Msza za granicą

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Msza za granicą

Post autor: Dzik » 2022-12-23, 18:52

Dawno mnie tu nie było ale już jestem i mam takie pytanie czy będąc w pracy w Norwegii jest obowiązek uczestnictwa w niedzielnej mszy bo wiadomo jak to w obcym kraju czy to jest wystarczające usprawiedliwienie żeby nie iść i żeby nie było grzechu ciężkiego. Poza tym nie wiedział bym tam nawet co ksiądz mówi i organista śpiewa bo nie umiem norweskiego ani nawet angielskiego

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Msza za granicą

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-23, 18:54

Dobre pytanie

Dodano po 1 minucie 51 sekundach:
Taki stary artykuł znalazłem. Nie wiem czy to są aktualne informacje https://m.mojanorwegia.pl/aktualnosci/p ... -9371.html
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2344
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 317 times

Re: Msza za granicą

Post autor: Arek » 2022-12-23, 22:52

Kiedyś odprawiało się po łacinie, mało co kto rozumiał, ale uczestniczył. Można przeżywać Eucharystię.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Msza za granicą

Post autor: Andej » 2022-12-24, 22:06

Dzik pisze: 2022-12-23, 18:52 Dawno mnie tu nie było ale już jestem i mam takie pytanie czy będąc w pracy w Norwegii jest obowiązek uczestnictwa w niedzielnej mszy bo wiadomo jak to w obcym kraju czy to jest wystarczające usprawiedliwienie żeby nie iść i żeby nie było grzechu ciężkiego. Poza tym nie wiedział bym tam nawet co ksiądz mówi i organista śpiewa bo nie umiem norweskiego ani nawet angielskiego
Bywałem w takich sytuacjach. Jeśli chodzi o liturgię sowa, to można (należy) przeczytać czytania na dany dzień. A jeśli chodzi o liturgię ofiary, to nic się nie zmienia. Jezus tak samo przybywa, niezależnie od języka. I tak samo staje się Pokarmem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Msza za granicą

Post autor: Tek de Cart » 2022-12-24, 23:16

uczestnictwo we Mszy Świętej w innym języku to całkiem ciekawe doświadczenie :) w dzisiejszych czasach jesteś w stanie sobie po polsku czytania z dnia znaleźć w Internecie,
a tu masz lekcję polsko norweską ze zwrotami na Mszy Świętej :) tak żebyś cokolwiek wiedział :)
https://pol-nor.com/lekcja34.php
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Msza za granicą

Post autor: Nenderen » 2022-12-26, 20:28

Nawet jeżeli nie rozumiesz tamtejszego obcego języka to jednak, jak już zauważył Andej, Jezus może być tam tak samo przez Ciebie spożywany jako Pokarm (tj. w Komunii Świętej) jak w Polsce.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Teinka

Re: Msza za granicą

Post autor: Teinka » 2022-12-26, 20:59

@Dzik
Nawet jeśli niczego nie rozumiesz, to Pan Bóg działa tak samo na każdej Mszy Świętej. :) Nie wiem, gdzie jesteś, ale w Tromsø są polskie siostry karmelitanki bose. Nie wiem, w jakim języku odprawiana jest u nich Msza Święta, ale poza liturgią można z nimi porozmawiać. Można też poprosić siostry o modlitwę pisemnie. Tutaj jest krótki film o nich:



Powodzenia!
Ostatnio zmieniony 2022-12-26, 21:00 przez Teinka, łącznie zmieniany 1 raz.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Msza za granicą

Post autor: Dzik » 2023-01-03, 22:31

Jeszcze mnie w tej Norwegii nie ma ale na 90% niedługo tam będę a dokładniej w okolicach geilo albo gdzieś w okolicach. Jak nie musze znać języka w którym jest msza i rozumieć co mówią to dobrze ale zostaję drugi problem co jeśli nie znajdę kościoła w pobliżu a tam może być ciężko daleko do wszystkiego

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Msza za granicą

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-03, 23:47

W ciągu ostatnich kilku lat liczba katolików w Norwegii się ponoć potroiła. Tu masz mapę i listę kościołów katolickich w Norwegii https://www.katolsk.no/organisasjon/kart Może warto napisać z zapytaniem?

ODPOWIEDZ