niekatolik u spowiedzi

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

niekatolik u spowiedzi

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-07, 15:45

Słyszałem, że na Zachodzie zdarza się, że niekatolicy (głównie chyba prawosławni) chodzą do katolickiej spowiedzi.
Słyszeliście o tym?
Co o tym sądzicie?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2361
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 319 times

Re: niekatolik u spowiedzi

Post autor: Arek » 2023-01-07, 16:37

Myślę, że nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań, a nawet przychylę się do wskazania jako właściwej drogi.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: niekatolik u spowiedzi

Post autor: Morkej » 2023-01-07, 16:51

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-07, 15:45 Co o tym sądzicie?
Nie słyszałem o takich przypadkach. W każdym razie, aby przystąpić i godziwie odbyć spowiedź u katolickiego kapłana, trzeba być również katolikiem. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jednak o wyjątkach dla osób, które są ochrzczone, ale nie znajdują się w pełnej łączności z Kościołem katolickim:

"Jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu, szafarze katoliccy mogą godziwie udzielać wymienionych sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty i sami o nie proszą, jeśli odnośnie do tych sakramentów wyrażają wiarę katolicką i do ich przyjęcia są odpowiednio przygotowani." kan. 844 §1
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: niekatolik u spowiedzi

Post autor: sądzony » 2023-01-07, 17:53

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-07, 15:45 Słyszałem, że na Zachodzie zdarza się, że niekatolicy (głównie chyba prawosławni) chodzą do katolickiej spowiedzi.
Słyszeliście o tym?
Co o tym sądzicie?
Tak. Mój zaprzyjaźniony wikary spowiadał prawosławnego we wspólnocie cenacolo w Polsce.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ