Czy Maria z Betanii to święta Maria Magdalena? Czy Maria Magdalena to ocalona jawnogrzesznica przed ukamienowaniem?

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Czy Maria z Betanii to święta Maria Magdalena? Czy Maria Magdalena to ocalona jawnogrzesznica przed ukamienowaniem?

Post autor: Nenderen » 2022-12-26, 11:54

Czy te postacie to ta sama osoba? Słyszałem różne poglądy. Według jednej teorii Maria z Betanii na pewien czas porzuciła rodzinny dom żyjąc pożądliwie a po ocaleniu przed ukamienowaniem przez Jezusa i nawróceniu powróciła do Betanii. Czy to ona w międzyczasie umyła stopy Chrystusowi? Co mówi Tradycja Kościoła?
Ostatnio zmieniony 2022-12-26, 11:54 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Maria z Betanii to święta Maria Magdalena? Czy Maria Magdalena to ocalona jawnogrzesznica przed ukamienowaniem?

Post autor: Andej » 2022-12-26, 12:36

Jeśli tak - to co? Jaki wniosek?
A jeśli nie - to co? Jaki wniosek?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Maria z Betanii to święta Maria Magdalena? Czy Maria Magdalena to ocalona jawnogrzesznica przed ukamienowaniem?

Post autor: Dezerter » 2022-12-26, 13:36

Maria Magdalena jest z Magdali (Galilea), to z niej Jezus wypędził demony, to ona chodziła z Nim i apostołami, to ona była w jakimś sensie Jego uczennica, to ona stała pod krzyżem, to ona pierwsza spotkała Zmartwychwstałego, to ona pierwsza przekazała Dobrą Nowinę - tyle wiemy na pewno.

Moim zdanie na pewno nie była jawnogrzesznica

Reszta to niepewne wnioski pośrednie, dedukcje i domysły
Ostatnio zmieniony 2022-12-26, 13:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy Maria z Betanii to święta Maria Magdalena? Czy Maria Magdalena to ocalona jawnogrzesznica przed ukamienowaniem?

Post autor: Nenderen » 2022-12-26, 16:36

Pytam Andeju, bo interesują mnie żywoty świętych a więc i Marii Magdaleny.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Maria z Betanii to święta Maria Magdalena? Czy Maria Magdalena to ocalona jawnogrzesznica przed ukamienowaniem?

Post autor: Dezerter » 2022-12-26, 17:48

Kościół Katolicki obecnie już nie utożsamia MM z siostrą Łazarza i z prostytutką ocaloną przez Jezusa :
W wyniku reformy liturgii Soboru watykańskiego II w ramach powrotu do źródeł biblijnych, w 1969 za pontyfikatu papieża Pawła VI, w odnowionych tekstach katolickiego brewiarza, Maria Magdalena przedstawiona została jako ta, która uczestniczyła w paschalnych wydarzeniach Jezusa. Pominięto zaś odniesienie do pozostałych dwóch Marii[8]. Modlitwa w dniu jej święta (kolekta) brzmi następująco:

Boże, Twój Syn wybrał Marię Magdalenę na pierwszą zwiastunkę wielkanocnej radości, spraw, abyśmy za jej wstawiennictwem i przykładem głosili Chrystusa zmartwychwstałego i oglądali Go w Twojej chwale[9].

W 2016 r., w ramach jubileuszu miłosierdzia watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zgodnie z wolą papieża Franciszka, dekretem „Apostołka apostołów” (2 czerwca 2016 r.) podniosła obchód liturgiczny Magdaleny dla całego Kościoła łacińskiego do rangi święta. W dekrecie zwrócono uwagę na znaczenie świętej w ukazywaniu godności kobiet i ich roli w działalności ewangelizacyjnej Kościoła.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Magdalena
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Maria z Betanii to święta Maria Magdalena? Czy Maria Magdalena to ocalona jawnogrzesznica przed ukamienowaniem?

Post autor: Andej » 2022-12-26, 17:55

Wydaje mi się, jeśli dobrze pamiętam, to Jakub de Voragine w Złotej Legendzie pisał na temat Marii Magdaleny. Dzieło dziś trąci myszką. Ale wydaje mi się, że warto mieć w swojej bibliotece. Czytałem kiedyś z przyjemnością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”