Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-28, 15:03

@Hildegarda dobrze dobrze, prosiłem Cię, żebyś przedstawiła badania jakie ten historyk zrobił w oparciu o stosowne źródła, byśmy też mogli zaczerpnąć z tej krynicy mądrości.

W dziedzinach takich jak fizyka, albo scholastycyzm- stwierdzenie dlaczego, w oparciu o co ktoś coś twierdzi nie pozostawia żadnej trudności, ze względu na wskazanie dowodów (np źródeł) i spójny ciąg myślowy - więc mogę stawiać dowolne wątpliwości i je weryfikować, własnoręcznie.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-28, 15:35

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 14:44
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-28, 10:49 Nauczyciele są wiary ustanawiani, a nie wybierani.
Nie o takim wybieraniu tu przecież mówimy ;)
Przeciwnie, do tego się sprowadza kwestia "szukania prawdziwego Kościoła".

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 16:35

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-28, 15:35
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 14:44
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-28, 10:49 Nauczyciele są wiary ustanawiani, a nie wybierani.
Nie o takim wybieraniu tu przecież mówimy ;)
Przeciwnie, do tego się sprowadza kwestia "szukania prawdziwego Kościoła".
Nie rozumiem tego argumentu.
Poza tym wziąłeś to w cudzysłów - uważasz, że "szukania prawdziwego Kościoła" jest czymś niewłaściwym?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-28, 16:41

Tak. Sugeruje, że jest więcej Kościołów niż jeden.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 16:47

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-28, 16:41 Tak. Sugeruje, że jest więcej Kościołów niż jeden.
Czyli prawdziwe zdanie powinno Twoim zdaniem brzemić: "szukanie Kościoła".
Moje zdanie - moim zdaniem ;) zakłada że jest/są kościół/kościoły prawdziwe i jest/są kościół/kościoły nieprawdziwe.

A jak Twoim zdaniem to zdanie/pytanie powinno brzmieć?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-28, 17:29

W ogóle nie powinno brzmieć. Nie ma czego szukać, sprawa jest jasna.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Dezerter » 2022-12-28, 21:26

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 16:47
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-28, 16:41 Tak. Sugeruje, że jest więcej Kościołów niż jeden.
Czyli prawdziwe zdanie powinno Twoim zdaniem brzemić: "szukanie Kościoła".
Moje zdanie - moim zdaniem ;) zakłada że jest/są kościół/kościoły prawdziwe i jest/są kościół/kościoły nieprawdziwe.

A jak Twoim zdaniem to zdanie/pytanie powinno brzmieć?
Jesteś pewny, że wątek jest o kościołach- czyli budynkach a nie o Kościele/Kościołach chrześcijańskich?
czy ty masz szacunek do Kościoła, którego głową jest Jezus? i do zasad panujących na forum?
Ostatnio zmieniony 2022-12-28, 21:27 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 22:04

Wydaje mi się, że prawidłowy zapis liczby mnogiej "kościoły" czy też "zbory" albo "cerkwie" jest pisany z małej litery. Ale.moge.sie mylić. Nie zrobiłem tego celowo.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Dezerter » 2022-12-28, 22:39

kościoły to budynki
A Kościoły to Kościoły chrześcijańskie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-29, 16:29

Dezerter pisze: 2022-12-28, 22:39 kościoły to budynki
A Kościoły to Kościoły chrześcijańskie
A widzisz - popełniłem błąd - ale miałem dobrą intuicję, że liczba mnoga w języku polskim przy nazwach własnych generalnie znosi wielką literę.
Aczkolwiek Rada Języka Polskiego nadała słownictwu religijnemu wyjątkowe uprawnienia:

Obrazek

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Koscioly;13270.html
Ostatnio zmieniony 2022-12-29, 16:29 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Dezerter » 2022-12-29, 22:41

Ortografia i pisownia ważna
ale ważniejsze byśmy nawzajem rozumieli o czym piszemy, bo niezrozumienia jest i tak zbyt wiele, więc unikajmy
Ostatnio zmieniony 2022-12-29, 22:42 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-14, 23:19

Dochodzę do wniosku, że jakakolwiek prawda by nie była, to jedna z podstawowych zasad przy poszukiwaniu swojego miejsca w życiu (a tym samym w Kościele), to postępować zgodnie ze swoimi przekonaniami. Oczywiście jeśli to legalne ;)
Przekonuje Cię Rzymski czy Grecki Katolicyzm - zostań Katolikiem. Przekonuje Cię Prawosławie - zostań Prawosławnym.
Przekonuje Cię religia Świadków Jehowy - zostań Świadkiem Jehowy.
Nie ma sensu postępować wbrew swoim przekonaniom religijnym. Szkoda swojego życia. Trzeba żyć swoim własnym życiem a nie życiem innych osób.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Albertus » 2023-01-14, 23:36

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-14, 23:19 Dochodzę do wniosku, że jakakolwiek prawda by nie była, to jedna z podstawowych zasad przy poszukiwaniu swojego miejsca w życiu (a tym samym w Kościele), to postępować zgodnie ze swoimi przekonaniami. Oczywiście jeśli to legalne ;)
Przekonuje Cię Rzymski czy Grecki Katolicyzm - zostań Katolikiem. Przekonuje Cię Prawosławie - zostań Prawosławnym.
Przekonuje Cię religia Świadków Jehowy - zostań Świadkiem Jehowy.
Nie ma sensu postępować wbrew swoim przekonaniom religijnym. Szkoda swojego życia. Trzeba żyć swoim własnym życiem a nie życiem innych osób.
Ale nie zmienia to tego że prawda jest jedna i że wszyscy nie mogą mieć racji jeśli się różnią w doktrynie.

Trzeba szukać prawdy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Andej » 2023-01-15, 11:38

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-14, 23:19 Przekonuje Cię Rzymski czy Grecki Katolicyzm - zostań Katolikiem. Przekonuje Cię Prawosławie - zostań Prawosławnym.
Przekonuje Cię religia Świadków Jehowy - zostań Świadkiem Jehowy.
I tak, i nie.
Tak, dlatego, ze lepsze jest uczciwa wiara, od ateizmu. A tym bardziej od walki z Bogiem i ludźmi.
A nie, dlatego, że tylko Kościół Katolicki, jak też Prawosławny (chyba poza niesławnym Cyrylem) są depozytariuszami Nauki Chrystusa. I Jego błogosławieństwa oraz łaski przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-15, 14:24

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-14, 23:19 Dochodzę do wniosku, że jakakolwiek prawda by nie była, to jedna z podstawowych zasad przy poszukiwaniu swojego miejsca w życiu (a tym samym w Kościele), to postępować zgodnie ze swoimi przekonaniami. Oczywiście jeśli to legalne ;)
Przekonuje Cię Rzymski czy Grecki Katolicyzm - zostań Katolikiem. Przekonuje Cię Prawosławie - zostań Prawosławnym.
Przekonuje Cię religia Świadków Jehowy - zostań Świadkiem Jehowy.
W zasadzie się zgadzam (i w zasadzie całym sercem).
Z tym, że jak zwykle, ważne są niuanse rozumienia powyższego.
Nie wiem czy potrafię, ale postaram się wytłumaczyć o co mi chodzi.

Otóż, uważam, że sama kategoria "moim zdaniem" jest mocno przeceniana - bowiem, zwyczajnie, nie każdego zdanie na nie każdy temat ma tę samą (a nawet jakąkolwiek) wartość.
Na przykład: moje zdanie na temat poezji niderlandzkiej XVII wieku nie ma najmniejszej wartości - bo, po prostu, niewiele (właściwie nic) nie wiem na ten temat.
Oczywiście, zastosowałem pewną hiperbolę - atrybuty tej poezji nie wpływają na moje życie tak, jak wiara - ale zasada jest ta sama.

(Napiszę odnośnie katolika, bowiem sam jestem katolikiem, sam byłem w podobnej sytuacji, a w naszym kraju ich jest najwięcej i oni stanowią "teren łowiecki" dla różnych zapaleńców - ale na świecie bywa różnie.)
Jest taki klasyczny mechanizm odchodzenia od Kościoła: żyje sobie katolik, Bóg jest dla niego bardzo ważny, ale nie zagłębia się jakoś szczególnie w niuanse: modli się, chodzi do kościoła, pomaga w jakichś akcjach miłosierdzia i nie głosuje na zapowiadających pozwolenie na aborcję. Jeśli czyta Pismo Święte to dla odniesienia go do swojego życia, nie szukając w nim jakichś potwierdzeń swojej wiary czy argumentów (czasem ogranicza się do słuchania Pisma w kościele).
I w tym momencie spotyka bardzo zaangażowanego w "nawracanie" innowiercę (najczęściej zresztą konwertytę, bo ci są najaktywniejsi). Ten ma w ręku całe mnóstwo zarzutów wobec Kościoła i jego wyznania wiary, przytacza mnóstwo cytatów, które na pierwszy rzut oka potwierdzają to, co głosi (on nie czyta Pisma tylko dla swojego pouczenia - szuka w nim "pałki").

Nasz katolik zostaje zaatakowany mnóstwem zarzutów na raz - od doktrynalnych , poprzez kultowe (obrazy!), kończąc na historycznych.
Jeżeli zrobi ten błąd, że zacznie o nich myśleć równocześnie, zamiast rozważać wszystkie po kolei, prawie na pewno nie jest w stanie wyrobić sobie wartościowego poglądu. Jego "moim zdaniem" nie zależy od Prawdy (ani biblijnej, ani historycznej), ale jest sumą powierzchownych zarzutów, stronniczego wyboru i stronniczej interpretacji niektórych fragmentów Pisma, a przede wszystkim - braku wiedzy na temat, co Kościół rzeczywiście podaje do wierzenia (rozmawiałem z dziesiątkami osób, które były zaniepokojone "naukami Kościoła" których... Kościół w ogóle nie głosi i nie głosił).

Dlatego właśnie uważam, że aby posługiwać się - jako kryterium - "moim zdaniem" trzeba to zdanie oprzeć na solidnej pracy poznawczej. Bez tego "moje zdanie" to tylko emocjonalny kaprys.

Nie, nie jesteśmy w stanie do wszystkiego dojść. Ale po pierwsze, jesteśmy w stanie się o wszystko zapytać. Po drugie, mam głębokie przekonanie, że Bóg wybacza nam nasze błędy - ale muszą to być błędy uczciwe. To znaczy zrobiliśmy wszystko, by ich nie popełnić.
Ostatnio zmieniony 2023-01-15, 14:25 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”