Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2173
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Arek » 2023-01-07, 10:03

Z chronologi zdarzeń wynika, że diabeł kusił Adama i Ewę, więc upadli aniołowie mogli już kusić w Raju. Ten moment mógł mieć miejsce tóż po stwierdzeniu Świata, ale nie koniecznie. Czy wiemy jaki moment był przełomowy dla Aniołów, zanim upadli? Czy to się mogło dziać w jakimś "czasie", czy to była jedna chwila, sytuacja, która miała wpływ na zmianę w bycie Anioła? Zastanawiające jest to, że wszystko co stworzył Bóg, było dobre. Skąd więc pomysł Aniołów na zwrot, skąd przyszła taka myśl, skoro nie było zła. Czy Aniołowie w swej naturze mają możliwość wiedzy jaką miał Bóg? Czy teraz Anioł może sprzeciwić się Bogu, tak jak może to być u ludzi?

Dodano po 3 minutach 2 sekundach:
Wiem, że możemy słać domysły, ale jest może miejsce w Biblii, gdzie jest mowa o tym. Może jacyś mistycy o tym mówili?
Ostatnio zmieniony 2023-01-07, 10:05 przez Arek, łącznie zmieniany 3 razy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Abstract » 2023-01-07, 11:27

Anioły mają wolną wolę, a więc wybór, możliwość odrzucenia Stwórcy. Aby wybór był możliwy Bóg ograniczył siebie aby powstało miejsce braku dobra. Inaczej bylibyśmy programowalnym skryptem.
viewtopic.php?p=275734&hilit=Hitler#p275571
Ostatnio zmieniony 2023-01-07, 11:31 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2173
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Arek » 2023-01-07, 11:55

Abstract pisze: 2023-01-07, 11:27 Anioły mają wolną wolę, a więc wybór, możliwość odrzucenia Stwórcy. Aby wybór był możliwy Bóg ograniczył siebie aby powstało miejsce braku dobra. Inaczej bylibyśmy programowalnym skryptem.
viewtopic.php?p=275734&hilit=Hitler#p275571
Przykład: Michał Archanioł wybrał od zawsze Boga, to jest Jego wybór i Jego wola jest Wolą Bożą. Czyli Archanioł Michał wybrał dobro i trwa w tym wyborze. Jest konsekwentny i nie chce tego zmienić. Jego wybór jest odwieczny. Człowiek jest różny od Aniołów, zazwyczaj pragnie dobra, ale jest o wiele słabszy i mniej konsekwentny, ulega grzechowi. Aniołowie znają Boga i Ich pragnienie łączności z Nim jest ponad wszystkim. Dlaczego Szatan zrezygnował ze Światła Miłości, widział oblicze Boga. Każdy po śmierci zapewne ujrzy Miłość i będzie jej wiecznie pragnął. Jest coś w tym temacie przedziwnego i chyba niezrozumiałego dla człowieka.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: AdamS. » 2023-01-07, 15:20

Arek pisze: 2023-01-07, 10:06 Z chronologi zdarzeń wynika, że diabeł kusił Adama i Ewę, więc upadli aniołowie mogli już kusić w Raju. Ten moment mógł mieć miejsce tóż po stwierdzeniu Świata, ale nie koniecznie. Czy wiemy jaki moment był przełomowy dla Aniołów, zanim upadli?
Według mnie trudno tu mówić o czasie, bo to rzeczywistość funkcjonująca poza naszym postrzeganiem czasu i przestrzeni, w sumie nawet poza naszą możliwością wyobrażenia. Dla mnie największą wartość w tej opowieści stanowi jednak psychologia relacji, która jest bardzo uniwersalna.

Szatan był aniołem obdarzonym ogromną wiedzą i mocą sprawczą, której jednak nie uniosła jego wola. Bo to właśnie wolna wola jest kluczem do zrozumienia istnienia zła na świecie. A cały paradoks wynika stąd, że Bóg czyniąc wszystko dobre, obdarzył świat również wolnością, która sama w sobie jest warunkiem dobra. Możemy dawać z siebie dobro lub zło tylko o tyle, o ile jesteśmy wolni, tzn. o ile posiadamy wolną wolę.

Dodano po 2 minutach 44 sekundach:
Arek pisze: 2023-01-07, 11:55 Dlaczego Szatan zrezygnował ze Światła Miłości, widział oblicze Boga. Każdy po śmierci zapewne ujrzy Miłość i będzie jej wiecznie pragnął. Jest coś w tym temacie przedziwnego i chyba niezrozumiałego dla człowieka.
Sam chciał być jedynym źródłem światła, wzgardziwszy miłością. Na tym polega to, o czym wcześniej wspomniałem - że nie uniósł wolności, którą został obdarowany. To samo często się dzieje z ludźmi.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-17, 16:15

Abstract pisze: 2023-01-07, 11:27 Anioły mają wolną wolę, a więc wybór, możliwość odrzucenia Stwórcy. Aby wybór był możliwy Bóg ograniczył siebie aby powstało miejsce braku dobra. Inaczej bylibyśmy programowalnym skryptem.
viewtopic.php?p=275734&hilit=Hitler#p275571

Nie wiem, czy poprawne jest stwierdzenie, że Bóg ograniczył siebie, aby powstało miejsce braku dobra. Bóg jest całkowicie nie z tego świata, jest doskonały sam w sobie, świat niczego Mu nie dodaje ani nie zabiera.
Ostatnio zmieniony 2023-01-17, 16:32 przez krz30, łącznie zmieniany 1 raz.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Abstract » 2023-01-17, 17:46

krz30 pisze: 2023-01-17, 16:15 Nie wiem, czy poprawne jest stwierdzenie, że Bóg ograniczył siebie, aby powstało miejsce braku dobra. Bóg jest całkowicie nie z tego świata, jest doskonały sam w sobie, świat niczego Mu nie dodaje ani nie zabiera.
Brak dobra to stan. Co do wymiaru, ten stan może realizować się wielowymiarowo. Szatan również nie był z tego świata, a dokonał buntu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-17, 18:49

Nie rozumiem powiązania z moim komentarzem. Moją myślą było jedynie to, że Bóg jest z natury doskonały i niezmienny, całkowicie niezależny od swojego stworzenia, materialnego czy duchowego. W związku z tym stwierdzenie, że ograniczył samego siebie wydało mi się niepoprawne.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Abstract » 2023-01-17, 18:57

krz30 pisze: 2023-01-17, 18:49 Nie rozumiem powiązania z moim komentarzem. Moją myślą było jedynie to, że Bóg jest z natury doskonały i niezmienny, całkowicie niezależny od swojego stworzenia, materialnego czy duchowego. W związku z tym stwierdzenie, że ograniczył samego siebie wydało mi się niepoprawne.
Jakie jest pochodzenie braku dobra?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: sądzony » 2023-01-17, 19:13

Abstract pisze: 2023-01-07, 11:27 Aby wybór był możliwy Bóg ograniczył siebie aby powstało miejsce braku dobra.
Wydaje mi się, że nie Siebie, a swe stworzenie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-17, 19:16

Abstract pisze: 2023-01-17, 18:57 Jakie jest pochodzenie braku dobra?
Brak dobra w sensie zła pochodzi z grzechu, tzn. nadużycia wolności, niepodporządkowania się Bogu. Wolność istot innych niż Bóg to nie jest Jego samoograniczenie, nadużycie tej wolności to nie jest pozbawienie Boga czegokolwiek. To zepsucie Jego stworzenia.

Do czego zmierzasz? Mam wrażenie, że się nie rozumiemy.

PS. Zgadzam się z sądzonym.
~Krzysztof

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3309
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-17, 19:21

krz30 pisze: 2023-01-17, 16:15
Abstract pisze: 2023-01-07, 11:27 Anioły mają wolną wolę, a więc wybór, możliwość odrzucenia Stwórcy. Aby wybór był możliwy Bóg ograniczył siebie aby powstało miejsce braku dobra. Inaczej bylibyśmy programowalnym skryptem.
viewtopic.php?p=275734&hilit=Hitler#p275571

Nie wiem, czy poprawne jest stwierdzenie, że Bóg ograniczył siebie, aby powstało miejsce braku dobra. Bóg jest całkowicie nie z tego świata, jest doskonały sam w sobie, świat niczego Mu nie dodaje ani nie zabiera.
Nie wiem czemu ale od razu nasunal mi się werset z kotami " On jest zbyt dumny by miec Syna"

To co napisałeś niby jest prawda ale jakoś ten Twój opis spowodował poczucie chłodu i osierocenia w moim sercu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-17, 19:25

Też nie wiem czemu nasunął Ci się taki werset. Zakładam, że pewnie z Koranu. Cóż, prawda jaka jest, taka jest.Warto też mieć na uwadze inną, mianowicie że z miłości do człowieka ten całkowicie nie z tego świata Bóg przyszedł do nas i sam stał się człowiekiem. ;)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Abstract » 2023-01-17, 19:29

krz30 pisze: 2023-01-17, 19:16 Brak dobra w sensie zła pochodzi z grzechu, tzn. nadużycia wolności, niepodporządkowania się Bogu. Wolność istot innych niż Bóg to nie jest Jego samoograniczenie, nadużycie tej wolności to nie jest pozbawienie Boga czegokolwiek. To zepsucie Jego stworzenia.
Do czego zmierzasz? Mam wrażenie, że się nie rozumiemy.
PS. Zgadzam się z sądzonym.
Jak najbardziej chcę abyśmy się zrozumieli.
Skąd pochodzi owe wyważenie, czym jest wolność?
Jeśli możemy nie podporządkować się Bogu, realizujemy coś co nie pochodzi od Niego, a więc wybieramy brak dobra, wybieramy grzech. Wiem że jest to nadużycie wolności, natomiast co decyduje o tym, gdzie jest granica używania wolności i nadużywania? Kto określił czym jest nadużycie? Skąd pochodzi kształt tego co nie pochodzi od Boga?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3309
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-17, 19:33

Autouzupelniacz w telefonie to wynalazek szatana.☺

Ale gdyby swiat Bogu by nic nie dawał to by go nie stworzył..Miłość kocha, a skoro kocha to musi miec co Kochać.

Dodano po 37 sekundach:
krz30 pisze: 2023-01-17, 19:25 Też nie wiem czemu nasunął Ci się taki werset. Zakładam, że pewnie z Koranu. Cóż, prawda jaka jest, taka jest.Warto też mieć na uwadze inną, mianowicie że z miłości do człowieka ten całkowicie nie z tego świata Bóg przyszedł do nas i sam stał się człowiekiem. ;)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: sądzony » 2023-01-17, 19:36

Abstract pisze: 2023-01-17, 19:29 Jak najbardziej chcę abyśmy się zrozumieli.
Skąd pochodzi owe wyważenie, czym jest wolność?
Jeśli możemy nie podporządkować się Bogu, realizujemy coś co nie pochodzi od Niego, a więc wybieramy brak dobra, wybieramy grzech. Wiem że jest to nadużycie wolności, natomiast co decyduje o tym, gdzie jest granica używania wolności i nadużywania? Kto określił czym jest nadużycie? Skąd pochodzi kształt tego co nie pochodzi od Boga?
Rozumiem, że pytasz o to:
Jeżeli Ktoś doskonały tworzy coś niedoskonałego to skąd pochodzi ta niedoskonałość w tym kimś niedoskonałym skoro nie z Tego doskonałego?
Tak?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”