Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: sądzony » 2022-12-12, 11:13

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-12, 10:11 Smaczek dla ludzi IT, jakiś Linux w tle ;)
Kiedyś widziałem kilka jego "opowieści" i w zasadzie nie wiedziałem gdzie go "przypiąć".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-12, 11:41

Andej pisze: 2022-12-12, 10:52 A ja się zastanawiam po co argumenty przeciw protestantyzmowi. Czy nie lepszym jest poszukiwanie i odkrywanie tego co łączy? Szukanie wspólnego dobra? Wspólne budowanie Królestwa Bożego?
Po to, by nie dać się zwieść. Po to, by pomóc innym w tej sprawie.
A także po to, by lepiej poznać swoją wiarę (tak było ze mną).

Dodano po 2 minutach 23 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-12, 11:10 Protestanci to podzbiór chrześcijan. Więc jeśli nie jest chrześcijaninem, to automatycznie nie może być też protestantem.
Ostrożnie!
Aby określić, kto jest chrześcijaninem, a kto nie, trzeba mieć kryterium. Te kryteria są bardzo różne. Jest na przykład takie, że nie jest chrześcijaninem ten, kto nie uznanie Chrystusa za Boga. Gdyby przyjąć je bezwzględnie, wypadłbyś z tego grona.
Poza tym klasyfikacje tego rodzaju niczego nie wnoszą.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-12, 11:55

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-12, 11:44
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-12, 11:10 Protestanci to podzbiór chrześcijan. Więc jeśli nie jest chrześcijaninem, to automatycznie nie może być też protestantem.
Ostrożnie!
Aby określić, kto jest chrześcijaninem, a kto nie, trzeba mieć kryterium. Te kryteria są bardzo różne. Jest na przykład takie, że nie jest chrześcijaninem ten, kto nie uznanie Chrystusa za Boga. Gdyby przyjąć je bezwzględnie, wypadłbyś z tego grona.
Bez przesady ;)
Ale masz rację - kryteria bycia chrześcijaninem (a także bycia protestantem czy też katolikiem) są różne.
Mówienie jednak, że protestanci nie są chrześcijanami to już raczej ekstremum. Wydaje mi się, że jest to w ogóle sprzeczne z oficjalnym nauczaniem katolickim.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: konserwa » 2022-12-12, 12:38

Wydaje mi sie, ze wypowiedz Marka nalezy pojmowac na sposob: nie kazdy, kto okresla sie jako chrzescijanin, niekoniecznie jest wiary chrzescijanskiej. Takie watpliwosci moga budzic np: mormoni, swidkowie Jehowy ...
Nie ma to zadnrego zwiazku z nauczanie Kosciola. Po prostu - pewne elementy nasladowczo-chrzescijanskie znalezc mozna rowniez chocby w islamie ... ale czy muzulmanie sa chrzescijanami?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-12, 12:41

konserwa pisze: 2022-12-12, 12:38 Wydaje mi sie, ze wypowiedz Marka nalezy pojmowac na sposob: nie kazdy, kto okresla sie jako chrzescijanin, niekoniecznie jest wiary chrzescijanskiej. Takie watpliwosci moga budzic np: mormoni, swidkowie Jehowy ...
Nie ma to zadnrego zwiazku z nauczanie Kosciola. Po prostu - pewne elementy nasladowczo-chrzescijanskie znalezc mozna rowniez chocby w islamie ... ale czy muzulmanie sa chrzescijanami?
W taki sposób to oczywiście nie każdy katolik jest chrześcijaninem ;) Tak samo jak protestant czy prawosławny. Oczywiście, zgadzam się z tym.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: konserwa » 2022-12-12, 12:58

przekreciles dosyc podstepnie moja wypowiedz ojcze/tato.
Wiele doktryn nawet majacych w sobie odniesienia do Chrystusa nie jest chrzescijanskich, lub sa tylko w jakichs elementach chrzescijanskie czy parachrzescijanskie.
To tak, jakby zlodziej ubral sie w mundur policjanta. Ma na sobie jakies elemnty policyjne, ale nie jest policjantem - jest wciaz zlodziejem.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-12, 13:09

konserwa pisze: 2022-12-12, 12:58 przekreciles dosyc podstepnie moja wypowiedz ojcze/tato.
Wiele doktryn nawet majacych w sobie odniesienia do Chrystusa nie jest chrzescijanskich, lub sa tylko w jakichs elementach chrzescijanskie czy parachrzescijanskie.
To tak, jakby zlodziej ubral sie w mundur policjanta. Ma na sobie jakies elemnty policyjne, ale nie jest policjantem - jest wciaz zlodziejem.
Mów mi ojciec ;)
(nie jestem duchownym jakby coś)
No bo tez i nie zrozumiałem chyba Cię do końca (skoro zwracasz mi uwagę). NIc chciałem przekręcać. A juz na pewno nie podstępnie ;)

Wydaje mi się, że jest to cały czas pytanie: co jest istotą/esencją bycia chrześcijaninem a co nią nie jest?
Chyba misjonarze się z tym najbardziej stykają. Kiedy ktoś staje się chrześcijaninem? Czy wystarczy wiara w Jezusa jako Chrystusa?

Dla muzułmanów Jezus nie jest Chrystusem. Niejest nawet ostatecznym prorokiem bo jest nim Mahomet.
I pytanie czy takiego muzułmanina, który uwierzy w Jezusa jako kogoś więcej niż proroka poprzedzającego Mahometa, do jakiego momentu takiego muzułmanina prowadzić? Czy jeśli uwierzy w Jezusa jako Chrystusa ma zostać jako muzułmanin wśród najbliższych czy nie?

Dla mnie autentyczni mormoni i autentyczni świadkowie Jehowy są chrześcijanami. Różnimy się, czasami nawet bardzo mocno, ale EDIT: przyjmumję z radością to, że kochają Jezusa i kochaja Boga z całego serca i ze wszystkich sił i że kochają bliźniego jak siebie samego. A to przecież najważniejsze przykazanie.

Ale to już offtop - choć całkiem ciekawy ;)
Ostatnio zmieniony 2022-12-12, 13:10 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: konserwa » 2022-12-12, 13:31

Esencje sa dwie: jakis program ( doktryna ) bedacy w tym samym nurcie i posluszenstwie, co przekazywana sukcesywnie nauka Apostolow od Jezusa nauczonych ; esencja druga: osobiste otwarcie sie na Chrystusa.
Jedna bez drugiej to kulawe twory.

Niechrzescijanin moze byc i powinien byc zbawiony z wiary uczynkowej ( o tym pisze sw.Pawel.)
To nie ma nic wspolnego z bycia chrzescijaninem lub nie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-12, 13:41

Jak mówiłem, to sprawa definicji. SPór o definicje nic nie daje.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Andej » 2022-12-12, 15:40

Czy uznanie tego, że Jezus to Chrystus ma wpływ na uznanie kogoś za chrześcijanina? Literalnie, zapewne tak. Ale treściowo?
Czy chrześcijaninem nie jest raczej ten, kto wierzy w boskość Jezusa Chrystusa? Jak też ten, kto wierzy Chrystusowi Jezusowi?
Czy potoczne rozumienie jest spójne, poparte konkretnymi definicjami?
Znaczenie słowa Chrystus można łatwo znaleźć. Mesjasz, Pomazaniec.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-12, 16:01

Andej pisze: 2022-12-12, 15:40 Czy uznanie tego, że Jezus to Chrystus ma wpływ na uznanie kogoś za chrześcijanina? Literalnie, zapewne tak. Ale treściowo?
Czy chrześcijaninem nie jest raczej ten, kto wierzy w boskość Jezusa Chrystusa? Jak też ten, kto wierzy Chrystusowi Jezusowi?
Czy potoczne rozumienie jest spójne, poparte konkretnymi definicjami?
Znaczenie słowa Chrystus można łatwo znaleźć. Mesjasz, Pomazaniec.
Samo uznanie powiedziałbym, że to zbyt mało. Konieczny jest ten drugi krok - zrealizowanej chęci podporządkowania się temu Chrystusowi, wejście do tego królestwa, stanie się poddanym Chrystusa, stania się obywatelem królestwa Bożego, w którym Królem/Chrystusem/Panem jest Jezus.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-12, 21:12

Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:25 Będzie to dla mnie przydatna wiedza do dyskusji z protestantami/pastorami na Youtube.

Katolicka preambula fidei (jaką znajdziesz w "Apologetyce Podręcznej" Bartynowskiego, albo w "Sacrorum antistitum" Św. Piusa X) będzie zawierała dwa takie (mniej więcej) punkty:

2. Nadprzyrodzone pochodzenie religii katolickiej jest potwierdzone przez cuda i proroctwa.
3. Kościół został założony przez Chrystusa na fundamencie Piotra i Apostołów i od Niego pochodzi nasza wiara.

Punkt 1. powinien być, że istnieje Bóg, Stwórca wszech rzeczy i można tego dowieść. I też może być parę innych punktów ale te sprawy pomijam.

Co do 2. - oczywiście stwierdzenie, czy cuda Mojżesza czy Apostołów naprawdę się zadziały jest co najmniej trudne. Niemniej w naszej religii istnieją cuda przez wszystkie wieki, aż po współczesność, niektóre z nich wielkie i bardzo dobrze potwierdzone (zob. mój link w stopce). Polecam też przeczytać parę pierwszych rozdziałów u Salezego (link niżej) o znaczeniu cudów w Piśmie Świętym.

Co do 3 - zakładając, że Chrystus Pan założył taką religię jak chciał założyć i rozniosła się ona w starożytności po basenie Morza Śródziemnego dzięki Apostołom, wraz ze wszystkimi potrzebnymi naukami, można po prostu zebrać źródła pisane jakie mamy na jej temat i na jej podstawie odtworzyć, jak ona miała wyglądać. Można więc stwierdzić, że miała ona 7 Sakramentów, kapłaństwo, papiestwo, Mszę Świętą, wierzyła w Realną Obecność, zanosiła prośby do Świętych i tak dalej. Doktryna o transsubstancjacji jest ustalona między innymi w oparciu o fragment z Apologii Św. Justyna Męczennika, jednego z najwcześniejszych pism chrześcijańskich, jakie przetrwały. Tu strona z wyborem fragmentów z Ojców Kościoła na te wszystkie tematy https://www.churchfathers.org .

Analogicznie w wypadku każdej innej religii można zapytać, dlaczego jej wyznawcy uważają, że pochodzi od Boga i dlaczego powołują się na Chrystusa.
Protestantyzm radzi sobie z tym raczej słabo, bo został założony w XVIw, a cudów albo brak, albo takie wątpliwej jakości (zielonoświątkowcy, prosperity gospel).
---------------------------------------------------

Co do polemik z protestantami:
Ta książka Św. Franciszka Salezego jest dobra jeśli chodzi o polemikę teologiczną z protestantami (dostępna po angielsku i francusku) i wyjątkowo grzeczna jak na te czasy.
https://archive.org/details/catholiccon ... ew=theater

"Luter i Luteranizm: z oryginalnych źródeł" Heinricha Denifle - ogromna cegła napisana głównie w oparciu o pisma Lutra na temat Lutra. Angielska i niemiecka za darmo z archive.org, polskie wydanie do kupienia na internetach.

W felietonach masz krótką broszurkę męczennika Św. Edmunda Campiona S. J. "Decem Rationes" po polsku - parę fragmentów przetłumaczonych przeze mnie viewtopic.php?t=13624 viewtopic.php?t=13634
, a wydanie angielskie możesz znaleźć tutaj: https://archive.org/details/TenReasonsP ... ew=theater
Jest to krótka broszura wyłuszczająca w przystępny sposób parę bardzo poważnych problemów z doktryną wczesnych reformatorów. Uprzedzam, że pisano ją w czasach gdy dyskusje były dużo mniej politpoprawne, niż obecnie.

Do tego strony internetowe:
https://www.apologetyka.info/
http://analizy.biz/marek1962/index.htm - strona Marka P.

Dodano po 4 minutach 34 sekundach:
Gojandek pisze: 2022-12-12, 10:44 Dziwnie to brzmi. Modlitwa o śmierć Obamy i o pójście do piekła. Nie można się pomodlić o jego nawrócenie, a nie o jego śmierć i pójście do piekła?
Jak posłyszałem, że Kalwin uważał, że Bóg potępia jednych, a zbawia innych tylko w oparciu o suwerenny wybór, a potem usłyszałem, jak ks. Dolindo, albo Św. O. Pio albo Św. Faustyna ofiarowali ciężkie cierpienia i pokuty by ratować nawet najgorszych grzeszników - to poczułem że o wiele lepiej trzymać się tych drugich.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Hildegarda » 2022-12-16, 04:15

Są różne denominacje protestanckie, więc nie można uogólniać, ale współcześnie jest wiele takich, które mają nauki mocno oderwane od rzeczywistości (np. kreacjonizm), czy wręcz szkodliwe dla życia lub zdrowia psychicznego, więc należy szukać kościołów, które mają najbardziej zdroworozsądkowe podejście do wiary.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Wiesława » 2023-05-06, 13:20

Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:53
Albertus pisze: 2022-12-11, 23:35
Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:25 Będzie to dla mnie przydatna wiedza do dyskusji z protestantami/pastorami na Youtube.
Może i możemy ale nie przeciwko protestantom tylko przeciwko ich błędom.

I raczej w konkretnych zagadnieniach.

To porozmawiajmy o Sola Fide. Ogólnie to jestem katolikiem, ale nie rozumiem niektórych wersetów Biblii. Jeden werset mówi o tym, że za grzechy można pójść do piekła(w takim razie Sola Fide nie działa), a drugi werset mówi, że zbawiony zostanie ten, który wierzy. Ktoś się pytał apostołów, jak może zostać zbawiony. Apostołowie nie odpowiedzieli mu, że musi się ochrzcić, wyspowiadać, tylko powiedzieli uwierz. Ja nie wierzę w Sola Fide i myślę, że wymienianie takich wątpliwości grzechem nie jest, bo taka wiedza jest mi potrzebna do rozmowy z protestantami.
Myślę, że mieszasz tu kilka aspektów.
Podstawowy tekst mówi:" Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę, i to nie jest z was, jest to dar Boga. Nie z uczynków, aby nikt się nie chlubił."
Efezjan 2:8-9
Należy zapoznać się z kontekstem.
Ponadto, gdzie wyczytałeś, że trzeba się wyspowiadać?
Gdzie czytałeś o piekle?
Najważniejsza jest łaska Boża i wiara w zbawczą moc Chrystusa, w Jego jedyne pośrednictwo między Bogiem Ojcem a ludźmi.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Możecie mi dać jakieś mocne argumenty przeciwko Protestantyzmowi, albo ogólnie o innych odłamach chrześcijańskich?

Post autor: Gojandek » 2023-05-06, 14:18

Wiesława pisze: 2023-05-06, 13:20
Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:53
Albertus pisze: 2022-12-11, 23:35
Gojandek pisze: 2022-12-11, 23:25 Będzie to dla mnie przydatna wiedza do dyskusji z protestantami/pastorami na Youtube.
Może i możemy ale nie przeciwko protestantom tylko przeciwko ich błędom.

I raczej w konkretnych zagadnieniach.

To porozmawiajmy o Sola Fide. Ogólnie to jestem katolikiem, ale nie rozumiem niektórych wersetów Biblii. Jeden werset mówi o tym, że za grzechy można pójść do piekła(w takim razie Sola Fide nie działa), a drugi werset mówi, że zbawiony zostanie ten, który wierzy. Ktoś się pytał apostołów, jak może zostać zbawiony. Apostołowie nie odpowiedzieli mu, że musi się ochrzcić, wyspowiadać, tylko powiedzieli uwierz. Ja nie wierzę w Sola Fide i myślę, że wymienianie takich wątpliwości grzechem nie jest, bo taka wiedza jest mi potrzebna do rozmowy z protestantami.
Myślę, że mieszasz tu kilka aspektów.
Podstawowy tekst mówi:" Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę, i to nie jest z was, jest to dar Boga. Nie z uczynków, aby nikt się nie chlubił."
Efezjan 2:8-9
Należy zapoznać się z kontekstem.
Ponadto, gdzie wyczytałeś, że trzeba się wyspowiadać?
Gdzie czytałeś o piekle?
Najważniejsza jest łaska Boża i wiara w zbawczą moc Chrystusa, w Jego jedyne pośrednictwo między Bogiem Ojcem a ludźmi.
Efezjan 2, 8-9 nie mówi o wszystkich uczynkach, a o uczynkach prawa. Żydzi byli przekonani, że do zbawienia potrzebne są tzw. uczynki prawa, czyli obrzezanie, stosowanie się do zasad pokarmowych i Paweł chciał pokazać, że zbawienie nie jest z uczynków prawa. Biblia nie wszędzie precyzuje, o jakie chodzi uczynki, jednak domyślając się, ten fragment wprost mówi o uczynkach prawa. Nawet jest tam dalej mowa, że jesteśmy powołani do dobrych uczynków i Paweł pisał tam coś o obrzezaniu itd.

ODPOWIEDZ