Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 139 times
Been thanked: 23 times

Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Gojandek » 2022-12-20, 15:43

Czy można się modlić np. pod prysznicem, jak idę gdzieś po schodach, jadę rowerem do sklepu, to taka modlitwa jest Bogu miła i można się modlić dosłownie wszędzie? Znalazłem taki wątek prośby o modlitwe na tej stronie i modle się na siedząco, przed laptopem za daną intencję.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: AdamS. » 2022-12-20, 16:47

Gojandek pisze: 2022-12-20, 15:43 Czy można się modlić np. pod prysznicem, jak idę gdzieś po schodach, jadę rowerem do sklepu, to taka modlitwa jest Bogu miła i można się modlić dosłownie wszędzie?
Zdecydowanie tak - zawsze i wszędzie! Problemem stało się właśnie to, że zamknęliśmy modlitwę w przestrzeni sakralnej, a przecież to żywa relacja, której nic nie powinno uwłaczać poza grzechem.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2488
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 936 times

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Susanna » 2022-12-20, 16:59

Nie... w toalecie nie wypada.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Rak

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Rak » 2022-12-20, 17:17

Moim skromnym zdaniem tak, można modlić się jeżdżąc rowerem, idąc z psem na spacer, ścierając kurze itp. itp. Modlitwa to rozmowa, rozmowa z żywym Bogiem. Ale to zależy od każdego z nas, jak i gdzie będzie z Bogiem rozmawiał. Ja czasami modlę się w ten sposób, ale to głównie są akty strzeliste, krótkie uwielbienie, chwała, dziękowanie. Jednakże najlepiej modli mi się w ciszy, w swoim pokoju, gdzie nic mnie nie rozprasza, gdzie mam zawsze wrażenie, że jestem tylko ja i ON.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: sądzony » 2022-12-20, 18:40

Gdzieś zasłyszałem, że
"nie wypada palić papierosa podczas modlitwy, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by modlić się podczas palenia."

Ja staram się "modlić" gdy tylko rzeczywistość uprzytomni we mnie Boga.
Bywa, że jest to w toalecie.

Nie istnieje miejsce, w którym nie można się modlić.
Istnieje natomiast taki stan umysłu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Andej » 2022-12-20, 18:59

Czy małe dziecko może odezwać się do mamy, poprosić o cos tatę, gdy jest w ubikacji? Kochający rodzic w każdym miejscu i w każdym czasie usłyszy głoś kochanego dziecka. Tym bardziej Ojciec w niebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2379
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Arek » 2022-12-20, 19:34

Tak można modlić się wszędzie i robiąc różne czynności. Ale, czy można rozmawiać z drugą osobą nie poświęcając jej odpowiednio uwagi. Jeśli ktoś chce szczerze z nami porozmawiać, a my odkurzamy lub rozmawiamy z kimś innym w tym czasie czy to nie zaburza relacji i możliwości słuchania drugiego człowieka. Wydaje mi się, że może być podobnie podczas modlitwy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: sądzony » 2022-12-20, 21:34

Wypadałoby uściślić pojęcie "modlitwy".
"nieustannie się módlcie" czyli co? Mamy nie pracować, nie jeść, nie myć zębów, nie wyprowadzać psa ... :-?
koniec końców ... oddech jest modlitwą, życie jest modlitwą, bicie serca jest modlitwą ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-20, 21:41

Dayy pisze: 2022-12-20, 16:59 Nie... w toalecie nie wypada.
Ponoć święty Augustyn siedząc w toalecie śpiewał psalmy (co podobno nieco gorszyło Jego Matkę, św. Monikę).
Inna sprawa, że kiedyś inaczej to traktowano - np. któryś z polskich królów przyjmował posłów na kibelku...

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2533
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 407 times

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Abstract » 2022-12-20, 21:59

Nie ważne jest miejsce modlitwy a jej jakość, w sensie odizolowania się od bezpośredniego wpływu bodźców z otoczenia.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Nenderen » 2022-12-20, 23:16

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-20, 21:41
Dayy pisze: 2022-12-20, 16:59 Nie... w toalecie nie wypada.
Ponoć święty Augustyn siedząc w toalecie śpiewał psalmy (co podobno nieco gorszyło Jego Matkę, św. Monikę).
Inna sprawa, że kiedyś inaczej to traktowano - np. któryś z polskich królów przyjmował posłów na kibelku...
Jakie jest źródło tego "ponoć"?
Psalmów raczej nie powinno się w takim miejscu śpiewać, ale czy w trakcie cierpienia z powodu zatwardzenia na toalecie można wzywać Jezusa? Czy można modlić się prosząc Boga o pomoc cierpiąc z powodu biegunki? Bóg jest naszym Opiekunem, więc myślę, że można.
Tak wogóle to chyba Elvis Presley przeszedł do wieczności umierając na muszli klozetowej.
Ostatnio zmieniony 2022-12-20, 23:17 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Rak

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Rak » 2022-12-20, 23:32

Wiele, wiele lat temu, gdy mój tata młodo zmarł, a mama została sama, z trójką dzieci, powiedziała księdzu na spowiedzi, że ma mało czasu na modlitwę, a gdy nawet modli się, to ma natłok myśli o tym co jeszcze musi zrobić, że z jednym dzieckiem musi iść do dentysty, drugie zapisać do okulisty, zamówić elektryka, bo korki często wysiadają itp. sprawy dnia codziennego. A mądry ksiądz, znając sytuację mamy powiedział: twoja praca jest modlitwą, jeżeli tylko westchniesz do Boga przy wykonywaniu swoich czynności, to On to słyszy, rozumie i jest przy tobie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-21, 08:41

Nenderen pisze: 2022-12-20, 23:16
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-20, 21:41
Dayy pisze: 2022-12-20, 16:59 Nie... w toalecie nie wypada.
Ponoć święty Augustyn siedząc w toalecie śpiewał psalmy (co podobno nieco gorszyło Jego Matkę, św. Monikę).
Inna sprawa, że kiedyś inaczej to traktowano - np. któryś z polskich królów przyjmował posłów na kibelku...
Jakie jest źródło tego "ponoć"?
Nie wiem, pisał o tym Wojciech Jędrzejewski OP w swoim (zresztą bardzo fajnym) "Fascynującym zaproszeniu" http://mateusz.pl/mt/wj/fz/01.asp

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-21, 13:38

Nenderen pisze: 2022-12-20, 23:16
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-20, 21:41
Dayy pisze: 2022-12-20, 16:59 Nie... w toalecie nie wypada.
Ponoć święty Augustyn siedząc w toalecie śpiewał psalmy (co podobno nieco gorszyło Jego Matkę, św. Monikę).
Inna sprawa, że kiedyś inaczej to traktowano - np. któryś z polskich królów przyjmował posłów na kibelku...
Jakie jest źródło tego "ponoć"?
Psalmów raczej nie powinno się w takim miejscu śpiewać, ale czy w trakcie cierpienia z powodu zatwardzenia na toalecie można wzywać Jezusa? Czy można modlić się prosząc Boga o pomoc cierpiąc z powodu biegunki? Bóg jest naszym Opiekunem, więc myślę, że można.
Tak wogóle to chyba Elvis Presley przeszedł do wieczności umierając na muszli klozetowej.
Czasami w toalecie przychodzi mi taka myśl dziękująca Bogu, że mogę się załatwić bez bólu.
Znam osobę, która ma stomię z powodu raka odbytu. Miała przez jakiś czas nefrostomię.
Do tamtej pory nigdy nie zastanawiałem się nad cudem działania układu pokarmowego i moczowego. To, że do dzisiaj praktycznie nie ma (są mniej lub bardziej udane próby i prototypy) stworzenia protezy moczowodu, cewki moczowej, odbytu.
Idziesz do łazienki i wychodzisz bezrefleksyjnie.
Pewnie osoby, które cierpią z powodu chorób innych częsci ciała mają podobnie. Dopóki nie boli biodro to o nim nie myslisz. Dopóki nie boli głowa, ząb, ręka, noga, żołądek itd itp.
Ostatnio zmieniony 2022-12-21, 17:06 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy można się modlić dosłownie wszędzie?

Post autor: Nenderen » 2022-12-21, 15:33

Ojcze Pablito, przyjmij moje najserdeczniejsze wyrazy współczucia. Łączę się z Wami w modlitwie.
Ostatnio zmieniony 2022-12-21, 17:08 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ