Kilka pytań odnośnie aniołów

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 339
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 142 times
Been thanked: 23 times

Kilka pytań odnośnie aniołów

Post autor: Gojandek » 2022-12-18, 19:59

1. Czy anioł stróż zostaje stworzony tylko wtedy, gdy jakaś osoba się urodzi, czy one już wcześniej, przed nami istniały?

2. Co się dzieje z aniołem stróżem duszy, która poszła do piekła? Czy idzie on do nieba? Czy ma jeszcze jakieś inne misje?

3. Czy anioły odczuwają smutek, ból?
Ostatnio zmieniony 2022-12-18, 20:12 przez Gojandek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Kilka pytań odnośnie aniołów

Post autor: AdamS. » 2022-12-19, 09:53

Gojandek pisze: 2022-12-18, 19:59 1. Czy anioł stróż zostaje stworzony tylko wtedy, gdy jakaś osoba się urodzi, czy one już wcześniej, przed nami istniały?
2. Co się dzieje z aniołem stróżem duszy, która poszła do piekła? Czy idzie on do nieba? Czy ma jeszcze jakieś inne misje?
3. Czy anioły odczuwają smutek, ból?
Myślę, że są pytania, które nie znajdą odpowiedzi. Starsi ludzie w takich sytuacjach mawiali "po co zaglądać Panu Bogu do rękawa?" - i była w tym ludowa mądrość, że lepiej opierać swoją ufność na pokorze. Wiem, że mam wokół siebie istoty duchowe, które pragną mego dobra, lecz nie muszę zgłębiać ich natury. Oczywiście zawsze mogą powstawać takie czy inne wyobrażenia, czasem poparte doznaniami natury mistycznej. Ale wiedzę na te tematy i tak lepiej pozostawiać samemu Bogu, który - jeśli zechce - sam kiedyś nam ją objawi.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Kilka pytań odnośnie aniołów

Post autor: Arek » 2022-12-19, 12:16

Każdy człowiek ma Swojego Anioła Stróża do którego może się zwracać. On działa w naszym życiu w dobrej myśli i dobrym czynie. Jeśli Go słuchamy wypełniamy Wolę Boga. Poczęcie to przydział danego Anioła Stróża. Jeśli masz pytania to zadaj je Swojemu Aniołowi, a może dostaniesz odpowiedź na pytania.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 339
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 142 times
Been thanked: 23 times

Re: Kilka pytań odnośnie aniołów

Post autor: Gojandek » 2022-12-19, 12:38

Arek pisze: 2022-12-19, 12:16 Każdy człowiek ma Swojego Anioła Stróża do którego może się zwracać. On działa w naszym życiu w dobrej myśli i dobrym czynie. Jeśli Go słuchamy wypełniamy Wolę Boga. Poczęcie to przydział danego Anioła Stróża. Jeśli masz pytania to zadaj je Swojemu Aniołowi, a może dostaniesz odpowiedź na pytania.
Ja słyszałem, że anioły nie słyszą myśli, to muszę prośby do niego, bądź pytania mówić na głos, żeby mnie zrozumiał? Znam taki kanał o aniołach o nazwie,,Którz jak Bóg " i ksiądz prowadzący ten kanał mówił, że anioły nie słyszą myśli, jak anioły.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Kilka pytań odnośnie aniołów

Post autor: Arek » 2022-12-19, 13:00

Ale Bóg im przekazuje nasze myśli.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 339
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 142 times
Been thanked: 23 times

Re: Kilka pytań odnośnie aniołów

Post autor: Gojandek » 2022-12-19, 20:43

AdamS. pisze: 2022-12-19, 09:53
Gojandek pisze: 2022-12-18, 19:59 1. Czy anioł stróż zostaje stworzony tylko wtedy, gdy jakaś osoba się urodzi, czy one już wcześniej, przed nami istniały?
2. Co się dzieje z aniołem stróżem duszy, która poszła do piekła? Czy idzie on do nieba? Czy ma jeszcze jakieś inne misje?
3. Czy anioły odczuwają smutek, ból?
Myślę, że są pytania, które nie znajdą odpowiedzi. Starsi ludzie w takich sytuacjach mawiali "po co zaglądać Panu Bogu do rękawa?" - i była w tym ludowa mądrość, że lepiej opierać swoją ufność na pokorze. Wiem, że mam wokół siebie istoty duchowe, które pragną mego dobra, lecz nie muszę zgłębiać ich natury. Oczywiście zawsze mogą powstawać takie czy inne wyobrażenia, czasem poparte doznaniami natury mistycznej. Ale wiedzę na te tematy i tak lepiej pozostawiać samemu Bogu, który - jeśli zechce - sam kiedyś nam ją objawi.

Znalazłem kilka odpowiedzi na niektóre pytania m.in. że Anioł Stróż po naszej śmierci idzie do nieba i nie ma już żadnej innej misji, dla innego człowieka i ponoć również odczuwają smutek. Właśnie nie rozumiem, jaki jest sens cierpienia aniołów. Czy jest może w niebie podział na anioły wyższe i mniejsze(oprócz archaniołów)? No bo pomyślmy sobie o jakimś świętym np. o Ojcu Pio i jego anioł z pewnością nie smucił się aż tak z powodu jego grzechów i był na pewno krótko w czyśćcu, a anioł stróż grzesznika bardziej się smuci, także nie wiem, jaki jest tego pełny sens tak samo jak np. cierpienie zwierząt. U człowieka cierpienie ma sens. A czy u zwierząt ma? Jeden powiedzmy pies urodzi się w szczęśliwej, kochającej rodzinie, a nad drugim właściciele się znęcają, jest wygłodniały, ma choroby i jeszcze właściciele go biją. A takie przypadki na pewno się zdarzają.
Ostatnio zmieniony 2022-12-19, 20:43 przez Gojandek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Kilka pytań odnośnie aniołów

Post autor: AdamS. » 2022-12-20, 10:23

Gojandek pisze: 2022-12-19, 20:43 (...) a anioł stróż grzesznika bardziej się smuci, także nie wiem, jaki jest tego pełny sens tak samo jak np. cierpienie zwierząt. U człowieka cierpienie ma sens. A czy u zwierząt ma? Jeden powiedzmy pies urodzi się w szczęśliwej, kochającej rodzinie, a nad drugim właściciele się znęcają, jest wygłodniały, ma choroby i jeszcze właściciele go biją. A takie przypadki na pewno się zdarzają.
Tego nie wiemy, czy anioł się smuci, ale miałoby to sens, bo przecież jest osobą. W mojej intuicji anioły są żywym uobecnieniem samego Boga w życiu człowieka. Mamy z tym logiczny problem, bo operujemy ograniczonym, ludzkim pojmowaniem Boga jako jednostki - a przecież On może uobecniać się w każdej osobie - u jednych cząstkowo, u innych w sposób niemal pełny. Tylko takie uobecnienie stwarza relację, w której człowiek może się odnaleźć.

A zwierzęta? One też są obdarzone wrażliwością i też wchodzą w jakieś relacje. Kościół nie zabierał na ten temat głosu, ale myślę, że te relacje również zostawiają w nas jakiś nieśmiertelny ślad, stąd i taki pies może będzie miał jakąś kontynuację w życiu przyszłym? Przynajmniej ja nie miałbym nic przeciwko. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”