Modlitwa do diabła w litani loretańskiej?

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
ODPOWIEDZ
Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Modlitwa do diabła w litani loretańskiej?

Post autor: Dzik » 2023-01-03, 22:26

Oglądałem serial na netflixie o takiej Sabrinie może ktoś też oglądał to kojarzy i skojarzyła mi się jedna rzecz w tym serialu lucyfer jest nazywany gwiazdą zaranną a w litani loretańskiej jest zwrot "gwiazdo zaranna módl się za nami" więc czy chodzi tu o Lucyfera a jeśli tak to po co dali taki zwrot w litanii
Ostatnio zmieniony 2023-01-03, 22:32 przez Dzik, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5986
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Modlitwa do duabła w litani loretańskiej?

Post autor: Albertus » 2023-01-03, 22:34

Dzik pisze: 2023-01-03, 22:26 Oglądałem serial na netflixie o takiej Sabrinie może ktoś też oglądał to kojarzy i skojarzyła mi się jedna rzecz w tym serialu lucyfer jest nazywany gwiazdą zaranną a w litani loretańskiej jest zwrot "gwiazdo zaranna módl się za nami" więc czy chodzi tu o Lucyfera a jeśli tak to po co dali taki zwrot w litanii
A jak szatana ktoś nazwie lwem to już nie można Chrystusa nazwać lwem?

Chrystus zresztą też jest nazywany gwiazdą zaranną.

Poza tym to nie wiem czy wiesz ale był też święty Lucyfer...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lucyfer_z_Cagliari
Ostatnio zmieniony 2023-01-03, 22:34 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Modlitwa do duabła w litani loretańskiej?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-03, 22:44

Albertus pisze: 2023-01-03, 22:34
Dzik pisze: 2023-01-03, 22:26 Oglądałem serial na netflixie o takiej Sabrinie może ktoś też oglądał to kojarzy i skojarzyła mi się jedna rzecz w tym serialu lucyfer jest nazywany gwiazdą zaranną a w litani loretańskiej jest zwrot "gwiazdo zaranna módl się za nami" więc czy chodzi tu o Lucyfera a jeśli tak to po co dali taki zwrot w litanii
A jak szatana ktoś nazwie lwem to już nie można Chrystusa nazwać lwem?

Chrystus zresztą też jest nazywany gwiazdą zaranną.

Poza tym to nie wiem czy wiesz ale był też święty Lucyfer...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lucyfer_z_Cagliari
Czy można go wybrać na bierzmowaniu jako swojego patrona i wziąć od niego imię?
Ostatnio zmieniony 2023-01-03, 22:44 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Modlitwa do duabła w litani loretańskiej?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-03, 23:36

„Ja, Jezus, posłałem mojego anioła, by wam zaświadczyć o tym, co dotyczy Kościołów. Jam jest Odrośl i Potomstwo Dawida, Gwiazda świecąca, poranna.”/Ap 22,16/
Już sam kontekst określenia „Gwiazda” może budzić wątpliwości; czy chodzi o tytuł o charakterze wyłącznym (bo z pewnością sąsiednie określenia „Odrośl i Potomstwo Dawida” odnieść można do bardzo wielu osób) czy po prostu jest to fragment wychwalający Jezusa (a nie nadający Mu jakieś dogmatyczne imiona).
Pismo w kilku miejscach podaje określenia związane z gwiazdą czy zorzą poranną: Joel 2,2 nazywa tak lud Izraela, Izajasz porównuje do zorzy światło sprawiedliwego (Iz 58,8 "Wtedy twoja światłość zabłyśnie jak jutrznia, a twoje rany zabliźnią się szybko. Twoja sprawiedliwość będzie szła przed tobą a chwała Pana iść będzie za tobą.") a także sprawiedliwość odkupionej Jerozolimy (Iz 62,1 "O Syjonie nigdy mówić nie przestanę i nigdy nie spocznę w Jerozolimy sprawie. Aż zajaśnieje jej sprawiedliwość jak jutrzenka, a jej zbawienie płonąć będzie jak pochodnia."). Dość tajemnicze jest stwierdzenie w Ap 2,28 o tym że człowiek który wytrwa otrzyma od Boga gwiazdę poranną.
W Syr 50,1-13 Szymon, syn Oniasza zostaje wprost porównany do gwiazdy zarannej "Był jak gwiazda poranna pośród obłoków albo jak księżyc w swej niezrównanej pełni.".
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-03, 22:44 Czy można go wybrać na bierzmowaniu jako swojego patrona i wziąć od niego imię?
Pod warunkiem, że nie robi się tego dla hecy.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Modlitwa do diabła w litani loretańskiej?

Post autor: Nenderen » 2023-01-04, 05:08

Myślę że to jak z krzyżem celtyckim czyli rezygnacją z rzeczy obiektywnie dobrej by nie wywołać zgorszenia. Był taki święty faktycznie, ale ponieważ wybór jego imienia na bierzmowanie może inspirować rówieśników bierzmowanego do bluźnierczych żartów z wiary lepiej tego imienia nie wybierać.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Modlitwa do diabła w litani loretańskiej?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-04, 05:22

dlatego swego czasu byla wersja imienia dla tego osobnika czyli lucyper . Tracacy swiatło.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Modlitwa do diabła w litani loretańskiej?

Post autor: sądzony » 2023-01-04, 20:53

Pejoratywne znacznie "niosącego światło" to średniowiecze.

"Lucyfer [z łac. – niosący światło[1]; lucem biernik od lux (światło) + ferre (nieść); heb. הֵילֵל – Gwiazda Poranna], także Lucyper [fer zamieniono na per – od łac. perdere (stracić)] – we współczesnej oraz późnośredniowiecznej myśli chrześcijańskiej jeden z upadłych aniołów."


i chodzi o Wenus

"W starożytnym Rzymie termin ten stosowany był przez astrologów do określenia Gwiazdy Porannej, czyli planety Wenus widocznej nad horyzontem przed wschodem Słońca. Słowo było najprawdopodobniej dosłownym tłumaczeniem greckich eosphoros (εώσφορος) – „niosący świt” lub phosphoros (φώσφορος) – „niosący światło”[2], „nosiciel światła”[3]."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lucyfer
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ