Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Nenderen » 2022-12-14, 16:37

Cześć! W nowotestamentowych listach jest stwierdzenie "nauczać niewieście nie pozwalam" (1 Tymoteusza 2,12) i jest to prywatny pogląd Autora a nie odwieczna boska prawda. W Kościele mamy wiele pięknie wykładających oraz uczących zakonnic, katechetek i teolozek. Czy w takim razie polecenie aby żona była posluszna mężowi z 5 rozdziału Listu do Efezjan (5,22) także jest prywatnym poglądem Autora listu motywowanym ówczesnymi normami kulturowymi? Ja np. nie umiałbym oczekiwać, że moja ewentualna małżonka będzie mi posłuszna. Po prostu nie umiem. :)
Ostatnio zmieniony 2022-12-14, 16:43 przez Nenderen, łącznie zmieniany 3 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-14, 17:40

Pierwsze -to był zakaz osadzony w konkretnym czasie i stosunkach społecznych, a nie prywatna opinia Pawła.
Co do posłuszeństwa - dobrze byłoby zacząć od powiedzenia sobie, czym jest przełożeństwo w sensie chrześcijańskim - najlepiej na podstawie Ewangelii (np. J 13,12-15; Mt 20,25-28).

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2556
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 158 times
Been thanked: 412 times

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Abstract » 2022-12-14, 18:13

Nenderen pisze: 2022-12-14, 16:37 Ja np. nie umiałbym oczekiwać, że moja ewentualna małżonka będzie mi posłuszna. Po prostu nie umiem. :)
Paradoks jest w tym, że niepsłuszeństwa też nie jesteś sobie w stanie wyobrazić, to trzeba przeżyć 😉
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Ate » 2022-12-14, 18:23

Nenderen pisze: 2022-12-14, 16:37 Ja np. nie umiałbym oczekiwać, że moja ewentualna małżonka będzie mi posłuszna. Po prostu nie umiem. :)
Ty byś nie umiał oczekiwać, czy ona nie byłaby w stanie zrealizować? :D

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-14, 18:33

Moim zdaniem jest to jeden z tych nakazów uwarunkowanych kulturowo w czasach biblijnych. Tamtych czasów i tamtego miejsca.
Kwestia podporządkowania kobiet mężczyznom to coś co chyba funkcjonowało i w naszej kulturze całkiem do niedawna.
Myślę jednak, że dzisiaj należy do odczytywać jako relikt przeszłości.
Piękno Ewangelii jest takie, że można i należy zastosować ją do różnych czasów i miejsc. Również do XXI wiecznej Polski 🙂 I tego podporządkowywania bym kobietom nie nakazywał a już na pewno nie wymuszał.
Jako mężczyźni mamy wręcz dług wdzięczności wobec kobiet, że tyle wieków musiały znosić upokorzenia z naszej strony. Że nie mogły pracować poza domem, nie mogły studiować, nie mogły głosować w wyborach. Pozostały jeszcze takie relikty jak np brak możliwości bycia duchownym w niektórych kościołach. Ale wierzę że i to się zmieni niedługo.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6060
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 459 times
Been thanked: 921 times

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Albertus » 2022-12-14, 18:42

Nenderen pisze: 2022-12-14, 16:37 Cześć! W nowotestamentowych listach jest stwierdzenie "nauczać niewieście nie pozwalam" (1 Tymoteusza 2,12) i jest to prywatny pogląd Autora a nie odwieczna boska prawda. W Kościele mamy wiele pięknie wykładających oraz uczących zakonnic, katechetek i teolozek. Czy w takim razie polecenie aby żona była posluszna mężowi z 5 rozdziału Listu do Efezjan (5,22) także jest prywatnym poglądem Autora listu motywowanym ówczesnymi normami kulturowymi? Ja np. nie umiałbym oczekiwać, że moja ewentualna małżonka będzie mi posłuszna. Po prostu nie umiem. :)
Co do nauczania to św Pawłowi raczej nie chodzi o jakiekolwiek nauczanie w sensie przekazywania wiedzy religijnej tylko o przemawianie w zgromadzeniu Kościoła i w autorytecie Kościoła i tutaj to pozostaje niezmienne bo za misję nauczania w Kościele są odpowiedzialni i uprawnieni biskupi i to oni decydują o tym kto i czego można w Kościele nauczać.

A co do poddania kobiet mężczyznom to jednak chyba powinien to być jednak pewien ideał do którego kobiety, żony , chrześcijanki powinny dążyć - aby o ile okoliczności tego nie wymuszają tak mądrze i z miłością wspierać swego męża aby nie dominować, nie kontrolować nadmiernie i nie wymuszać.

To ideał do którego niekoniecznie udaje się zbliżyć ale powinien pozostać.

Podobnie jak powinien zostać ideał chrześcijańskiego męża i w ogóle mężczyzny który jest gotów oddać życie za swoją żonę i kobiety tak jak Chrystus oddał za Kościół.

św Paweł uzasadnia to i teologicznie jak podobieństwo relacji i przymierza małżeńskiego do relacji i przymierza między Chrystusem i Kościołem ale też po prostu naturą rzeczy.
Ostatnio zmieniony 2022-12-14, 18:46 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: konserwa » 2022-12-14, 21:51

Sa to zalecenia, ktorych przestrzeganie moze byc pozyteczne, ale nie sa one przymusem. Nie sa to jakies reguly prawne na podobienstwo chocby Dekalogu. Stosowanie ich w sposob bezwzgledny i bezmyslny najczesciej swiadczyc moze o braku rozeznania czy madrosci .

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-14, 22:22

Jest to nakaz na sytuacje specjalne. W żadnym wypadku nie w rodzaju "ja decyduję gdzie jedziemy na wakacje".
Ja tylko raz w moim małżeństwie powołałem się na posłuszeństwo.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2556
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 158 times
Been thanked: 412 times

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Abstract » 2022-12-14, 23:19

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-14, 22:22 Ja tylko raz w moim małżeństwie powołałem się na posłuszeństwo.
"masz mi być posłuszna we wszystkim w przyszłości" Marku to nie jest skomplikowane do odczytania ;)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: sądzony » 2022-12-15, 07:40

Ja już to pisałem. U mnie to ja mam zawsze ostatnie zdanie, brzmi ono: "Tak Basiu, masz rację."
Ale jest u mnie w związku coś takiego, coś jak pisze Marek, rzadko to się zdarza, że w sytuacjach skrajnych, gdy widzę, czuję, że ewidentnie decyzja jest po mojej stronie, żona "odsuwa się" od steru. Jakby wiedziała, że tu decyduję ja.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-15, 07:48

Abstract pisze: 2022-12-14, 23:19
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-14, 22:22 Ja tylko raz w moim małżeństwie powołałem się na posłuszeństwo.
"masz mi być posłuszna we wszystkim w przyszłości" Marku to nie jest skomplikowane do odczytania ;)
A gdzie pada takie zdanie?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2556
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 158 times
Been thanked: 412 times

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Abstract » 2022-12-15, 08:17

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-15, 07:48 A gdzie pada takie zdanie?
w mojej żartobliwej wyobraźni
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-15, 08:25

:) .

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6060
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 459 times
Been thanked: 921 times

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Albertus » 2022-12-15, 08:33

Jeżeli ideał żony posłusznej( nie jak niewolnik oczywiście ale w prawidłowo rozumiany, mądry sposób i w miłości) mężowi wynikał tylko z uwarunkowań społeczno kulturowych i dzisiaj można go odstawić do lamusa

to rodzi się pytanie - czy ideał męża gotowego oddać życie za swoją żonę tak jak Chrystus oddał życie za Kościół również wynikał tylko uwarunkowań społeczno kulturowych i też możemy go spokojnie odstawić do lamusa?
Ostatnio zmieniony 2022-12-15, 08:35 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2556
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 158 times
Been thanked: 412 times

Re: Słowa "żony niechaj będą posłuszne mężom" (Efezjan 5,22)

Post autor: Abstract » 2022-12-15, 08:37

Albertus pisze: 2022-12-15, 08:33 Jeżeli ideał żony posłusznej mężowi wynikał tylko z uwarunkowań społeczno kulturowych i dzisiaj można go odstawić do lamusa

to rodzi się pytanie - czy ideał męża gotowego oddać życie za swoją żonę tak jak Chrystus oddał życie za Kościół również wynikał tylko uwarunkowań społeczno kulturowych i też możemy go spokojnie odstawić do lamusa?
A dlaczego istnieje zależność między jednym a drugim. W sensie, że musi to występować razem albo w ogóle?
Kobieta jak i mężczyzna powinni ustępować jeśli argumenty drugiej strony są logiczne i dążą do wspólnego dobra, płeć jest nieistotna.
...żona też może oddać życie za męża
Ostatnio zmieniony 2022-12-15, 08:38 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”