Orszak Trzech Króli

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Orszak Trzech Króli

Post autor: Andy72 » 2023-01-06, 15:42

Byłem dziś pierwszy raz w życiu na orszaku Trzech Króli, (przeprowadziłem się ze wsi do małego miasta)
Naprawdę świetna sprawa. Wagę tego święta w ustawodawstwie zawdzięczamy Kropiwnickiemu.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Orszak Trzech Króli

Post autor: Nenderen » 2023-01-06, 15:57

Wspaniały sposób na promocję sacrum i folkloru w świecie który sacrum zwalcza. Ja chodzę na Orszak na przestrzeni lat i bardzo cieszy mnie, że jest w nim tak wielu młodych ludzi którzy także chcą świadczyć o Chrystusie. To część większego trendu uobecnionego również w popularności wśród młodzieży akcji "Nie wstydzę się Jezusa".
Ostatnio zmieniony 2023-01-06, 15:58 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6011
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Orszak Trzech Króli

Post autor: Albertus » 2023-01-06, 16:14

Andy72 pisze: 2023-01-06, 15:42 Byłem dziś pierwszy raz w życiu na orszaku Trzech Króli, (przeprowadziłem się ze wsi do małego miasta)
Naprawdę świetna sprawa. Wagę tego święta w ustawodawstwie zawdzięczamy Kropiwnickiemu.
Tak. Dzięki chyba głównie jego wytrwałości i uporowi to zawdzięczamy.

Pamiętam te wyliczenia potwornych strat w gospodarce jakie przywrócenie tego święta miało rzekomo wywołać. "Wybitni ekonomiści" się wypowiadali.

I jakoś święto jest a gospodarka się nie zawaliła.

Jeszcze przydałby się ktoś kto by z takim uporem zawalczył o przywrócenie święta państwowego w poniedziałek po święcie Zesłania Ducha Świętego zlikwidowanego za czasów Gomułki.
Ostatecznie oddałbym za to święto 1Maja

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2384
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Orszak Trzech Króli

Post autor: Arek » 2023-01-06, 18:11

Też byłem pierwszy raz. Tłumy były. Nie będę się wypowiadać. Najważniejsze, że myślą przewodnią był Jezus Chrystus.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Orszak Trzech Króli

Post autor: Andy72 » 2023-12-31, 20:51

I mija rok, w sobotę po mszy o 12 wymarsz Orszaku.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Orszak Trzech Króli

Post autor: Andy72 » 2024-01-06, 22:05

Był dziś Orszak Trzech Króli, mniej mi się podobał niż rok temu, gdzie byłem zachwycony. Po pierwsze mimo globalnego ocieplenia zdaje się że było dużo zimniej niż rok temu.
Poza tym był zgrzyt: za diabełki były poprzebierane dziewczęta, chyba normalnie przebierani są chłopcy a dziewczęta za aniołki, ale to pikuś. Gorzej że Trzej królowie / mędrcy to były trzy dziewczyny, pomyślałem że może kadry męskiej nie było, aż okazało się że Maryja w swoim stroju była zagrana przez chłopaka, tyle że święty Józef też był chłopakiem, Czyli gender wchodzi nawet w tę jasełkową tradycję. Nie przypuszczam że był to pomysł księży; trzech księży mojej parafii nie należy do awangardy postępu, ale może pani katechetka miała taki pomysł.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”