Budowa domu

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2379
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Budowa domu

Post autor: Arek » 2023-01-05, 04:54

Od kilku lat buduję dom. Dużo sam zrobiłem i nadal robię. Jestem amatorem budowlanki. A moja praca to siedzenie za biurkiem i za kierownicą auta. Oczywiście coś tam robię i gdzieś tam jadę i lubię swoją pracę. W chwili obecnej zbliżam się z wnętrzem ku końcowi prac. Jestem na etapie malowania dwóch pięter. Powiem szczerze to jest dla mnie szkoła cierpliwości i systematycznej pracy. Bóg mi dopomógł zrobić ocieplenie poddasza z położeniem gipsokartonu, zrobienia ocieplenia na zewnątrz, położenia podłogówki, instalacji hydraulicznej, płytki w całym domu w tym schody i łazienka, gładź, malowanie, obsadzanie drzwi, kostka na tarasie. Mam też synka kilkunastoletniego, którego też zabieram, jak ma chwilę wytchnienia w szkole. Powiem Wam, że lepiej nie wiedzieć co człowieka czeka, bo jak bym wiedział ile to wszystko będzie kosztować i czasu i pracy i pieniądzy to pewnie bym poległ. W ostatnim czasie zrobiłem też kominek i wysyłam fotkę. Dobra szkoła pokory w różnych względach, polecam :)

Obrazek

Dodano po 4 minutach 28 sekundach:
A jeszcze jedno, praca wykonywana głównie sobotami od 2016 roku. Nie piszę, aby się chwalić, ale powiedzieć, że trud pomaga w życiu i nadaje sensu w życiu. Podejrzewam, że macie więcej spektakularnych osiągnięć. Życie jest piękne z Bogiem, wartościowe, pełne przygód, upadków i wzlotów. A najważniejsze to to, że nie wiemy co nas jeszcze czeka. A wszystko po to, abyśmy dzień w dzień choć mozolnie szukali z Nim relacji.
Ostatnio zmieniony 2023-01-05, 05:26 przez Arek, łącznie zmieniany 5 razy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Budowa domu

Post autor: Nenderen » 2023-01-05, 05:22

Krzyż nad drzwiami i w sercu - pogratulować :)
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Budowa domu

Post autor: AdamS. » 2023-01-05, 09:02

Arek pisze: 2023-01-05, 04:58 Życie jest piękne z Bogiem, wartościowe, pełne przygód, upadków i wzlotów. A najważniejsze to to, że nie wiemy co nas jeszcze czeka. A wszystko po to, abyśmy dzień w dzień choć mozolnie szukali z Nim relacji.
Dziękuję, ze zechciałeś się z nami, Arku, podzielić tym Twoim fragmentem osobistego świata, w którym trud miesza się ze szczęściem, a proza profanum ze wzniosłością sacrum - co doskonale wyraża to zdjęcie (budowlany zgiełk i krzyż nad drzwiami). Miło jest jednak spojrzeć na efekt! Kominek czy piec był zawsze takim sercem domu, przy którym gromadziła się rodzina. Kiedyś tę funkcje spełniała kuchnia. Miałem w niej taki tradycyjny piec z blachą - i to właśnie w kuchni pamiętam najcieplejsze chwile (nie tylko w sensie fizycznym). To tutaj Babcia opowiadała mi swoje historie, wprowadzając w przestrzeń wiary. I właśnie tego Ci życzę, by ten piękny kominek stał się materialną osią życia rodzinnego, zanurzonego w Bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Budowa domu

Post autor: Andej » 2023-01-05, 09:05

Za 40 lat przypomnisz sobie tę pracę i uznasz, że to nie było możliwe. Ponad ludzkie siły i możliwości. Ale maja 30 - 40 lat można z motyka zdobywać słońce. I to z sukcesem. Pomimo braku czasu, braku pieniędzy, braku umiejętności pokonuje się wszystkie przeszkody. Dzięki wierze w efekt.
To analogia do wiary w zbawienie. Ten, kto szczerze ufa Bogu i Jego obietnicom szturmem zdobędzie niebo. I pomoże w tym innym.

Grutuluję.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2379
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Budowa domu

Post autor: Arek » 2023-01-05, 09:37

AdamS. pisze: 2023-01-05, 09:02
Arek pisze: 2023-01-05, 04:58 Życie jest piękne z Bogiem, wartościowe, pełne przygód, upadków i wzlotów. A najważniejsze to to, że nie wiemy co nas jeszcze czeka. A wszystko po to, abyśmy dzień w dzień choć mozolnie szukali z Nim relacji.
Dziękuję, ze zechciałeś się z nami, Arku, podzielić tym Twoim fragmentem osobistego świata, w którym trud miesza się ze szczęściem, a proza profanum ze wzniosłością sacrum - co doskonale wyraża to zdjęcie (budowlany zgiełk i krzyż nad drzwiami). Miło jest jednak spojrzeć na efekt! Kominek czy piec był zawsze takim sercem domu, przy którym gromadziła się rodzina. Kiedyś tę funkcje spełniała kuchnia. Miałem w niej taki tradycyjny piec z blachą - i to właśnie w kuchni pamiętam najcieplejsze chwile (nie tylko w sensie fizycznym). To tutaj Babcia opowiadała mi swoje historie, wprowadzając w przestrzeń wiary. I właśnie tego Ci życzę, by ten piękny kominek stał się materialną osią życia rodzinnego, zanurzonego w Bogu.
Tak prawdziwe Światło, które nie tylko grzeje. Jest coś w nim pięknego. Ogień to żywioł, ale przede wszystkim to ciepło. Właśnie ten kominek rozpala moje myśli do tego, że ten dom będzie ostoją strudzonych i potrzebujących. Myśli o domu dla ubogich są nadal. To jest miejsce, gdzie chcemy z żoną spędzić za jakiś czas resztę życia. Ostatnio powiedziała mi, że chce śpiewać w kościelnym chórze. A ja jej powiedziałem, że może kościelnym zostanę. Syn mi mówi, że zostanę sołtysem tej wsi. Tyle okazji do czynienia dobra. Zobaczymy, która droga będzie moja. Tylko, abym chciał iść dalej. Nie wiem co będzie dalej, ale w tym momencie chcę iść dalej. Ważne, aby wybierać dobro i to dobro dawać innym. Adam czuję, że się kiedyś spotkamy :) Lubię Bieszczady. Dziękuję za ciepłe słowa. Powodzenia Wam życzę.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4447
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Budowa domu

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-05, 12:07

Czasem realizacja marzeń może być zaskakująca, w pozytywnym znaczeniu. Mój dziadek zawsze marzył, żeby miec własny dom z ogrodem, wybudować go. I babcia się z niego śmiała, że to bardzo abstrakcyjne marzenie, coś w stylu "tak, pewnie, aleś wymyślił, dom z kominkiem wybudujesz" i była pewna, że nic z tego nie będzie. Ale on bardzo chciał, no to mu mówi "proszę bardzo, buduj sobie", kupili działkę. I zbudował, naprawdę szybko. Nie sam, bo miał pomoc w tym, ale bardzo dużą część. Wszystko wybierali z babcią wspólnie, żeby obojgu się podobało. I wyszedł taki wymarzony, jaki miał być. Dziadek był tak szczęśliwy, że za każdym razem, gdy gdzieś jechał w odwiedziny na kilka godzin, to było widać po nim, że już mu się śpieszy wracać do domu.
Ostatnio zmieniony 2023-01-05, 12:08 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Budowa domu

Post autor: Lwica » 2023-01-05, 12:14

Mój dziadek też budował sam dom, stoi do tej pory. Niestety leci sufit trochę od kilku lat.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2379
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Budowa domu

Post autor: Arek » 2023-01-05, 13:48

Lwica pisze: 2023-01-05, 12:14 Mój dziadek też budował sam dom, stoi do tej pory. Niestety leci sufit trochę od kilku lat.
Wybacz nie mam wolnych terminów x_x
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Budowa domu

Post autor: Lwica » 2023-01-05, 14:10

Arek pisze: 2023-01-05, 13:48
Lwica pisze: 2023-01-05, 12:14 Mój dziadek też budował sam dom, stoi do tej pory. Niestety leci sufit trochę od kilku lat.
Wybacz nie mam wolnych terminów x_x
Coś Ty, tam nie ma sensu. Dom będzie kiedyś (nie wiadomo kiedy) szedł na zburzenie lub na tooooootalny remont.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Budowa domu

Post autor: Ate » 2023-01-05, 14:15

Supeer, podziwiam, zarówno sam fakt budowy domu jak i ogólnie to, że mając malucha ogarniacie to wszystko. Mnie się marzy mieszkać w domu, ale zniechęca mnie myśl, że musielibyśmy wydać na to wszystkie nasze oszczędności, a ponadto konieczność konserwacji domu, to wszystko, czym trzeba się zająć w domu i wokół domu, a co odpada przy mieszkaniu w bloku, więc jednak wygoda u mnie przeważa :D :D

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Budowa domu

Post autor: sądzony » 2023-01-05, 21:33

Wybaczcie ale ja się wyłamię. Podziwiam Cię, ale po ostatnim remoncie mieszkania jestem prawie pewien, że nigdy nie zdecydowałbym się na budowę domu. To by mnie zabiło :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 303
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 157 times

Re: Budowa domu

Post autor: hektolitr » 2023-01-05, 21:53

sądzony pisze: 2023-01-05, 21:33 Wybaczcie ale ja się wyłamię. Podziwiam Cię, ale po ostatnim remoncie mieszkania jestem prawie pewien, że nigdy nie zdecydowałbym się na budowę domu. To by mnie zabiło :)
Moglbym Tobie pomóc ocieplić dom oraz wykończyć wnętrza. Hydraulike tez pomoglbym zrobic.
Ostatnio zmieniony 2023-01-05, 21:55 przez hektolitr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
erzac
Bywalec
Bywalec
Posty: 131
Rejestracja: 21 wrz 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 241 times
Been thanked: 56 times

Re: Budowa domu

Post autor: erzac » 2023-01-05, 22:00

Są zalety własnego domu, np kot ma gdzie biegać.
Chyba do mieszkania w bloku trudno by mi bylo się przyzwyczaić ponownie.
Ale też trzeba odśnieżać, trawnik kosić no o remontach nie pisałem bo remont kuchni miałem 9 lat temu zrobić. Teraz doszło kilka innych, np malowanie.

Dodano po 2 minutach 2 sekundach:
A i sprzątania więcej i mam schody.
Teraz bym inaczej myślał.

Dodano po 47 minutach 45 sekundach:
Masz @Arek super ten kominek :)
Czy masz rozprowadzenia cieplego powietrza? Pewnie tak.
Ostatnio zmieniony 2023-01-05, 22:52 przez erzac, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2379
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Budowa domu

Post autor: Arek » 2023-01-05, 23:13

erzac pisze: 2023-01-05, 22:49 Są zalety własnego domu, np kot ma gdzie biegać.
Chyba do mieszkania w bloku trudno by mi bylo się przyzwyczaić ponownie.
Ale też trzeba odśnieżać, trawnik kosić no o remontach nie pisałem bo remont kuchni miałem 9 lat temu zrobić. Teraz doszło kilka innych, np malowanie.

Dodano po 2 minutach 2 sekundach:
A i sprzątania więcej i mam schody.
Teraz bym inaczej myślał.

Dodano po 47 minutach 45 sekundach:
Masz @Arek super ten kominek :)
Czy masz rozprowadzenia cieplego powietrza? Pewnie tak.
Miało być, a nie ma.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Budowa domu

Post autor: sądzony » 2023-01-06, 09:13

hektolitr pisze: 2023-01-05, 21:53
sądzony pisze: 2023-01-05, 21:33 Wybaczcie ale ja się wyłamię. Podziwiam Cię, ale po ostatnim remoncie mieszkania jestem prawie pewien, że nigdy nie zdecydowałbym się na budowę domu. To by mnie zabiło :)
Moglbym Tobie pomóc ocieplić dom oraz wykończyć wnętrza. Hydraulike tez pomoglbym zrobic.
Nie w tym rzecz.
Wydaje mi się, że idea i proces budowy domu mógłby zburzyć mój Dom.

Nie jestem również przekonany o "lepszości" domu nad mieszkaniem.
Ale to już chyba kwestia indywidualna.

Podziwiam ludzi którzy poświęcili wiele czasu, pracy, energii, a często zdrowia (fizycznego i psychicznego) na budowę wymarzonego domu i zdecydowali się w nim mieszkać i o niego dbać, ale ja po prostu wolałbym "wpakować to" gdzie indziej.

Oczywiście każdy jest inny :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ