkie odłamy się myliły, ale jego olśniło i nagle w XXI wieku stworzył jeden prawdziwy kościół. Mówił też, że katolicy idą do piekła. A Jezus mówił, aby nie sądzić.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19029
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-12, 10:28

Protestantyzm ma w tej chwili dwa znaczenia:
  • ścisłe - wspólnoty wyrosły na bazie kontynuacji grup ewangelickich, które w 1529 na sejmie Rzeszy w Spirze złożyły protest (stąd nazwa "protestanci")
  • potoczne - "wyznania nie katolickie, nie prawosławne i nie przedchalcedońskie (trudno byłoby przecież Koptów czy Kościół Ormiański nazwać >>protestantami<<)"
    Może prościej byłoby napisać "wspólnoty powstałe jako kolejne odłamy wspólnot reformacyjnych"
Ostatnio zmieniony 2022-12-12, 10:29 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-12, 10:36

Ja bym porównał jego (Piotra Skórzyńskiego) związek z protestantyzmem do związku np sedewakantystów z katolicyzmem. A nawet jeszcze luźniej.

Gdybyś chciał posłuchać prawdziwego baptysty protestanta i tego co mówi o sola fide i o usprawiedliwieniu w relacji do pozycji katolickich to polecam pastora Gavina Ortlunda.
Wykształcony i z sercem gorącym dla Boga i dla ludzi.
Niewiele lepszego znajdziesz na współczesnym YouTube na temat

EDIT:
Oznaczenia istotnych miejsc w tym filmiku:
00:00 - Introduction
07:45 - Approaching Justification
11:08 - Justification and Human Psychology
14:21 - Where We Agree + Disagree
36:50 - Justification in Church History


widzę w komentarzach, że ktoś zrobił bardziej szczegółowe :) oznaczenia istotnych miejsc w tym filmie.
13:55 - the importance of justification
14:50 - why definitions matter
15:42 - Catholic definition of justification
15:50 - initial and ongoing justification
16:53, 17:11 - Protestant definition of justification
17:56 - Does the Protestant position reject a final justification?
18:21 - Calvin on faith and works
18:39 - Luther on works
18:51 - Richard Hooker
20:54, 21:10, 22:04, 22:24 - James 2 and Faith
21:22 - Defining Faith
24:42 - “works of the law”, Galatians 3:10
Ostatnio zmieniony 2022-12-12, 10:43 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 139 times
Been thanked: 23 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Gojandek » 2022-12-12, 10:44

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-12, 10:11 @Gojandek Ale ten człowiek mówi wprost, że nie jest protestantem:
Przypięty przez twórcę Piotr Skurzyński
Piotr Skurzyński
1 rok temu
Tekst Pisma Świętego można znaleźć np. na: https://wordproject.org/bibles/pl/43/1.htm

Dziękuję bardzo, za wszystkie pozytywne komentarze, a katolikom, którzy chcieliby mi naubliżać, pragnę doradzić, coby ich obelgi nie były chybione, aby wzięli pod uwagę, iż nie jestem ani „świadkiem Jehowy” ani protestantem.
Obrazek

Dodano po 12 minutach 58 sekundach:
Z tego co widać na jego profilu na FB to sa związani z takkim niezależnym, fundamentalistycznym zborem. W swojej historii wspominają coś o KJVOnly co by stawiało ich na pozycjach mocno skrajnych.
Nasz Kościół Baptystów Fundacji Story
Sure w Wielkiej Brytanii rozpoczął działalność jako grupa zwycięzców dusz z południowo-wschodniej Anglii, którzy regularnie spotykali się na Maratonach Soulwinning, jednocześnie uczęszczając do różnych kościołów baptystycznych . Maratony ostatecznie przekształciły się w comiesięczne spotkania ze społecznością i głoszeniem, prowadzone przez brata Iana Tavernera. Wiedząc, jak zdesperowana jest Wielka Brytania dla prawdziwych Soulwinning, King James Bible Only, Hard Preaching, Less Comcompromise Churches, pastor Aaron Thompson z Sure Foundation Baptist Church, Vancouver, WA zaczął przygotowywać grupę do zostania jedną z jego Służb Satelickich. W styczniu 2021 r. grupa zaczęła spotykać się co tydzień w soboty, a następnie w lutym 2021 r. rozpoczęła swoje pierwsze niedzielne nabożeństwa jako Sure Foundation Baptist Church UK z bratem Ianem Tavernerem jako liderem satelity.
http://sfbc.uk/about/
tłumaczenie z GoogleTranslate

A poniżej wyznanie ich wiary
http://sfbc.uk/what-we-believe/

Dodano po 3 minutach 16 sekundach:
A tu mówi, co on mysli o protestantyzmie ;)
[uwaga spoiler: protestantyzm to szatańska podróbka prawdzwego chrześcijaństwa]

Smaczek dla ludzi IT, jakiś Linux w tle ;)


Dodano po 8 minutach 59 sekundach:
Ja tu widzę, że oni są naprawdę radykałami. Na profilu tego człowieka jest promowane m.in. kazanie Stevena Andersona. A jak podaje wikipedia ten człowiek opowiada się za karą śmierci za homoseksualizm.
Moim zdaniem lepiej na nich uważać. Faktycznie, nie chciałbym, żeby z protestantyzmem mieli cokolwiek wspólnego.
Wikipedia pisze:Steven Lee Anderson (ur. 24 lipca 1981 w Sacramento) – amerykański pastor i założyciel kościoła Faithful Word Baptist Church w Tempe w Arizonie. Twórca ruchu New Independent Fundamental Baptist. Znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi na temat kary śmierci za homoseksualizm. Zasłynął w mediach, gdy wygłosił kazanie, w którym powiedział, że modli się, aby ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, umarł na „raka mózgu” i poszedł do piekła.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Steven_Anderson


Dziwnie to brzmi. Modlitwa o śmierć Obamy i o pójście do piekła. Nie można się pomodlić o jego nawrócenie, a nie o jego śmierć i pójście do piekła?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Andej » 2022-12-12, 10:52

A ja się zastanawiam po co argumenty przeciw protestantyzmowi. Czy nie lepszym jest poszukiwanie i odkrywanie tego co łączy? Szukanie wspólnego dobra? Wspólne budowanie Królestwa Bożego?
Szukanie argumentów przeciw protestantyzmowi odsuwa na dalszy plan ustosunkowywanie się do prawdziwych zagrożeń: ateizacji, sekularyzacji, islamizacji, wróżbiarstwu...
Czy nie lepiej byłoby zjednoczyć się w walce z tym, co zagraża chrześcijaństwu

Zdaję sobie z tego, że to co napisałem jest totalnym dziwactwem. Ale jestem dziwakiem.
Gojandek pisze: 2022-12-12, 10:44 Modlitwa o śmierć Obamy i o pójście do piekła.
Dobry przykład na zaprzeczenie chrześcijaństwu. Modlenie się o czyjeś potępienie jest dokładnie tym, czemu sprzeciwiał się Jezus. Jest drastycznym sprzeciwem wobec Jezusa. Nie wiem, czy takiego człowieka, który pragnie czyjegoś potępienia można nazwać protestantem, bo na pewno nie jest chrześcijaninem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-12, 11:10

Protestanci to podzbiór chrześcijan. Więc jeśli nie jest chrześcijaninem, to automatycznie nie może być też protestantem.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ