Wigilia po grekokatolicku

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Wigilia po grekokatolicku

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-23, 09:30

Ciekawy jestem czy na forum jest ktoś z Kościoła grekokatolickiego? (albo innego wschodniego)
Czy napisałabyś/napisałbyś coś o Waszych zwyczajach związanych ze świętowaniem Bożego Narodzenia?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Wigilia po grekokatolicku

Post autor: Nenderen » 2022-12-23, 10:48

W niektórych przykładach wschodnie chrześcijaństwo świętuje Boże Narodzenie 7 stycznia.
Tak wogóle skoro interesuje Cię wschodni rejon wyznaniowy polecam tekst "ksiądz Ułas" autorstwa Ksawerego Pruszyńskiego. Poza anegdotami typu o figurze Jezusa (z dyskusyjną przynależnością eklezjalną) której rzekomo wyrastały cudowne włosy jak tam piękny przykład miłości do Polski i katolicyzmu ze strony wschodniego kapłana innego wyznania potrafiącego wznieść się ponad to, że był dyskryminowany.
Ostatnio zmieniony 2022-12-23, 10:54 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Wigilia po grekokatolicku

Post autor: AdamS. » 2022-12-23, 12:04

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-23, 09:30 Ciekawy jestem czy na forum jest ktoś z Kościoła grekokatolickiego?
Grekokatolikiem nie jestem, ale cerkiew greckokatolicka znajduje się blisko mnie i czasem zachodziłem tam na Liturgię (po ukraińsku), a raz nawet przyjmowałem Komunię (pod dwiema postaciami. Prosfora, czyli kawałek eucharystycznego chleba, maczany jest w winie - trzeba otworzyć szeroko usta, a ksiądz łyżeczką przechyla, podając bezdotykowo.

Taka ciekawostka - właśnie dziś usłyszałem, że cerkiew ukraińska (zarówno prawosławna, jak i grackokatolicka) w tym roku dostosowuje swój kalendarz do gregoriańskiego kalendarza w naszym Kościele. W tej chwili ma to charakter spontanicznej decyzji i sprawa jeszcze nie została sformalizowana, ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce zostanie to przez cerkiewną władzę oficjalnie usankcjonowane - tu można odsłuchać na ten temat wiadomość: https://wnet.fm/2022/12/23/prezydent-ze ... obolowicz/

Przy okazji polecam radio WNET - to rzetelne źródło informacji z uwzględnieniem wrażliwości chrześcijańskiej.
Ostatnio zmieniony 2022-12-23, 12:08 przez AdamS., łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Wigilia po grekokatolicku

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-23, 14:02

Coś o tej zmianie daty słyszałem też. W gruncie rzeczy fajnie byłoby gdyby tego rozjazdu datowego by nie było. Bo gdy w jednym kraju katolicy świętują w różnym czasie, tak wszeogarniajace społecznie święto jakim jest Boże Narodzenie, to ci mniejszosciowi są mocno pokrzywdzeni.
Ostatnio zmieniony 2022-12-23, 14:03 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Wigilia po grekokatolicku

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-23, 14:46

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-23, 14:02 Bo gdy w jednym kraju katolicy świętują w różnym czasie, tak wszeogarniajace społecznie święto jakim jest Boże Narodzenie, to ci mniejszosciowi są mocno pokrzywdzeni.
Niekoniecznie. U nas na uczelni prawosławni mają dodatkowe dni wolne w swoje Święta, więc jest to szanowane i pod tym względem nie są raczej pokrzywdzeni.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wigilia po grekokatolicku

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-23, 23:10

Rozjazd pochodzi z tego, że kiedyś 6 stycznia świętowano w zasadzie trzy wydarzenia: Boże Narodzenie, święto Objawienia Pańskiego (czyli to, co katolicy świętują dziś w tym dniu) oraz Chrzest w Jordanie.
Potem na Zachodzie rozdzielono te święta.
W dodatku 6 stycznia przesunął się na 24 grudnia po zmianie kalendarza w świecie zachodnim.
Tak, że co do zasady świętujemy tak samo - tylko kalendarz powoduje, że w różnych dniach...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”