Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 613
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-18, 19:34

Strona która wkleiłem ma sens oczywiscie w kontekście stworzenia. A „odbiorcą” Bożego dobra bez stworzenia byłyby Osoby Boskie. :)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Abstract » 2023-01-18, 19:41

krz30 pisze: 2023-01-18, 19:34 Strona która wkleiłem ma sens oczywiscie w kontekście stworzenia. A „odbiorcą” Bożego dobra bez stworzenia byłyby Osoby Boskie. :)
Ale po co im to? Przecież w swej doskonałości tego nie potrzebują. Jednak Bóg potrzebuje tworzyć, aby dobro i miłość pracowało, nie we własnej doskonałej skorupie. A jeśli nie. Po co nas stworzył?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3443
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-18, 20:04

krz30 pisze: 2023-01-18, 19:34 Strona która wkleiłem ma sens oczywiscie w kontekście stworzenia. A „odbiorcą” Bożego dobra bez stworzenia byłyby Osoby Boskie. :)
A Mahomet jest jego prorokiem

PS Miałeś kiedyś tak dobry nastrój ze wszędzie chciałeś robić dobro nie sobie ale innym?
TO JEGO STAN PERMANENTNY.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Andy72 » 2023-01-18, 20:27

Innym, czyli innej Osobie Boskiej. Nie byliśmy Bogu potrzebni do szczęścia, stworzył nas z nadmiaru hojności.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: sądzony » 2023-01-18, 20:48

Abstract pisze: 2023-01-18, 19:41 Po co nas stworzył?
Bo tak Bóg chciał i taka jest Jego wola.

To raczej niekatolickie, ale jak pisze M. Nawara OSB, Maksym Wyznawca twierdził, "że pierwszorzędnym celem Wcielenia Syna Bożego nie było odkupienie, lecz przebóstwienie człowieka." I dalej: "Bóg jednak stał się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się Bogiem." To samo powtarza 3 strony dalej: "Bóg staje się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się Bogiem."

Nie twierdzę, iż tak jest. Jednakże jest to jakaś odpowiedź na Twoje pytanie. Bóg stworzył człowieka, by poprzez miłość i łaskę "wychować" go na "równego" sobie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3443
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-18, 21:46

Andy72 pisze: 2023-01-18, 20:27 Innym, czyli innej Osobie Boskiej. Nie byliśmy Bogu potrzebni do szczęścia, stworzył nas z nadmiaru hojności.
A może po prostu nas chciał a nie ze mu zbywało. Bo jak zbywalo to raczej stworzył nas z kaprysy, nie z miłości ktora jest.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 613
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-19, 08:02

Abstract pisze: 2023-01-18, 19:41 Ale po co im to? Przecież w swej doskonałości tego nie potrzebują. Jednak Bóg potrzebuje tworzyć, aby dobro i miłość pracowało, nie we własnej doskonałej skorupie. A jeśli nie. Po co nas stworzył?
Rozważanie indywidualnych "potrzeb" Osób Boskich jest chyba bez sensu.

Po co nas stworzył? Żebyśmy mieli udział w Jego szczęściu. Może chciał nam pokazać Swoją chwałę, wielkość i wspaniałość. Nie dlatego jednak, że tego potrzebował...

Stoję na stanowisku, że zrobił i robi to bezinteresownie.
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-18, 20:04 A Mahomet jest jego prorokiem

PS Miałeś kiedyś tak dobry nastrój ze wszędzie chciałeś robić dobro nie sobie ale innym?
TO JEGO STAN PERMANENTNY.
Dziwne są Twoje wstawki do Mahometa i islamu. Z drugim zdaniem natomiast się zgadzam i nie widzę tu żadnej sprzeczności. Ale chyba rozumiem, dlaczego to przytoczyłeś. Interpretujesz moje słowa na sposób islamski - jest jeden Bóg, jedna osoba... która bez stworzenia musi istnieć sama dla siebie. Mam wrażenie, że zupełnie nie bierzesz pod uwagę tego, że Bóg jest w Trójcy.
~Krzysztof

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3443
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-19, 08:32

Jest Trojjedyny . Nie jest triadą. I jest Miloscia.
Natomiast teologia islamska strasznie naciska na " samowystarczalność" Boga..A wasci na to cały czas kładziesz nacisk. Może dlatego to co cały czas piszesz rezonuje mi z " herezją muzułmańską "

Stworzenie bo mi zbywa i to jest laska ( laskawego pana) a stworzenie bo już kocham to co stworzę jednak trochę różni się w odbiorze.
Poczatki księgi rodzaju ( opis upadku pierwszych ludzi na to wskazuje) tam waz mówi o Bogu jako o El czyli Bogu..A jest tam tez Yahweh czyli ten ktory jest a nie jakiś mało określony El.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-19, 09:31

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-19, 08:32 Jest Trojjedyny . Nie jest triadą. I jest Miloscia.
Natomiast teologia islamska strasznie naciska na " samowystarczalność" Boga..A wasci na to cały czas kładziesz nacisk. Może dlatego to co cały czas piszesz rezonuje mi z " herezją muzułmańską "
Chrześcijaństwo też na to kładzie nacisk, i to od pierwszych wieków.
Być może nawet to, co mówią muzułmanie, wzięli oni - jak wiele innych rzeczy - z chrześcijaństwa.
Stworzenie bo mi zbywa i to jest laska ( laskawego pana) a stworzenie bo już kocham to co stworzę jednak trochę różni się w odbiorze.
To są twierdzenia dotyczące dwu niezależnych zagadnień i jedno nie przeszkadza drugiemu.
Poza tym zgrzyta mi sformułowanie "Stworzenie bo mi zbywa i to jest laska ( laskawego pana)". "Zbywa" niesie w sobie jakiś ładunek lekceważenia. Tymczasem teologia mówi, że Bóg stworzył nas jakby z "przelania się", "nadmiaru" Łaski, ale nie w sensie, że mu "zbywała" (była Mu zbędna), tylko że stworzenie było jakby erupcją obfitości Bożej miłości.
W tym sensie pierwszy człon Twojego zdania nie tylko nie kłóci się z drugi, ale wręcz go implikuje.
Poczatki księgi rodzaju ( opis upadku pierwszych ludzi na to wskazuje) tam waz mówi o Bogu jako o El czyli Bogu..A jest tam tez Yahweh czyli ten ktory jest a nie jakiś mało określony El.
To rozróżnienie wydaje mi się być sztuczne - El to po prostu "Bóg". Owszem, jest to najstarsze określenie Boga.
Pamiętajmy, że Pięcioksiąg był pisany podczas Niewoli Babilońskiej.
JHWH to nie nie jest przecież kto inny, niż El (czy w formie rozwiniętej Elohim).

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 613
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-19, 09:36

Nie wiem co rozumiesz przez postawienie różnicy między Bogiem Trójjedynym a Bogiem - Triadą. Dla mnie jasne jest, że jest jeden Bóg, ale w Trójcy. Osoby Boskie są odrębne, ale tak się kochają, że ta bliskość stanowi niejako jednego Boga.

Nie rozumiem też gdzie wyczytałeś, że Bóg stwarza, bo mu zbywa czegoś. Miłość w Bogu jest nieskończona, więc tak, jest jej nadmiar. Ale nie jest tak, że Bóg podzielił się tylko tym, czego sam nie potrzebował. Bóg dał Swojego Syna…

Może to ja wyrażam się zbyt oschle. Przykro mi, że tak odbierasz moje słowa. No ale trudno

Edit: oczywiscie piszę w odniesieniu do słów @Gzresznik Upadający
Ostatnio zmieniony 2023-01-19, 09:38 przez krz30, łącznie zmieniany 1 raz.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-19, 09:44

krz30 pisze: 2023-01-19, 09:36 Nie wiem co rozumiesz przez postawienie różnicy między Bogiem Trójjedynym a Bogiem - Triadą.
Przepraszam za ten wtręt, ale taka już moja natura ;)
Triada to jednak nie Trójca. Różnica jest kolosalna.
Tu http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf od połowy strony 17. podaję przykłady triad i staram się pokazać różnice.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 613
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-19, 09:54

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-19, 09:44
krz30 pisze: 2023-01-19, 09:36 Nie wiem co rozumiesz przez postawienie różnicy między Bogiem Trójjedynym a Bogiem - Triadą.
Przepraszam za ten wtręt, ale taka już moja natura ;)
Triada to jednak nie Trójca. Różnica jest kolosalna.
Tu http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf od połowy strony 17. podaję przykłady triad i staram się pokazać różnice.

Dziękuję Marku. Nie miałem na myśli, ze Trójca i triada to to samo. Może nie jestem ekspertem, ale jako tako rozumiem różnicę. Ale poczytam na pewno w wolnej chwili, na pierwszy rzut oka widzę, że zrobiłeś kawał dobrej roboty. :)

Jednakże to pytanie było do @Gzresznik Upadający , gdyż dalej nie wiem, co miał na myśli. Ktoś tu wspomniał triadę? Wypowiedziałem coś błędnego?
~Krzysztof

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3443
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-19, 09:59

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-19, 09:31
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-19, 08:32 Jest Trojjedyny . Nie jest triadą. I jest Miloscia.
Natomiast teologia islamska strasznie naciska na " samowystarczalność" Boga..A wasci na to cały czas kładziesz nacisk. Może dlatego to co cały czas piszesz rezonuje mi z " herezją muzułmańską "
Chrześcijaństwo też na to kładzie nacisk, i to od pierwszych wieków.
Być może nawet to, co mówią muzułmanie, wzięli oni - jak wiele innych rzeczy - z chrześcijaństwa.
Stworzenie bo mi zbywa i to jest laska ( laskawego pana) a stworzenie bo już kocham to co stworzę jednak trochę różni się w odbiorze.
To są twierdzenia dotyczące dwu niezależnych zagadnień i jedno nie przeszkadza drugiemu.
Poza tym zgrzyta mi sformułowanie "Stworzenie bo mi zbywa i to jest laska ( laskawego pana)". "Zbywa" niesie w sobie jakiś ładunek lekceważenia. Tymczasem teologia mówi, że Bóg stworzył nas jakby z "przelania się", "nadmiaru" Łaski, ale nie w sensie, że mu "zbywała" (była Mu zbędna), tylko że stworzenie było jakby erupcją obfitości Bożej miłości.
W tym sensie pierwszy człon Twojego zdania nie tylko nie kłóci się z drugi, ale wręcz go implikuje.
Poczatki księgi rodzaju ( opis upadku pierwszych ludzi na to wskazuje) tam waz mówi o Bogu jako o El czyli Bogu..A jest tam tez Yahweh czyli ten ktory jest a nie jakiś mało określony El.
To rozróżnienie wydaje mi się być sztuczne - El to po prostu "Bóg". Owszem, jest to najstarsze określenie Boga.
Pamiętajmy, że Pięcioksiąg był pisany podczas Niewoli Babilońskiej.
JHWH to nie nie jest przecież kto inny, niż El (czy w formie rozwiniętej Elohim).
Wiec tak. Może kładę nacisk na miłość Boga dlatego ze mówienie osobie poranionej odrzuconej z wuelka dziura nieakceptacji samego siebie, ze Big jest samowystarczalny i tak faktycznie człowieka nie potrzebuje może
u tej osoby spowodować ucieczkę i nawet pojdcie w kierunku rozważam ku samobójstwu ( co sam przeszedłem)

Rozróżnienie miedzy El a Yahweh sztuczne może dokonca nie jest..El to semickie określenie Boga. Czyli nazwa i wlasna i gatunkowa. A Yahweh to imię.Kogoś kto ma imię. Jest konkretny , znam Go. Jest wiec bliżej. Skoro jest bliżej to przyjęcie relacji jest mniej abstrakcyjne.

Dodano po 5 minutach 52 sekundach:
krz30 pisze: 2023-01-19, 09:54
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-19, 09:44
krz30 pisze: 2023-01-19, 09:36 Nie wiem co rozumiesz przez postawienie różnicy między Bogiem Trójjedynym a Bogiem - Triadą.
Przepraszam za ten wtręt, ale taka już moja natura ;)
Triada to jednak nie Trójca. Różnica jest kolosalna.
Tu http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf od połowy strony 17. podaję przykłady triad i staram się pokazać różnice.

Dziękuję Marku. Nie miałem na myśli, ze Trójca i triada to to samo. Może nie jestem ekspertem, ale jako tako rozumiem różnicę. Ale poczytam na pewno w wolnej chwili, na pierwszy rzut oka widzę, że zrobiłeś kawał dobrej roboty. :)

Jednakże to pytanie było do @Gzresznik Upadający , gdyż dalej nie wiem, co miał na myśli. Ktoś tu wspomniał triadę? Wypowiedziałem coś błędnego?
Kwestia języka.Kiedy piszesz ze relacje mogą być miedzy Osobami Boskimi i ta relacyjnosc może wystarczyć to dla mnie znaczeniowo pojawia się obraz niezależnych od siebie istot.czyli triady. A On triada nie jest. Datego od razu wrzuciłem nacisk na Troj jedyność.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-19, 10:09

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-19, 09:59 Wiec tak. Może kładę nacisk na miłość Boga dlatego ze mówienie osobie poranionej odrzuconej z wuelka dziura nieakceptacji samego siebie, ze Big jest samowystarczalny i tak faktycznie człowieka nie potrzebuje może
u tej osoby spowodować ucieczkę i nawet pojdcie w kierunku rozważam ku samobójstwu ( co sam przeszedłem)
Wydaje mi się, że jest akurat odwrotnie. Bóg samowystarczalny, oznacza Boga kochającego mnie do szaleństwa bezinteresownie. Bóg, który mnie stwarza i w ogóle mną się interesuje ponieważ czegoś potrzebuje dla siebie, takowym nie jest.
Rozróżnienie miedzy El a Yahweh sztuczne może dokonca nie jest..El to semickie określenie Boga. Czyli nazwa i wlasna i gatunkowa. A Yahweh to imię.Kogoś kto ma imię. Jest konkretny , znam Go. Jest wiec bliżej. Skoro jest bliżej to przyjęcie relacji jest mniej abstrakcyjne.
Zgoda!
Z tym, że to imię to też taki trochę antropomorfizm. W sensie ścisłym - moim zdaniem - Bóg nie potrzebuje imienia, skoro jest Jedyny (w końcu imię jest po to, by rozróżnić człowieka od człowieka, psa od psa, kota od kota itd).
Mojżesz w gruncie rzeczy pyta się Boga o imię w tym sensie, że chce powiedzieć swoim rodakom, który spośród Bogów jest tym, który sobie ich wybrał:
"Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mnie do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, cóż im mam powiedzieć?"/Wj 3,13b/
A Bóg odpowiada: "JESTEM, KTÓRY JESTEM. I dodał: Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was."/Wj 3,14b/
Czyli mówi po prostu coś w rodzaju: "ja jestem tym Bogiem, który - w przeciwieństwie do innych - istnieje"
(Oczywiście, imię JHWH ma dużo szersze i bogate znaczenie - mówi np. o tym iż Bóg jest samą "esencją" istnienia, jego podstawą - ale tu ograniczam się do warstwy dialogi z Mojżeszem).

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3443
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-19, 10:34

Teraz piszemy troche o emocjonalnym odbiorze słów.
Ogólnie dla mnie jak np sobie wystrugam ludzika z ziemniaka to znaczy ze chce żeby był istniał. Oczywiście jak go nie wystrugam nie umrę ale jak go wystrugam to bede i ja i ziemniakoludzik. ☺

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”