Niewolnik

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2379
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Niewolnik

Post autor: Arek » 2023-01-04, 12:21

Zagadnienie dość ciekawe. Dziś przyszła do mnie myśl z tą kwestią związana. Czy będąc zniewolonym mogę mieć wybór. W myśli dostałem odpowiedź - tak. Drugie pytanie, czy niewolnik Chrystusa jest wolny w swoich wyborach. Odpowiedź też brzmi tak. Będąc Jego niewolnikiem wypełniam Jego wolę, to jest coś więcej niż zawiera to słowo. Jestem otwarty wtedy na Jego Miłość. Np. niegdyś niewolnik ciemnoskóry był zmuszany przez jasnoskórego pana do poddania mu się i jemu służenie. Zapewne było wiele postaw niewolników jedni byli buntownikami w takiej sytuacji inni znaleźli się w tym i wiernie służyli. Dzięki temu czuli pewnego rodzaju bezpieczeństwo, pewien ład. Nie wiem czy tak było ale czuję, że mogło być. Myślę, że jest to pewnego rodzaju alegoria to jak my służymy drugiemu człowiekowi wypełniajac Wolę Boga. Możecie odnieść się w tej kwestii. Chodzi mi o wymiar, głębszy sens niewolnika. Tzn. komu chcę służyć?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Niewolnik

Post autor: Andej » 2023-01-04, 12:40

Uważam, że nie. Podejmując obligatoryjną decyzję dobrowolnie i świadomie ograniczamy swoją decyzyjność. To sa konsekwencje. Jeśli nie, to decyzja była fałszywa.
Wydaje mi się, że warto to odnieść do przekłuwania ucha, w czasach opisywanych w Ewangelii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Niewolnik

Post autor: sądzony » 2023-01-04, 13:27

Arek pisze: 2023-01-04, 12:21 ... czy niewolnik Chrystusa jest wolny w swoich wyborach. ...
O ile wciąż wybiera bycie niewolnikiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Niewolnik

Post autor: Ate » 2023-01-04, 14:31

Zazwyczaj używa się tego określenia w kontekście frazy: ODDAĆ SIĘ W NIEWOLĘ CHRYSTUSOWI - czyli widać tutaj osobistą decyzję, własny akt woli - spokojnie, Chrystus nie chce zarzucać na ciebie lassa jak kowboj na dzikiego mustanga :P

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Niewolnik

Post autor: AdamS. » 2023-01-04, 15:08

Ate pisze: 2023-01-04, 14:31 Zazwyczaj używa się tego określenia w kontekście frazy: ODDAĆ SIĘ W NIEWOLĘ CHRYSTUSOWI - czyli widać tutaj osobistą decyzję, własny akt woli - spokojnie, Chrystus nie chce zarzucać na ciebie lassa jak kowboj na dzikiego mustanga :P
Dokładnie. To niewolnictwo jest czystym aktem woli, podejmowanym każdego dnia (a właściwie w każdej chwili) na nowo. Paradoks tej niewoli tkwi więc w tym, że wyzbywamy się SWAWOLI (swej woli) na rzecz woli Bożej, ale nie poprzez przymus, lecz wolny wybór. Sam Jezus przecież mówi do uczniów: "Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego." (J 15,15) A przecież w przyjaźni istnieje nie tylko wolność, ale i wzajemność.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”