Czy na chrzcie dostajemy pełnię Ducha Świętego?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy na chrzcie dostajemy pełnię Ducha Świętego?

Post autor: Andej » 2023-01-08, 10:08

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-08, 09:16 "prawdziwie Bóg i prawdziwie człowiek"

A tak na marginesie, to czy jest gdzieś fragment mówiący o chrzcie Marii?
Dodano po 8 minutach 32 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-08, 09:16 "prawdziwie Bóg i prawdziwie człowiek"
I tym samy udzielasz sobie odpowiedzi. Bo choć są to dwie odmienne natury, to dotyczą jednej Osoby. Czyli, ta jedna osoba jest z racji Boskiej natuiry istotowo złączona z Duchem świętym (jak i Ojcem), zatem trudno aby była wypełniona, jakby samym sobą. Będąc Bogiem, czy jest wypełniony Boskością? Rzeczywiście, można powiedzieć: i tak, nie nie. Albo, że w sposób idealny. Jednak dla mnie sa to pojęcia przekraczające moja percepcje i rozumienie.
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-08, 09:16 A tak na marginesie, to czy jest gdzieś fragment mówiący o chrzcie Marii?
Wierząc w Niepokalane Poczęcie nie mam problemów z wiarą w posiadanie przez Nią pełni Ducha świętego. Nie sądzę, aby gdzieś w Piśmie było coś na temat chrztu Maryi. I nie sądzę, aby Maryja została ochrzczona w Imię Ojca i Syna i Ducha świętego. Będąc wypełnioną Duchem nie musiała. Jej chrztem, było niepokalane poczęcie, zwiastowanie, narodziny Jezusa, towarzyszenie Mu, stanie pod krzyżem, jak też zstąpienie na Nia Ducha świętego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy na chrzcie dostajemy pełnię Ducha Świętego?

Post autor: sądzony » 2023-01-08, 10:37

Czy na chrzcie dostajemy pełnię Ducha Świętego?
"A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast6 wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie»." Mt 3, 16-17
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy na chrzcie dostajemy pełnię Ducha Świętego?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-08, 13:17

sądzony pisze: 2023-01-08, 10:37
Czy na chrzcie dostajemy pełnię Ducha Świętego?
"A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast6 wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie»." Mt 3, 16-17
w sumie to ciekawe, gdy odnosimy te słowa do siebie samych. Jako zjednoczeni z Jezusem wydaje się, że mamy do tego prawo.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy na chrzcie dostajemy pełnię Ducha Świętego?

Post autor: Dezerter » 2023-01-08, 21:26

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-08, 13:17
sądzony pisze: 2023-01-08, 10:37
Czy na chrzcie dostajemy pełnię Ducha Świętego?
"A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast6 wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie»." Mt 3, 16-17
w sumie to ciekawe, gdy odnosimy te słowa do siebie samych. Jako zjednoczeni z Jezusem wydaje się, że mamy do tego prawo.
Nie bardzo i nie pasuję, bo:
- chrzest janowy to nie chrzest chrześcijański
- ale nawet jak by tak przyjąć to pojawienie się Ducha było nie przy chrzcie, a po wyjściu z wody, a więc można to jak już podciągnąć pod bierzmowanie
- Jezus to jednak nie my normalny człowiek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy na chrzcie dostajemy pełnię Ducha Świętego?

Post autor: Dezerter » 2023-01-08, 23:37

Przypomniałem sobie o dobrej i sprawdzonej stronie teologicznej
Ks. Michał Kaszowski TEOLOGIA W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
Chrzest - NARODZENIE Z WODY l Z DUCHA ŚWIĘTEGO
https://www.teologia.pl/m_k/zag06-1a.htm#1
Podobnie człowiek, poddany działaniu Ducha Świętego, przemienia się wewnętrznie, uświęca i staje się do Niego podobny. W sakramencie chrztu Duch Święty tak oddziaływuje na człowieka, że odradza się on duchowo, dostępując przy tym oczyszczenia z grzechów osobistych.

1. Dlaczego chrzest jest konieczny do zbawienia? Mk 16,16; J 3,5
Przez chrzest dokonuje się narodzenie człowieka z Ducha Świętego. Bez tego narodzenia zaś nie można osiągnąć zbawienia, jak o tym poucza Nikodema Chrystus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego” (J 3,5)

1. Co znaczy, że zamieszkanie Ducha Świętego w nas nie jest bierne, lecz aktywne? 1 Kor 3,16; 2 Kor 3,6
Duch Święty nie jest rzeczą, przedmiotem, lecz żywą, zdolną do działania osobą Boską. On to zamieszkał w nas od chrztu jak w świątyni. (…) W swojej dobroci postanowił udzielać nam go przez Ducha Świętego Ożywiciela. On to odradza nas wewnętrznie, ożywia Bożym życiem. Duch Święty uzdalnia nas do poznawania przez wiarę Boga i do miłowania — doskonalszą niż ludzka — Boską miłością, którą rozlewa w naszych sercach (por. Rz 5,5). Przez Ducha Świętego zostaje w nas wszczepiony jakiś przedziwny Boski element, którego obecnie nie widzimy jeszcze wyraźnie. To Boże życie, rozbudzone w nas przez Ducha Świętego, nazywa się inaczej łaską uświęcającą.

5. Dlaczego przyjęcie sakramentu chrztu zobowiązuje nas do naśladowania Chrystusa? Ga 3,27-28
W sakramencie chrztu Duch Święty do tego stopnia zjednoczył nas z Jezusem Chrystusem, że możemy wraz ze św. Pawłem powiedzieć: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2,20)


Nie mam wątpliwości, że
- chrzest to otrzymanie Ducha Świętego
- przez chrzest dokonuje się nowonarodzenie człowieka z Ducha Świętego
- D. Św. zamieszkuje w nas od chrztu i stajemy się jego świątynią, uświęca nas
- w sakramencie chrztu Duch Święty jednoczy nas z Jezusem Chrystusem
- w chrzcie odradza D. Św. człowieka, usynawia, usprawiedliwia, oczyszcza z grzechu pierworodnego oraz z grzechów osobistych


Dodano po 15 minutach 36 sekundach:
Z tej samej strony o Bierzmowaniu:

otrzymuje moc Ducha Świętego

Również w sakramencie chrztu udzielany jest Duch Święty, który zamieszkuje w ochrzczonym jak w świątyni, jednak oddziaływuje na niego nieco inaczej niż w sakramencie bierzmowania. W pierwszym bowiem sakramencie odradza On człowieka, usynawia, usprawiedliwia, oczyszcza z grzechu pierworodnego oraz z grzechów osobistych,
w drugim zaś, pogłębia łaski otrzymane w sakramencie chrztu, np. łaskę uświęcającą, wiarę, miłość, a także obdarza mocą, aby skutecznie budować Kościół przez pracę apostolską.
(…)
Duch Święty pomaga przezwyciężyć uczucie strachu i szerzyć z odwagą naukę Chrystusa. Swej mocy udziela On nam w sakramencie chrztu, a przede wszystkim - w sakramencie bierzmowania.

DZIAŁANIE CHRYSTUSA l DUCHA ŚWIĘTEGO W SAKRAMENTACH
2. Co znaczy, że we wszystkich sakramentach spotykamy się z Chrystusem i z mocą działającego Ducha Świętego? Dz 8,17

Także we wszystkich sakramentach zmartwychwstały Pan oddziaływuje na nas uświęcającą mocą Ducha Świętego. W sakramencie chrztu odradza nas duchowo, oczyszcza z grzechu pierworodnego, a także z grzechów osobistych - o ile chrzest przyjmuje człowiek dorosły - i włącza do Kościoła. W sakramencie bierzmowania Chrystus umacnia nas swoim Duchem, abyśmy - jak pierwsi uczniowie - z wielką radością, mocą i odwagą budowali Kościół, a tym samym - królestwo Boże, abyśmy głosili wszystkim Ewangelię.

3. Co znaczy, że dzięki sakramentom od naszego narodzenia aż do śmierci towarzyszy nam działanie Chrystusa i Ducha Świętego? Łk 24,13-35
Od narodzenia aż do śmierci możemy przyjmować różne sakramenty, w których Jezus umacnia nas i uświęca mocą swojego Ducha. I tak w sakramencie chrztu, przyjmowanym najczęściej zaraz po narodzeniu, Zbawiciel odradza nas przez Ducha Świętego, przekształcając nas w dzieci Boże.
W sakramencie bierzmowania, zwanym także sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, umacnia swoim Duchem ochrzczonego, aby skutecznie wypełnił zadania wynikające z przynależności do Kościoła.

Bierzmowanie więc to:
umocnienie
pogłębienie
obdarzenie mocą
pełnię owoców
pełne specjalne wylanie
specjalnej mocy
- zakorzenia nas głębiej w Bożym synostwie
- ściślej jednoczy nas z Chrystusem;
- pomnaża w nas dary Ducha Świętego;
- udoskonala naszą więź z Kościołem
... to co dostaliśmy na chrzcie
Ostatnio zmieniony 2023-01-08, 23:59 przez Dezerter, łącznie zmieniany 4 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ