Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: Nenderen » 2022-12-14, 19:11

Jak myślicie, był czy nie był? Czy jest jakieś orzeczenie Magisterium Kościoła w tej sprawie?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: konserwa » 2022-12-14, 21:52

Kazdy Apostol to wiecej niz biskup.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-14, 22:20

Apostoł to biskup. Pismo nazywa Go apostołem.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: Nenderen » 2022-12-14, 22:57

A jaka jest podstawa tytułu "książę Apostołów"? Czy chodzi o to, że tak wiele wędrował w ramach apostolatu?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-15, 09:25

Nenderen pisze: 2022-12-14, 22:57 A jaka jest podstawa tytułu "książę Apostołów"? Czy chodzi o to, że tak wiele wędrował w ramach apostolatu?
Nie znam tego tytułu.

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 289
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 110 times
Been thanked: 87 times

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: kacperek29 » 2022-12-15, 09:33

Nenderen pisze: 2022-12-14, 22:57 A jaka jest podstawa tytułu "książę Apostołów"? Czy chodzi o to, że tak wiele wędrował w ramach apostolatu?
W internecie widzę,że ten tytuł dotyczy św. Piotra.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-15, 21:16

Nenderen pisze: 2022-12-14, 19:11 Jak myślicie, był czy nie był? Czy jest jakieś orzeczenie Magisterium Kościoła w tej sprawie?
O! Ciekawy temat. :)

Ciekawe też czy był prezbiterem? (Starszym?)

Dodano po 3 minutach 12 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-14, 22:20 Apostoł to biskup. Pismo nazywa Go apostołem.
apostoł to raczej wysłannik. A biskup to ktoś w rodzaju nadzorcy opiekuna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aposto%C5%82
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biskup
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Edom

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: Edom » 2023-06-01, 05:41

Nenderen pisze: 2022-12-14, 19:11 Jak myślicie, był czy nie był? Czy jest jakieś orzeczenie Magisterium Kościoła w tej sprawie?
Co jest pewne to to, że był on Faryzeuszem i prześladowcą Nazarejczyków.

Przybywając do Rzymu, na początku lat sześćdziesiątych, musiał nadal być Faryzeuszem, inaczej nie mógł by nauczać i działać wśród Faryzeuszy.

W połowie lat sześćdziesiątych obsadzał swymi uczniami biskupstwa w Rzymie - Linusem, Patrze - Sylwanem, Efezie - Tymoteuszem, musiał on więc być czymś więcej niż biskupem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: Dezerter » 2023-06-01, 22:07

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-14, 22:20 Apostoł to biskup. Pismo nazywa Go apostołem.
Nie ma podstaw by apostołów nazywać biskupami
Zgadzam się z tymi, którzy uważają, że apostoł to więcej niż biskup i Paweł był apostołem powołanym bezpośrednio przez Jezusa Zmartwychwstałego i Uwielbionego.
Z chwilą powołania i chrztu stał się chrześcijaninem a przestał być faryzeuszem
Paweł, podobnie jak inni apostołowie byli przede wszystkim ewangelizatorami, ewangelistami i to oni powoływali biskupów, starszych, prezbiterów.
Biskup od zawsze odkąd czytam o nich był nadzorcom, starszym nad prezbiterami, często wybierany z prezbiterów, albo przez prezbiterów, albo przez wszystkich wiernych (po czasach apostolskich).
Apostołowie byli wybrani przez samego Jezusa
Edom pisze: 2023-06-01, 05:41
Nenderen pisze: 2022-12-14, 19:11 Jak myślicie, był czy nie był? Czy jest jakieś orzeczenie Magisterium Kościoła w tej sprawie?
Co jest pewne to to, że był on Faryzeuszem i prześladowcą Nazarejczyków.

Przybywając do Rzymu, na początku lat sześćdziesiątych, musiał nadal być Faryzeuszem, inaczej nie mógł by nauczać i działać wśród Faryzeuszy.

W połowie lat sześćdziesiątych obsadzał swymi uczniami biskupstwa w Rzymie - Linusem, Patrze - Sylwanem, Efezie - Tymoteuszem, musiał on więc być czymś więcej niż biskupem.
Pewne to jest to co podają nam pisma NT
więc dlaczego zmyślasz, że przybywając do Rzymu w latach 60 był faryzeuszem, jak wówczas był już nawróconym chrześcijaninem :!:
dlaczego zmyślasz, że inaczej nie mógłby nauczać wśród diaspory żydowskiej, skoro wszyscy! apostołowie nauczali wśród diaspory żydowskiej a tylko Piotr i Paweł później byli posłani do pogan
Ostatnio zmieniony 2023-06-01, 22:09 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: sądzony » 2023-06-02, 08:33

Z tego co wiem to św. Piotr [ zapewne Paweł - chciałeś napisać? Dezerter] był "Apostołem narodów", "Apostołem pogan", tak jak my, nieznającym Jezusa historycznego. Niektórzy nazywają go również "Apostołem mistykiem". W pewnym sensie jest więc pierwszym mistykiem chrześcijańskim.
Ostatnio zmieniony 2023-06-02, 20:44 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: Tek de Cart » 2023-06-02, 12:51

Dezerter pisze: 2023-06-01, 22:07 Apostołowie byli wybrani przez samego Jezusa
ośmielę się powątpiewać... ;) Maciej dołączony do grona 11 jako 12sty Apostoł był wybrany przez samego Jezusa? Chyba że losowanie i zdanie się na asystencję Ducha Świętego tak rozumiesz, ale to dosyć luźne powiązanie ;)
poza tym => Poza Dwunastoma, Maciejem i Pawłem z Tarsu, Nowy Testament określa też jako apostołów następujące osoby:
Barnaba, towarzysz Pawła w podróżach apostolskich (Dz 14,14)
Andronik i Junia (ew. Juniasz) – pozdrawiani przez Pawła w Liście do Rzymian (Rz 16,7)
Tymoteusz i Sylas, towarzysze Pawła, określeni przez niego jako prawdziwi apostołowie w 1. Liście do Tesaloniczan (1 Tes 2,7)

na św. Pawła ręce nałożył Ananiasz w Damaszku - tradycja mówi że był jednym z 72 uczniów Jezusa, który po Zesłaniu Ducha Świętego wyruszył ewangelizować do Damaszku. Część teologów zakłada że był biskupem Damaszku. Szaweł szedł do Damaszku wyłapać chrześcijan i ich uwięzić. Stąd Ananiasz był najbardziej zagrożony i jednocześnie najbardziej odpowiedzialny za innych. Wybranie właśnie jego na tego który miał spotkać Szawła i przyjąć go do Kościoła ma wiele sensu.

Czy apostoł to jest to samo co biskup to dłuższa dyskusja, sukcesja apostolska zakłada, ze każdy biskup jest w jakimś sensie następcą apostoła
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: sądzony » 2023-06-02, 13:08

Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

A ja mam pytanie co to w ogóle zmienia czy św. Paweł był czy nie był biskupem :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: faraon » 2023-06-02, 13:26

tu chyba raczej komus chodzi o uprawnienia biskupow, w konteksci sukcesji apostolskiej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-02, 14:28

Katechizm:
Biskupi – następcy Apostołów
861 "Aby powierzona im misja była kontynuowana po ich śmierci, bezpośrednim swoim współpracownikom przekazali, jak w testamencie, zadanie prowadzenia dalej i umacniania rozpoczętego przez siebie dzieła, zalecając im czuwanie nad całą trzodą, w której Duch Święty ich umieścił, aby byli pasterzami Kościoła Bożego. Ustanowili więc takich mężów, a następnie zarządzili, aby gdy tamci umrą, posługiwanie ich przejęli inni doświadczeni
mężowie
"343.

862 "Jak więc trwa misja (munus) powierzona przez Pana indywidualnie Piotrowi, pierwszemu z Apostołów, i ma być przekazywana jego następcom, tak trwa apostolska misja pasterzowania w Kościele, aby była nieprzerwanie sprawowana przez święty stan biskupów". Dlatego Kościół naucza, że "biskupi z ustanowienia Bożego stali się następcami Apostołów jako pasterze Kościoła; kto więc ich słucha, a, słucha Chrystusa, a kto nimi gardzi, gardzi Chrystusem i Tym, który posłał Chrystusa"344

860 W misji Apostołów jest pewien element nieprzekazywalny: są oni wybranymi świadkami Zmartwychwstania i fundamentami Kościoła. Jest jednak także pewien element stały ich misji. Chrystus obiecał im, że pozostanie z nimi aż do skończenia świata341. "Boskie posłannictwo, powierzone przez Chrystusa Apostołom, trwać będzie do końca wieków, ponieważ Ewangelia, którą mają przekazywać, jest dla Kościoła po wszystkie czasy źródłem całego jego życia. Dlatego... Apostołowie... zatroszczyli się o to, by ustanowić swych następców"342

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 952
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 261 times

Re: Czy święty Paweł z Tarsu był biskupem?

Post autor: Repart » 2023-06-02, 14:45

Prawda jest taka, że Święty Paweł miał o wiele "trudniejszą" drogę do przejścia niż Apostołowie będący przy Jezusie. I mogę nawet napisać, że zrobił większą robotę niż większość z nich razem wziętych. Nauczać o kimś, którego przed chwilą się tępiło wraz ze wszystkimi zwolennikami. Podróżować i przekazywać całemu światu, że ten którego tępił jest jedyną i słuszną drogą, którą powinien kierować się w życiu każdy człowiek. Miazga.

Współcześni biskupi idą inną drogą. Nie wiem czy łatwiejszą, czy trudniejszą. Ale na pewno nie tak spektakularną jak Św. Paweł. Dla każdego z nich powinien być wzorem, jak głosić nauki Jezusa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”