jak to jest z tą moditwą - czy Bogu się podoba, że Go o coś prosimy, czy nie.

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: jak to jest z tą moditwą - czy Bogu się podoba, że Go o coś prosimy, czy nie.

Post autor: Morkej » 2023-02-27, 16:56

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-02-27, 14:29 Czy ta myśl Piusa X jest wciąż aktualna?
Wydaje mi się, że tak. Papież Benedykt (wtedy jeszcze kardynał) w jednym z wywiadów dla Zenit powiedział: "Wiara jako taka jest zawsze taka sama. Dlatego katechizm św. Piusa X zawsze zachowuje swoją wartość. Zmieniać się może jednak sposób przekazywania treści wiary."
Czyli zacytowane przez Ciebie zdanie wciąż jest aktualne.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: jak to jest z tą moditwą - czy Bogu się podoba, że Go o coś prosimy, czy nie.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-27, 17:37

Nie podnośmy luźnej - choć ładnej - mysli autora do rangi prawdy wiary.

Siostra

Re: jak to jest z tą moditwą - czy Bogu się podoba, że Go o coś prosimy, czy nie.

Post autor: Siostra » 2023-03-02, 08:37

U Izajasza czytamy słowo Boga, że choćbyśmy mnożyli nasze modlitwy, Bóg nas nie wysłucha, bo ręce nasze pełne są krwi, bo dusze nasze pełne są grzechów. Z kolei u Jeremiasza znajduje się Boże pouczenie, jakie warunki powinniśmy spełnić, ażeby Bóg nas wysłuchał: „Będziecie Mnie wzywać, a Ja was wysłucham. Będziecie Mnie szukać i znajdziecie Mnie, albowiem będziecie Mnie szukać z całego serca” (Jr 29,12n).

A więc nasz problem sam się rozwiązuje. Nasza modlitwa wtedy jest prawdziwa, kiedy do Boga zwracamy się naprawdę jak do Boga, tzn. w całkowitym zawierzeniu się Jemu, a zarazem z pragnieniem wyrzucania z siebie wszystkiego, co jest niezgodne z Jego wolą. Zatem jeśli niekiedy Pana Boga trzeba prosić długo, to nie dlatego, że lubi On być długo proszony, ale dlatego, że dokonuje się w ten sposób nasze duchowe dojrzewanie. Jeśli tylko nasza modlitwa jest naprawdę modlitwą, a nie próbą narzucania Bogu naszej woli.
o. Jacek Salij OP
Ostatnio zmieniony 2023-03-02, 16:14 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: jak to jest z tą moditwą - czy Bogu się podoba, że Go o coś prosimy, czy nie.

Post autor: sądzony » 2023-03-04, 21:45

Im więcej gadam tym mniej słyszę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: jak to jest z tą moditwą - czy Bogu się podoba, że Go o coś prosimy, czy nie.

Post autor: Nenderen » 2023-03-21, 13:25

Kiedyś też miałem wątpliwości - ale potem zacząłem mówić - Jezu, to ja Twoja "trudna" owieczka którą mimo to kochasz bezwarunkową miłością. Bóg to najbardziej przyjazna istota forever i świadomość tego pomaga mi w modlitwach. Bardziej od nieumiejętnej modlitwy warto bać się grzechu wystrzegając się go przez wzgląd na Pana Boga i jego Dekalog.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ