Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-15, 14:56

@Marek_Piotrowski generalnie zgadzam się. Miałem na myśli poważne przekonanie, poparte wysiłkiem pracy solidnego poznania zagadnień różniących doktryny chrześcijańskie.
Ale masz rację, często ludzie chcą odejmować decyzję eklezjalne pochopnie. A do tego i ja nie zachęcam.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4444
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-15, 14:58

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-15, 14:24 Dlatego właśnie uważam, że aby posługiwać się - jako kryterium - "moim zdaniem" trzeba to zdanie oprzeć na solidnej pracy poznawczej. Bez tego "moje zdanie" to tylko emocjonalny kaprys.
Pogubiłam się w tym, co napisałeś. Pod pojęciem "moim zdaniem" masz na myśli tylko (aż?) kryterium wyboru wiary, czy bardziej ogólnie: używanie go podczas wyrażania przekonań? Ten zwrot jest przecież bardzo przydatny. Używam go zwłaszcza wtedy, gdy obawiam się ewentualnego błędu merytorycznego, w ten sposób zaznaczając, że to tylko moja opinia, która być może jest bezwartościowa.
A co do kryterium wyboru wyznania: a jak inaczej niż "moim zdaniem"? Wiadomo, nasze zdanie może być słuszne lub nie, może zmylić, więc trzeba weryfikować, ale czy można wierzyć w coś, z czym się nie identyfikujemy? Czy można być katolikiem, ale nie wierzyć w prawdziwość tej wiary, nie przenosić najważniejszych jej elementów do kształtowania własnej opinii? To nie jest pytanie retoryczne, dopytuję, bo ciekawi mnie Twoja odpowiedź. Ale kiedy wypowiadamy wyznanie wiary, to chyba jest ono częścią naszych przekonań?
Ostatnio zmieniony 2023-01-15, 15:00 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19029
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-15, 16:16

Miałem na myśli nie to, żeby w ogóle dystansować się od "mojego zdania", ale to, że by na nim polegać (we wszystkich ważnych decyzjach) trzeba uczynić wysiłek, aby owo "moje zdanie" miało realne podstawy.
Oczywiście, te podstawy to nie tylko wiedza, ale także osobisty kontakt z Bogiem. Aczkolwiek w tym drugim przypadku jesteśmy ułomni: Bogu wprawdzie możemy ufać, ale naszemu "odbiornikowi" nie zawsze. Dlatego obie rzeczy uważam za ważne.
Ostatnio zmieniony 2023-01-15, 16:18 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: AdamS. » 2023-01-15, 17:01

Hildegarda pisze: 2022-12-26, 09:36 @Albertus jest wiele różnych wspólnot i wszystkie uważają się za wspólnoty wierzących, jeśli jednak jakieś wspólnoty są sekciarskie, albo wciskają nauki oderwane od rzeczywistości, to wchodzenie w takie wspólnoty może być szkodliwe i na pewno nie będzie to zgodne z wolą Bożą
W pełni się z tym zgadzam - sekciarstwo niszczy naszego ducha i zamyka go na działanie Łaski Bożej. Jednak wolę w takich przypadkach mówić nie tyle o sekciarskich wspólnotach, co o SEKCIARSKIM MYŚLENIU. Czasem niestety również nas, katolików, dotyka owo sekciarstwo, gdy próbujemy się odgrodzić od innych, gardząc naszymi braćmi w wierze czy też widząc w nich wrogów.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-15, 19:09

Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie każdy jest człowiekiem wykształconym w dziedzinie historii czy teologii. I jeśli ktoś nie ma wyższego wykształcenia to wcale nie oznacza, że jest kimś gorszym, albo że nie ma prawa do podejmowania decyzji co do wyboru swojego miejsca w Kościele. Oczywiście każdy człowiek ma takie prawo a poniekąd - moim zdaniem - nawet obowiązek by wziąć odpowiedzialność za własną "decyzję eklezjalną".

Jeszcze co do wyborów kontrowersyjnych. Niektórzy podejmują decyzję by wstąpić np do Świadków Jehowy albo np. Kościoła Mormonów. Nie wiem jak Wy, ale ja uważam że to też jest prawo, które przysługuje ludziom. Każdy ma prawo do decyzji, również takiej, z którą my się nie zgadzamy. Każdy ma też prawo do popełnienia błędu.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Albertus » 2023-01-15, 19:24

Każdy ma prawo do wyboru i do zrobienia błędu ale każdy też ma prawo do oceny tego wyboru i swojej opinii o tym czy czyjaś decyzja jest błędna

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19029
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-16, 09:18

No cóż, przyjmując taką zasadę, można ją odnieść nie tylko do wyboru wyznania: każdy ma prawo wybrać grzech.
Acz ani jedno, ani drugie nie jest "prawem, które przysługuje" w sensie ścisłym. Człowiek nie ma obiektywnie "prawa" do grzechu, choć ma taką możliwość.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”