Poród Maryi

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
anonymous_0987
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 7 sty 2023

Poród Maryi

Post autor: anonymous_0987 » 2023-01-07, 02:39

Nurtuje mnie pytanie, skoro Maryja przebywając z Józefem w szopie urodziła dzieciątko, to kto odebrał poród? Czyżby Józef?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Poród Maryi

Post autor: Andej » 2023-01-07, 09:41

A mnie ciekawi, dlaczego nurtuje?
Ale jak chcesz więcej, to wpisz w wyszukiwarkę internetową: położna Maryi, a dowiesz się wiele z apokryfów.

Śmiem jednak zauważyć, że nie ma znaczenia kto odbierał poród. Ani to, czy korzystała z krzesła porodowego. Nie ważne gdzie. Ważne tylko to, ze w miłości i bezpieczeństwie. Bez tej całej znanej nam otoczki, którą dziś obserwujemy. Bez ubranek, specjalnych wysterylizowanych pomieszczeń, bez drogich zabawek, buteleczek i kosmetyków znanych firm.
Rodziła w czystym, wysprzątanym pomieszczeniu zapewniającym intymność, dyskrecję i bezpieczeństwo. W kokom=nie miłości i opatrzności Bożej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Poród Maryi

Post autor: Nenderen » 2023-01-07, 10:44

W Biblii pisze że Maryja urodziła i to ona owinęła Jezusa w pieluszki. Gdyby była osłabiona bólami porodowymi raczej to nie Ona by owijała pieluszkami ale Józef. Oznacza to że ten fragment Biblii potwierdza że Maryja była pozbawiona bólów porodowych będących konsekwencją grzechu pierworodnego według werdyktu z Edenu. Tym samym ten fragment Biblii pośrednio potwierdza bezgrzesznośc Matki Bożej. Maryja nie potrzebowała pomocy przy porodzie gdyż był on bezbolesny.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Poród Maryi

Post autor: Albertus » 2023-01-07, 11:28

Andej pisze: 2023-01-07, 09:41 A mnie ciekawi, dlaczego nurtuje?
Też mnie ciekawi skąd takie "nurtowanie" akurat w tej kwestii.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Poród Maryi

Post autor: sądzony » 2023-01-07, 14:13

Albertus pisze: 2023-01-07, 11:28
Andej pisze: 2023-01-07, 09:41 A mnie ciekawi, dlaczego nurtuje?
Też mnie ciekawi skąd takie "nurtowanie" akurat w tej kwestii.
A mnie nurtuje dlaczego Was ciekawi, że jego intryguje ... :-? ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Poród Maryi

Post autor: Albertus » 2023-01-07, 14:54

sądzony pisze: 2023-01-07, 14:13
Albertus pisze: 2023-01-07, 11:28
Andej pisze: 2023-01-07, 09:41 A mnie ciekawi, dlaczego nurtuje?
Też mnie ciekawi skąd takie "nurtowanie" akurat w tej kwestii.
A mnie nurtuje dlaczego Was ciekawi, że jego intryguje ... :-? ...
A mnie ciekawi dlaczego ciebie nurtuje to dlaczego nas ciekawi to dlaczego jego nurtuje akurat to... ;) :D
Ostatnio zmieniony 2023-01-07, 14:55 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Poród Maryi

Post autor: sądzony » 2023-01-07, 15:03

Wydaje mi się, że człowiek jest tak skonstruowany, że jest w stanie zadać pytanie o wszystko. Nasz mózg potrafi wygenerować tak abstrakcyjne pomysły, że pytanie o poród Maryi nie jest czymś (moim zdaniem) "dziwacznym". Choć sam nigdy nad tym się nie zastanawiałem. Wydaje mi się, że organizm kobiety jest tak skonstruowany, że w skrajnej sytuacji jest w stanie urodzić sama. Zresztą pewnie nie raz się to zdarzało. Nie dziwi mnie jednak, że można się nad tym zastanawiać.

Dziwi mnie natomiast, że kogoś dziwi, że kogoś ciekawi :)
hmm .... chyba, że dziwi Was dlatego, że to nowy użytkownik i nie bardzo wiecie o co mu chodzi?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Poród Maryi

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-07, 15:09

anonymous_0987 pisze: 2023-01-07, 02:39 Nurtuje mnie pytanie, skoro Maryja przebywając z Józefem w szopie urodziła dzieciątko, to kto odebrał poród? Czyżby Józef?
Nie ma nic na ten temat w opisach narodzin w Nowym Testamencie.

Jeśli Jezus był pierwszym dzieckiem Marii, to z pewnością poród był trudniejszy niż przy okazji kolejnych dzieci. Śmiertelność przy porodach też wówczas była dość duża. Było to jednak zawsze obarczone dużym ryzykiem.
Moim zdaniem poród mógł odbierać Józef, albo jakaś lokalna akuszerka. Biorąc pod uwagę, że rodzono wówczas w domach a nie szpitalach i dzieci rodziło się wielokrotnie więcej niż dzisiaj, to takie lokalne akuszerki były czymś raczej powszechnym.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Poród Maryi

Post autor: Albertus » 2023-01-07, 15:14

sądzony pisze: 2023-01-07, 15:03 Wydaje mi się, że człowiek jest tak skonstruowany, że jest w stanie zadać pytanie o wszystko. Nasz mózg potrafi wygenerować tak abstrakcyjne pomysły, że pytanie o poród Maryi nie jest czymś (moim zdaniem) "dziwacznym". Choć sam nigdy nad tym się nie zastanawiałem. Wydaje mi się, że organizm kobiety jest tak skonstruowany, że w skrajnej sytuacji jest w stanie urodzić sama. Zresztą pewnie nie raz się to zdarzało. Nie dziwi mnie jednak, że można się nad tym zastanawiać.

Dziwi mnie natomiast, że kogoś dziwi, że kogoś ciekawi :)
hmm .... chyba, że dziwi Was dlatego, że to nowy użytkownik i nie bardzo wiecie o co mu chodzi?

"Nurtuje" to bardzo mocne słowo to coś znacznie więcej niż zaciekawienie lub zdanie sobie o coś pytania.

Dodano po 8 minutach 47 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-07, 15:09
anonymous_0987 pisze: 2023-01-07, 02:39 Nurtuje mnie pytanie, skoro Maryja przebywając z Józefem w szopie urodziła dzieciątko, to kto odebrał poród? Czyżby Józef?
Nie ma nic na ten temat w opisach narodzin w Nowym Testamencie.

Jeśli Jezus był pierwszym dzieckiem Marii, to z pewnością poród był trudniejszy niż przy okazji kolejnych dzieci. Śmiertelność przy porodach też wówczas była dość duża. Było to jednak zawsze obarczone dużym ryzykiem.
Moim zdaniem poród mógł odbierać Józef, albo jakaś lokalna akuszerka. Biorąc pod uwagę, że rodzono wówczas w domach a nie szpitalach i dzieci rodziło się wielokrotnie więcej niż dzisiaj, to takie lokalne akuszerki były czymś raczej powszechnym.
Zdarzają się młode i zdrowe kobiety które rodzą stosunkowo łatwo.

Słyszałem od babci opowieści o tym że zdarzało się że kobiety rodziły w polu gdzie złapały je bóle porodowe przy jakiejś drobnej pracy.

U mnie w pracy koleżanka która ma czworo dzieci wszystkim opowiadała że u niej z porodem to 15 minut i po wszystkim ( oczywiście w szpitalu ale jednak).

To pewnie wyjątki ale jednak chyba się zdarzają.

Zresztą mowa też o tym w Biblii:

Wj1:15 Potem do położnych u kobiet hebrajskich, z których jedna nazywała się Szifra, a druga Pua, powiedział król egipski 16 te słowa: «Jeśli będziecie przy porodach kobiet hebrajskich, to patrzcie na płeć2noworodka. Jeśli będzie chłopiec, to winnyście go zabić, a jeśli dziewczynka, to zostawcie ją przy życiu». 17 Lecz położne bały się Boga i nie wykonały rozkazu króla egipskiego, pozostawiając przy życiu [nowo narodzonych] chłopców. 18 I wezwał król egipski położne, mówiąc do nich: «Czemu tak czynicie i czemu pozostawiacie chłopców przy życiu?» 19 One odpowiedziały faraonowi: «Kobiety hebrajskie nie są podobne do Egipcjanek, one są zdrowe, toteż rodzą wcześniej, zanim zdoła do nich przybyć położna». 20 Bóg dobrze czynił położnym, a lud [izraelski] stawał się coraz liczniejszy i potężniejszy.
Ostatnio zmieniony 2023-01-07, 15:26 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Poród Maryi

Post autor: sądzony » 2023-01-07, 17:33

Albertus pisze: 2023-01-07, 15:23 "Nurtuje" to bardzo mocne słowo to coś znacznie więcej niż zaciekawienie lub zdanie sobie o coś pytania.
W sumie zgadzam się.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 846 times
Been thanked: 1404 times

Re: Poród Maryi

Post autor: abi » 2023-01-07, 19:01

Nenderen pisze: 2023-01-07, 10:44 W Biblii pisze że Maryja urodziła i to ona owinęła Jezusa w pieluszki. Gdyby była osłabiona bólami porodowymi raczej to nie Ona by owijała pieluszkami ale Józef.
bez przesady.
po urodzeniu corki(4kg) poszlam wyszorowac sie pod prysznic, gdyz mnie siodme poty oblewaly #:-s
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Poród Maryi

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-07, 20:51

abi pisze: 2023-01-07, 19:01
Nenderen pisze: 2023-01-07, 10:44 W Biblii pisze że Maryja urodziła i to ona owinęła Jezusa w pieluszki. Gdyby była osłabiona bólami porodowymi raczej to nie Ona by owijała pieluszkami ale Józef.
bez przesady.
po urodzeniu corki(4kg) poszlam wyszorowac sie pod prysznic, gdyz mnie siodme poty oblewaly #:-s
Tak jak myślałem - jesteś Super Woman!
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 846 times
Been thanked: 1404 times

Re: Poród Maryi

Post autor: abi » 2023-01-07, 21:49

oj, spytaj zony, czy pielegniarka ja myla, czy sama
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Poród Maryi

Post autor: Ate » 2023-01-07, 22:03

Dla mnie to jest jakieś obrzydliwe gdy ludzie roztrząsają poród lub jeszcze lepiej - kwestię dziewictwa Maryi, od strony "technicznej", bologicznej - już nawet będą ludzie Maryi "pod spódnicę zaglądać"? Czy jest jakaś granica przyzwoitości, skromności jakiejś? Powiecie może, że ok, to ludzkie, a na dodatek istotne teologicznie, ale przecież to nie jest istotne teologicznie FIZJOLOGICZNIE tylko istotny jest sam fakt współżycia z mężczyzną lub jego brak, tu nie chodzi o to, czy błona Maryi została po porodzie zachowana czy nie, nawet jeśli nie, to nadal byłaby dziewicą w tym znaczeniu, że pozostała nietknięta przez żadnego mężczyznęi tyle nam wystarczy do wierzenia. A nie, jeszcze będziemy się nad błoną dziewiczą Maryi rozwodzić :/

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Poród Maryi

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-07, 22:09

abi pisze: 2023-01-07, 21:49 oj, spytaj zony, czy pielegniarka ja myla, czy sama
U nas był ciężki poród z komplikacjami. Więc z tym myciem to tak od razu łatwo nie było ;)
Wiem, bo byłem razem z nią.
Też mamy córkę i też ponad 4kg :ymparty:
Ostatnio zmieniony 2023-01-07, 22:10 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ