Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 01:33

konserwa pisze: 2022-12-27, 19:34 Jesli chodzi o samo Pismo - to kazdy tekst spisany jest "glosa"
Ale Ty się na to uparłeś
oczywiście "glosa" to inaczej "uwaga" czyli notatka na marginesie, albo w samym tekście. Nie należąca do tekstu natchnionego.
Czasami omyłkowo trafiająca do tekstu w wyniku ludzkiej omyłki.

Dodano po 3 minutach 36 sekundach:
krystian.zawistowski pisze: 2022-12-27, 22:00
Co do protestantów zaś nie ma dobrych powodów by nie zakładać, że wszechświat nie powstał w 6 dni, oprócz oczywiście tego, że z punktu widzenia współczesnej nauki stwierdzenie to jest fałszywe. Więc amerykańscy protestanci dzielą się z jednej strony na Young Earth Creationists i tym podobnych ludzi, co sobie nie życzą, by jakieśtam fakty mogły im edytować wykładnię Pisma Świętego i na takich co muszą to jakoś "owinąć w bawełnę" bez przyznania wprost, że Biblia mówi nieprawdę.
Dlaczego akurat uważasz, że kwestia stworzenia jest problemem dla protestantów?

Dodano po 1 minucie 58 sekundach:
Biblijny opis stworzenia jest takim samym wyzwaniem dla katolików jak i protestantów.
Ostatnio zmieniony 2022-12-28, 01:37 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-28, 08:44

Nie bardzo rozumiem ideę wątku. Dlaczego akurat te księgi mielibyśmy "udowadniać" i niby jak?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: konserwa » 2022-12-28, 09:53

Trudno sie nie upierac - ojcze - przy tym, przy czym tak bardzo uparl sie chocba sw.Piotr apostol: wyjasnianie Pisma jest tylko i jedynie w Kosciele dopuszczalne i wlasciwe. Kazde inne to jakby dopisywanie sobie swoich "glos" wedle swojego uznania i z reguly bardzo blednego przekonania.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-28, 11:03

@Ojciec.Pablito napisałem. Mając fragment Pisma Świętego zinterpretowany w określony sposób przez Ojca Kościoła Augustyna (Mądrości 18:1) katolik nie może, w oparciu o same Objawienie twierdzić z pewnością, że:
- Porządek stworzenia (Rdz 1) jest czasowy.
- Dni z (Rdz 1) mają interpretację czasową.

Późniejsi komentatorzy katolickiego Objawienia muszą dopuszczać taką możliwość, że twierdzenia powyższe są nieprawdziwe, nawet jeśliby utrzymywali, że są dość wiarygodne:
Św Tomasz, Summa I. Q. 68 "If, however, we take these days to denote merely sequence in the natural order, as Augustine holds (Gen. ad lit. iv, 22,24), and not succession in time, there is then nothing to prevent our saying, whilst holding any one of the opinions given above, that the substantial formation of the firmament belongs to the second day. "


Natomiast jeśli odrzucisz
a) Księgę Mądrości
b) natchnienie pism Ojców Kościoła
to w temacie Stworzenia zostaje Ci tylko Księga Rodzaju .

Nadal być może można się uchronić interpretacji, że 1 dzień to 24 godziny, ze względu na fakt, że starożytna naturfilozofia bardzo słabo sobie radziła z przedziałami czasu i rozumienie "dnia" na sposób nowożytny może być nieuzasadnione. Natomiast co do tego, że Księga Rodzaju opisuje pewną kolejność Stworzenia, to z tekstu wynika, że kolejność ta jest czasowa. Można oczywiście dodać złożoności, by uzgodnić interpretację ze znanymi dziś faktami, tak jak np muzułmanie w sprawie wersetów Koranu, że Słońce wschodzi w bagnistym stawie - ale katolicka wersja Objawienia jest w o wiele lepszej sytuacji.
Ostatnio zmieniony 2022-12-28, 11:27 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 17:02

Moim zdaniem Genesis 1 to nie jest naukowy opis powstania wszechświata ani stworzenia człowieka. Nigdy nie miał takiego celu.

Ja - uznaje zasadę Sola Scriptura - i rozumiem ją w sposób klasyczny, ją jako stanowisko w dyskusji z Rzymskim Katolicyzmem, który uznawał dwa źródła Objawienia Pismo i Tradycję. (Obecnie źródło wg KRK jest jedno, ale wyrażą się w Piśmie i Tradycji). Uważam, że źródło Objawienia jest jedno i jest nim Pismo Święte. Akceptuję Tradycję, ale uznaję ją jako służebną i podrzędną wobec Pisma Świętego. Podobnie jak Kościół, który jest służebny wobec Pisma Świętego.

Pismo Święte chyba nigdy nie miało aspiracji do tego by zajmować się nauką. To raczej zbiór ponadczasowych i egzystencjalnych narracji, które mają na celu pokazać ludziom sens życia. Dać ludziom nadzieję. Być podstawą dla przejścia przez wszystkie etapy życia ludzkiego, od narodzin poprzez śmierć ku życiu wiecznemu.

Wśród Protestantów jest bardzo wielu ewolucjonistów. Choć bardziej krzykliwi są Kreacjoniści. Szczególnie ci wyznający tzw Kreacjonizm Młodej Ziemi.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-28, 17:28

Przypuśćmy, że żyjesz w roku - ja wiem - 50. n.e.
I co wówczas z "sola scriptura"? ;)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 17:50

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-28, 17:28 Przypuśćmy, że żyjesz w roku - ja wiem - 50. n.e.
I co wówczas z "sola scriptura"? ;)
Ja bym zapytał: żyję w roku 1000 pne i co wówczas z Sola Scriptura? ;)

Ale wracając: tak jak napisałem - ja rozumiem, że to pojęcie zostało wprowadzone w czasach dyskusji XVI wiecznej Reformacji. Chodziło o dyskusję czy jest jedno czy są dwa źródła Objawienia. Sola Scriptura moim zdaniem było stanowiskiem, że jest jedno źródło. Oczywiście istnieje Tradycja i ją szanujemy itd itp, ale status Pisma jest ponad Tradycją.
Stanowisko to zostało więc sformułowane wtedy gdy zostało sfromułowane, czyli gdzies około XVI wieku.

Załóżmy więc że jestem w 50 r n.e.
Załóżmy że Jezus zmarł kilka/kilkanaście lat temu.
Świątynia funkcjonuje.
Judaizm funkcjonuje.
Załózmy, że akurat może już powstają Listy Pawła, ale nie ma jeszcze żadnych innych tekstów.
Załóżmy że krążą różne opowieści o Jezusie, zbiory wypowiedzi Jezusa.
Działa Duch Święty i w cudowny sposób nawracają sie nowi ludzie. Powstają coraz to nowe zbory w Judei, róznych częściach Cesarstwa Rzymskiego a nawet na jego granicach jak i może nawet poza nimi.
Pisma związane z kręgiem Dwunastu mają szczególny status wśród innych pism krążących w kościele.
Oczywiście Pismem Świętym jest Tanach, otaczany najwyższym mozliwym szacunkiem.
Oczywiście różne wypowiedzi Kościoła traktowane są również z ogromnym szacunkiem.

Wyobraźmy sobie własnie, że przyjechał jakiś prezbiter albo niech to będzie nawet episkop np. do Efezu i przywiózł ze sobą od Pawła List.
Prezbiter i Episkop pięknie opowiadają, ale jednak List Pawła ma o niebo wyższy autorytet.
List Pawła jest odczytywany i wysłuchiwany przez ludzi.
Wszyscy odwołują się do spisanego słowa Pawła jako probierza prawdziwej nauki Apostolskiej.
Dotychczasowa Tradycja kościoła jest korygowana w oparciu o Listy Pawła.

W kręgu apostoła Piotra pojawia się Ewangelia wg Marka zbierająca wszystkie krążące opowieści i ustalająca co było naprawdę a co było cudowną, ale fantazją.
Ewangelia otaczana jest wielką czcią i kościół odwołuje się w swoim nauczaniu własnie do niej. Dotychczasowa Tradycja kościoła jest korygowana w oparciu o Ewangelię wg Marka.

Krąży coraz więcej różnych tekstów apostolskich i niby apostolskich.
Krąży coraz więcej fantastycznych legend dotyczących Jezusa.
Pojawia się rcoraz więcej nowych wierzących, którzy wnoszą ze sobą do Kościoła nowe nauki.

Trwa jednocześnie proces weryfikacji nauczania w oparciu o Pismo Święte, ale wobec ogromu ludzi i tekstów jest to coraz trudniejsze.
Rygor stopniowo luzuje się.
Autorytet uzyskują dokuemnty coraz mniej pewne i coraz niższej rangi.

Pszenica i Kąkol rosną razem.

Pojawia się Reformacja i wezwanie powrotu do źródła Pisma Świętego

I tak dalej, i tak dalej.
Ostatnio zmieniony 2022-12-28, 17:51 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-28, 18:03

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 17:50
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-28, 17:28 Przypuśćmy, że żyjesz w roku - ja wiem - 50. n.e.
I co wówczas z "sola scriptura"? ;)
Ja bym zapytał: żyję w roku 1000 pne i co wówczas z Sola Scriptura? ;)
Unik.
Choć i w 1000pne nie było takiego pojęcia. Ale w 50 r n.e po prostu nie było Nowego Testamentu.
Ale wracając: tak jak napisałem - ja rozumiem, że to pojęcie zostało wprowadzone w czasach dyskusji XVI wiecznej Reformacji. Chodziło o dyskusję czy jest jedno czy są dwa źródła Objawienia. Sola Scriptura moim zdaniem było stanowiskiem, że jest jedno źródło.
Jak może byc "źródłem" coś, co jest zapisem? Nie żartujmy.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 18:06

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-28, 18:03
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 17:50 Ale wracając: tak jak napisałem - ja rozumiem, że to pojęcie zostało wprowadzone w czasach dyskusji XVI wiecznej Reformacji. Chodziło o dyskusję czy jest jedno czy są dwa źródła Objawienia. Sola Scriptura moim zdaniem było stanowiskiem, że jest jedno źródło.
Jak może byc "źródłem" coś, co jest zapisem? Nie żartujmy.
Nie zagalopuj się za bardzo, bo według Kościoła Rzymskiego do Vaticanum Secundum funkcjonowała teoria o dwóch źródłach. Czyli Pismo Święte według KRK to też źródło.
Taka historia :))
Ostatnio zmieniony 2022-12-28, 18:07 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Nenderen » 2022-12-28, 18:48

Ojcze Pablito, napisałeś:
Dotychczasowa tradycja Kościoła jest korygowana w oparciu o Ewangelię wg. Marka
Czy nie zastanawia cię że ten pierwotny ewangeliczny punkt odniesienia zostaje napisany przez osobę z otoczenia apostoła którego katolicy (więc i ja) uważają za pierwszego papieża?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: konserwa » 2022-12-28, 18:50

oczywiscie, ze zagalopowales sie ojcze. "Dwa zrodla" oznaczaja : najpierw nauczanie Kosciola w przekazie ustnym, a na tej podstawie zredagowane Ksiegi Pisma Swietego.
Taka jest wlasciwa i kolejnosc, i wlasciwosc zrodel.

W zydowskim przekazie sa rowniez zrodla: sprawozdanie prorckie, Biblia ( Ksiegi ) i nauczanie Swiatynne. Po zburzeniu Swiatyni straznikiem przekazu biblijnego staje sie synagoga - w tym rozne szkoly rabiniczne/rabinackie , a takze cadykowie ( choc tu juz bardziej chodzi o autorytet diaspory i w diasporze )

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 20:35

Nenderen pisze: 2022-12-28, 18:48 Ojcze Pablito, napisałeś:
Dotychczasowa tradycja Kościoła jest korygowana w oparciu o Ewangelię wg. Marka
Czy nie zastanawia cię że ten pierwotny ewangeliczny punkt odniesienia zostaje napisany przez osobę z otoczenia apostoła którego katolicy (więc i ja) uważają za pierwszego papieża?
Troszkę nie zrozumiałem co masz na myśli.. :-?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 204 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Tek de Cart » 2022-12-28, 20:48

z tym cytowaniem to ciężka sprawa... :) bo czasami w NT mamy taki 'cytat z ST' który w dzisiejszym rozumieniu nigdy by za cytat nie został uznany...
a np. taka historia o 7 braciach z ks. Machabejskiej zabitych za wiarę w nieśmiertelność duszy i zmartwychwstanie ciała - a w NT mamy Jezusa odpowiadającego saduceuszom na pytanie o 7 braci którzy zmarli a mieli tą samą żonę - i co Jezus odpowiada? że dusza jest nieśmiertelna i ciała zmartwychwstaną
oczywiście są oczywiste różnice między tymi 'historiami braci' - ale czy nie można tego uznać za nawiązanie? coś jakby cytat? ;) niektóre cytaty są jeszcze mniej oczywiste...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 20:54

Tek de Cart pisze: 2022-12-28, 20:48 z tym cytowaniem to ciężka sprawa... :) bo czasami w NT mamy taki 'cytat z ST' który w dzisiejszym rozumieniu nigdy by za cytat nie został uznany...
a np. taka historia o 7 braciach z ks. Machabejskiej zabitych za wiarę w nieśmiertelność duszy i zmartwychwstanie ciała - a w NT mamy Jezusa odpowiadającego saduceuszom na pytanie o 7 braci którzy zmarli a mieli tą samą żonę - i co Jezus odpowiada? że dusza jest nieśmiertelna i ciała zmartwychwstaną
oczywiście są oczywiste różnice między tymi 'historiami braci' - ale czy nie można tego uznać za nawiązanie? coś jakby cytat? ;) niektóre cytaty są jeszcze mniej oczywiste...
Myślę, że zbyt szybko uznajemy coś za "cytat" w XXI wiecznym znaczeniu tego słowa.
Jak czytam NT to mam wrażenie, że oni wówczas dość swobodnie nawiązywali, modyfikowali te nawiązania, wplątywali swoje myśli.
Tak sobie myślę, że NT to nie praca naukowa, to nie doktorat.
To semickie Ewangelie sprzed 2000 lat, to semickie listy, to semicka Apokalipsa. One rządziły się swoimi prawami redakcji tekstu.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-28, 21:43

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 18:06
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-28, 18:03
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 17:50 Ale wracając: tak jak napisałem - ja rozumiem, że to pojęcie zostało wprowadzone w czasach dyskusji XVI wiecznej Reformacji. Chodziło o dyskusję czy jest jedno czy są dwa źródła Objawienia. Sola Scriptura moim zdaniem było stanowiskiem, że jest jedno źródło.
Jak może byc "źródłem" coś, co jest zapisem? Nie żartujmy.
Nie zagalopuj się za bardzo, bo według Kościoła Rzymskiego do Vaticanum Secundum funkcjonowała teoria o dwóch źródłach. Czyli Pismo Święte według KRK to też źródło.
Obowiązywała (i obowiązuje) nauka o trzech (nie dwóch - trzecim jest liturgia) źródłach wiedzy o Objawieniu (a nie "źródłach Objawienia"). To fundamentalna różnica.

Dodano po 9 minutach 54 sekundach:
Co do cytatów:
  1. W Nowym Testamencie znajdziemy także cytaty ksiąg zgodnie - przez katolicyzm i protestantyzm - nie zaliczonych do kanonu, co więcej - zaginionych jak nieznany list św.Pawła do Koryntian(odwołanie w 1 Kor 5,9) czy nieznany list św.Pawła do Laodycean (Kol 4,16). Co więcej, św. Paweł cytuje także całkiem świeckie dzieło greckiego poety Menandra (I Kor 15,33).
    Stary Testament też zawiera odwołania do ksiąg niekanonicznych, które nie przetrwały do dziś. Są to: Księga Sprawiedliwienia (odwołanie w Joz 10, 13; 2 Sm 1, 18), Księga Rządów Salomona (1 Krl 11, 41), Księga Kronik Królów Izraela (1 Krl 14, 19), Księga Kronik Królów Judy (1 Krl 14, 29), i inne.
    Ba, nawet Jezus sięgał do źródeł niekanonicznych – na przykład w ewangelicznej przypowieści o uczcie (Mt 22,8) cytowany jest tekst „Etiopskiej Księgi Henoha”. Księga ta jest również cytowana w Liście św.Judy, podobnie jak apokryf Wniebowzięcię Mojżesza. Inny przykład: 1 Kor 2,9 został zapożyczony z Apokalipsy Eliasza.
    .
  2. nie wszystkie księgi protokanoniczne ST zostały zacytowane. Mimo, iż w NT nie znajdziemy cytatów z ksiąg Est, Koh, Ezd, Ne, Ab, Na, So, Rt, Pnp, jednak ich kanoniczności nikt nie podaje w wątpliwość
    .
  3. mimo iż Nowy Testament nie cytuje bezpośrednio ksiąg deuterokanonicznych, jednak odnosi się do fragmentów i zdarzeń z tych ksiąg (np. 1Kor 10:20 por. Ba 4:7; Mt 24:15, Mk 13:14 por. 1Mch 1:54, 6:7; J 10:22 por. 1Mch 4:59; Hbr 11:35 por. 2Mch 6:18-7:42; 1Tes 4:6 por. Syr 5:3; Jk 1:13 por. Syr 15:11nn.; Ap 15:3 por. Tb 13:7, 11; 1Kor 6:2 por. Mdr 3:8; Ef 6:14, Tes 5:8 por. Mdr 5:18 (por. Mdr 2:12-23); Mt 9:36, Mk 6:34 por. Jdt 11:19; Łk 21:24 por. 1Mch 3:45, 51; Łk 24:4 por. 2Mch 3:26; 1Kor 2:9 por. Syr 1:10; Jk 1:19 por. Syr 5:11; Mt 27:43 por. Mdr 2:18nn.; Dz 20:32 por. Mdr 5:5; Łk 12:19n. por. Syr 11:19; Rz 5:12 por. Mdr 2:24; Mt 12:33 por. Syr 27:6.
    Również jeśli idzie o terminy pokazujące przedwieczność Syna Bożego i Jego równość z Ojcem, w Nowym Testamencie są one zaczerpnięte z tych ksiąg (np. Hbr 1,3; Kol 1,15; por. Mdr 7,25n)
    Podobnie jest z obrazami: na przykład Paweł zapożycza z Mdr 15,7 obraz Boga-Garncarza (Rz 9,21).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”