Stajenka betlejemska w Wieliczce?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Stajenka betlejemska w Wieliczce?

Post autor: Nenderen » 2022-12-21, 10:05

Cześć. W popularnej kopalni soli w Wieliczce jest także kaplica z religijnymi rzeźbami z soli. Spotkałem się z opinią że jest tam także solna stajenka betlejemska ale nie byłem w stanie tego sprawdzić. Czy ktoś z Was wie jak z tym jest? Pytam z ciekawości bo wątek przypomniał mi się w dniach poprzedzających Wigilię.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 296
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 118 times
Been thanked: 87 times

Re: Stajenka betlejemska w Wieliczce?

Post autor: kacperek29 » 2022-12-21, 10:09

Wykutą w soli kaplica św. Kingi przypomina o Grocie Narodzenia w Betlejem. Jej ocios (ścianę) zdobi szopka betlejemska. W roku 1903 Józef Markowski, wielicki górnik, artysta-samouk, umieścił w stajence pierwsze drewniane figurki. Kolejne pojawiły się w roku 1920. Dziś w szopce zobaczyć można rzeźby z soli – wykonał je inny uzdolniony górnik Mieczysław Kluzek.
https://diecezja.pl/wydarzenia/pasterka ... wieliczka/

https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy ... cy-sw-hmah

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Stajenka betlejemska w Wieliczce?

Post autor: Nenderen » 2022-12-21, 10:12

A więc jednak. Dzięki za wyjaśnienie.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”