Te słowa są wciąż żywe

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2165
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Te słowa są wciąż żywe

Post autor: Arek » 2023-01-03, 09:29

Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową*; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy*. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. 38 Kto nie bierze swego krzyża*, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. 39 Kto chce znaleźć swe życie, straci je. A kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
Dodano po 1 minucie 44 sekundach:
Te słowa są nadal aktualne i mają miejsce, tam gdzie Jezus się pojawia.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Te słowa są wciąż żywe

Post autor: AdamS. » 2023-01-03, 09:58

Arek pisze: 2023-01-03, 09:31 Te słowa są nadal aktualne i mają miejsce, tam gdzie Jezus się pojawia.
One wychodzą naprzeciw pokusie zagnieżdżenia się w tym świecie poprzez budowanie poprawnych relacji za wszelką cenę. Zjawisko tak silne dziś w całym świecie Zachodu. Pokój za wszelką cenę, tolerancja wszystkiego za cenę najwyższych wartości...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Te słowa są wciąż żywe

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 10:02

A ja widzę jeszcze pokusę "zagnieżdżenia się" w swoim "ego". Szczególnie w tych jakże radosnych słowach:
"Kto chce znaleźć swe życie, straci je. A kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Te słowa są wciąż żywe

Post autor: Andej » 2023-01-03, 10:27

AdamS. pisze: 2023-01-03, 09:58 One wychodzą naprzeciw pokusie zagnieżdżenia się w tym świecie poprzez budowanie poprawnych relacji za wszelką cenę. Zjawisko tak silne dziś w całym świecie Zachodu. Pokój za wszelką cenę, tolerancja wszystkiego za cenę najwyższych wartości...
Poprawnych w treści? Czy ino z pozoru?
Uśmiech, pozdrowienie i betonowy mur chroniący przed wkraczaniem we własne życie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2165
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Te słowa są wciąż żywe

Post autor: Arek » 2023-01-03, 10:31

AdamS. pisze: 2023-01-03, 09:58
Arek pisze: 2023-01-03, 09:31 Te słowa są nadal aktualne i mają miejsce, tam gdzie Jezus się pojawia.
One wychodzą naprzeciw pokusie zagnieżdżenia się w tym świecie poprzez budowanie poprawnych relacji za wszelką cenę. Zjawisko tak silne dziś w całym świecie Zachodu. Pokój za wszelką cenę, tolerancja wszystkiego za cenę najwyższych wartości...
Te słowa chyba nie dotyczą Tego co napisałeś, tak mi się wydaje, piszesz o innej sytuacji. Jeśli człowiek prawdziwe wróci do Jezusa, zaczyna się zgrzyt wśród najbliższych tej osoby. Ich światopogląd i subiektywne podejście do wiary odbiega od tego co Jezus mówi. Zapytałem ostatnio żonę, czy jakby dziś Jezus był z nami cieleśnie to czy puściła by mnie, abym mógł pójść za Nim. Odpowiedziała, no wiesz jakby przyszedł i bym Go poznała to pewnie tak. Uśmiechnąłem się. Te słowa oddają jak dziś jesteśmy w innym miejscu i jak nie dosłownie odbieramy Swoją wiarę. Może zbyt odległe to było, żeby było naprawdę żywe dziś. Zadawałem sobie pytanie co teraz będzie z moim życiem Panie, gdy mnie dotknąłeś? Słuchaj żony ona Ci powie. No i co słucham i ją bardzo KOCHAM. Czyż to nie jest piękne? Kocham jak nigdy wcześniej :)

Dodano po 15 minutach 2 sekundach:
O gawędziarz mi wskoczył. Żona też mi mówi, że za dużo mówię.
Ostatnio zmieniony 2023-01-03, 10:45 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Te słowa są wciąż żywe

Post autor: sądzony » 2023-01-03, 10:47

Arek pisze: 2023-01-03, 10:31
AdamS. pisze: 2023-01-03, 09:58
Arek pisze: 2023-01-03, 09:31 Te słowa są nadal aktualne i mają miejsce, tam gdzie Jezus się pojawia.
One wychodzą naprzeciw pokusie zagnieżdżenia się w tym świecie poprzez budowanie poprawnych relacji za wszelką cenę. Zjawisko tak silne dziś w całym świecie Zachodu. Pokój za wszelką cenę, tolerancja wszystkiego za cenę najwyższych wartości...
Te słowa chyba nie dotyczą Tego co napisałeś, tak mi się wydaje, piszesz o innej sytuacji....
"Jakiż umysł jest zdolny zgłębić choćby jedną z twych wypowiedzi, o Panie; część tylko z tego do nas dociera, reszta pozostaje niewyczerpana, podobnie jak u spragnionych pijących u źródła, albowiem wielorako można odbierać słowo; w zależności od tego, jakie się ma przygotowanie i bystrość umysłu, słowo to posiada różne odcienie. Także ten, który je odbiera, to właśnie dostrzega, co mu odpowiada. (...) Tak więc który z tego skarbca cokolwiek zaczerpnie, niech nie sądzi, że słowo to zawiera tylko to, co on w nim znalazł."

św. Efrem
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Te słowa są wciąż żywe

Post autor: AdamS. » 2023-01-03, 11:00

Andej pisze: 2023-01-03, 10:27
AdamS. pisze: 2023-01-03, 09:58 One wychodzą naprzeciw pokusie zagnieżdżenia się w tym świecie poprzez budowanie poprawnych relacji za wszelką cenę. Zjawisko tak silne dziś w całym świecie Zachodu. Pokój za wszelką cenę, tolerancja wszystkiego za cenę najwyższych wartości...
Poprawnych w treści? Czy ino z pozoru?
Uśmiech, pozdrowienie i betonowy mur chroniący przed wkraczaniem we własne życie.
Oczywiście, że z pozoru. Poprawność polityczna, poprawność ideologiczna - słowem to wszystko, co ma się stać narzędziem pokoju i jedności za wszelką cenę, a co w rezultacie staje się ich przeciwieństwem. Wspomniany przez Ciebie "uśmiech i betonowy mur" to dobra ilustracja konformistycznie pojmowanej zgody.

Dodano po 5 minutach 34 sekundach:
Arek pisze: 2023-01-03, 10:46 Te słowa chyba nie dotyczą Tego co napisałeś, tak mi się wydaje, piszesz o innej sytuacji. Jeśli człowiek prawdziwe wróci do Jezusa, zaczyna się zgrzyt wśród najbliższych tej osoby. Ich światopogląd i subiektywne podejście do wiary odbiega od tego co Jezus mówi.
Arku, myślę, że w istocie te słowa mają znacznie szerszy zakres, niż rozumiane dosłownie - z odniesieniem do najbliższych: dzieci, żony i matki. Tu również się czuje odniesienie do społeczności, w której się żyje, do aktualnej cywilizacji, która w każdym czasie narzuca coś sprzecznego z Ewangelią.

ODPOWIEDZ