Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: Gojandek » 2023-01-04, 20:29

1. Czy według was chodzenie do Kościoła np. w dwóch innych skarpetkach, w podziurawionych koszulkach jest złe? Chodzi mi bardziej o to, że jeżeli idę do Kościoła - szczególnie w zimę, to chodzę raczej w kurtce i przez kurtkę nie widać, czy bluza, bądź koszulka ma jakąś dziurę, plamę nie do zmycia, a lubię czasami w takich ubraniach chodzić, bo jest to taki(według mnie) symbol ubogości, skromności i oszczędności pieniędzy, bo nie muszę takich ubrań wyrzucać, a tak, to mogę je w jakiś sposób wykorzystać.

2. Czy chodzenie w bluzie, na której jest napisane na czerwono czerwonooki diabeł to według was grzech?

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: sądzony » 2023-01-04, 20:32

Gojandek pisze: 2023-01-04, 20:29 1. Czy według was chodzenie do Kościoła np. w dwóch innych skarpetkach, w podziurawionych koszulkach jest złe? Chodzi mi bardziej o to, że jeżeli idę do Kościoła - szczególnie w zimę, to chodzę raczej w kurtce i przez kurtkę nie widać, czy bluza, bądź koszulka ma jakąś dziurę, plamę nie do zmycia, a lubię czasami w takich ubraniach chodzić, bo jest to taki(według mnie) symbol ubogości, skromności i oszczędności pieniędzy, bo nie muszę takich ubrań wyrzucać, a tak, to mogę je w jakiś sposób wykorzystać.

2. Czy chodzenie w bluzie, na której jest napisane na czerwono czerwonooki diabeł to według was grzech?

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
1. W skarpetach innych chodzę. W dziurawych ubraniach staram się nie, ale osobiście nie widzę w tym problemu.
2. Nie wiem czy grzech, ale z pewnością może to kogoś oburzać. Ja osobiście czułbym dyskomfort gdybym szedł w takiej bluzie lub kogoś w takiej zobaczył.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5325
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 844 times
Been thanked: 1403 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: abi » 2023-01-04, 20:49

nie chcialabym chodzic w ubraniu na ktorym pisaloby "diabel"
jeszcze pomysli ze to podpisany prezent dla niego i moze sobie wziac
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: sądzony » 2023-01-04, 20:57

Ja mam sprzęt TEUFEL'a i niedawno dowiedziałem się, że to niemyiecki diobeł ... :-?

https://teufelaudio.pl/ultima-20-kombo- ... XFEALw_wcB
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 173 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: Lwica » 2023-01-04, 21:12

Kurczę to forum mnie coraz bardziej zaskakuje... czy można chodzić w podkoszulku z dziurą?

Teraz się zastanawiam czy ja chodzę odpowiednio ubrana do kościoła 🤔

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: Gojandek » 2023-01-04, 21:20

sądzony pisze: 2023-01-04, 20:57 Ja mam sprzęt TEUFEL'a i niedawno dowiedziałem się, że to niemyiecki diobeł ... :-?

https://teufelaudio.pl/ultima-20-kombo- ... XFEALw_wcB

No ale to tylko nazwa tej firmy. Nie widzę przeszkody, żeby wciąż używać te głośniki.

Dodano po 36 sekundach:
Lwica pisze: 2023-01-04, 21:12 Kurczę to forum mnie coraz bardziej zaskakuje... czy można chodzić w podkoszulku z dziurą?

Teraz się zastanawiam czy ja chodzę odpowiednio ubrana do kościoła 🤔

Chodzi mi o to, czy to nie jest jakiś wyraz braku szacunku do Boga, do świątyni. Taki jest mniej więcej zamysł tego pytania.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: sądzony » 2023-01-04, 21:26

Gojandek pisze: 2023-01-04, 21:21 Chodzi mi o to, czy to nie jest jakiś wyraz braku szacunku do Boga, do świątyni. Taki jest mniej więcej zamysł tego pytania.
Wydaje mi się, że przez dziurę w bucie św. Piotr nie zamknie nam bram do nieba.
Ale może błądzę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Rak

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: Rak » 2023-01-04, 21:29

Grzech to nie, ale powiedz, czy idąc na spotkanie z przyjaciółmi, rodziną, z kolegami z pracy, założysz dziurawą koszulkę, brudne, poplamione spodnie?
A dlaczego idąc na spotkanie z Żywym Jezusem tak się ubierasz? Kultura osobista to też odpowiednie ubranie do okoliczności, miejsca, czasu.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 173 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: Lwica » 2023-01-04, 21:33

Gojandek no tak podejrzewałam, że o to może chodzić 😀

A ja jak chodzę w spódniczce lekko przed kolano, to jest źle?
W sumie kiedyś we wrześniu przyszłam w tej spódniczce i krótkiej kurtce (w sensie do bioder), to jakaś Pani mnie zjechała wzrokiem 😅
Ale nie no, myślę, że nie jest to jakaś przesada, a Pani po prostu nie podobał się mój ubiór 🙁

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: Abstract » 2023-01-04, 22:03

Lwica pisze: 2023-01-04, 21:12 Kurczę to forum mnie coraz bardziej zaskakuje... czy można chodzić w podkoszulku z dziurą?
zależy gdzie ta dziura i co obnaża :p
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-04, 22:31

Ponownie namawiam, żeby nie patrzeć na sprawy noszenia np. symboli związanych z szatanem nie przez pryzmat grzechu itd - ale przez pryzmat tego, kim jest diabeł i na ile powinniśmy się brzydzić jego spraw.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: Albertus » 2023-01-04, 22:39

Gojandek pisze: 2023-01-04, 20:29 1. Czy według was chodzenie do Kościoła np. w dwóch innych skarpetkach, w podziurawionych koszulkach jest złe? Chodzi mi bardziej o to, że jeżeli idę do Kościoła - szczególnie w zimę, to chodzę raczej w kurtce i przez kurtkę nie widać, czy bluza, bądź koszulka ma jakąś dziurę, plamę nie do zmycia, a lubię czasami w takich ubraniach chodzić, bo jest to taki(według mnie) symbol ubogości, skromności i oszczędności pieniędzy, bo nie muszę takich ubrań wyrzucać, a tak, to mogę je w jakiś sposób wykorzystać.

2. Czy chodzenie w bluzie, na której jest napisane na czerwono czerwonooki diabeł to według was grzech?

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Wydaje mi się że nie ma co tego oceniać w kategoriach grzechu a raczej tego czy to jest zachowanie głupawe i dziecinne.

Do pewnego wieku ujdzie a potem po prostu wstyd się tak pokazać

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: Andej » 2023-01-05, 09:20

Kiedyś sobie pomyślałem (rzadko, ale zdarza mi się cos pomyśleć), aby ubiór, zachowanie w kościele, na uroczystościach religijnych porównać do audiencji u prezydenta, króla, papieża. Którzy przecież są mniejsi od Boga. Porównać obecność (uczestnictwo) w Uczcie Eucharystycznej, do uczty weselnej, przyjęcia u u prezydenta, króla, papieża.
Czy przyjdziemy brudni, obdarci? Czy zamiast usiąść do stołu staniemy obok i tylko będziemy się przyglądać, jak inni jedzą?
I kolejne porównanie. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy zaproszeni do satrapy, tyrana, np. Kima, który ma listę wymagań dotyczących stroju, zachowania itd.
Czy ośmielimy się go obrazić nieodpowiednim ubraniem, odmową jedzenia, mając świadomość, że karą jest śmierć poprzedzona torturami? Czy w czasie jego przemówienia ośmielimy się na jakąś kąśliwą uwagę, drwiący uśmieszek?
A jeśli nie, to kto jest bardziej godny naszej atencji? Satrapa, dobry władca czy Bóg?

Zatem nie obrażajmy Boga tym, czym balibyśmy się uchybić jakiemuś człowiekowi. I nie czyńmy tego ze strachu, ale z miłości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-05, 12:38

Andej pisze: 2023-01-05, 09:20 Kiedyś sobie pomyślałem (rzadko, ale zdarza mi się cos pomyśleć), aby ubiór, zachowanie w kościele, na uroczystościach religijnych porównać do audiencji u prezydenta, króla, papieża.
Może, ale ja to jakoś zupełnie inaczej postrzegam. Na takiej audiencji byłoby przerażająco, trzeba by było skrajnie się pilnować, żeby nie złamać przypadkiem jakiejś etykiety, stresować i nie być sobą, atmosfera byłaby strasznie sztywna. A z Bogiem jest zupełnie inaczej, nie ma sensu z Nim udawać, bo i tak wszystko wie i chce, żebyśmy byli z Nim szczerzy i chcieli być blisko Niego. Z tego powodu porównanie Mszy do audiencji u prezydenta uważam za nietrafione. Oczywiście warto być świadomym, że Msza to uroczysty czas, ale nie wydaje mi się, żeby dziura w koszulce była w tym jakąś szczególną przeszkodą, a zwłaszcza jeśli ma się na sobie kurtkę, a taki przypadek rozważał Autor wątku.

Dodano po 18 minutach 41 sekundach:
Gojandek pisze: 2023-01-04, 20:29 Czy chodzenie w bluzie, na której jest napisane na czerwono czerwonooki diabeł to według was grzech?
A co do tego drugiego pytania, uważam, że jest to wręcz niedopuszczalne dla chrześcijanina. W ten sposób nieświadomie propaguje się poglądy antyreligijne albo wręcz o satanistycznym wydźwięku, można komuś innemu zaszkodzić, bo ktoś może się przez to zachęcić do takich klimatów. Ma to przesłanie antychrześcijańskie. Taki napis sprawia wrażenie, jakby było się wojującym ateistą albo satanistą. Albo, w najlepszym wypadku, jakby chciało się zaimponować innym w mało rozsądny sposób, wywołać zainteresowanie. Oczywiście nie omawiam teraz rzeczywistych intencji, bo z Twojego posta wynika, że intencje nie są złe a tylko neutralne. Ale pomysł jest absurdalny i niesie ze sobą destrukcyjny przekaz.
Ostatnio zmieniony 2023-01-05, 13:01 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Czy widzicie w tych zachowaniach jakikolwiek moralny/religijny problem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-05, 13:30

Są czasem jednak sytuacje szczególne. Mój kolega - wówczas kleryk - zgubił (niemal nieprawdopodobne, ale to prawdziwa opowieść) na wakacjach po jednym bucie z każdej pary. W rezultacie pozostało mu iść w niedzielę do kościoła (i to na wsi) w jednym tenisówku i jednym adidasie.

Co do diabła na koszulce, zadaję zawsze pytanie: czy chodziłbyś w koszulce z napisem "Hitler"?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”