Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-17, 19:36

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-17, 19:33 Autouzupelniacz w telefonie to wynalazek szatana.☺
Ale gdyby swiat Bogu by nic nie dawał to by go nie stworzył..Miłość kocha, a skoro kocha to musi miec co Kochać.
Bóg jest w Trójcy i w Nim samym Jego miłość jest doskonała. A że świat stworzył... cóż, tym lepiej dla nas. :) Ale myślę, że nie dlatego stworzył świat, bo czegoś od niego oczekiwał. Miłość Boża jest bezinteresowna.
~Krzysztof

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-17, 19:39

Sugerujecie ze bunt wolnej stworzonej istoty nie oozbawia niczego Boga? Pozbawia Go komunii z tym stworzeniem. Szatan robi wszystko by Boga bolało przez cala wieczność.Jest u Izajasza napisane ze " Ja cie nie zapomnę"

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Abstract » 2023-01-17, 19:40

@sądzony nie, Bóg nie generuje sprzeczności, nie może stworzyć Bogów o atrybutach równych Jemu.

Wklejam wpisy z innego wątku
abstract pisze:Moim zdaniem dla Boga wszystkie zbiory możliwości wyboru dla człowieka są skończone. Wynika to z wszechwiedzy i z doskonałości Boga. Otrzymując dar mowy korzystasz z zamkniętego dla Boga zbioru wszystkich możliwości komunikacji głosem, układania z tego mniej lub bardziej sensownych komunikatów.

Nie da się Boga zaskoczyć, stąd wszystkie możliwości zła jakie człowiek może dokonać dla Boga są również skończone. Wolna wola to dla mnie wybór z tych zbiorów, Bóg nie determinuje wyborów, natomiast determinuje zbiory z których wybieramy, ponieważ jest nad wszystkim, nieznajomość elementów zbioru to brak wszechwiedzy. Wolna wola to nie jakiś osobny byt, równy Bogu, który sam z siebie wytycza zbiory zła i dobra. To dar Boga, baza do moralności, klucz do naszego wyboru Boga, lub nielogicznego dla mnie wyboru przeciw Niemu. Myślę, że Bóg nie chciał być dla swojego stworzenia koniecznością, stąd wolna wola pozwala wybrać drogę bez Niego. Tutaj Bóg poniósł koszt o którym wspominałem wcześniej.

„Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze!" to że moje przeświadczenie o tym, że nie jestem w stanie tego zrobić, nie znaczy że te wszystkie możliwości nie znajdują się w zbiorze rzeczy skończonych , które mogę zrobić, a zna je tylko Bóg.

Zbiór możliwości, w tym wypadku możliwości czynienia zła jest dla mnie środowiskiem do czynienia zła. Wolna wola pozwala nam wybierać ze zbioru możliwości znanych nam w danym czasie, nie możemy wybierać spośród rzeczy dla nas nieosiągalnych, np nie możemy stać się Bogami, możemy pozostać tutaj jedynie na chceniu, niczym więcej i to nie my strzelając sobie gola samoograniczamy się, to zbiór nas ogranicza.

Naturalne prawo moralne, które jest dla nas kompasem co dobre, a co złe, czerpie ze zbiorów skończonych wytyczonych przez Stwórce, jak w innym wypadku przeczuwałbym co jest złe a co dobre, skoro Bóg tego nie ustalił. Wówczas czyniąc zło zaskakiwalibyśmy go uzupełniając zbiór o nowe elementy.

Bóg dając wolną wole wiedział o buncie szatana i złamaniu zakazu pierwszych ludzi, nie zaskoczyli go tym. Nie wypełnili zbioru o którym on nie wiedział, nie wybrali ze zbioru czegoś, czego w nim nie było wiadome dla Boga. Wybrali z możliwości, z których mogli wybrać.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-17, 19:42

krz30 pisze: 2023-01-17, 19:36
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-17, 19:33 Autouzupelniacz w telefonie to wynalazek szatana.☺
Ale gdyby swiat Bogu by nic nie dawał to by go nie stworzył..Miłość kocha, a skoro kocha to musi miec co Kochać.
Bóg jest w Trójcy i w Nim samym Jego miłość jest doskonała. A że świat stworzył... cóż, tym lepiej dla nas. :) Ale myślę, że nie dlatego stworzył świat, bo czegoś od niego oczekiwał. Miłość Boża jest bezinteresowna.
Aha... I nie dość ze stworzył anioły to jeszcze " istotom z błota" " workom nieczystości" dal dar tworzenia życia z konsekwencjami w świecie duchowym.

Dodano po 3 minutach 23 sekundach:
Zostaliśmy stworzeni na Jego ibraz i podobieństwo. My jesteśmy dumni ze duch dzieł. On tez chce by wszyscy widzieli ze to co tworzy jest " dobre" i " bardzo dobre"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: sądzony » 2023-01-17, 19:53

Abstract pisze: 2023-01-17, 19:40 Bóg dając wolną wole wiedział o buncie szatana i złamaniu zakazu pierwszych ludzi, nie zaskoczyli go tym. Nie wypełnili zbioru o którym on nie wiedział, nie wybrali ze zbioru czegoś, czego w nim nie było wiadome dla Boga. Wybrali z możliwości, z których mogli wybrać.
Rozumiem to co zacytowałeś i zgadzam się, ale nadal chyba nie rozumiem o co pytasz.
Pytasz, sugerujesz, że Bóg jest twórcą zła? Moim zdaniem umożliwił zło, ale go nie stworzył. Wola je umożliwiła.
Fakt, że Bóg zna wszystkie możliwości i nie można Go zaskoczyć chyba nic nie zmienia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-17, 19:55

Abstract pisze: 2023-01-17, 19:29 Jak najbardziej chcę abyśmy się zrozumieli.
Skąd pochodzi owe wyważenie, czym jest wolność?
Jeśli możemy nie podporządkować się Bogu, realizujemy coś co nie pochodzi od Niego, a więc wybieramy brak dobra, wybieramy grzech. Wiem że jest to nadużycie wolności, natomiast co decyduje o tym, gdzie jest granica używania wolności i nadużywania? Kto określił czym jest nadużycie? Skąd pochodzi kształt tego co nie pochodzi od Boga?
Cóż, można by zapytać, skąd się wzięło Szatanowi to, że się zbuntował. Sam siebie nie kusił przecież. Wydaje mi się, że decyzja Szatana na opowiedzenie się przeciwko Bogu jest odwieczna, tj. poza czasem... ale logicznie najpierw musiał zostać stworzony przez Boga. A stworzony został jako stworzenie dobre. Możemy to logicznie wyróżnić, ale nie chronologicznie, bo mówimy o wieczności. Także mamy Boga, od którego pochodzi wszelkie dobro, i szatana, ojca kłamstwa, od którego zapoczątkowało się zło, grzech. Niestety, tenże grzech stał się także udziałem i ludzi, bo zamiast wierzyć Bogu, uwierzyliśmy Kłamcy.

PS. Po raz kolejny zgadzam się z sądzonym. :D
Ostatnio zmieniony 2023-01-17, 19:55 przez krz30, łącznie zmieniany 1 raz.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: sądzony » 2023-01-17, 19:56

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-17, 19:46
krz30 pisze: 2023-01-17, 19:36
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-17, 19:33 Autouzupelniacz w telefonie to wynalazek szatana.☺
Ale gdyby swiat Bogu by nic nie dawał to by go nie stworzył..Miłość kocha, a skoro kocha to musi miec co Kochać.
Bóg jest w Trójcy i w Nim samym Jego miłość jest doskonała. A że świat stworzył... cóż, tym lepiej dla nas. :) Ale myślę, że nie dlatego stworzył świat, bo czegoś od niego oczekiwał. Miłość Boża jest bezinteresowna.
Aha... I nie dość ze stworzył anioły to jeszcze " istotom z błota" " workom nieczystości" dal dar tworzenia życia z konsekwencjami w świecie duchowym.

Dodano po 3 minutach 23 sekundach:
Zostaliśmy stworzeni na Jego ibraz i podobieństwo. My jesteśmy dumni ze duch dzieł. On tez chce by wszyscy widzieli ze to co tworzy jest " dobre" i " bardzo dobre"
Bóg stworzył człowieka bo jest Miłością tak wielką, iż "pękając" wypełnił wszystkość.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Abstract » 2023-01-17, 19:57

sądzony pisze: 2023-01-17, 19:53
Abstract pisze: 2023-01-17, 19:40 Bóg dając wolną wole wiedział o buncie szatana i złamaniu zakazu pierwszych ludzi, nie zaskoczyli go tym. Nie wypełnili zbioru o którym on nie wiedział, nie wybrali ze zbioru czegoś, czego w nim nie było wiadome dla Boga. Wybrali z możliwości, z których mogli wybrać.
Rozumiem to co zacytowałeś i zgadzam się, ale nadal chyba nie rozumiem o co pytasz.
Pytasz, sugerujesz, że Bóg jest twórcą zła? Moim zdaniem umożliwił zło, ale go nie stworzył. Wola je umożliwiła.
Fakt, że Bóg zna wszystkie możliwości i nie można Go zaskoczyć chyba nic nie zmienia.
Sądzony nic z tych rzeczy. Bóg nie jest Twórcą zła, ale determinuje ten zbiór.
Np szatan wybrał pychę, ale co określa czy jest ta pycha którą dzięki wolności mógł wybrać szatan? Dlaczego pycha ma taki kształt a nie inny?
Szukam ciągle odpowiedzi. Dotychczas mam takie wnioski jak w cytowanym tekście.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-17, 19:59

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-17, 19:46 Aha... I nie dość ze stworzył anioły to jeszcze " istotom z błota" " workom nieczystości" dal dar tworzenia życia z konsekwencjami w świecie duchowym.

Dodano po 3 minutach 23 sekundach:
Zostaliśmy stworzeni na Jego ibraz i podobieństwo. My jesteśmy dumni ze duch dzieł. On tez chce by wszyscy widzieli ze to co tworzy jest " dobre" i " bardzo dobre"
Kompletnie nie wiem do czego masz zarzuty i nie wiem skąd Twoje odczucia. To, że Bóg stworzył nas do komunii z Sobą, nie oznacza, że tego potrzebował, że Mu było brak czegoś. Chciał tego, zrobił to ze swojej bezinteresownej miłości - dla nas. Powołał nas do istnienia. I wszystko, co stworzył, jest bardzo dobre.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Abstract » 2023-01-17, 19:59

krz30 pisze: 2023-01-17, 19:55 Cóż, można by zapytać, skąd się wzięło Szatanowi to, że się zbuntował. Sam siebie nie kusił przecież. Wydaje mi się, że decyzja Szatana na opowiedzenie się przeciwko Bogu jest odwieczna, tj. poza czasem... ale logicznie najpierw musiał zostać stworzony przez Boga. A stworzony został jako stworzenie dobre. Możemy to logicznie wyróżnić, ale nie chronologicznie, bo mówimy o wieczności. Także mamy Boga, od którego pochodzi wszelkie dobro, i szatana, ojca kłamstwa, od którego zapoczątkowało się zło, grzech. Niestety, tenże grzech stał się także udziałem i ludzi, bo zamiast wierzyć Bogu, uwierzyliśmy Kłamcy.

PS. Po raz kolejny zgadzam się z sądzonym. :D
Czy Bóg stworzył anioła który dokonał buntu? Nie wytniesz kolejkowania, przyczyny i skutku, pomijam przebywanie poza czasem. Bóg stworzył anioły, które po stworzeniu dokonały wyboru, niektóre z nich buntu. Chyba że twierdzisz że wszystko realizowało się w punkcie... :)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: krz30 » 2023-01-17, 20:07

"Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię". Myślę, że to jednak rozegrało się tak jakby w punkcie... :)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: sądzony » 2023-01-17, 20:12

Abstract pisze: 2023-01-17, 19:57 ... ale co określa czym jest ta pycha którą dzięki wolności mógł wybrać szatan? Dlaczego pycha ma taki kształt a nie inny?
Szukam ciągle odpowiedzi. Dotychczas mam takie wnioski jak w cytowanym tekście.
Pytasz o to kto określił zbiór "zło", w którym mieści się np. tak chory proceder jak holokaust?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Abstract » 2023-01-17, 20:20

krz30 pisze: 2023-01-17, 20:07 "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię". Myślę, że to jednak rozegrało się tak jakby w punkcie... :)
Nie istnieje twór który istniał wcześniej niż twórca. Najpierw przyczyna (tworzenie) później twór (skutek). Brak kolejkowania generuje sprzeczności.
Przed buntem szatana nie było zła. Szatan był aniołem. Operujemy tu przed i po.

@sądzony nie chodzi o nazewnictwo, ale o to kto określił i kontroluje elementy zbioru.
Ostatnio zmieniony 2023-01-17, 20:22 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: sądzony » 2023-01-17, 20:25

Abstract pisze: 2023-01-17, 20:20 @sądzony nie chodzi o nazewnictwo, ale o to kto określił i kontroluje elementy zbioru.
Moim zdaniem robimy to my ludzie i na mój rozum wcale nie "zaburza" to wszechwiedzy Boga.
Uważam, że Bóg nie zajmuje się "rozkminą ścieżek zła". Myślę, że miłuje Go miłowanie, a zna zbiór jedynie z tego wzglądu, iż wie, że jego stworzenie jest w stanie się w nim (zbiorze) taplać.

To nie Bóg określił granice zbioru, a ja wciąż, poprzez grzech, to robię.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Upadli aniołowie byli przed Adamem i Ewą

Post autor: Abstract » 2023-01-17, 20:29

sądzony pisze: 2023-01-17, 20:25
Abstract pisze: 2023-01-17, 20:20 @sądzony nie chodzi o nazewnictwo, ale o to kto określił i kontroluje elementy zbioru.
Moim zdaniem robimy to my ludzie i na mój rozum wcale nie "zaburza" to wszechwiedzy Boga.
Uważam, że Bóg nie zajmuje się "rozkminą ścieżek zła". Myślę, że miłuje Go miłowanie, a zna zbiór jedynie z tego wzglądu, iż wie, że jego stworzenie jest w stanie się w nim (zbiorze) taplać.

To nie Bóg określił granice zbioru, a ja wciąż, poprzez grzech, to robię.
Sądzony wówczas owa wolność musiałby być tworem niezależnym od Boga, równoległym.
Nie możesz zrobić nic poza to co cię ogranicza. Pisałem o tym już wcześniej. Hitler nie mógł zabić wszystkich żydów pstryknięciem palca, ponieważ taka możliwość nie znajduje się w zbiorze możliwości. Tutaj ograniczają to prawa fizyki i nasze umiejętności.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”