Grzech lekki i ciężki

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Grzech lekki i ciężki

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 20:48

Dlaczego są tylko dwa rodzaje grzechów? Lekkie i ciężkie.
Zjedzenie mięsa w piątek i rozstrzelanie 50 osób w szkolnej masakrze wymagałyby, żeby ta gradacja grzechów była większa.
Życie jest dużo bardziej skomplikowane.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: Albertus » 2022-12-28, 20:56

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 20:48 Dlaczego są tylko dwa rodzaje grzechów? Lekkie i ciężkie.
Zjedzenie mięsa w piątek i rozstrzelanie 50 osób w szkolnej masakrze wymagałyby, żeby ta gradacja grzechów była większa.
Życie jest dużo bardziej skomplikowane.
To wynika z 1 listu św Jana apostoła:

1J5:14 Ufność, którą w Nim pokładamy,
polega na przekonaniu,
że wysłuchuje On
wszystkich naszych próśb zgodnych z Jego wolą.
15 A jeśli wiemy, że wysłuchuje wszystkich naszych próśb,
pewni jesteśmy również posiadania tego, o cośmy Go prosili.
16 Jeśli ktoś spostrzeże,
że brat popełnia grzech,
który nie sprowadza śmierci,
niech się modli, a przywróci mu życie;
mam na myśli tych,
których grzech nie sprowadza śmierci.
Istnieje taki grzech,
który sprowadza śmierć.
W takim wypadku nie polecam, aby się modlono5.
17 Każde bezprawie jest grzechem,
są jednak grzechy,
które nie sprowadzają śmierci.



Nie oznacza to że nie ma gradacji wśród grzechów ciężkich i lekkich ale mamy dwa rodzaje grzechów
Ostatnio zmieniony 2022-12-28, 20:57 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-28, 21:00

Albertus pisze: 2022-12-28, 20:56
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 20:48 Dlaczego są tylko dwa rodzaje grzechów? Lekkie i ciężkie.
Zjedzenie mięsa w piątek i rozstrzelanie 50 osób w szkolnej masakrze wymagałyby, żeby ta gradacja grzechów była większa.
Życie jest dużo bardziej skomplikowane.
To wynika z 1 listu św Jana apostoła:

1J5:14 Ufność, którą w Nim pokładamy,
polega na przekonaniu,
że wysłuchuje On
wszystkich naszych próśb zgodnych z Jego wolą.
15 A jeśli wiemy, że wysłuchuje wszystkich naszych próśb,
pewni jesteśmy również posiadania tego, o cośmy Go prosili.
16 Jeśli ktoś spostrzeże,
że brat popełnia grzech,
który nie sprowadza śmierci,
niech się modli, a przywróci mu życie;
mam na myśli tych,
których grzech nie sprowadza śmierci.
Istnieje taki grzech,
który sprowadza śmierć.
W takim wypadku nie polecam, aby się modlono5
.
17 Każde bezprawie jest grzechem,
są jednak grzechy,
które nie sprowadzają śmierci.



Nie oznacza to że nie ma gradacji wśród grzechów ciężkich i lekkich ale mamy dwa rodzaje grzechów
W sumie to ciekawa interpretacją wersetu.
Czyli gdy ktoś zje mięso w piątek, to już się za niego nie modlicie?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: Tek de Cart » 2022-12-28, 21:05

nawiązując do zwykłego cywilnego prawa - są wykroczenia i przestępstwa - są do tego oddzielne podejścia - i oddzielne 'gradacje' kar
ale wśród wykroczeń są też różnego rodzaju wykroczenia, wśród przestępstw też przecież czym innym jest pobicie a czym innym zabicie.
np. zatankowanie 5 litrów benzyny na stacji, a następnie ucieczka, a zastrzelenie pracownika stacji i zatankowanie 5 litrów, to jednak będą inaczej rozpatrywane choć przecież pewne podobieństwa są...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1411
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: AdamS. » 2022-12-28, 21:09

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 20:48 Dlaczego są tylko dwa rodzaje grzechów? Lekkie i ciężkie. Zjedzenie mięsa w piątek i rozstrzelanie 50 osób w szkolnej masakrze wymagałyby, żeby ta gradacja grzechów była większa.
Gradacja na pewno istnieje - podpowiada to nasze sumienie. Grzech jest zawsze grzechem (jakąś formą odejścia) - jednak pojęcie grzechu lekkiego zostało wprowadzone dla podkreślenia, że istnieje szereg grzechów niejako mimowolnych - tzn. wynikających z naszej ludzkiej słabości, a nie z celowego zrywania z Bogiem. Kościół uczy, że mimo tych naszych słabości możliwe jest zachowanie jedności z naszym Ojcem. To przesłanie płynie z intuicyjnie pojmowanego miłosierdzia Bożego i nadziei na możliwość nieustannego trwania w Bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: Albertus » 2022-12-28, 21:13

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 21:00
Albertus pisze: 2022-12-28, 20:56
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 20:48 Dlaczego są tylko dwa rodzaje grzechów? Lekkie i ciężkie.
Zjedzenie mięsa w piątek i rozstrzelanie 50 osób w szkolnej masakrze wymagałyby, żeby ta gradacja grzechów była większa.
Życie jest dużo bardziej skomplikowane.
To wynika z 1 listu św Jana apostoła:

1J5:14 Ufność, którą w Nim pokładamy,
polega na przekonaniu,
że wysłuchuje On
wszystkich naszych próśb zgodnych z Jego wolą.
15 A jeśli wiemy, że wysłuchuje wszystkich naszych próśb,
pewni jesteśmy również posiadania tego, o cośmy Go prosili.
16 Jeśli ktoś spostrzeże,
że brat popełnia grzech,
który nie sprowadza śmierci,
niech się modli, a przywróci mu życie;
mam na myśli tych,
których grzech nie sprowadza śmierci.
Istnieje taki grzech,
który sprowadza śmierć.
W takim wypadku nie polecam, aby się modlono5
.
17 Każde bezprawie jest grzechem,
są jednak grzechy,
które nie sprowadzają śmierci.



Nie oznacza to że nie ma gradacji wśród grzechów ciężkich i lekkich ale mamy dwa rodzaje grzechów
W sumie to ciekawa interpretacją wersetu.
Czyli gdy ktoś zje mięso w piątek, to już się za niego nie modlicie?
To nie chodzi o to że za takiego człowieka się nie modlimy tylko o to czy sama modlitwa wystarcza do odpuszczenia takiego grzechu. Jeśli nie to musimy wtedy skorzystać z sakramentalnego daru odpuszczania grzechów jaki Chrystus przekazał Kościołowi.

No i nie sądzę aby jedzenie mięsa w piątek było takim grzechem, a w każdym razie nie powodowane lekkomyślnością, słabością, niewiedzą itp chyba że byłoby wyrazem jakiegoś ewidentnego i świadomego buntu wobec zasad obowiązujących w Kościele.

Jeśli tak to nie chodziłoby o samą kwestię pokarmu ale właśnie o grzech buntu i nieposłuszeństwa. A to już sprawa poważna.

W końcu żydzi oddawali życie nie chcąc skosztować wieprzowiny wtedy gdy zmuszał ich do tego Antioch Epifanes.
Ostatnio zmieniony 2022-12-28, 21:15 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1411
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: AdamS. » 2022-12-28, 21:15

Tek de Cart pisze: 2022-12-28, 21:05 np. zatankowanie 5 litrów benzyny na stacji, a następnie ucieczka, a zastrzelenie pracownika stacji i zatankowanie 5 litrów, to jednak będą inaczej rozpatrywane choć przecież pewne podobieństwa są...
Przykład byłby lepszy, gdybyśmy zamiast ucieczki przytoczyli sytuację zniecierpliwienia wobec opieszałego pracownika stacji benzynowej. ;) Wtedy działają nasze emocje (ujawniające naszą słabość). Ucieczka z pieniędzmi to jednak kradzież (również grzech ciężki).

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: Gojandek » 2022-12-29, 15:21

1J 5:14 - 17Ufność, którą w Nim pokładamy,
polega na przekonaniu,
że wysłuchuje On
wszystkich naszych próśb zgodnych z Jego wolą.
 A jeśli wiemy, że wysłuchuje wszystkich naszych próśb,
pewni jesteśmy również posiadania tego, o cośmy Go prosili.
Jeśli ktoś spostrzeże,
że brat popełnia grzech,
który nie sprowadza śmierci,
niech się modli, a przywróci mu życie;
mam na myśli tych,
których grzech nie sprowadza śmierci.
Istnieje taki grzech,
który sprowadza śmierć.
W takim wypadku nie polecam, aby się modlono5.
Każde bezprawie jest grzechem,
są jednak grzechy,
które nie sprowadzają śmierci.
A ten fragment nie odwołuje się przypadkiem do grzechu przeciwko Duchowi Świętemu?

Dodano po 3 minutach 56 sekundach:
AdamS. pisze: 2022-12-28, 21:15
Tek de Cart pisze: 2022-12-28, 21:05 np. zatankowanie 5 litrów benzyny na stacji, a następnie ucieczka, a zastrzelenie pracownika stacji i zatankowanie 5 litrów, to jednak będą inaczej rozpatrywane choć przecież pewne podobieństwa są...
Przykład byłby lepszy, gdybyśmy zamiast ucieczki przytoczyli sytuację zniecierpliwienia wobec opieszałego pracownika stacji benzynowej. ;) Wtedy działają nasze emocje (ujawniające naszą słabość). Ucieczka z pieniędzmi to jednak kradzież (również grzech ciężki).
Przecież nie zaszkodziliśmy niczyjej duchowości poważnie, to jest to grzech ciężki?
Ostatnio zmieniony 2022-12-29, 15:31 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-29, 15:45

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 20:48 Dlaczego są tylko dwa rodzaje grzechów? Lekkie i ciężkie.
Ciężkie powodują utratę łaski uświęcającej (którą można odzyskać poprzez spowiedź), a lekkie nie powodują utraty łaski uświęcającej.
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 20:48 Zjedzenie mięsa w piątek i rozstrzelanie 50 osób w szkolnej masakrze wymagałyby, żeby ta gradacja grzechów była większa.
Jest większa. To nie jest tak, że każdy grzech ciężki jest tak samo poważny. Ale każdy odbiera łaskę uświęcającą i naraża na utratę zbawienia, jeśli umrze się w takim stanie. Nie tylko materia jest wyznacznikiem grzechu ciężkiego. Żeby grzech był ciężki, to poza ciężką materią musi wystąpić też świadomość i dobrowolność czynu. Chodzi o zangażowanie woli, o to czy nastąpił wybór. Bo jeśli ktoś popełnił zło przez przypadek, nieświadomie albo został autentycznie zmuszony, to nie ma grzechu ciężkiego.
Gojandek pisze: 2022-12-29, 15:25 Przecież nie zaszkodziliśmy niczyjej duchowości poważnie, to jest to grzech ciężki?
Materia ciężka dotyczy takiego czynu, który łamie któreś z przykazań Dekalogu albo przykazanie kościelne. Mamy przykazanie "Nie kradnij".
Ostatnio zmieniony 2022-12-29, 15:49 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: Gojandek » 2022-12-29, 16:04

Materia ciężka dotyczy takiego czynu, który łamie któreś z przykazań Dekalogu albo przykazanie kościelne. Mamy przykazanie "Nie kradnij".
Grzech ciężki ma różne definicje. Czy jest jakaś konkretna, która jest np. w KKK?

Poza tym w jaki sposób ty cytujesz poszczególne czyjeś zdania w taki sposób, że tekst się jakby zmniejsza? Ja mam z tym problemy i nie mogę tego ogarnąć :ymblushing:

I jeszcze jedno pytanie na temat tego forum:
W jaki sposób mogę włączyć powiadomienia, jeżeli ktoś w moim pytaniu napisał post? Bo powiadomienia, które są na tej stronie wyskakują tylko wtedy, gdy ktoś mnie zacytuje, a chciałbym mieć powiadomienia, jeżeli ktoś napisze komentarz do mojego pytania(tak jak jest na forum zapytaj onet). Nie wiem, czy tu tak jest, dlatego pytam ;).
Ostatnio zmieniony 2022-12-29, 16:26 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-29, 16:29

Gojandek pisze: 2022-12-29, 16:04 Poza tym w jaki sposób ty cytujesz poszczególne czyjeś zdania w taki sposób, że tekst się jakby zmniejsza? Ja mam z tym problemy i nie mogę tego ogarnąć
Nie wiem, co masz na myśli z tym zmniejszaniem tekstu, ale obejrzyj sobie filmik Dominika z instrukcją, dotyczącą cytowania selektywnego:


Dodano po 2 minutach 55 sekundach:
Gojandek pisze: 2022-12-29, 16:04 Grzech ciężki ma różne definicje. Czy jest jakaś konkretna, która jest np. w KKK?
Tak:
"KKK 1857 Aby grzech był śmiertelny, są konieczne jednocześnie trzy warunki: "Grzechem śmiertelnym jest ten, który dotyczy materii poważnej i który nadto został popełniony z pełną świadomością i całkowitą zgodą" (Jan Paweł II, adhort. apost. Reconciliatio et paenitentia, 17).

KKK 1858 Materię ciężką uściśla dziesięć przykazań zgodnie z odpowiedzią, jakiej Jezus udzielił bogatemu młodzieńcowi: "Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę" (Mk 10, 19). Ciężar grzechów jest większy lub mniejszy: zabójstwo jest czymś poważniejszym niż kradzież. Należy uwzględnić także pozycję osób poszkodowanych: czymś poważniejszym jest przemoc wobec rodziców aniżeli wobec kogoś obcego.

KKK 1859 Grzech śmiertelny wymaga pełnego poznania i całkowitej zgody. Zakłada wiedzę o grzesznym charakterze czynu, o jego sprzeczności z prawem Bożym. Zakłada także zgodę na tyle dobrowolną, by stanowił on wybór osobisty. Ignorancja zawiniona i zatwardziałość serca (Por. Mk 3, 5-6; Łk 16,19-31. nie pomniejszają, lecz zwiększają dobrowolny charakter grzechu."
Źródło https://www.teologia.pl/m_k/kkk1c03.htm#1s
Ostatnio zmieniony 2022-12-29, 16:33 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1411
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: AdamS. » 2022-12-29, 18:25

Gojandek pisze: 2022-12-29, 15:25
AdamS. pisze: 2022-12-28, 21:15 Przykład byłby lepszy, gdybyśmy zamiast ucieczki przytoczyli sytuację zniecierpliwienia wobec opieszałego pracownika stacji benzynowej. ;) Wtedy działają nasze emocje (ujawniające naszą słabość). Ucieczka z pieniędzmi to jednak kradzież (również grzech ciężki).
Przecież nie zaszkodziliśmy niczyjej duchowości poważnie, to jest to grzech ciężki?
Nie wiem, czy w tym pytaniu zawarta jest retoryczna figura ze szczyptą ironii? ;) Czy też piszesz to całkiem poważnie? Jeśli to drugie, to będę się jednak stanowczo upierał, że taka kradzież jest grzechem ciężkim. Jedyny wyjątek, gdy mienie zostaje przywłaszczone w celach wyższych - np. żeby ratować czyjeś życie. Wtedy masz prawo wziąć nie tylko benzynę, ale i samochód. ;)

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: Gojandek » 2022-12-29, 21:20

AdamS. pisze: 2022-12-29, 18:25
Gojandek pisze: 2022-12-29, 15:25
AdamS. pisze: 2022-12-28, 21:15 Przykład byłby lepszy, gdybyśmy zamiast ucieczki przytoczyli sytuację zniecierpliwienia wobec opieszałego pracownika stacji benzynowej. ;) Wtedy działają nasze emocje (ujawniające naszą słabość). Ucieczka z pieniędzmi to jednak kradzież (również grzech ciężki).
Przecież nie zaszkodziliśmy niczyjej duchowości poważnie, to jest to grzech ciężki?
Nie wiem, czy w tym pytaniu zawarta jest retoryczna figura ze szczyptą ironii? ;) Czy też piszesz to całkiem poważnie? Jeśli to drugie, to będę się jednak stanowczo upierał, że taka kradzież jest grzechem ciężkim. Jedyny wyjątek, gdy mienie zostaje przywłaszczone w celach wyższych - np. żeby ratować czyjeś życie. Wtedy masz prawo wziąć nie tylko benzynę, ale i samochód. ;)


Ktoś mi mówił, że grzech ciężki jest wtedy, gdy ciężko zaszkodzi się czyjejś duchowości.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1411
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: AdamS. » 2022-12-29, 22:34

Gojandek pisze: 2022-12-29, 21:20 Ktoś mi mówił, że grzech ciężki jest wtedy, gdy ciężko zaszkodzi się czyjejś duchowości.
Nawet jeśli przyjąć taką definicję, to nigdy nie wiemy, na ile kradzież nie zaciąży na czyjejś wierze w Boga poprzez dewastację wiary w człowieka.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18937
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Grzech lekki i ciężki

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-29, 22:39

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-28, 20:48 Dlaczego są tylko dwa rodzaje grzechów? Lekkie i ciężkie.
Zjedzenie mięsa w piątek i rozstrzelanie 50 osób w szkolnej masakrze wymagałyby, żeby ta gradacja grzechów była większa.
Życie jest dużo bardziej skomplikowane.
Po pierwsze, zjedzenie mięsa w piątek - przynajmniej jeśli nie jest to bunt - raczej nie jest grzechem śmiertelnym.
Po drugie, postawienie sprawy jest od czapy. Bo zamordowanie jednego człowieka i 20 000 ludzi to też różnica, ale oba grzechy powodują śmierć duchową.
A podział jest - jak tu przytoczono - biblijny.

ODPOWIEDZ