Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-29, 05:19

@Marek_Piotrowski
Obowiązywała (i obowiązuje) nauka o trzech (nie dwóch - trzecim jest liturgia) źródłach wiedzy o Objawieniu (a nie "źródłach Objawienia"). To fundamentalna różnica.
Oj, to trzeba będzie poszperać w jakichś oficjalnych dokumentach. Czytałem o tym nie raz i wydaje mi się że sprawa dwóch źródeł jest raczej oczywista i jest tak jak napisałem. Ale wiadomo, każdy może się pomylić.
Ostatnio zmieniony 2022-12-29, 05:20 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Gojandek » 2022-12-29, 15:02

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-28, 08:44 Nie bardzo rozumiem ideę wątku. Dlaczego akurat te księgi mielibyśmy "udowadniać" i niby jak?
Częsty zarzut od protestantów jest taki, że powołujemy się na Księgi Machabejskie, które są według nich apokryfem, a wiadomo, że jak byk pisze w nich o czyśćcu, o modlitwie za zmarłych. A jak mamy udowodnić? Może gdzieś jest o nich w zaimka w ewangeliach, w ST? Właściwie to ja o to pytam.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-29, 15:57

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-29, 05:19 @Marek_Piotrowski
Obowiązywała (i obowiązuje) nauka o trzech (nie dwóch - trzecim jest liturgia) źródłach wiedzy o Objawieniu (a nie "źródłach Objawienia"). To fundamentalna różnica.
Oj, to trzeba będzie poszperać w jakichś oficjalnych dokumentach. Czytałem o tym nie raz i wydaje mi się że sprawa dwóch źródeł jest raczej oczywista i jest tak jak napisałem. Ale wiadomo, każdy może się pomylić.
@Marek_Piotrowski
Taki artykuł znalazłem z opisu prac nad tekstem Konstytucji Dei Verbum na ostatnim Soborze.
Opisuje on dyskusję dwóch szkół teologicznych: starej (dwa źródła) i nowej (jedno wspólne źródło) w sprawie relacji Pisma i Tradycji w stosunku do Objawienia.

(Zapewne w starych katechizmach katolickich sprzed II Soboru Watykańskiego byłaby opisana konkretniej ta nauka o dwóch źródłach Objawienia.)

Artykuł jest autorstwa ks Henryka Bogackiego SJ
zatytułowany: Konstytucja II Soboru Watykańskiego o Bozym Objawieniu Dei Verbum
czasopismo Collectanea Theologica r1966 t36 n1_4

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Link do artykułu:
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Col ... s74-92.pdf

Dodano po 24 minutach :
Znalazłem też przed chwilą taki ciekawy doktorat:
UNIWERSYTET PAPIESKI JANA PAWŁA II W KRAKOWIE
KS. MGR LIC. TOMASZ CHRZĘSTEK
OBJAWIENIE BOŻE
I ROZWÓJ JEGO ROZUMIENIA
W TEOLOGII KATOLICKIEJ

PRACA DOKTORSKA
PISANA NA SEMINARIUM NAUKOWYM
Z EKLEZJOLOGII
POD KIERUNKIEM
O. PROF. DRA HAB. ANDRZEJA NAPIÓRKOWSKIEGO OSPPE

https://wt.upjp2.edu.pl/fcp/RPRsbBAcHKD ... ickiej.pdf

Zawiera on we wstępie ciekawe zdanie, które - być może nieprecyzyjne - ale wydaje mi się, że odpowiada potocznemu rozumieniu relacji między Tradycją a Pismem w Kościele Katolickim:
Obrazek
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-29, 17:52

Mój drogi, zawsze znajdziesz jakiś artykuł, którego autor nie zadbał o precyzję.
Z drugiej strony takie uproszczenie jest nieszkodliwe - każdy wie, że ani jedno, ani drugie nie jest "Źródłem".
Ostatnio zmieniony 2022-12-29, 17:53 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-29, 18:22

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-29, 17:52 Mój drogi, zawsze znajdziesz jakiś artykuł, którego autor nie zadbał o precyzję.
Z drugiej strony takie uproszczenie jest nieszkodliwe - każdy wie, że ani jedno, ani drugie nie jest "Źródłem".
Proponuję rzucić okiem na cały ten doktorat. Ciekawy jestem Twojej opinii. Bo na temat Tradycji i Pisma jest tam sporo. Również o źródłach. I to nie tylko dwóch, ale wielu ;)

Dodano po 44 sekundach:
A Pismo Święte jest tam nazwane najważniejszym, pierwotnym źródłem.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-29, 20:09

Nie. Źródłem jest - zawsze i wyłącznie- Objawienie Boga. Tradycja, Pismo, Liturgia - to tylko zapis.
Nie myl chrześcijaństwa z Mormonizmem czy Islamem.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-29, 20:27

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-29, 20:09 Nie. Źródłem jest - zawsze i wyłącznie- Objawienie Boga. Tradycja, Pismo, Liturgia - to tylko zapis.
Nie myl chrześcijaństwa z Mormonizmem czy Islamem.
"Nie, bo tak mówi Marek Piotrowski"?
Z całym szacunkiem - masz wykształcenie teologiczne?
Bo mówimy o czyimś doktoracie - i to księdza katolickiego na katolickiej uczelni.
Czy umiesz swoje twierdzenie jakoś uzasadnić?
Ostatnio zmieniony 2022-12-29, 20:30 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy da się udowodnić biblijnie natchnioność Ksiąg Machabejskich, bądź Mądrości Syracha?

Post autor: konserwa » 2022-12-29, 22:48

Depozyt Wiary.
Nawet w najprostszym katechizmie katolickim pierwszym i jedynym zrodlem jest Objawienie sie Boga.
Wszystko co pozniej to nauki i zrodla pomocnicze - Pismo ( zredagowane w Kosciele i przez Kosciol 9 a takze Tradycja ( na niej opiera sie redakcja Pisma i nauki apostolskie ).
Tak to w skrocie, o ile sie w czyms pomylilem, prosze o korekte.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”