Przemyślenia - Black Fox

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: Hildegarda » 2023-01-03, 18:05

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-03, 18:02 Aha, czyli kolejny kanał youtube. Bez komentarza.
Przecież Ty też nagrywasz na you tube, więc nie wiem jak mam to rozumieć :-\
Ostatnio zmieniony 2023-01-03, 18:08 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 18:24

Albertus pisze: 2023-01-03, 16:33 Zdaje się że nie nadążam i pojmuję twoich błyskotliwych, zapewne, myśli. Czy możesz prościej wyjaśnić o co ci chodzi?
(nie są aż tak [zapewne] błyskotliwe)
Tak się zastanawiam.
Bez wiedzy o Objawieniu trudno rozeznać doświadczenie wewnętrzne. Lecz to chyba doświadczenie wewnętrzne nadaje siłę wierze w objawienie.

Dodano po 6 minutach 28 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-03, 16:40 @sądzony - to, że nie możemy do końca poznać i rozumieć Boga nie oznacza ani, że nic o Nim nie wiemy, ani też, że każda własna interpretacja jest równie dobra jak odwieczne nauczanie Kościoła.
#-o
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-03, 16:40 Problem też w tym, że dobierasz sobie takich (a myślę, że nawet nie całość - tylko takie ich wypowiedzi, które akurat dogadzają Twojemu widzeniu świata ).
Tak działa "ego" każdego z nas.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: Albertus » 2023-01-03, 18:41

sądzony pisze: 2023-01-03, 18:24
Albertus pisze: 2023-01-03, 16:33 Zdaje się że nie nadążam i pojmuję twoich błyskotliwych, zapewne, myśli. Czy możesz prościej wyjaśnić o co ci chodzi?
(nie są aż tak [zapewne] błyskotliwe)
Tak się zastanawiam.
Bez wiedzy o Objawieniu trudno rozeznać doświadczenie wewnętrzne. Lecz to chyba doświadczenie wewnętrzne nadaje siłę wierze w objawienie.
Tak. Pod warunkiem że to doświadczenie wewnętrzne wynika z publicznego Objawienia Bożego i jest temu Objawieniu podporządkowane.

Jeśli to subiektywne, wewnętrzne doświadczenie Boga byłoby sprzeczne, a tym bardziej gdyby stało w opozycji do Objawienia publicznego danego nam przez Boga, to albo to subiektywne doświadczenie osobiste nie miałoby w sobie nic nadnaturalnego( co moim zdaniem bardziej prawdopodobne) albo nie pochodziłoby od Boga( a wiemy że szatan potrafi świetnie podszywać się pod anioła światłości).

Kryterium oceny tego czy jakieś osobiste, subiektywne doświadczenie pochodzi od Boga jest to czy jest zgodne z Objawieniem publicznym a nie odwrotnie.

Subiektywne indywidualne doświadczenia osobiste nie mogą być kryterium oceny Objawienia Bożego.

Dodano po 2 minutach 33 sekundach:
sądzony pisze: 2023-01-03, 18:30
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-03, 16:40 Problem też w tym, że dobierasz sobie takich (a myślę, że nawet nie całość - tylko takie ich wypowiedzi, które akurat dogadzają Twojemu widzeniu świata ).
Tak działa "ego" każdego z nas.
Tylko że chrześcijanin to osoba która pozwala, a przynajmniej powinna pozwalać aby to Objawienie Boże kształtowało jego widzenie świata a nie odwrotnie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 18:51

Albertus pisze: 2023-01-03, 16:46 Ale co niby jest tym nauczaniem Kościoła?
Przecież to Ty się na nie powołujesz :-?
Albertus pisze: 2023-01-03, 16:46 Tylko dlaczego to przytaczasz? Że niby miałyby te słowa ś Efrema stać w opozycji do tego co ja wcześniej napisałem?
Albertus pisze: 2023-01-02, 20:58 A takie objawienie jest zawarte w Biblii tylko trzeba ją umieć czytać.
Myślałem, że jest jakieś szczególne „czytanie”, by odczytać Objawienie.
Moim zdaniem odczytanie Objawienia nie należy do najtrudniejszych.
Trudniejsze jest chyba czytanie siebie i swego życia Słowem Bożym, nadawanie Mu Ciała.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: Hildegarda » 2023-01-03, 18:51

sądzony pisze: 2023-01-03, 18:30
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-03, 16:40 Problem też w tym, że dobierasz sobie takich (a myślę, że nawet nie całość - tylko takie ich wypowiedzi, które akurat dogadzają Twojemu widzeniu świata ).
Tak działa "ego" każdego z nas.
Sądzony, ale tu akurat ego nie ma żadnego znaczenia, bo Marek odnosi się po prostu do wiedzy historycznej i jego zarzuty są bezpodstawne że coś sobie dobieram. Nie jestem historyczką i opieram się na wiedzy ludzi wykształconych czy lepiej obeznanych w tym temacie, podawałam tutaj różne treści historyczne, które spotykały się z obśmianiem, ale nie podano w zamian nic lepszego, żadnych źródeł, które miałyby te treści obalić lub wykazać błąd, a pojawiały się też argumenty (już nie pamiętam czy ze strony Marka czy Krystiana), że wykształcenie to nie wszystko i wcale nie decyduje o tym, że oni mają rację. Uważam, że jeśli ktoś tu ma problem z ego, to osoby, które nie mając żadnego wykształcenia w tym temacie, uważają, że posiadają większą wiedzę i ośmieszają ludzi z doktoratami, wykładowców na uczelniach, bez podawania jakichkolwiek rzeczowych argumentów wykazujących błąd.


A dla wiedzy Marka jeszcze dodam, że nigdy nie sięgałabym po "podejrzane książki", gdybym wcześniej przez rok czasu nie pisała na grupie "Biblistyka i badania nad chrześcijaństwem", gdzie właśnie rozpracowują Biblię od strony naukowej. Zanim tam trafiłam, miałam radykalne, bilbijne podejście w wersji protestanckiej, więc tym bardziej nieprawdą jest, że ja sobie coś dopasowuję do swoich poglądów, bo akurat było odwrotnie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 18:55

Albertus pisze: 2023-01-03, 18:43 Subiektywne indywidualne doświadczenia osobiste nie mogą być kryterium oceny Objawienia Bożego.
Nie kryterium, a swego rodzaju "wypełnieniem".
Objawienie przestaje być wiedzą, informacją, historyjką, mitem, opowieścią, a staje się rzeczywistością obecną.

Dodano po 25 minutach 39 sekundach:
Hildegarda pisze: 2023-01-03, 18:51 Sądzony, ale tu akurat ego nie ma żadnego znaczenia, bo Marek odnosi się po prostu do wiedzy historycznej i jego zarzuty są bezpodstawne że coś sobie dobieram. Nie jestem historyczką i opieram się na wiedzy ludzi wykształconych czy lepiej obeznanych w tym temacie, podawałam tutaj różne treści historyczne, które spotykały się z obśmianiem, ale nie podano w zamian nic lepszego, żadnych źródeł, które miałyby te treści obalić lub wykazać błąd, a pojawiały się też argumenty (już nie pamiętam czy ze strony Marka czy Krystiana), że wykształcenie to nie wszystko i wcale nie decyduje o tym, że oni mają rację. Uważam, że jeśli ktoś tu ma problem z ego, to osoby, które nie mając żadnego wykształcenia w tym temacie, uważają, że posiadają większą wiedzę i ośmieszają ludzi z doktoratami, wykładowców na uczelniach, bez podawania jakichkolwiek rzeczowych argumentów wykazujących błąd.
Ok. Masz rację. Tak działają mechanizmy obronne osobowości.
Ja osobiście od dłuższego czasu widzę, że czytając książkę, zakreślam treści i zaginam strony w miejscach, które potwierdzają moje „ego”, a odczuwam swego rodzaju frustrację czytając treści przeczące mojemu „ego”.

Gdy ktoś kogoś cytuje lub do kogoś się odnosi, a to „coś” cię potwierdza szukasz cytowanego i czytasz go i tak dalej.

Ego jest pajęczyną. Siecią utkaną przez informację. Jest największym uświadomionym kompleksem.
Dlatego tak ważne jest to czego nie znosisz, nienawidzisz, czego się boisz, z czym się nie zgadzasz. Bez tego nie ma integracji…, ale nie wżne.
Hildegarda pisze: 2023-01-03, 18:51 A dla wiedzy Marka jeszcze dodam, że nigdy nie sięgałabym po "podejrzane książki", gdybym wcześniej przez rok czasu nie pisała na grupie "Biblistyka i badania nad chrześcijaństwem", gdzie właśnie rozpracowują Biblię od strony naukowej. Zanim tam trafiłam, miałam radykalne, bilbijne podejście w wersji protestanckiej, więc tym bardziej nieprawdą jest, że ja sobie coś dopasowuję do swoich poglądów, bo akurat było odwrotnie.
Bym Cię nigdy o to nie podejrzewał :)
A mi, jak wyżej wspomniałem, się zdarza B-)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: Hildegarda » 2023-01-03, 19:29

sądzony pisze: 2023-01-03, 19:21 Bym Cię nigdy o to nie podejrzewał :)
O radykalizm biblijny? No byś mnie widział na początku zaraz po nawróceniu, to byłam bardziej wojownicza niż Wasze apologety :p
Dużo zawdzięczam właśnie temu historykowi katolickiemu, Dawidowi, bo prowadzi grupę zajmującą się biblistyką i pomaga wyrwać się z radykalizmu, spojrzeć na Biblię i chrześcijaństwo bardziej naukowo.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 19:42

Hildegarda pisze: 2023-01-03, 19:29
sądzony pisze: 2023-01-03, 19:21 Bym Cię nigdy o to nie podejrzewał :)
O radykalizm biblijny? No byś mnie widział na początku zaraz po nawróceniu, to byłam bardziej wojownicza niż Wasze apologety :p
Dużo zawdzięczam właśnie temu historykowi katolickiemu, Dawidowi, bo prowadzi grupę zajmującą się biblistyką i pomaga wyrwać się z radykalizmu, spojrzeć na Biblię i chrześcijaństwo bardziej naukowo.
O to:
Hildegarda pisze: 2023-01-03, 18:51 ... więc tym bardziej nieprawdą jest, że ja sobie coś dopasowuję do swoich poglądów, bo akurat było odwrotnie.
Mi zdarza się nieświadomie a czasem chyba i świadomie "dopasowywać coś" do swoich poglądów.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: Hildegarda » 2023-01-03, 19:51

sądzony pisze: 2023-01-03, 19:42 Mi zdarza się nieświadomie a czasem chyba i świadomie "dopasowywać coś" do swoich poglądów.
Myślałam, że o radykalizm :)
Co do poglądów, to mi tu oczywiście chodzi konkretnie o te historyczne, nie mam żadnego powodu, żeby coś dopasowywać, czerpię z tego co jest ogólnie dostępne

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 20:03

Hildegarda pisze: 2023-01-03, 19:51 Co do poglądów, to mi tu oczywiście chodzi konkretnie o te historyczne, nie mam żadnego powodu, żeby coś dopasowywać, czerpię z tego co jest ogólnie dostępne
Nie wypowiadam się na tematy historyczne, bo nie mam o nich pojęcia.
"Poglądy historyczne" ... hmmm ... no właśnie, "poglądy" czy "fakty".
Dla mnie to zbyt względne, zależne ..., chwiejne ...

Osobiście nie potrzebuję dowodu na to, że Jezus żył.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: Dezerter » 2023-01-03, 20:07

Skradliście Lisowi wątek :( , wydzielił bym ale co i komu?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: Albertus » 2023-01-03, 20:12

sądzony pisze: 2023-01-03, 19:21
Albertus pisze: 2023-01-03, 18:43 Subiektywne indywidualne doświadczenia osobiste nie mogą być kryterium oceny Objawienia Bożego.
Nie kryterium, a swego rodzaju "wypełnieniem".
Objawienie przestaje być wiedzą, informacją, historyjką, mitem, opowieścią, a staje się rzeczywistością obecną.
Tak.Jeśli masz na myśli doświadczenie działania Boga w historii swojego życia tak jak mieli je na przykład Abraham czy Jakub a przede wszystkim apostołowie.

Myślałem jednak że piszesz nie o takim doświadczeniu Boga tylko o odkrywaniu Boga w swoim wnętrzu - sercu i umyśle.Wtedy oczywiście nie.
Ostatnio zmieniony 2023-01-03, 20:14 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: Hildegarda » 2023-01-03, 20:35

sądzony pisze: 2023-01-03, 20:03 "Poglądy historyczne" ... hmmm ... no właśnie, "poglądy" czy "fakty".
Dla mnie to zbyt względne, zależne ..., chwiejne ...
Tak, masz rację, historia nie jest nauką ścisłą, więc jest chwiejna, no ale jest główny nurt, gdzie przekazywane są podobne treści, niezależnie czy dotyczy to wierzących czy niewierzących historyków. Cały czas są też nowe odkrycia, które rzucają nowe światło, ta wiedza cały czas się rozwija.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: sądzony » 2023-01-04, 08:30

Albertus pisze: 2023-01-03, 20:12
sądzony pisze: 2023-01-03, 19:21
Albertus pisze: 2023-01-03, 18:43 Subiektywne indywidualne doświadczenia osobiste nie mogą być kryterium oceny Objawienia Bożego.
Nie kryterium, a swego rodzaju "wypełnieniem".
Objawienie przestaje być wiedzą, informacją, historyjką, mitem, opowieścią, a staje się rzeczywistością obecną.
Tak.Jeśli masz na myśli doświadczenie działania Boga w historii swojego życia tak jak mieli je na przykład Abraham czy Jakub a przede wszystkim apostołowie.

Myślałem jednak że piszesz nie o takim doświadczeniu Boga tylko o odkrywaniu Boga w swoim wnętrzu - sercu i umyśle.Wtedy oczywiście nie.
Wydaj mi się, że nie doświadczysz działania Boga w historii swego życia jeżeli poprzez wewnętrzne działanie Ducha Świętego nie zbliżysz się w Chrystusie do Boga.

Dodano po 4 minutach 1 sekundzie:
Hildegarda pisze: 2023-01-03, 20:35
sądzony pisze: 2023-01-03, 20:03 "Poglądy historyczne" ... hmmm ... no właśnie, "poglądy" czy "fakty".
Dla mnie to zbyt względne, zależne ..., chwiejne ...
Tak, masz rację, historia nie jest nauką ścisłą, więc jest chwiejna, no ale jest główny nurt, gdzie przekazywane są podobne treści, niezależnie czy dotyczy to wierzących czy niewierzących historyków. Cały czas są też nowe odkrycia, które rzucają nowe światło, ta wiedza cały czas się rozwija.
Zgadzam się. Również my jako osobowości się zmieniamy, a przynajmniej powinniśmy. Relacja "Bóg - ja - świat (- Bóg)" to ciągły proces zmieniający perspektywę. Więc są przynajmniej 2 zasadnicze zmienne :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przemyślenia - Black Fox

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-08, 01:11

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-03, 16:40 Inna rzecz, że trochę sobie wycierasz buzię nazwiskami jakie podajesz. Owszem, każdy historyk się myli - ci z powyższej listy mojej "półeczki" także. I zapewne ci Twoi także od czasu do czasu piszą czy mówią głupstwa, ale nie sądzę, by pisali ich tyle, ile im przypisujesz :))
Postanowiłem sprawdzić. Dziś wysłuchałem dwu wykładów Marcina Majewskiego i... jest bardzo w porządku. Ciekawe, co by powiedział na "rewelacje" Hildegardy... ;)

Powiem więcej - to chyba najlepsze dwa wykłady n.t.Księgi Rodzaju jakie słyszałem.
Mówił też na temat rzekomych "błędów" w Biblii - i mówił dokładnie to co ja w tym artykule http://analizy.biz/marek1962/objawienie.pdf
Oczywiście, Jego wypowiedź jest znacznie dokładniejsza i bardziej kompetentna niż moja.
Z czystym sercem polecam:


ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”