Święty Józef postawa pokornego sługi

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2169
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Święty Józef postawa pokornego sługi

Post autor: Arek » 2022-12-30, 22:36

Często zastanawiałem się co się z Nim stało? Ile miał lat Jezus jak zmarł Józef? Dlaczego tak mało jest w opisach o tym Świętym? On był cichym Świętym, gdzieś na uboczu. Zapewne znał Swoją rolę. Był opiekunem Maryi i Jezusa, więc czuwał nad ich bezpieczeństwem. W tamtych czasach mężczyzna odgrywał chyba kluczową pierwszą rolę i w rodzinie i społeczeństwie. Dlaczego Józef nie był bardziej widoczny?
Ostatnio zmieniony 2022-12-30, 22:38 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Święty Józef postawa pokornego sługi

Post autor: Dezerter » 2022-12-30, 23:41

Arek pisze: 2022-12-30, 22:36 Często zastanawiałem się co się z Nim stało? Ile miał lat Jezus jak zmarł Józef? Dlaczego tak mało jest w opisach o tym Świętym? On był cichym Świętym, gdzieś na uboczu. Zapewne znał Swoją rolę. Był opiekunem Maryi i Jezusa, więc czuwał nad ich bezpieczeństwem. W tamtych czasach mężczyzna odgrywał chyba kluczową pierwszą rolę i w rodzinie i społeczeństwie. Dlaczego Józef nie był bardziej widoczny?
Nigdy Józefa nie uważałem za sługę, ty zresztą też nie ;) , bo w opisie pada - zgodnie z faktami:
- opiekun
- głowa rodziny, mąż i ojciec
Kiedyś sprawdzałem i w NT jest więcej o Józefie niż Maryi (niech mnie ktoś poprawi)
Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Mt 1, 19
Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, Mt 1, 24

Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda?Mt 13, 55

do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.Łk 1, 27
Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.Mt 1, 16

Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie.Łk 2, 16

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono.Łk 2, 33

Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie.Łk 2, 48

Sam zaś Jezus rozpoczynając swoją działalność miał lat około trzydziestu. Był, jak mniemano, synem Józefa, syna Helego,Łk 3, 23

A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: Czy nie jest to syn Józefa?Łk 4, 22

Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy - Jezusa, syna Józefa z Nazaretu.J 1, 45

I mówili: Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy? Jakżeż może On teraz mówić: Z nieba zstąpiłem.J 6, 42
Gdy oni odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić.Mt 2, 13

A gdy Herod umarł, oto Józefowi w Egipcie ukazał się anioł Pański we śnie,Mt 2, 19
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 00:00 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Święty Józef postawa pokornego sługi

Post autor: Susanna » 2022-12-31, 07:38

W tej książce pisze dużo o św. Józefie. Tu też nie została przytoczona data śmierci św. Józefa. Przypuszcza się że "prawdopodobnie zmarł on przed śmiercią Pana Jezusa bo gdyby żył, byłby zapewne pod Krzyżem z Maryją"


-------------


Obrazek
Obrazek

----------


Obrazek



ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 2022-12-31, 07:44 przez Susanna, łącznie zmieniany 2 razy.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2169
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Święty Józef postawa pokornego sługi

Post autor: Arek » 2022-12-31, 08:34

Dezerter pisze: 2022-12-30, 23:41
Arek pisze: 2022-12-30, 22:36 Często zastanawiałem się co się z Nim stało? Ile miał lat Jezus jak zmarł Józef? Dlaczego tak mało jest w opisach o tym Świętym? On był cichym Świętym, gdzieś na uboczu. Zapewne znał Swoją rolę. Był opiekunem Maryi i Jezusa, więc czuwał nad ich bezpieczeństwem. W tamtych czasach mężczyzna odgrywał chyba kluczową pierwszą rolę i w rodzinie i społeczeństwie. Dlaczego Józef nie był bardziej widoczny?
Nigdy Józefa nie uważałem za sługę, ty zresztą też nie ;) , bo w opisie pada - zgodnie z faktami:
- opiekun
- głowa rodziny, mąż i ojciec
Kiedyś sprawdzałem i w NT jest więcej o Józefie niż Maryi (niech mnie ktoś poprawi)
Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Mt 1, 19
Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, Mt 1, 24

Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda?Mt 13, 55

do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.Łk 1, 27
Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.Mt 1, 16

Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie.Łk 2, 16

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono.Łk 2, 33

Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie.Łk 2, 48

Sam zaś Jezus rozpoczynając swoją działalność miał lat około trzydziestu. Był, jak mniemano, synem Józefa, syna Helego,Łk 3, 23

A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: Czy nie jest to syn Józefa?Łk 4, 22

Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy - Jezusa, syna Józefa z Nazaretu.J 1, 45

I mówili: Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy? Jakżeż może On teraz mówić: Z nieba zstąpiłem.J 6, 42
Gdy oni odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić.Mt 2, 13

A gdy Herod umarł, oto Józefowi w Egipcie ukazał się anioł Pański we śnie,Mt 2, 19
Sługa Boży.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Święty Józef postawa pokornego sługi

Post autor: Andej » 2022-12-31, 09:22

Arek pisze: 2022-12-30, 22:36 Dlaczego Józef nie był bardziej widoczny?
Sądzę, że na to pytanie daje , niejako, odpowiedź Łk 17.9-10 Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: "Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać"».
Sługa jest niezauważalny. Ma wykonać swoje obowiązki. Zarówno te traktowane pogardliwie, jak i te najbardziej zaszczytne. Służenie jest forma miłości. Zauważcie, że kapłaństwo jest zarówno służebne, jak i królewskie. Rola władcy jest w dużej mierze rola służebną. A etymologia słowa minister też jednoznaczna. Mateusz też dorzuca swoje 3 grosze. Mt 6.5-6 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Na tym polega służba. Na spełnianiu zadań, zobowiązań. A nie na szukaniu chwały i rozgłosu.
A Józef tak czynił. Służył Jezusowi i Maryli. Służył opieką, miłością, bezpieczeństwem. Utrzymywał Rodzinę. Decydujące o Rodzinie działanie podejmował na polecenie Boga. I wypełniał jak najlepiej.
To przykład służenie dla nas. Zwłaszcza dla ojców i mężów. Umiejętność służenie dobru rodziny. W przeciwieństwie do postawy macho czy samca alfa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”