Jak wybrano drugiego papieża?

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Jak wybrano drugiego papieża?

Post autor: Nenderen » 2022-12-14, 19:13

Czy Apostołowie głosowali za kandydatami tak jak robią to współcześnie kardynałowie? Czy któryś z ewentualnych innych kandydatów mógł być jednym z Apostołów? Czy jakoś to sobie wyobrażacie? :?:
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5195
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Jak wybrano drugiego papieża?

Post autor: abi » 2022-12-14, 20:03

Linus
To był drugi papież w historii Kościoła - i bezpośredni następca Piotra w roli biskupa Rzymu. Nie sposób o nim nie wspomnieć - niestety, wiemy o nim bardzo, bardzo mało. Nie mamy pojęcia, dlaczego to właśnie on został wybrany biskupem Rzymu, wiemy za to, że do co najmniej II wieku to właśnie on był uważany za pierwszego z papieży - czasy rządów św. Piotra uważano wtedy za odrębną epokę apostołów.

https://plus.polskatimes.pl/pierwsi-pap ... 5-14670029

:-?

Dodano po 1 minucie 19 sekundach:
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-23b.php3
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak wybrano drugiego papieża?

Post autor: Nenderen » 2022-12-14, 20:22

Quo vadis sugerowało, że pra-Polak Ursus wyniósł go (zanim jeszcze został papieżem) z rzymskiego miejsca kaźni bo Linus był tak umęczony że rzymscy oprawcy byli przekonani, że już i tak umrze. To wprawdzie fikcja literacka ale dająca do myślenia ile pierwsi papieże mogli się nacierpiec.
Ostatnio zmieniony 2022-12-14, 20:26 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak wybrano drugiego papieża?

Post autor: Dezerter » 2022-12-30, 23:10

W czasach po apostolskich to gmina/kościół/zbór/wspólnota lokalna wybierała z pośród siebie zapewne zgodnie z zaleceniami Pawła (choć nie koniecznie, bo panowała wówczas duża różnorodność w Kościele)
Jeśli ktoś dąży do biskupstwa1, pożąda dobrego zadania. 2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz3, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie. 1Tym 3
Taki wybrany biskup* (*1 Tm 3, 1 - Biskupstwo (episkope) obejmuje tutaj zapewne i kapłaństwo. Sens: kto dąży do funkcji duszpasterskich, niech wie, że to wzniosły urząd i obowiązek zarazem (por. Tt 1,7nn).) był zazwyczaj zatwierdzany/namaszczany nałożeniem rąk przez 3 biskupów okolicznych.
Więc zapewne tak został wybrany Linus
Jak w Rzymie przybyło wspólnot i opiekujących się nimi prezbiterów, to właśnie oni zaczęli wybierać na spotkaniu zwanym konklawe biskupa z pośród siebie (choć nie zawsze), ale pierwsi biskupi Rzymu to lud + prezbiterzy i tak było przez kilka wieków.
I tak dla porządku - nikt pierwszych biskupów Rzymu nie nazywał papieżem
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 15:36 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak wybrano drugiego papieża?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-31, 01:07

Kojarzycie przy okazji jakie jest pochodzenie terminu "papież"?
Ja nie wiem. Ale ciekawi mnie dlaczego do dzisiaj patriarcha Aleksandrii również używa tytułu "papież". Czy tak robili wszyscy patriarchowie?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak wybrano drugiego papieża?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-31, 09:37

Samo słowo, gdybyśmy chcieli tłumaczyć etymologicznie, to coś w rodzaju "ojczulek". Pierwotnie odnoszono się tak do biskupów w ogóle.
A jak wybrano? Nie wiemy.
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 09:38 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jak wybrano drugiego papieża?

Post autor: sądzony » 2022-12-31, 09:55

Obrazek

wg SEJP Brucknera "ojciec"

Dodano po 39 sekundach:
Więc jesteś Papieżem Ojcze :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak wybrano drugiego papieża?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-31, 15:27

@sądzony =))

Znalazłem też takie info

Obrazek
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak wybrano drugiego papieża?

Post autor: Dezerter » 2022-12-31, 15:41

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-31, 01:07 Kojarzycie przy okazji jakie jest pochodzenie terminu "papież"?
Ja nie wiem. Ale ciekawi mnie dlaczego do dzisiaj patriarcha Aleksandrii również używa tytułu "papież". Czy tak robili wszyscy patriarchowie?
Myślę, że może to mieć związek z tym, że Piotr najpierw przebywał w Antiochii, po opuszczeniu Jerozolimy i są źródła, które podają, że był biskupem w Antiochii. Trudno się dziwić takim interpretacją, bo kto jak kto, ale jak sam Piotr przybył go Antiochii, to oczywiste było dla wszystkich chrześcijan tamtejszych, kogo mają słuchać i komu należy się pierwsze miejsce podczas przewodniczenia w jakichś spotkaniach.
Później przybył do Rzymu i sytuacja się powtórzyła.
Patriarcha to już jest ojciec (Patriarcha (gr. πατριάρχης „praojciec”)) , więc papież patriarcha to trochę masło maślane ;)
Biskup Rzymu tez był Patriarchą, dopiero śp. Benedykt z tego tytułu zrezygnował
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 15:45 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”